Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wichrowe Wzgórza - Emily Bronte
Autor Wiadomość
Emoonia 
Ja chcę herbatę!

Wysłany: 2014-03-18, 23:43   

Przeczytałam dziś. Powinnam była pewnie z piętnaście lat temu, pamiętam przez mgłę, że chyba próbowałam, ale nie wyszłam poza pierwszą wizytą narratora w Wichrowych Wzgórzach. Tym razem udało mi się przeczytać całość, ale uczucia tak czy inaczej mam mieszane.

Podoba mi się klimat, otoczenie, mglista i duszna atmosfera. Podoba mi się Nelly, mądra kobieta, która ze swadą opowiada dziejące się wydarzenia. Podoba mi się żywiołowość młodej Katy, dobroć i oddanie Edgara oraz to, co na końcu stało się z Haretonem.

Nie podobają mi się za to wszystkie pozostałe postacie, w szczególności para głównych bohaterów.
Katarzyna - rozpieszczona histeryczka, dziecinna i zepsuta. Skupiona wyłącznie na sobie, manipulująca ludźmi, raniąca tych, którzy ją kochali.
Heathcliff - najgorszy z nich wszystkich. Bezduszny nikczemnik, przeżarty złem do szpiku kości. Arogant, zarozumialec i mściwy buc. Nie wystarczy mu, że zemści się na tych, którzy go skrzywdzili, pragnie także utopić w gnoju dzieci swoich wrogów, ich posiadłości, a najlepiej cały świat.
Izabela - mdła i próżna istota, której wydaje się, że jej miłość zmieni złego człowieka w anioła. Pod koniec było mi jej trochę żal.
Hindley - kolejny arogant, który tłamszeniem innych rekompensował sobie chyba jakieś kompleksy. Do tego po prostu słaby człowiek.
Józef - gburowaty świętoszek bez krztyny uczuć.
Linton - histeryk jeszcze gorszy niż Katarzyna, mdły bardziej niż własna matka, dbający tylko o siebie. Taka obślizgła, przyprawiająca o dreszcze gnida.

Nie przemawia także do mnie namiętność Katarzyny i Heathcliffa, jest melodramatyczna i tak samo histeryczna jak oni obydwoje. Prawdziwi ludzie się tak nie zachowują. W ogóle nie znoszę historii, w których on i ona bardzo się kochają, ale nie mogą być ze sobą, bo tak. Sądzę zresztą, że cała ta miłość wzięła się tylko z zaborczości i z poczucia zakazanego owocu - gdyby wzięli ślub i żyli razem, sądzę, że Heathcliff tak czy inaczej zatrułby jej życie swoją zgorzkniałością, a ona jemu kaprysami i egoizmem. Pewnie by się w końcu powystrzelali z tej miłości.

Podsumowując, uznaję wartość "Wichrowych wzgórz" jako jednego z czołowych dzieł powieści wiktoriańskiej, ale nie jest to opowieść, do której będę chciała wracać. Zdecydowanie pod tym względem wygrywa u mnie "Jane Eyre".

Radament 
Mniejsze Zło

Wysłany: 2014-03-19, 00:04   

Hm, w sumie nie oceniłam tej książki w kategorii lubię - nie lubię bohaterów, raczej jako pewnego rodzaju przedstawienie, tak myślę. Same charaktery były dla mnie tak na prawdę sprawą drugorzędną, bo już na samym początku odkryłam, że raczej się nie dogadamy, więc zwyczajnie będę obserwować.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2014-03-19, 12:14   

Emu, podpisuję się pod każdym twoim słowem. :-D

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2014-03-19, 16:33   

Myślę, że dzisiaj związek Heathcliffa i Katarzyny zostałby opisany w poradnikach psychologii jako "toksyczny" ^^ Ale szczerze znam taką jedną parę, która bardzo się kocha i serdecznie nienawidzi. Ze sobą nie wytrzymują, ale bez siebie też im gorzej. I tak w koło Macieju. Więc związek taki jest możliwy jednak. Niewłaściwie ujęłam, niemożliwy, ale istniejący ^^

Lektury Kawoholiczki

Odpowiedz do tematu