Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Prezentacja maturalna.
Autor Wiadomość
Xelenty 

Wysłany: 2014-03-23, 16:49   Prezentacja maturalna.

Cześć,
W tym roku zdaję maturę i mam mały problem z doborem książek do prezentacji maturalnej.

Moim tematem jest: Kultura średniowiecza źródłem inspiracji dla współczesnej literatury fantasy. Interpretując wybrane utwory, omów zakres i kierunek wpływów.

Wybrałem dotychczas dwie książki tego samego autora, z tego samego cyklu, a mianowicie "Gra o Tron" oraz "Starcie Królów", potrzebuję jeszcze 1-2 książki, nie wiem na co się zdecydować.

Drugim problemem jest dla mnie literatura przedmiotu. Może spotkaliście się już z takim tematem i macie jakieś pomysły jakie książki wybrać?

Zamieszczę tutaj swoją bibliografię dla dokładniejszego wglądu:
Spoiler:

Temat:KULTURA ŚREDNIOWIECZA ŹRÓDŁEM INSPIRACJI DLA WSPÓŁCZESNEJ LITERATURY FANTASY. INTERPRETUJĄC WYBRANE UTWORY, OMÓW ZAKRES I KIERUNEK WPŁYWÓW.
BIBLIOGRAFIA
I. Literatura podmiotu:
a) Literatura
- George R.R. Martin: Cykl: Pieśń Lodu i Ognia: Gra o Tron. Wydanie II. Poznań: Zysk i S-ka 2003. ISBN 978-83-7298-390-1
- George R.R. Martin: Cykl: Pieśń Lodu i Ognia: Starcie Królów. Poznań: Zysk i S-ka 2012. ISBN 978-83-7506-969-3

b) Ikonografia
-obrazy własne, inspirowane opisami z omawianych utworów
II. Literatura przedmiotu:
- Tadeusz Manteuffel: Kultura Europy Średniowiecznej. Wydanie I. Warszawa: Wiedza Powszechna 1974.
- Donald Matthew: Wielkie Kultury Świata: Europa Średniowieczna. Wydanie I. Warszawa: Penta 1996. ISBN 83-85440437
- Johan Huizinga: Jesień Średniowiecza. Wydanie V. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy 1996. ISBN 83-06-02225-4
III. Materiały pomocnicze:
- prezentacja multimedialna

z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam Xelenty :)

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2014-03-23, 16:53   

"Krzyżacy" Sienkiewicza (jako inspiracja oczywiście :P ) i "Wilkozacy" Dębskiego.
www.lowking.pl
Ostatnio zmieniony przez Raziel 2014-03-23, 18:59, w całości zmieniany 1 raz  

Pazzak 
I Love Looking Good

Wysłany: 2014-03-23, 17:30   

Pewnie Sapkowski, husycka trylogia...

"Widzę piękne miasto z białego marmuru"

Xelenty 

Wysłany: 2014-03-23, 19:18   

Raziel napisał/a:
"Krzyżacy" Sienkiewicza (jako inspiracja oczywiście :P ) i "Wilkozacy" Dębskiego.

Krzyżaków mógłbym wziąć do literatury przedmiotu :)
Akcja w książce Dębskiego rozgrywa się w XVII wieku, kilkaset lat po średniowieczu.
Dziękuję za podpowiedzi :)

Pazzak napisał/a:
Pewnie Sapkowski, husycka trylogia...

Sapkowskiego wybrał już jeden kolega który w ten sam dzień przedstawia swoją prezentację. W sumie ten sam temat mają 3 osoby, z większych pozycji ja wybrałem R.R Martina, pierwszy kolega Sapkowskiego, drugi zaś Tolkiena. Wykluczam więc tych dwóch autorów z literatury podmiotu.
Tobie również dziękuję za pomoc :)

Proszę proponujcie dalej :)

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2014-03-23, 19:59   

G. Dickson cykl "Smok i jerzy", "Eragon" Paoliniego, "Imię wiatru" Rothfussa, "Narzeczona księcia" Goldmana, cykl Avalon M.Zimmer Bardley, cykl "Miecz prawdy" Goddkinda. Cykl "Pamięć Smutek i Cierń" Williamsa, trylogia "Lyonesse" J. Vance'a.

Lektury Kawoholiczki

Xelenty 

Wysłany: 2014-03-27, 00:35   

Ravena napisał/a:
G. Dickson cykl "Smok i jerzy", "Eragon" Paoliniego, "Imię wiatru" Rothfussa, "Narzeczona księcia" Goldmana, cykl Avalon M.Zimmer Bardley, cykl "Miecz prawdy" Goddkinda. Cykl "Pamięć Smutek i Cierń" Williamsa, trylogia "Lyonesse" J. Vance'a.

Przejrzałem wszystkie pozycje które przedstawiłaś, dziękuję Ci bardzo za pomoc, wezmę je pod uwagę.

Mam jeszcze jedną prośbę, bo widzę, że znalazłem się pośród znawców tematu :D
Ta prośba będzie bardziej precyzyjna, otóż potrzebuję książki z nawiązaniem do kultury średniowiecza w której mowa będzie o legendach, wierzeniach, zakazanych zaklęciach i konsekwencjach używania ich.
Chodzi mi o wszystko co nie tyczy się zamków, rycerstwa, zakonów i bestii, a łączy się z średniowieczem :)

Jeśli znacie dobre pozycje pasujące do moich kryteriów, to proszę o pomoc, z góry dziękuję :)

KsiężniczkaAcha 

Wysłany: 2014-03-27, 08:30   

Tu może pasować "Samotność bogów" Terakowskiej.

1mirinda 

Wysłany: 2014-03-27, 16:12   

"Ruda Sfora" Kossakowskiej mówi o wierzeniach,legendach Jakutów tylko zastrzegam ,że nie wiem czy można to zaliczyć do średniowiecza.Akcja zaczyna się w komunistycznej Rosji,ale gdy przenosimy się w świat(zaświat) wierzeń Jakutów ciężko mi określić do jakiego okresu to zaliczyć.

Xelenty 

Wysłany: 2014-03-27, 18:34   

Raz jeszcze dziękuję wszystkim za pomoc, ze wszystkich książek najbardziej pasuje mi "Samotność Bogów", od teraz moja literatura przedmiotu jest zamknięta.

Do zakończenia bibliografii pozostaje ostatni pierwiastek, literatura podmiotu odnosząca się do smoków, nienaturalnych stworzeń, które nie dawały spać ludziom średniowiecza, a także do ich wierzeń.

Wszystko inne już mam, to moja ostatnia prośba :)

Odpowiedz do tematu