Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak patrzą na fantastykę niefantaści?
Autor Wiadomość
beakwi
www.ebooksearch.pl

Wysłany: 2011-11-04, 11:48   

Ja zaczelam czytac fantatyke bardzo pozno, na szczescie trafilam od razu na takie pozycje jak Hiperion i Diuna, wiec zostalam od razu wciagnieta. Powod dla ktorego tak dlugo nie siegalam po ten typ literatury moze wydawac sie prozaiczny: potwornie kiczowate okladki. Dalej nie moge tego zniesc, dlaczego te wszystkie kiczowate kolory, po co te rozneglizowane dziewoje i miesniaki? Kupila ostatnio serie Kresa wydawnictwa Mag i bede musiala to czytac opakowane w papier, bo po pierwsze az oczy bola, a po drugie wstyd przed ludzmi, ze stara baba jakies takie bajki czyta. To samo zreszta bylo z seria Martina, moj maz dostawal bolu brzucha ze smiechu, gdy mnie z tym widzial. Trudno traktowac powaznie literature tak wydawana. Wiem, ze sa wyjatki, Sapkowski np. jest wydawany estetycznie, tak samo Dukaj, niestety wiekszosc nie jest.

Kamil 

Wysłany: 2011-11-04, 12:56   

M napisał/a:
Fantastyka - super, ale to bajki dla dzieci.

jak ktoś tak mówi to proponuje Wiedźmina lub Achaję - niech mi potem ta osoba powie, że dałaby te książki dzieciom...
beakwi napisał/a:
po co te rozneglizowane dziewoje

oj tam, roznegliżowane dziewoje są fajne :evil3:
beakwi napisał/a:
Sapkowski np. jest wydawany estetycznie, tak samo Dukaj, niestety wiekszosc nie jest.

Wiedźmin jest estetycznie wydany? no dobra, może masz na myśli Trylogię Husycką. Dla mnie ta growa oprawa graficzna jest kiczowata a na dodatek nie pasująca do treści. Twarde wydanie choć porządne ma tragiczne okładki a właściwie brak jakiejkolwiek koncepcji i projektu, jedynie biała seria trzyma poziom, ale jest na tragicznym papierze...
Mi się zdaje że właśnie fantastyka w dużej części jest wydawana estetycznie, choć wolałbym użyć słów: ciekawie, oryginalnie. No ale inna sprawa, że często mało poważnie i efekciarsko, ale czy nieestetycznie? Chyba że przez słowo "estetycznie" masz na myśli "poważnie, elegancko".
Cała masa jest takich perełek na półkach:
http://fabrykaslow.com.pl.../AparatusHC.jpg

z pewnością za estetyczne uznałbym wszystkie wydania Mrocznej Wieży (z 4 różne już chyba były), książki Gaimana, Murakamiego (choć to raczej około-fantastycznie), seria Uczta Wyobraźni... i wiele innych.

pinka1801

Wysłany: 2013-02-25, 08:59   

Temat już trochę trąci myszką, ale i tak się wypowiem.
Moi drodzy, jak ja dobrze to znam! Jednak ja już dawno przestałam się tym przejmować. Najbardziej jednak bolało mnie to w liceum. Moja polonistka był strasznie anty-fantastyczna ;P Dla niej istniał tylko Gombrowicz, literatura klasyczna i wojenna. Z tej trójcy, tylko klasykę lubię, a Gombrowicz i literatura wojenna do dziś przyprawiają mnie o dreszcze. A najgorsze było to, że starała się nam narzucić swój gust i bardzo tępiła :zlo wszelkie "zboczenia" w stronę literatury fantastycznej, np. w przygotowaniu prezentacji maturalnej :(

Molencius 
Książkowy Amciuch

Wysłany: 2013-04-24, 10:17   

Z wczoraj: "Nie będę czytała czegoś co nie mogło zdarzyć się naprawdę". Fanka kryminałów.

Według mnie szybciej zaatakują nas zmutowane jednorożce niż zrealizują się scenariusze, niektórych miłosnych książek, czy naciąganych intryg.

andy 

Wysłany: 2013-04-24, 11:47   

Hmm, niefantaści patrzą różnie. A najczęściej z niesmakiem. Już szczególnie na tę hard SF. Ano bo trzeba się czegoś z fizyki wcześniej nauczyć, mieć jako takie obeznanie we współczesnej technologii by to zrozumieć. Po co się męczyć? Wystarczy pilot od tiwi jakiś kanał z romansami.
Podobnie jest z fantasy. Wypadało by mieć jakieś ogólne pojęcie o mitologii Greków Celtów czy innych Inuitow. A po cholerę? Patrz wyżej

alibaba 

Wysłany: 2013-04-25, 19:35   

Przeczytałam prawie wszystkie posty w tym temacie i jest mi przykro, że w większości waszych rodzin panuje brak zrozumienia dla miłośników fantastyki. No i brak tolerancji ze strony starszych członków rodzin. Ja fantastyki nie lubię ale jej nie potępiam. Czasem nawet coś przeczytam jak choćby powieści z cyklu „Dzieci Ziemi”/ choć tu akurat nie bardzo rozumiem, dlaczego to zalicza się do fantastyki/. Czytałam też trochę Lema, bo fantastykę bardzo lubił mój mąż i myślałam, że będę mogła z nim o tych książkach dyskutować. Ale że mi to nie pasowało więc oboje zrozumieliśmy, że to nie ma sensu. On, niemal do ostatnich swoich, dni czytał powieści fantastyczne, oglądał razem z córką i wnuczką filmy SF a ja historyczne, obyczajowe. I jakoś potrafiliśmy nasze tak odmienne pasje pogodzić.

Emoonia 
Ja chcę herbatę!

Wysłany: 2013-04-25, 20:34   

Serio tak macie, że czytanie fantastyki spotyka się z niezrozumieniem i uznaniem za bycie dziwakiem??? Nigdy bym nie sądziła... Jako osoba "po drugiej stronie barykady", ponieważ za fantastyką ogólnie nie przepadam (choć mam na koncie całego "Wiedźmina", a i może parę innych książek, o których nawet nie wiem, że się do tego nurtu zaliczają) zauważam raczej, że czytanie fantastyki jest bardzo "trendy", a czytający takie książki uważają się zwykle za bardzo światłych i obytych ludzi - a może po prostu w takim towarzystwie się obracam ;) Choć sama nie do końca rozumiem tę fascynację, nigdy nie przyszłoby mi do głowy tego typu lektur krytykować, wręcz przeciwnie, problemu szukam raczej w sobie, zwalając winę na własne uprzedzenia i lenistwo skłaniające mnie do sięgania tylko po lekturę, która mi się podoba i lekko czyta. W sumie trudno mi powiedzieć, co jest teraz najbardziej "na topie", jeśli chodzi o książki, bo nie nadążam ze śledzeniem wszystkich nowinek, ale nazwiska takie jak Dukaj czy Pilipiuk obiły mi się o uszy, a seria "Gra o tron" za sprawą serialu bije teraz chyba rekordy popularności, więc naprawdę nie mam pojęcia, co czyta towarzystwo, które uznaje fantastykę za książki dziecinne i niewarte czytania - Encyklopedię Powszechną? Czy może w drugą stronę, Samotność w sieci i program telewizyjny? :P

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2013-04-25, 21:37   

W sumie z tymi światłymi i obytymi może coś być na rzeczy, ale to raczej w grupie wiekowej, w której uwaza się "Trylogię Czarnego Maga" za wybitną literaturę. W sumie nie trawię większości fanów fantastyki w moim wieku, ale inna rzecz, że ja większości ludzi w moim wieku nie trawię :P
www.lowking.pl

andy 

Wysłany: 2013-04-26, 13:17   

Raziel napisał/a:
W sumie nie trawię większości fanów fantastyki w moim wieku, ale inna rzecz, że ja większości ludzi w moim wieku nie trawię

Cytowana przez Ciebie Trylogia to fantasy a nie SF. Fantasy tak sobie trawie, a do czytania lub lepiej zrozumienia SF w postaci prawie czystej - no bo różne nurty, trzeba mieć jakąś wiedzę technologiczno fizyczną. Nie twierdze, że jej nie masz chociaż jeżeli Twój wiek podany jest prawdziwy, to wybacz pracując kiedyś przez ponad 20 latek w szkołach różnego temu raczej bym zakładał, że jesteś wybrykiem statystycznym niż normą Twojego pokolenia

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2013-04-26, 16:20   

Okej, tylko ja się odnosiłem do fantastyki ogólnie, a nie konkretnie SF ;)
Wiedzy technicznej może jakiejś szczególnej nie posiadam, SF niestety nie znam jeszcze tak dobrze jakbym chciał z przyczyn dostępności i finansowych, ale generalnie jak czegoś nie pojmuję w książce/nie kojarzę to po prostu się internetami wspomagam.
www.lowking.pl

wisienka1980 

Wysłany: 2013-11-07, 15:47   

Większość ludzi z mojego bliskiego grona czyta fantasy i sami są jej wielkimi fanami, a opinią całej reszty się nie przejmują. Oni pogardliwie patrzą na fantasy, ja na romanse i erotyki, tak to już jest :)

andy 

Wysłany: 2013-11-07, 17:00   

wisienka1980 napisał/a:
Większość ludzi z mojego bliskiego grona czyta fantasy

Ja też czasami chociaż jak pisałem wyżej .... Pod jednym warunkiem. Opisywany świat i reguły w nim obowiązujace są spójne logicznie. Mieszanie magii z technologią czasami jest ciekawe, ale to dla dobrych lub wybitnych autorów

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2013-11-08, 09:57   

beakwi napisał/a:
Powod dla ktorego tak dlugo nie siegalam po ten typ literatury moze wydawac sie prozaiczny: potwornie kiczowate okladki. (...) Trudno traktowac powaznie literature tak wydawana. Wiem, ze sa wyjatki, Sapkowski np. jest wydawany estetycznie

No, to po "Sezonie burz" chyba wypada zrewidować tę opinię. Śliczniusie błyskawice nad wypiętym zadem czarodziejki to klasyka kiczu.

andy napisał/a:
Pod jednym warunkiem. Opisywany świat i reguły w nim obowiązujace są spójne logicznie.

Kotzur, a czytałeś Kołodziejczaka Dominium Solarne? Jeśli tak, co o nim myślisz? :)

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Odpowiedz do tematu