Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Cykl Turnieje Boże
Autor Wiadomość
rotmistrz 
Elear

Wysłany: 2013-02-19, 20:39   Cykl Turnieje Boże

Cykl "Turnieje Boże" (Templariusz z Jeruzalem, Grosz ubogich, I my pójdziemy na kraniec świata) którego autorami są Pierre Barret i Jean-Noël Gurgand był już w Polsce wydany. Wznowiło go (na razie Templariusza z Jeruzalem - kolejne tomy są planowane na ten rok) Wydawnictwo Literackie. Osobiście nie jestem zwolennikiem czytania książek napisanych przez więcej niż jednego autora (każdy ma inny styl, tempo etc) - a kiedyś widziałem już na księgarskiej półce powieść napisaną przez sześciu autorów (i nie był to zbiór opowiadań). Tutaj jakoś się przemogłem zachęcony krotka wzmianką kogoś kto wzbudzał i wzbudza moje zaufanie. Kupiłem, przeczytałem i.....wiem, że na pewno kupię i przeczytam kolejne dwa tomy cyklu!. To jest naprawdę kapitalna książka! Pisana w latach, gdy bardziej liczyło się opisywanie rzeczywistości niż jej kreowanie. A rzecz dotyczy historii wypraw krzyżowych.
Wydawca tak opisuje treść książki:
Wilem d’Encausse, francuski rycerz, porzuca strony rodzinne, by udać się na krucjatę do Ziemi Świętej. Wkrótce wpada w zapierający dech w piersiach wir przygód, a konfrontacja jego wyobrażeń z realiami wyprawy krzyżowej okaże się przyspieszoną lekcją dojrzałości.
Ziemia Święta okresu krucjat opisana jest naprawdę ciekawie, solidnie jeśli chodzi o realia historyczne, bez taniego moralizatorstwa, kajania się za grzechy swoje i nieswoje, bez postmodernistycznych wycieczek i tym podobnych cudactw. To naprawdę kawałek porządnej literatury, oddającej klimat epoki pełnego średniowiecza i pozwalającej na zrozumienie spraw li tylko muśniętych w podręcznikach szkolnych. To się naprawdę dobrze czyta i po przeczytaniu sporo zostaje w głowie. Czyli inaczej niż w książkach z cyklu "zabili go i uciekł".

Procella 

Wysłany: 2013-02-19, 20:56   

Czytałam parę lat temu. Książka niezła, ale drażniły mnie "podręcznikowe" wstawki. Rozumiem, że były konieczne, ale wolałabym, żeby były jakoś zręczniej splecione z z resztą książki, nie tak suche. Miałam wrażenie przeskakiwania między dwiema różnymi pozycjami - powieścią i podręcznikiem.

rotmistrz 
Elear

Wysłany: 2013-02-19, 21:09   

Jednakoż, pozwolę sobie mieć inne zdanie w kwestii wstawek 8-) Człowiek wie przynajmniej dlaczego raz bohater ucieka a później wręcz odwrotnie. Dlatego też wyżej cenię "Templariusza z Jeruzalem" od "Miecza i kwiatów" Mortki-choć też i tego ostatniego nie potępiam w czambuł.

Procella 

Wysłany: 2013-02-19, 21:30   

Zarysowanie tła historycznego jest ważne, nie twierdzę, że nie. Po prostu uważam, że nie wpleciono tych informacji wystarczająco płynnie i zręcznie. Nie zmienia to faktu, że książkę warto przeczytać.

Odpowiedz do tematu