Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
"Bolesław Chrobry" Antoniego Gołubiewa
Autor Wiadomość
Paleolog 
czytaczszerokopojęty

Wysłany: 2009-11-22, 10:35   "Bolesław Chrobry" Antoniego Gołubiewa

W zasadzie równie dobrze dzieło życia Gołubiewa można by zaliczyć do kategorii 'klasyka', ale, jako że lubię określenie 'powieść historyczna', mam nadzieję, że nikt z potencjalnych wielbicieli 'Chrobrego' nie poczuje się urażony.

To wielka książka. Także dosłownie ;-) Tyle że, przynajmniej na początku, trudna. Pamiętam, że podchodziłem do niej dwa razy. Za pierwszym nie dałem rady: język - stylizowany na 'prapolszczyznę' - nie pozwolił mi przebrnąć powyżej 30 strony. Ponownie sięgnąłem po cykl Gołubiewa po upływie roku i znowu nie było lekko, ale tym razem zmęczyłem pierwsze 50 stron, a potem... no cóż, dałem się zaczarować. Używany język przestał być problemem - stał się oczywistością - a opowiadana historia okazała się tak wielopłaszczyznowa i poruszająca jednocześnie, że 'Chrobry' został moim tymczasowym zegarkiem - póki nie dobrnąłem do ostatniej strony ostatniego tomu odmierzałem czas od chwili kiedy musiałem odłożyć książkę, do momentu kiedy znowu będę mógł wziąć ją do ręki.

Pokrótce: to historia rodzącego się państwa, narodu, a jednocześnie historie poszczególnych jednostek - władcy, możnych, ale i prostych ludzi, najuboższych, stojących najniżej w hierarchii społecznej. To opowieść o nowej religii, wdzierającej się w życie, a jednocześnie opowieść o starej wierze, wypieranej przez owo 'nowe'. To historia o śmierci i narodzinach, smutkach i radościach. Opowieść o wielkiej polityce, a zarazem o codziennej walce o byt. O życiu, po prostu.
Pod postacią powieści historycznej Gołubiew zaserwował analizę natury człowieka, aktualną w czasach tytułowego Bolesława, aktualną w czasach pana Antoniego, aktualną i dzisiaj.

Może właśnie dlatego po lekturze czułem się przygnieciony skalą talentu autora. Pod wpływem 'Chrobrego' próbowałem czytać i inne książki Gołubiewa, ale przyznaję się bez bicia - żadnej nie skończyłem. To już nie było to. Dla mnie Gołubiew jest autorem jednego dzieła, ale za to wyjątkowego.

Warto zmierzyć się z 'Bolesławem Chrobrym', mimo że początkowo wymaga to pewnego poświęcenia.
Jeśli ktoś lubi czytać rzeczy posiadające drugie, trzecie, czwarte, a, licho wie, może i piąte dno - polecam gorąco. To książka z gatunku tych, po przeczytaniu których świat nie wygląda już tak samo ;-)

StaszekAlcatras 
nadszyszkownik

Wysłany: 2013-02-18, 19:42   

Ja również polecam to dzieło.
Zgadzam się z przdmówcą, że bardziej należy kwalifikowac Bolesława Chrobrego do powieści historycznej gdyż autor poświecił wiele czasu na badanie historyczne przy pisaniu tego dzieła.

Podobało mi się bardzo to, że autor stworzył swojsty język majacy udawać "prapolszczyznę".
W powieści jest wiele różnych postaci, wiele wątków ale wszytkie są połączone ze sobą. Ja gdy przeczytałem ją żałowałem że nie ma jeszcze kilku tomów o dalszych działaniach Chrobrego i życiu bohaterów stworzonych przerz pana Antoniego. Tak jak mój przdmówca wspomniał, Gołubiew pokazał, że ludzka natura niezmienia się zbytnio. Zrówno w XI w czy w XX, XXI wieku wielu kieruje się tylko chęcią zysku, dąży do wałdzy za wszelką cenę, ale są także ludzie dla których przyjaźń honor czy dobro państwa coś znaczy i pełna kiesa nie jest najważniejsza.
W książce tej postacie nie są tak "cukierkowe" i podzielone na dobre i złe jak w większości dzieł Sienkiewicza.

Odpowiedz do tematu