Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Co nas zaciekawiło?
Autor Wiadomość
Czarna Stopa 


Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 337
Wysłany: 2012-10-12, 15:04   Ewa Witkowska - Komiks japoński w Polsce. Historia i kontrowersje

Ze wstępu:
W ostatnim czasie coraz więcej uwagi poświęca się zagadnieniu kultury popularnej. Podnoszone są zarówno kwestie związane z jednoznacznym zdefiniowaniem tego terminu, ale także zwraca się uwagę na zachodzące w obrębie tego zjawiska procesy. Teoretycy kultury zauważają, że współczesny świat coraz bardziej zaczyna przypominać centrum handlowe czy supermarket, w którym można znaleźć leżące obok siebie produkty z wielu krajów. (...)
Ten konglomerat różnych elementów, jaki stanowi kultura popularna, nie jest czymś stałym, ale ciągle się zmienia: asymiluje i przetwarza nowe zjawiska, a także usuwa te, które straciły już na aktualności. Obecnie, aby zaspokoić potrzebę nowości, sięga się po coraz bardziej egzotyczne produkty, które w innym przypadku nie miałyby szans zaistnieć na obcym gruncie. Jednym z przykładów ilustrujących działanie tego mechanizmu jest komiks japoński, znany dzisiaj na całym świecie jako manga.Z początku dziwny i całkowicie obcy, dosyć szybko opanował rynki krajów zachodnich i stopniowo stał się zwykłym elementem codzienności, także polskiej, a jego wpływy uwidaczniają się w różnych sferach życia. (...)
Niniejsze opracowanie stanowi próbę charakterystyki około piętnastoletniej obecności mangi w Polsce. (...)
Materiał podzielono na trzy części. Pierwszy rozdział omawia rozprzestrzenianie się mangi poza granice Japonii, a także trudności, jakie musieli przezwyciężyć wydawcy, by dopasować ją do zachodnich standardów. Ponadto zawiera też informacje na temat wpływu mangi na komiks zachodni. Drugi rozdział przedstawia najważniejsze momenty w historii mangi w Polsce, poczynając od serialów animowanych wyświetlanych w latach 70. w polskich kinach (...) oraz publikacji w latach 80. pierwszej mangi w czasopiśmie „SFera”. Trzecia, najobszerniejsza część zawiera natomiast przegląd kontrowersji, jakie wzbudzała manga w Polsce – jako materiał ilustracyjny wykorzystano przede wszystkim artykuły prasowe traktujące o tym zjawisku, a zawarte w nich informacje starano się skonfrontować z literaturą fachową na ten temat.

Planowany termin publikacji: październik 2012

Szczepan Twardoch - Morfina

Bóg?
Honor?
Ojczyzna?

Morfina!

Konstanty Willemann, warszawiak, lecz syn niemieckiego arystokraty i spolszczonej Ślązaczki, niewiele robi sobie z patriotycznych haseł i tradycji uświęconej krwią bohaterskich żołnierzy. Jest cynikiem, łajdakiem i bon-vivantem. Niewiernym mężem i złym ojcem.

Konstanty niechętnie bierze udział w kampanii wrześniowej, a po jej klęsce również wbrew sobie zostaje członkiem tajnej organizacji. Nie chce być Polakiem, nie chce być Niemcem. Pragnie jedynie zdobyć kolejną buteleczkę morfiny i żyć swoim dawnym życiem bywalca i kobieciarza.

Przed historią jednak uciec się nie da.

Szczepan Twardoch w Morfinie osiągnął rzecz rzadką w polskiej prozie - wykreował antybohatera, którego nie sposób nie lubić. Młody pisarz tak jak najwięksi – Witkacy, Gombrowicz, Littell – potrafi ukazać słabego, rozdartego człowieka wplątanego w wielką historię.
Szalona, transowa i odważna powieść.
_________________
Howgh!
 
     
Ravena 
Wiedźma DyplomowanaWiek: 38
Dołączyła: 01 Lis 2008
Posty: 6456
Skąd: Wiedźmowy Las
Wysłany: 2012-10-15, 09:53   

Czarna Stopa napisał/a:
Ewa Witkowska - Komiks japoński w Polsce. Historia i kontrowersje

O tak, ten tytuł pewnie się w końcu znajdzie na moich półkach. Choć wszystko zależy, wolałabym najpierw książkę przejrzeć, żeby się przekonać czy warto inwestować w nią nie tak małe w końcu pieniądze.
Czarna Stopa napisał/a:
Szczepan Twardoch - Morfina

Twardocha znam wyłącznie z fantastyki, podobał się, acz bez zachwytów. "Morfina" brzmi na tyle ciekawie, że chciałabym chociaż przeczytać ^^
_________________
Without coffee, 'Good Morning' is an oxymoron

Lektury Kawoholiczki
 
 
     
Żabka Dołączyła: 04 Lis 2009
Posty: 1599
Skąd: zewsząd
Wysłany: 2012-10-15, 14:06   

Cytat:
Ewa Witkowska - Komiks japoński w Polsce. Historia i kontrowersje


Chciałabym się zapoznać z tą książką... Może być ciekawą podróżą ;)
_________________
Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne.
Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe.

Mój blog: http://filmyksiazki.blogspot.com/
 
     
Kamil Wiek: 32
Dołączył: 05 Maj 2011
Posty: 3807
Wysłany: 2012-10-15, 19:42   

Współlokator ma dwie książki Tomasza Michniewicza: Samsara i Gorączka, dostał z autografami bo to jego kolega :) Zapowiadają się ciekawie, przeczytam w wolnym czasie.
 
 
     
Czarna Stopa 


Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 337
Wysłany: 2012-10-16, 10:01   

Ravena napisał/a:
wolałabym najpierw książkę przejrzeć, żeby się przekonać czy warto inwestować w nią nie tak małe w końcu pieniądze.


Ja bardzo bym chciał, aby pojawiła się w którejś z nawiedzanych przeze mnie bibliotek, chociaż zdaję sobie sprawę, że to mało prawdopodobne. Kupić prawie na pewno nie dam rady, pewnie więc dołączy do tych pozycji, o których słyszałem, ale w ręku nigdy nie miałem. Żałuję, bo tematyka komiksowa wydaje się bardzo ciekawa i chętnie bym się z nią choć trochę zapoznał.

--------------------------Ewa Pałasz-Rutkowska - Cesarz Meiji (1852-1912). Wizerunek władcy w modernizowanej Japonii w setną rocznicę śmierci cesarza

Książka prezentuje postać Cesarza Meiji (1852-1912), władcy Japonii, który doprowadził do jej przekształcenia z zacofanego państwa feudalnego w nowoczesną monarchię konstytucyjną i mocarstwo w Azji Wschodniej. Cesarz, reprezentant tego, co trwałe i niezmienne w kulturze Japonii, musiał poddać zmianom swój wizerunek, sposób oficjalnego zachowania i wygląd, przekształceniu uległ też zakres jego obowiązków tak, by stał się on adekwatny do nowych czasów. Jakie założenia i metody realizacji tych zmian przyjęli kreatorzy nowego wizerunku cesarza? Kto i dlaczego miał wpływ na postępowanie władcy? Jak sam cesarz odnosił się do narzucanych mu zmian? Jaki miał stosunek do modernizacji, a jaki do wielowiekowej tradycji?
- Czytelnik znajdzie w książce odpowiedzi na te wszystkie pytania.

Rodzaj publikacji: naukowa

Warszawa 2012
ISBN 978-83-235-0847-2
Stron: 500
Format: 170x240
Wydanie 1
Oprawa twarda
cena: 64,00 zł


Bardzo chciałbym to mieć, choć również trzeba się wykosztować. Tutaj już jednak postaram się nie odpuszczać - jeśli nie w tym roku, to w przyszłym, ale w końcu stanie na mojej półce.
Poza tym jeszcze dwie pozycje wydawnictwa Kwiaty Orientu:

Gong Ji-yong - Nasze szczęśliwe czasy

Bestseller w Korei w 2011 roku. Książka oparta na faktach poruszy serce każdego czytelnika. Prawa sprzedano już do ponad 17 państw. Premiera w Polsce w 2012/2013 roku.

Shin Kyung-Sook - Będę tam

To druga książka Shin Kyung-Sook po polsku. Prawa do tej powieści zostały sprzedane już do ponad 20 państw. Pierwsza Zaopiekuj się moją mamą znalazła się na liście bestsellerów w Polsce. Książka ta ukaże się w grudniu 2012 roku.
_________________
Howgh!
 
     
Watson 
doktorWiek: 36
Dołączył: 28 Lip 2011
Posty: 44
Skąd: Białystok
Wysłany: 2012-10-23, 19:15   Jakubowski Krzysztof - Kawa i ciastko o każdej porze Historia krakowskich kawiarni i cukierni

Opis:

W całej Warszawie nie ma tylu osób inteligentnych, ile ich przychodzi do jednej krakowskiej kawiarni” - powiedział dawno temu Leon Chwistek. Jest w tych słowach mnóstwo krakauerskiej swady, ale też hołd złożony niezwykłemu zjawisku, jakim stało się w Krakowie tak zwane życie kawiarniane. Charakterystyczne miejsca, barwne postaci, głośne wydarzenia obyczajowe, artystyczne, polityczne, gospodarcze, kryminalne - temu wszystkiemu towarzyszy tu od przeszło 200 lat filiżanka kawy, ciastko i kieliszek nalewki.
Śmiało można powiedzieć, że nie ma historii Krakowa bez historii jego kawiarni. I właśnie o tym jest nowa książka Krzysztofa Jakubowskiego „Kawa i ciastko o każdej porze. Historia krakowskich kawiarni i cukierni”. To opowieść o znaczących miejscach tego miasta, o niepowtarzalnym klimacie, nierzadko będących sceną epokowych dla Krakowa wydarzeń, a obejmująca okres od lat 70. XVIII stulecia do końca XX wieku. Książka lekko napisana, pełna barwnych historii i anegdot, uzupełniona starymi i współczesnymi fotografiami, kartami widokowymi i - a jakże - dawnymi przepisami na dobrą kawę.


Termin wydania: 2012-10-25
 
     
Nieznany 
Carrot MonsterWiek: 45
Dołączył: 13 Gru 2008
Posty: 3438
Skąd: inąd
Wysłany: 2012-10-23, 21:10   

Coś dla Ravenki. :mrgreen: I nie tylko, oczywiście. :) Opis brzmi nieźle. :)
_________________
Nenek, jesteś mistrzem, uwielbiam Cię!
Obi
Jesteś moim bohaterem!
Caroline*
 
 
     
Procella Wiek: 37
Dołączyła: 28 Maj 2009
Posty: 2210
Wysłany: 2015-01-23, 08:54   

Odgrzebię, bo to fajny temat był :mrgreen:

Przemysław Semczuk - Magiczne dwudziestolecieCytat:
Wróżenie z kart, z fusów, horoskopy i media rozmawiające z duchami zmarłych. W dwudziestoleciu międzywojennym świat materialny na co dzień przenikał się ze światem duchowym. Wolność w odradzającej się Polsce dotyczyła rożnych dziedzin życia. Także wiary w duchy i zjawiska nadprzyrodzone. Domowe kołka spirytystyczne, które komunikowały się ze zmarłymi, były tylko początkiem tej wielkiej fascynacji. Jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać towarzystwa metapsychiczne. Wśród ich członków byli intelektualiści, malarze, naukowcy, lekarze, wojskowi i arystokraci. W doświadczeniach brał udział nawet sam Marszałek Jozef Piłsudski. Polska metapsychika szybko zyskała uznanie w świecie. Z Paryża i Londynu przybywali badacze, by eksperymentować z jasnowidzem Stefanem Ossowieckim, Sabirą Churamowicz czy Frankiem Kluskim, którego we Francji okrzyknięto „królem współczesnych medjów”. Nie brakowało też oszustów. Całe rzesze wróżek, hipnotyzerów i prestidigitatorów wyciągały pieniądze od naiwnej klienteli. I mimo ostrzeżeń prasy, chętnych na ich usługi było mnóstwo. Nie brakowało także głośnych skandali i procesów sądowych, w których rozstrzygano istnienie życia po śmierci. Autor zaprasza w podróż do zapomnianego świata „naukowych” badań, proroctw i seansów spirytystycznych. Odnalezione w archiwach historie wzbudzają dreszcz emocji, a czasem bawią do łez. Ale takie właśnie było magiczne dwudziestolecie. Czasem śmieszne, czasem straszne.


Tylko że droooogie :(
_________________
Tumblr ~*~ Instagram ~*~ GoodReads
Raziel napisał/a:
Cthulhu fh'tagn i do przodu.
 
     
Ravena 
Wiedźma DyplomowanaWiek: 38
Dołączyła: 01 Lis 2008
Posty: 6456
Skąd: Wiedźmowy Las
Wysłany: 2015-01-23, 11:22   

Nie wiem dlaczego wszystkie porządne opracowania z tego okresu są tak okropnie drogie, przecież nie chodzi o koszty wykopalisk... ^^ A tak lubię tę epokę :)
_________________
Without coffee, 'Good Morning' is an oxymoron

Lektury Kawoholiczki
 
 
     
Procella Wiek: 37
Dołączyła: 28 Maj 2009
Posty: 2210
Wysłany: 2015-01-23, 12:04   

W rozsądn(iejsz)ej cenie można kupić na ten sam temat to, ale już przeczytałam i chcę więcej.
_________________
Tumblr ~*~ Instagram ~*~ GoodReads
Raziel napisał/a:
Cthulhu fh'tagn i do przodu.
 
     
Najaa Dołączyła: 09 Lis 2011
Posty: 137
Wysłany: 2015-01-23, 15:26   

Też zastanawiała się nad kupnem "Magicznego stulecia", ale za tą cenę wolę "Goebbels. Apostoł diabła" zwłaszcza, że biografie Hitlera i Himmlera ma już przeczytane. Książki naukowe zawsze zamawiam sobie sobie jako prezent.
_________________

 
     
magragora Wiek: 60
Dołączyła: 25 Lis 2014
Posty: 1253
Skąd: z nad jeziora...
Wysłany: 2015-01-24, 08:48   

Korcą mnie
Nominacja do Nagrody Orwella 2009 w kategorii literatury politycznej.

Znacie tę pozycję?
_________________
Wszystko jest możliwe. Niemożliwe wymaga po prostu więcej czasu.
 
     
Raziel 
Jukka SarastiWiek: 24
Dołączył: 13 Lut 2011
Posty: 3388
Wysłany: 2015-02-03, 00:17   

Uzbierała mi się taka mała, chaotyczna lista tego, co bym chętnie przeczytał/przygarnął poza rzeczami na czytniku/papierze. Do tego parę książek z teorii prawa, których jeszcze nie dodałem.

Salman Rushdie
Podróż do kresu nocy
Tonąca dziewczyna
Rozpacz
Biała gorączka
Na zachodzie bez zmian
Koniec historii
Erskine Caldwell,
John Updike
Elliot
Juliusz Szczurbak
Ogień nad otchłanią (sf)
Każdy umiera w samotności
Patrick Mondiano 
Głosy Panamo
Taras Prochaśko
Italo Calvino - Niewidzialne Miasta
Ze Stasiuka to "Mury Hebronu" i "Tekturowy samolot"
Prochaśko
Pankovcich
Michell
Margolin
Kompleks portnoya
Balla – podszepty
China's Second Continent – french
The Laughting monsters
Thomas Ligotti
Chesnut – Santa Muerte, święta śmierć
Jim Thompson
Fatale – komiks
"Do zobaczenia w zaświatach" - Pierre Lemaitre
etnologia-religii
Lukasz Trzcinski "Czlowiek pierwotny i jego wierzenia" 
Mircea Eliade "Traktat o historii religii" 
"Szamanizm i archaiczne techniki ekstazy" 
"Historia wierzen i idei religijnych" cz. 1
Czarny potok
_________________
http://www.thenonprofits.com/
http://www.facebook.com/p...266224913397771
"Because if you're not improving, no matter what you're doing, you're just dying."
www.lowking.pl
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Oficjalna Polska Strona Tada Williamsa

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 12