Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przy jakiej muzyce czytacie?
Autor Wiadomość
motylek727 
Nakmîktrân

Wysłany: 2012-08-21, 11:23   

Ja mam dokładnie to samo co Uczeń - muzyka mi nie przeszkadza, tak samo tv. Mogę czytać też w autobusie, tramwaju czy pociągu. Rozpraszają mnie jedynie osoby trzecie, jeśli coś do mnie mówią :P Czego nie lubię, kiedy jestem akurat w jakimś ważnym momencie.

M 

Wysłany: 2012-08-21, 12:01   

Radament napisał/a:
Zwyczajnie nie przepadam, bo z jednej strony człowiek chciałby się zasłuchać, a z drugiej skończyć stronę.
I nie mogę się zdecydować.
I właśnie dlatego pisałem o tym, że według mnie najlepiej czyta się przy "muzyce tła", gdyż nie jest ona na tyle absorbująca, aby odrywać od lektury, a jedynie potęguje doznania poznawcze ;)

Uczeń Czarnoksiężnika napisał/a:
Natomiast mogę czytać przy muzyce, która leci z radia, bez większego problemu.
A reklamy i wiadomości ci nie przeszkadzają? ;)

motylek727 napisał/a:
Rozpraszają mnie jedynie osoby trzecie, jeśli coś do mnie mówią :P
Wiadomo, ale myślę, że to kwestia odpowiedniego "wyłączenia się". Pamiętam jak na studiach była taka sytuacja, że w pokoju z piętnastu chłopa chlało wódę, muzyka napieprzała na cały regulator, że aż głowa pękała... a ja sobie książkę w kącie czytałem :mrgreen:

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2012-08-21, 12:35   

M napisał/a:
A reklamy i wiadomości ci nie przeszkadzają? ;)

Trwają raczej znikomą ilość czasu, w porównaniu do reklam, przynajmniej w takich stacjach jak ZET czy RMF FM.
Czytanie utrudnia mi coś, co może przechwycić moją uwagę. Trudno mi jest czytać np. przy Sygnałach Dnia, porannej audycji w radiowej Jedynce. Dlatego, że prócz muzyki co chwila pojawiają się prowadzący, którzy sporo mówią, co jakiś czas jest wywiad z gościem. Nie umiem wtedy podzielić uwagi na dwoje. A skupienie uwagi na samej książce też mi nie wychodzi, bo umysł mimowolnie zahaczy o jakiś ciekawy temat poruszany aktualnie w radiu. :)

M napisał/a:
Pamiętam jak na studiach była taka sytuacja, że w pokoju z piętnastu chłopa chlało wódę, muzyka napieprzała na cały regulator, że aż głowa pękała... a ja sobie książkę w kącie czytałem

Podobny mechanizm działa np. w pociągu - stukot kół o szyny, ktoś gada, ktoś słucha muzy z telefonu a ja mogę czytać, bo wszystkie te odgłosy to tylko szum tła.

Radament 
Mniejsze Zło

Wysłany: 2012-08-21, 13:10   

M napisał/a:
I właśnie dlatego pisałem o tym, że według mnie najlepiej czyta się przy "muzyce tła", gdyż nie jest ona na tyle absorbująca, aby odrywać od lektury, a jedynie potęguje doznania poznawcze

Muzykę tła akceptuję tylko w filmach i grach :D Nie lubię, jak mi coś brzęczy za uchem! Jeśli już czegoś słucham, to tak żeby faktycznie słuchać, a nie zabić ciszę.

motylek727 
Nakmîktrân

Wysłany: 2012-08-21, 13:21   

A ja właśnie sobie lubię czasem nawet specjalnie włączyć jakiegoś instrumentala - potęguje emocje podczas czytania ;)

Tifa Lockhart 

Wysłany: 2012-08-22, 18:22   

Hmm, w zasadzie to nie czytam przy muzyce. Owszem jak jestem sama w domu, to włączam radio, ale mam je ustawione dosyć cicho na tyle, żeby słyszeć jakieś szumy. Za to nauczyłam się w miarę skupiać na książce kiedy brat słucha muzyki a kuchnia i drugi pokój w domu są zajęte.Nie mam wtedy wyboru, muszę poddawać swoje uszy tym torturom. :P Wolę już te jego elektro? niż rap. Bo jak słucham tych 17- letnich raperów, którzy w piosenkach narzekają na kobiety-suki to zawsze dostaję ataku śmiechu. :mg:

Viwoo 
flainigr

Wysłany: 2012-08-23, 12:54   

Nie czytam przy muzyce, do czytania muszę mieć w miarę cicho, grać coś może, ale nie głośno, nie w tym samym pomieszczeniu i nie wszystko.

ćma 
nocny motyl:)

Wysłany: 2012-08-27, 10:51   

ja podobnie jak część towarzystwa - mogę czytać przy wszelakich dźwiękach;) muszę tylko się "wkręcić" w lekturę;) jeśli chodzi o zaplanowany dobór podkładu do czytania, to polecam www.stereomood.com i kanał "reading" :)

Żabka 

Wysłany: 2012-08-30, 09:36   

Ja mam tak, że nic ,ale to absolutnie nic nie jest w stanie mnie oderwać od lektury nawet mój mąż...
Ciężka sprawa ze mną, bo potrafię tak się wciągnąć, że nie zauważam dookoła co się dzieje...
Uwielbiam puszczać sobie Enya i jakieś klimaty tworzące atmosferę spokoju... ;)

Mój blog: http://filmyksiazki.blogspot.com/

bloodyth 

Wysłany: 2012-08-30, 21:22   

Zdecydowanie czytam bez muzyki. Szum komputera w tle mi wystarcza. ;-)
Take me to a better place...

Natalia 

Wysłany: 2012-09-10, 08:54   

Ja nie umiem czytać przy muzyce, mimo to, że ona odgrywa w moim życiu bardzo ważną rolę.

lisclistopadowy 
lisclistopadowy

Wysłany: 2012-09-24, 15:43   

Hm... słucham właśnie muzyki, którą znalazłam w książce. Muzyka została napisana dla uczczenia 2000 roku, są to misy tybetańskie i gongi, tak ustawione w instalacji, że sekwencje dźwiękowe nie powtórzą się przez tysiąc lat. Książka to Poker z Pitagorasem Marcusa du Sautoy, a link do muzyki longplayer.org

wojt221 

Wysłany: 2012-11-02, 12:41   

Mi się dobrze czyta przy ambient. Człowiek się wtedy przyjemnie rozluźnia i łatwo wczuć się w świat książki. Za to nie potrafię czytać przy jakichś ostrych brzmieniach, gdyż mnie dekoncentrują.

focus
focus

Wysłany: 2012-11-15, 14:34   

Ja zazwyczaj czytam w ciszy ale jak już leci muzyka to cichutko i raczej spokojna, byle nie piosenki śpiewane po polsku, bo mnie rozpraszają ;)

guodnygrubaz 

Wysłany: 2012-11-15, 14:54   

focus napisał/a:
Ja zazwyczaj czytam w ciszy ale jak już leci muzyka to cichutko i raczej spokojna, byle nie piosenki śpiewane po polsku, bo mnie rozpraszają ;)

Dokładnie tak samo.

Odpowiedz do tematu