Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pawlikowska-Jasnorzewska, Maria:Kurze łapki / Miłość
Autor Wiadomość
Żabka 

Wysłany: 2012-12-18, 10:58   

Ten wiersz jest jednym z moich ulubionych... Czasem miałam go na ustach, gdy ukochana osoba odchodziła...
Z Miłością jest tak, że w końcu sobie poradzisz z brakiem tej osoby, ale to jest tak samo jak z brakiem powietrza... Na początku się dusisz, a potem już nic nie czujesz...
Zawsze przy tym wierszu przypomina mi się piosenka SDM "Biała lokomotywa", gdzie główny bohater wraca do żywych po wcześniejszych rozczarowaniach miłosnych...
http://www.youtube.com/watch?v=Xftuy999Eh0

Mój blog: http://filmyksiazki.blogspot.com/

Mefiztyo
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-19, 16:28   

Omawialiśmy to całkiem niedawno na lekcji polskiego ^^

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2012-12-20, 11:30   

Pozwolę. :)

Caroline* napisał/a:
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska Miłość

Podobno piękno tkwi w oku patrzącego, więc i ja ten wiersz zinterpretuję po swojemu.

Nie widziałam cię tak krótko, mój drogi były, a już mi zwisa, co się z tobą dzieje. Na szczęście nie muszę już z tobą gadać i mogę zarywać nocki na moich ulubionych grach komputerowych, co tylko minimalnie odbija się na moim kolorycie. A zatem - back to normal. :lol:

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Caroline* 
Dumasoholiczka:)

Wysłany: 2012-12-20, 15:37   

Córka Lavransa napisał/a:
Nie widziałam cię tak krótko, mój drogi były, a już mi zwisa, co się z tobą dzieje. Na szczęście nie muszę już z tobą gadać i mogę zarywać nocki na moich ulubionych grach komputerowych, co tylko minimalnie odbija się na moim kolorycie. A zatem - back to normal. :lol:

Ciekawa interpretacja ;)
Nieznany napisał/a:
IMO autorka mówi "tak dawno cie nie widziałam i strasznie tęsknię, ale ci tego nie okaże, o! jestem tffarda... może nieco mniej jest mnie we we mnie, jestem bledsza i drżąca, łatwiej sie poddaję emocjom... ale przecież jesteś dla mnie najważniejszy i bardzo mi ciebie brak... wrócisz?!".

Ta interpretacja bardziej do mnie trafia... Podobnie i ja go rozumiem- w szczególności jeśli chodzi o drugą jej część

Wiedziałam, że co osoba, to inna interpretacja...
A szkoła tylko ogranicza ludzi pod tym względem- ogłupia, narzuca schematyczne myślenie
"dzięki MP3 możesz biegać jak szalony, nie szkodząc piosenkom. Można słuchać Schuberta, bo Schubertowi nic się nie dzieje, choćby człowiek rozbijał się po wszystkich parkach miejskich, zatykając sobie uszy Schubertem. Ale ludzie wybierają co innego (...), co im rytm wybija."
GOLGOTA PICNIC

Caroline* 
Dumasoholiczka:)

Wysłany: 2013-01-06, 19:44   

Wiersze Pawlikowskiej są naprawdę genialne- takie krótkie, a jak pełne treści...

A co powiecie o tym wierszu?

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
Nike

Ty jesteś jak paryska Nike z Samotraki,
o miłości nieuciszona!
Choć zabita, lecz biegniesz z zapałem jednakim
wyciągając odcięte ramiona...

Jaką miłość symbolizują odcięte ramiona? Miłość, która wszystko zwycięża, czy miłość nieodwzajemnioną, bezsensowną, gdy kocha się kogoś wiedząc, że ta miłość nie ma racji bytu? A może jeszcze jakąś inną?
"dzięki MP3 możesz biegać jak szalony, nie szkodząc piosenkom. Można słuchać Schuberta, bo Schubertowi nic się nie dzieje, choćby człowiek rozbijał się po wszystkich parkach miejskich, zatykając sobie uszy Schubertem. Ale ludzie wybierają co innego (...), co im rytm wybija."
GOLGOTA PICNIC

Odpowiedz do tematu