Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Bridget Jones
Autor Wiadomość
Bruixa 

Wysłany: 2010-04-20, 21:47   

marekfrenger napisał/a:
jedna rzecz odróżnia te książki od innych powieści obyczajowych [...] Przesada. Zarówno w odniesieniu do opisu samej głównej bohaterki, jak i przygód które stają się jej udziałem.
Bo, w moim przekonaniu, książki Fielding mają zacięcie satyryczne. Ona sobie wyraźnie pokpiwa z trzydziestoletnich singielek, które mają się za wyzwolone, chcą robić karierę i balować, a jednocześnie marzy im się przytulne gniazdko z facetem, który będzie super kochankiem, dobrym kumplem i ciepłym misiem - w jednym. Przy tym niewolniczo naśladują wzorce, jakie im podsuwają rozmaite poradniki, telewizja i kolorowa prasa.
Autorka obśmiewa yuppies i angielską klasę średnią (i wyższą), może nie do tego stopnia co Sue Townsand, ale jednak. I stąd te przerysowania, których nie uświadczysz w polskiej "literaturze kobiecej". Słabo ją znam, ale te książki, które czytałam, napisane są wyraźnie ku pokrzepieniu serc niewieścich i przesada przejawia się raczej w cukrowaniu rzeczywistości i promowaniu "pozytywnego myślenia".
Artemiss napisał/a:
po prostu snobizm mi się stępił

Mnie też :) Gdy miałam lat naście, rzucałam się na dzieła ambitne, awangardowe, noblistów itd. Teraz czytam dla przyjemności - to, co mi się podoba, co mnie zainteresuje, a nie to, co wypada znać, bo autorytety tak orzekły i nagrodę przyznały.

Artemiss

Wysłany: 2010-04-21, 13:43   

Bruixa ma rację tym bardziej, ze nie zapominajmy każdy pamiętnik jest subiektywny czyli to co się w nim dzieje jest przepuszczone przez mózg Bridget. Może ona wcale nie jest taka gruba, a jej szef przystojny jak jej się wydaje :-P

lisclistopadowy 
lisclistopadowy

Wysłany: 2010-04-30, 15:22   

ciekawe podejście:) ale każdy tekst to jakieś wyobrażenie o rzeczywistości, nie tylko dziennik:)

Artemiss

Wysłany: 2010-05-13, 12:16   

Tak, ale każdy kto pisał pamiętnik, a zwłaszcza kobiety dobrze wiedzą, że opisuje się w nich pierdoły, a w taki sposób jakby to były wydarzenia przełomowe w historii ludzkości :D

Erendis 

Wysłany: 2010-12-20, 12:19   

Najpierw obejrzałam filmy. Spodobały mi się bardzo, a przypadek sprawił, że w niedługi czas potem miałam okazję kupić obie książki za 10zł. Od tamtego czasu (czyli od wakacji) książki jeszcze do mnie nie wróciły, bo kiedy jedna osoba mi je oddaje, pożycza je następna. I nie dziwię się, bo Bridget jest świetna - i mówię to mimo tego, że mam te 17 lat, nie mam jeszcze problemów z wagą, chociaż mam parę innych małych kompleksów, przyjaciółki, które cierpliwie znoszą moje wywody na temat emocjonalnych popaprańców, więc... może jednak coś mnie z nią łączy ;-). Książki dosłownie pochłonęłam, czasami zaśmiewałam się przy nich do łez (co raczej mi się nie zdarza, kiedy czytam), ale generalnie przy czytaniu uśmiech nie schodził mi z twarzy. Jak dla mnie to książki idealne do czytania, kiedy jest człowiekowi trochę źle, tak na poprawienie samopoczucia.

Może ktoś poleciłby mi coś w podobnych klimatach? :-)
my home is your head

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2010-12-20, 18:41   

Jeśli podoba ci się świat z perspektywy typowej 30-letniej singielki w Wielkiej Brytanii, poznaj go też z perspektywy typowego żonatego 30-latka. :)

Poważnie - książka, która niezmiennie wywołuje u mnie spazmy śmiechu:
Tom Sharpe - "Wilt" / "Alternatywa wg Wilta"

Niespotykany poziom absurdu, osadzony w bolesnych realiach. :)

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Weronika 

Wysłany: 2011-02-21, 13:51   

Bardzo śmiesznie napisane!Podoba mi się,mimo nie polskie realia!Bardzo wesoła lektura!Polecam wszystkim!

malikQ

Wysłany: 2011-02-24, 12:32   

Książki Fielding są naprawdę śmieszne i bardzo mądre w swojej kategorii.

iskradeus 

Wysłany: 2012-06-21, 02:42   

beznadziejna lektura i film zresztą...
By zwiększyć swoje umiejętności pozwalające na skuteczne pozycjonowanie stron www http://ditum.org w internecie warto zapoznać się z informacjami i zasadami, które udzielane są bezpośrednio ze strony supportu Google dla webmasterów.

Emoonia 
Ja chcę herbatę!

Wysłany: 2013-03-24, 21:36   

Mnie się Bridget bardzo podobała. Pewnie nie tak chcieliby mężczyźni widzieć kobiety, lecz prawda jest taka, że w rzeczywistości wcale nie jesteśmy tajemniczymi, zwiewnymi istotami ze snów, tylko ludźmi z krwi i kości, z fizjologią, włosami w niepożądanych miejscach, z bałaganem w głowie, a nierzadko także i w życiu. Najbardziej zapadł mi w pamięć cytat "Bycie kobietą jest gorsze niż bycie rolnikiem" wraz z następującą po sobie litanią tego wszystkiego, co musi robić kobieta, żeby jakoś wyglądać - cała okrutna prawda :P

Emoonia 
Ja chcę herbatę!

Wysłany: 2014-03-20, 16:41   

Przeczytałam właśnie nową Bridget. Fajna, w podobnym stylu, czyta się bardzo płynnie i szybko. Kupa śmiechu (i nie tylko śmiechu :P ). Bridget to zawsze Bridget, ta sama porąbana i przyziemna baba, w niczym nie przypominająca zwiewnych bohaterek romansów. Co prawda, trochę mi się nie podobał pomysł
Spoiler:
uśmiercenia Marka
, a przynajmniej można było spokojnie z tym zaczekać i napisać jeszcze jedną książkę z okresu wcześniej, z paniką ciążową i problemami młodej matki w średnim wieku :P A teraz to już nie miałoby sensu, bo i tak wiadomo, jak to się skończy, więc smutno by się to czytało.

I tylko jedno w całej tej książce mnie bardzo, ale to bardzo zirytowało - o co, do cholery, chodziło z tymi dziwnymi odgłosami z lodówki!? Miałam nadzieję, że się dowiem, a tu kicha. Jak można było nie dokończyć tak istotnego wątku?
Ostatnio zmieniony przez Córka Lavransa 2014-03-20, 17:03, w całości zmieniany 1 raz  

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2014-03-20, 17:03   

Emu, spoiler, spoiler...! :zlo

Emoonia 
Ja chcę herbatę!

Wysłany: 2014-03-20, 17:15   

Bardzo przepraszam, jeśli popsułam komuś książkę :/ Po prostu ta wzmianka pojawia się wszędzie w opisach i recenzjach, jest też na samym początku książki, więc myślałam, że to nie spoiler. Przeto drę swą szatę i kajam się w prochu i popiele.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2014-03-20, 17:55   

Ja nie wiedziałam... :cry: Nie czytam! :P

Panna Jeż 

Wysłany: 2014-07-29, 11:12   

Szok. Pierwszy, że dopiero odkryłam, iż 3. część istnieje. Drugi, przeczytałam spoiler 4 posty wyżej i... ja też nie czytam 8-) Chociaż, chyba byłoby za nudno, gdyby u Bridget wszystko szło gładko...

Odpowiedz do tematu