Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Fantastyka - czy z tego się wyrasta?
Autor Wiadomość
Panna Jeż 

Wysłany: 2011-11-15, 20:54   

Najaa napisał/a:
Mam jednak ten sam problem Eva - moi znajomi fantastykę czytają z doskoku, jak im coś pożyczę

Źle mnie zrozumiałaś, Najuu. Ja nie czytam fantastyki, a znajomi tak ^^

gewinda 

Wysłany: 2012-05-23, 14:18   

Ja nie wiem czy się wyrasta, kilka dobrych lat w tym siedzę, i nadal lubię te klimaty Wiedźmina czytałam 3 razy, całą sage, a mysle ze w przyszłości znów do niego wrócę :)

Najaa 

Wysłany: 2012-05-24, 20:08   

Dla mnie fantasy to fantasy, znam podział na gatunki, ale z reguły się tym nie za bardzo przejmuje, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z high fantasy i heroic, ale muszę przyznać, że bardziej preferuje klasyczną fantasy. Za urban nie przepadam, a na Gaimana mam wręcz uczulenie.

Nie za bardzo rozumiem także dlaczego tak wielu ludzi, którzy czytają fantasy nie tolerują za bardzo s-f?

Radament 
Mniejsze Zło

Wysłany: 2012-05-24, 20:43   

Najaa napisał/a:
tak wielu ludzi, którzy czytają fantasy nie tolerują za bardzo s-f?

Hm, ja się raczej spotykam z tym, że także p s-f sięgają. Może nie tak często, jak po typowe fantasy, ale bez jakiegoś wstrętu. Nawet są niektórzy, co przekładają s-f nad klasyczne fantasy (choć to mnie trochę dziwi).

Kamil 

Wysłany: 2012-05-24, 21:12   

Cytat:
Hm, ja się raczej spotykam z tym, że także p s-f sięgają. Może nie tak często, jak po typowe fantasy, ale bez jakiegoś wstrętu. Nawet są niektórzy, co przekładają s-f nad klasyczne fantasy (choć to mnie trochę dziwi).

Jakbym miał wybierać to fantasy, chociaż s-f nie pogardzę. Po prostu to fantasy wbija mi się w głowe, czasami zachwyca. S-F preferuje na ekranie :) (FireFly!).
Wydaje mi się że pod terminem s-f więcej się mieści, bo i steampunk i postapokalipsa i space opera itd, niektóre skrajnie inne, fantasy za często nie odbiega od tej średniowiecznej stylizacji.

Radament 
Mniejsze Zło

Wysłany: 2012-05-24, 21:30   

kenaz napisał/a:
fantasy za często nie odbiega od tej średniowiecznej stylizacji.

Ale ta średniowieczna stylizacja to jedynie część fantasy. Znam masę książek, które mają zupełnie inną konwencję i przyznam, że czasem ciężko znaleźć (zwłaszcza teraz) coś z takich prawdziwie fantastycznych pierwotnych klimatów. W sensie: zbieramy drużynę i idziemy łupić/grabić/ratować świat/ wypełniać misje... i tak dalej.

Najaa 

Wysłany: 2012-05-25, 22:27   

Ja właśnie należę do osób które przekładają s-f nad fantasy i to przyznaje preferuje klasyczne s-f z naukowym zacięciem , choć równie mocno kocham space opery, zwłaszcza te militarne, lub opowiadające o pierwszym kontakcie z obcymi cywilizacjami, choć muszę przyznać, że tu jestem dość mocno wybredna i nie czytuję wszystkiego co wyjdzie.Ogólnie muszę się przyznać, że jeśli chodzi o s-f czuje się trochę poszkodowana, przez polskie wydawnictwa, bo książek tego typu nie wychodzi za dużo, a w zasadzie jedynym wydawnictwem decydującym się na wydawanie ambitniejszych pozycji jest Solaris(na szczęście ratuje mnie tu trochę angielski).

Fantasy czytuje jednak dość sporo, często jako zamiennik s-f, ale także moja ukochaną serie muszę fantasy muszę czytać po angielsku, bo po wydaniu dwóch tomów,chyba wydała sie ona nagle zbyt kontrowersyjna :cry: jak na nasz rynek.

Procella 

Wysłany: 2012-05-26, 07:24   

Najaa napisał/a:
także moja ukochaną serie muszę fantasy muszę czytać po angielsku, bo po wydaniu dwóch tomów,chyba wydała sie ona nagle zbyt kontrowersyjna jak na nasz rynek.

Co to za seria? Zaciekawiłaś mnie.

Najaa 

Wysłany: 2012-05-26, 12:01   

Ta seria nosi tytuł Nightrunners autorstwa Lynn Flewelling. Po polsku wyszły dwa tomy Szczęście w mrokach i Na tropach Ciemności. Następne trzy tomy tylko po angielsku,a we wtorek wychodzi kolejny :lol: .

Czarna_Smoczyca 

Wysłany: 2012-06-03, 14:43   

Najaa napisał/a:
Ta seria nosi tytuł Nightrunners autorstwa Lynn Flewelling. Po polsku wyszły dwa tomy Szczęście w mrokach i Na tropach Ciemności. Następne trzy tomy tylko po angielsku,a we wtorek wychodzi kolejny :lol: .

Swietne ksiazki. Czytalam pierwsze 3 tomy, ale w jezyku niemieckim, bo tak jak piszesz po polsku sie czlowiek nie doczeka :-(

Najaa 

Wysłany: 2012-06-03, 15:03   

Czarna_Smoczyca napisał/a:
Swietne ksiazki. Czytalam pierwsze 3 tomy, ale w jezyku niemieckim, bo tak jak piszesz po polsku sie czlowiek nie doczeka

Tylko nie rozumiem dlaczego, Rebis nie dogadał się w sprawie wydania następnych tomów. Pierwsze dwa tomy, pożyczałam dość często i wszyscy, którzy je czytali ocieniali te książki jako dobre lub bardzo dobre. Według mnie trudno uznać te książki za skandalizujące.

Procella 

Wysłany: 2012-06-03, 19:03   

Może po prostu kiepsko się sprzedały?

iskradeus 

Wysłany: 2012-06-21, 01:30   

Wręcz przeciwnie- jak załapiesz bakcyla to już będziesz to czytał :)
By zwiększyć swoje umiejętności pozwalające na skuteczne pozycjonowanie stron www http://ditum.org w internecie warto zapoznać się z informacjami i zasadami, które udzielane są bezpośrednio ze strony supportu Google dla webmasterów.

Najaa 

Wysłany: 2012-06-22, 21:13   

Dużym atutem Nightrunners jest to, że książki trzymają mniej równy poziom, i nie nie w nich tego co przydarzyło się Martinowi - 500 stron, a akcja ciągle w tym samym miejscu, aż w końcu nie pamięta się, gdzie autor zostawił bohaterów

MewaTrzech 
Skromny Autor

Wysłany: 2013-01-31, 00:06   

A skąd.
Ogromną krzywdę czytelniczą robią sobie ludzie, którzy rzekomo "Wyrastają" z fantastyki. Kulturowe samookaleczenie, najgorsze chyba z możliwych.

Jestem sobie Skromnym Autorem bloga recenzenckiego. Jeżeli ktoś chce głębiej poznać mój gust na drodze innej niż dyskusja, zapraszam: www.review-library.blogspot.com

Odpowiedz do tematu