Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jelinek, Elfriede
Autor Wiadomość
Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2012-09-08, 22:12   Jelinek, Elfriede

Elfriede Jelinek - "Amatorki"
Równoległe historie dwóch kobiet, pracownic fabryki: pierwsza podporządkowuje się regułom patriarchalnego i kapitalistycznego porządku, druga stara się zachować wierność ideałom, na rzecz "miłości" rezygnuje z aspiracji zawodowych... i przegrywa.
Za: lubimyczytac.pl

Czytanie tego krótkiego dziełka było nawet momentami zabawną przygodą.
Z Noblem trochę jak z Oscarem - nagroda piękna, cóż, kiedy "tępa tłuszcza" nie zawsze odpowiednio docenia nagrodzonego.
Mnie się to przydarzyło z utworem pani Jelinek.

Przyznawszy się, że zamierzam się z tą prozą zmierzyć, usłyszałam: "Odważna jesteś." Czy ja wiem? Chyba po prostu ciekawa.
Treść powieści jest otrzaskana już do bólu, wieś i małe miasteczko, ich przywary, dramaty, a tak naprawdę ogólnie akceptowalna rutyna. Żadnych zaskoczeń; to, że chłop silny, a wyróżniający się na tle reszty, choć pije i bije, albo jeszcze taki, co ma - klękajcie narody! - szansę na własny sklep, to zwierzyna łowna i cenna - to rzecz wiadoma nie od dziś i bardzo aktualna.
Jelinek pochyla się nad problemem kobiety w tym kołowrocie trochę jak Cejrowski nad ginącymi plemionami - z sympatią, ale i wyczuwalną nutką wzgardy. A prawda jest taka, że każdemu co innego sukces i co innego porażka i większość kobiet, o których pani Jelinek pisze z takim zaangażowaniem, jest zadowolona ze swojego losu.

Forma była lekkim zaskoczeniem, proste, wręcz prymitywne zdania, doskonale pasujące do treści. Brak jakichkolwiek wielkich liter pewnie większe wrażenie niż w przekładzie robił w niemieckim oryginale.

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Goldi_91 

Wysłany: 2012-09-12, 17:24   

Spodobała mi się Twoja mała recenzja na temat tej książki, a że jest to krótkie dzieło, nie miałem oporów, żeby przeczytać je poza moją ustaloną kolejką.
Zacznę od wydawnictwa. Moim zdaniem takie wydawnictwa, jak WAB powinny zostać zlikwidowane razem z PRL-em i jego bezsensami. Brak wielkich liter strasznie rozprasza. Gramatyka strasznie dzika. Interpunkcja także na miernym poziomie. Rozumiem, że czasem autorka celowo nie stosowała znaków interpunkcyjnych, ale błędy, jakich można się doszukać były karygodne. Doszukałem się też zdań, których nie mogłem rozszyfrować. Jakieś skróty, kropki. Straszne...
Co do książki, to jestem zaskoczony, że takimi krótkimi, prymitywnymi i płytkimi zdaniami można wyrazić tak wiele. Tutaj muszę chylić czoło przed panią Jelinek, ponieważ pierwszy raz spotkałem się z takim dziełem. Podjęty temat podobał mi się. Rozumiem, że morał mają tylko bajki dla dzieci, ale nie mogę zrozumieć co pisarka chciała przekazać czytelnikom. Żeby nie słuchać głosu serca? Że marzenia to utopia? Że pieniądz może zdziałać wszystko? Na bank chciała wytknąć materializm, który w niektórych biednych wioskach może być podstawowym pryncypium w szukaniu męża, i udało się jej. Nie cierpię książek z happy endem, ale zakończenia tej nie mogę pojąć. Wygrała fałszywość, obłuda oraz pożądanie pieniądza, a miłość nastolatki zrobiła z niej totalne zero.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2012-09-12, 20:06   

Goldi_91 napisał/a:
Spodobała mi się Twoja mała recenzja na temat tej książki

Dziękuję. :)

Goldi_91 napisał/a:
Brak wielkich liter strasznie rozprasza.

Przyzwyczaiłam się po jakimś czasie i sądzę, że to raczej fanaberia autorki niż wydawnictwa. Powiem szczerze, że nie wiem, czemu to miało służyć, bo na mnie wrażenia nie zrobiło żadnego.
Można by się pokusić o analizę i zasugerować, że brak wielkich liter ma służyć uprzedmiotowieniu występujących w powieści bohaterów, a "dzika" gramatyka i interpunkcja podkreśleniu ich prymitywizmu, ale całkiem także możliwe, że pani Jelinek kiedyś w wannie wpadła na ten pomysł na zasadzie "A, machnę tak, będzie oryginalnie". :P

Goldi_91 napisał/a:
nie mogę zrozumieć co pisarka chciała przekazać czytelnikom

Jak mawia moja przyjaciółka - "Jak nie rozumiesz, to to musi wielkie dzieło być." Osobiście nie dopatrzyłam się w tej książce marzeń czy głosu serca, akurat tego typu idee do bohaterów Jelinek raczej nie mają dostępu. Nimi rządzi biologia, ustawiona w nowych realiach gatunku wola przetrwania, zdobycia dobrych warunków bytowania. Zamiana jaskini i skóry na pralkę i sklep, zdobywane jednak dokładnie tą samą drogą - metodą wyboru najlepszego dostępnego partnera.

Goldi_91 napisał/a:
Wygrała fałszywość, obłuda oraz pożądanie pieniądza, a miłość nastolatki zrobiła z niej totalne zero.

Spoiler:
Moim zdaniem w przypadku Brigitte wygrała cierpliwość i samozaparcie w dążeniu do celu - każdym sposobem, a z Pauli totalnego zera nie zrobiła miłość, tylko głupota. To głupota kazała jej rozkładać nogi przed Erichem w stodole i to głupota kazała jej rzucić krawiectwo. I to głupota kazała jej się utrzymywać z nierządu.

Tak czy inaczej, każda z nich używała swojego ciała, żeby osiągnąć cel - mężczyznę - z różnym skutkiem. Myślę, że właśnie ten problem chciała pokazać Jelinek, problem definiowania kobiety poprzez mężczyznę. Z tym, że tak jak napisałam wcześniej - spora część kobiet w takiej sytuacji nie widzi niczego złego, uważając, że tak jest ustawiony świat. Może.

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2012-09-15, 10:09   

Goldi_91 napisał/a:
Moim zdaniem takie wydawnictwa, jak WAB powinny zostać zlikwidowane razem z PRL-em i jego bezsensami.

No wiesz co?! Muszę tu wystąpić w obronie wydawnictwa! Dzięki nim można poznać bardzo szeroki przekrój współczesnej literatury, nie wspominając, że praktycznie co roku ksiażki z tego wydawnictwa są nominowane do Nike. Ich seria Don Kichot i Sancho Pansa jest nieoceniona, bo pomijając panią Jelinek, której twórczość mi obrzydła raz i na zawsze po Pianistce wydają przecież takich autorów jak Thomas Bernhard, Michel Houellebecq, Wiktor Pielewin, Majgull Axelsson czy Imre Kertesz. A to nie są byle jakie nazwiska. No i ich Mroczna seria z Mankelem, Marininą, Krajewskim - wielbiciele ich kryminałów by cię zlinczowali za taką opinię ;) Ja osobiście uwielbiam ich Serię z miotłą, zawsze coś ciekawego można w niej znaleźć.

Lektury Kawoholiczki

elfrun 
Wojowniczka

Wysłany: 2012-09-27, 15:30   

Robilam wiele podejsc do ksiazek Jelinek jednak wszystkie zakonczyly sie porazka. Nie jestem w stanie czytac jej prozy. Cos mnie odrzuca. Ale ja generalnie chyba jestem dziwadlem bo podobnie mam z ksiazkami Zafona, ktory budzi powszechne uwielbienie a dla mnie najzwyczajniej w swiecie jest "nieczytalny"... :P

Atłasowa 

Wysłany: 2012-10-30, 12:08   

Ja zrobiłam tylko jedno podejście i zmusiłam się do przeczytania "Pożądania", więcej już nie dam rady. Nie podchodzi mi zupełnie jej styl.

króliczek 
lękliwy

Wysłany: 2013-03-02, 21:41   

Ja czytałam "Pianistkę" i mi się ogólnie raczej podobała. Męczyłam się trochę czytając ją, choć jednocześnie wchodziła mi dosyć gładko. Zaciekawiliście mnie tymi "Amatorkami", muszę powiedzieć ;)

Odpowiedz do tematu