Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Abraham Verghase- "Powrót do Missing"
Autor Wiadomość
alibaba 

Wysłany: 2013-10-19, 11:30   Abraham Verghase- "Powrót do Missing"

Abraham Verghese „ Powrót do Missing”. Wspaniała powieść której akcja toczy się w Etiopii w latach 1950- 1990 a więc w czasach obejmujących zarówno rządy cesarza Hajle Syllasje jak i czasy po jego upadku. Wątek polityczny nie jest rozbudowany , niemniej jednak można poznać jaki był stosunek najprostszych mieszkańców ówczesnej Etiopii do cesarza. O ile Ryszard Kapuściński w swojej książce bardzo dokładnie opisał zwyczaje panujące na cesarskim dworze a samego cesarza przedstawił w bardzo niekorzystnym świetle, autor tej książki, dziękując Kapuścińskiemu za szczegółowy opis dworu /podziękowanie na końcu książki/ , ma jednak inny stosunek do samego cesarza. Nie jest to jednak jakaś gloryfikacja cesarza a bardziej realistyczne od Kapuścińskiego przedstawienie jego dokonań . Ludność Etiopii w opinii autora była wdzięczna cesarzowi za uwolnienie spod włoskiej okupacji, za bezpłatne szkoły i szpitale, za otwarcie na świat i wysyłanie młodzieży do zagranicznych szkół. Cesarz trwonił pieniądze na swoje niemal idiotyczne potrzeby ale trzeba pamiętać, że jego psychika ukształtowała się po wpływem i na wzór cesarzy Chin i Japonii. Cesarzy którzy uważali się za Bogów. To podobało się Hajle Syllasowi i uważał, że skoro jest cesarzem to ma prawo być takim cesarzem jak jego wzorce.
Kapuściński napisał „Cesarza” w 1978r. i być może nie wiedział jeszcze o komunistycznym terrorze jaki Etiopczykom zgotował Związek Radziecki za pośrednictwem Mengysty Hajle Mariama, cesarza- sierżanta jak nazywają go Etiopczycy. Człowieka przy którym Stalin był aniołkiem.
To tyle o politycznym podłożu tej książki.
Głównym wątkiem jest wspaniała, przepełniona emocjami opowieść o Afryce, cudach medycyny, rodzinie i miłości przybranych rodziców do dwojga osieroconych bliźniat, o cudownych relacjach między nie spokrewnionymi ze sobą ludzi. Autor przedstawia swoich bohaterów z różnej perspektywy, w zależności od tego jak rozwija się historia- od tragedii, melodramatu aż do komedii.
Osieroceni przez matkę, hinduską zakonnicę i porzuceni przez ojca, brytyjskiego chirurga, bliźniacy Marion i Shiva wychowują się w misyjnym szpitalu w Addis Abebie. Połączeni niezwykłą więzią dzielą tę samą fascynację medycyną. Jeden błąd jednego z nich niszczy ich szczególną relację i w konsekwencji prowadzi do wygnania Mariona do Ameryki. Szok jakiego doznał Marion podczas pierwszego spotkania z ojcem i jego późniejsze z nim relacje przedstawione są przez autora po mistrzowsku. Musiało upłynąć kilka lat by bliźniacy znów się odnaleźli, ale spotkanie kończy się dla jednego z nich tragicznie.
Książka którą polecam każdemu. Miłośnikom historii, romansu a nawet kryminałów. Każdy znajdzie tam coś dla siebie a całość jest wspaniałą powieścią.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2013-10-19, 22:31   

Alibabo, zachęciłaś mnie do lektury. :-D

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

alibaba 

Wysłany: 2013-10-19, 23:06   

Cieszę się, bo naprawdę warto. Jak przeczytasz to pewnie podzielisz się z nami swoimi uwagami. To jest nowa książka i myślę, że nie będziesz miała trudności ze zdobyciem jej. Książka ma 735 stron.

Utopiste

Wysłany: 2013-10-21, 05:50   

Też nabrałam ochoty na tę książkę, szczególnie jak zobaczyłam jej cenę w mojej ulubionej księgarni :)

Odpowiedz do tematu