Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Walter Scott
Autor Wiadomość
Tifa Lockhart 

Wysłany: 2012-12-09, 08:55   Walter Scott

Szkocki powieściopisarz i poeta, wolnomularz.
Początkowo zajmował się głównie poezją, lecz po ukończeniu 40 lat zmienił profil swojej twórczości literackiej, pisząc przede wszystkim powieści. Jego główną domeną były powieści historyczne, w których łączył realizm historyczny z fantastyką oraz tajemniczymi ludowymi legendami i wierzeniami. Scott pobudził zainteresowanie baśniowo-rycerską przeszłością rodów Szkocji. Tematyka jego powieści dotyczyła często dziejów pogranicza szkocko-angielskiego na przełomie XVII–XVIII wieku, a w dziełach późniejszych zajmował się angielskim i francuskim udziałem w wyprawach krzyżowych.
Jego ważniejsze dzieła:
''Ivanhoe''
''Kenilworth''
''Kwintyn Durward''
''Narzeczona z Lammermoor''
''Waverley''
''Rob Roy''

Wczoraj skończyłam czytać ''Rob Roya''. Po tytule spodziewałam się, że książka będzie opowiadała o losach Roberta MacGregora. Niestety on sam pojawił się dopiero około 200 strony. Spodziewałam się też choć kilku opisów Szkocji. A natrafiłam na skąpe wzmianki o wrzosach i górach. Głównym bohaterem jest młody, zbuntowany przeciwko woli ojca Frank Osbaldystone. Nie polubiłam go wcale. Jak dla mnie był naiwny. Zamiast zapytać o coś wprost, to snuł własne domysły (całkowicie złe). Ale z drugiej strony to chyba było potrzebne do wątku miłosnego w tej książce.Nic to, trzeba mi spróbować z następną książką Scotta. Chyba nawet mam jakąś w domu.
Ostatnio zmieniony przez Córka Lavransa 2012-12-10, 15:46, w całości zmieniany 1 raz  

Najaa 

Wysłany: 2012-12-09, 11:23   

Spróbuj Ivanhoe może bardziej przypadnie ci do gustu

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2012-12-09, 14:09   

Mnie "Ivanhoe" też się bardziej podobał. I jeszcze "Waverley", za to "Narzeczoną z Lamermoor" uwielbiam, choć to akurat może być wpływ opery... ^^

Lektury Kawoholiczki
Ostatnio zmieniony przez Córka Lavransa 2012-12-10, 15:46, w całości zmieniany 1 raz  

Tifa Lockhart 

Wysłany: 2013-03-11, 07:14   

Po trzech tygodniach męczarni udało mi się skończyć kolejną powieść Waltera Scotta. ''Kenilworth'' jest zdecydowanie gorszą książką niż ''Rob Roy''. Czuję się zawiedziona, ponieważ epoka elżbietańska to naprawdę ciekawy okres w historii. Myślałam, że autor przedstawi go korzystniej. Akcja bardzo się wlokła, nieustannie miałam nadzieję, że coś się wydarzy, a tutaj praktycznie nic. Dobiły mnie jednak opisy urody Amelii. Ta łabędzia szyja pokrywająca się szkarłatną złością. :P Co do bohaterów, to najmniejszą sympatię wzbudził we mnie Lord Dudley. Bardzo niezdecydowany, oczekujący aż ktoś inny rozwiąże problematyczne kwestie.
Cytat:
Akcja rozgrywa się w XVI-wiecznej Anglii rządzonej przez protestantkę Elżbietę I. Historia rozpoczyna się w popularnej karczmie w niewielkim miasteczku Cumnor Place, do której przybywa kornwalijski szlachcic Tressilian, poszukujący swojej byłej narzeczonej, Amelii Robsart. Dziewczyna zakochuje się w hrabim Leicesterze i by nie zdradzić z nim związku ucieka z domu. Kochankowie wychodzą za siebie potajemnie. Nieświadomy Tressilian chce ją sprowadzić z powrotem do domu, gdzie czeka na nią schorowany ojciec. Postanawia prosić o pomoc królową.

Odpowiedz do tematu