Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy książka potrafi odmienić człowieka?
Autor Wiadomość
montano 

Wysłany: 2009-01-06, 21:56   

Teraz dużo groźniejsza jest telewizja i środki masowego przekazu - niewiele jest w tym odkrywczego. Aczkolwiek literatura wciąż potrafi wywoływać skandale i bulwersować, więc chyba nie jest aż tak źle ;-).
Ja podczas przerwy świątecznej usłyszałem od mojego kochanego tatusia, że chyba mam depresję, bo nic innego nie robię tylko czytam :roll: .

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-01-09, 10:09   

montano napisał/a:
Teraz dużo groźniejsza jest telewizja i środki masowego przekazu - niewiele jest w tym odkrywczego. Aczkolwiek literatura wciąż potrafi wywoływać skandale i bulwersować, więc chyba nie jest aż tak źle

Myślę, że autorce wypowiedzi bardziej chodziło o wpływ książki na nasze losy, na podejmowane przez nas decyzje, aniżeli na możliwość wywoływania skandali. :)
Że dawniej książki miałem o wiele większą siłę oddziaływania na czytelnika, bo były jednym z podstawowych środków i do zdobywania informacji, i do rozrywki. W czasach bez Internetu, gdy telewizja dopiero się rozwijała dwie największe role informacyjno rozrywkowe pełniły radio i książki właśnie.

A dziś.. Co prawda nadal jest sporo takich ludzi, dla których czas jakby się zatrzymał, tzn. mimo całego postępu cywilizacyjnego nadal kochają papierowe książki, nadal piszą listy i wysyłają je na poczcie.
Ale równocześnie przybyła ogromna ilość populacji, której technika zastąpiła książki, a nawet jeśli czytają je od czasu do czasu, to są na nie mało wrażliwi.

To, że ponad połowa miejsca na moich półkach zajęta jest przez fantastykę to zasługa w zasadzie jednej książki - Władcy Pierścieni. I choćby w tym sensie książka ta odmieniła moje życie. :)

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2009-01-09, 11:17   

Ale jeśli dobrze zrozumiałam Montano, chodziło o to, że nie jest jeszcze tak źle skoro książka potrafi poruszyć na tyle, żeby wywołać skandal. Znaczy : jest czytana. A im więcej szumu wokół książki, tym bardziej pewne, że sięgną po nią osoby, które nawet niespecjalnie jakoś czytają. Choćby historia z "Kodem" Browna na to dowodem.
montano napisał/a:
Ja podczas przerwy świątecznej usłyszałem od mojego kochanego tatusia, że chyba mam depresję, bo nic innego nie robię tylko czytam

Rozwalił mnie ten tekst :lol: Wygląda na to, że większość z forumowiczów ma depresję przez całe życie. Jazda, do psychiatry! :D

Lektury Kawoholiczki

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-01-11, 09:35   

Ravena napisał/a:
Choćby historia z "Kodem" Browna na to dowodem.

W zasadzie tak, choć w przypadku Kodu wydaje mi się, że największy szum zrobili wokół książki Ci, którzy jej w zasadzie nie czytali. Ktoś podniósł larum a reszta to podchwyciła, dlatego tylko, że autor krzywo zarysował wierzenia Kościoła Katolickiego. A po drugie, szum powstał jedynie dlatego, że książka stała się szeroko znana.

Weźcie cykl Piekary o Mordimerze. Przecież, gdyby to stało się światowym bestsellerem to by środowiska katolickie autora wgniotły w ziemię. A że czyta to tylko wąska grupa miłośników fantastyki, to ma autor spokój.

Ravena napisał/a:
Ale jeśli dobrze zrozumiałam Montano, chodziło o to, że nie jest jeszcze tak źle skoro książka potrafi poruszyć na tyle, żeby wywołać skandal.

To jeszcze zależy, co rozumieć przez 'skandal'. Jak dla mnie 'Kod' żadnego skandalu nie wywołał. Ot autor trochę pofantazjował, co w końcowej części książki stało się już mało wiarygodne i głupawe.

Poza tym, wracając do tematu, czy taki Kod jest lekturą, która może wpłynąć zasadniczo na życie człowieka? Raczej nie.

andy 

Wysłany: 2009-01-11, 10:46   

Uczeń Czarnoksiężnika napisał/a:
Jak dla mnie 'Kod' żadnego skandalu nie wywołał.

Dla mnie też, ale poważne autorytety moralne, przypadkiem i kościelne (lub przykościelne) się wypowiadały w rożnych tonacjach negacji

montano 

Wysłany: 2009-01-11, 11:13   

Uczeń Czarnoksiężnika napisał/a:

To jeszcze zależy, co rozumieć przez 'skandal'. Jak dla mnie 'Kod' żadnego skandalu nie wywołał. Ot autor trochę pofantazjował, co w końcowej części książki stało się już mało wiarygodne i głupawe.

Ja miałem raczej na myśli takie książki jak "Lubiewo" Witkowskiego, "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" Masłowskiej, twórczość Rushdiego, może poniekąd Houellebecqa.
Ja myślę, że książki wciąż są w stanie wywoływać w społeczeństwie żywe dyskusje, a więc nie jest z nimi aż tak źle ;-). Oczywiście daleko nam od procesów za "obrazę moralności", jakie wytoczono Flaubertowi chociażby, ale to jest po prostu kwestia obyczajowości. Literatura wciąż potrafi odbić się głośnym echem w społeczeństwie i to jest bardzo ważne.

elfrun 
Wojowniczka

Wysłany: 2009-01-14, 21:18   

Tak "Sztanskie wersety" Rushdiego rzeczywiscie byly przyczyna sporego poruszenia. Nawet dzisiaj wiele lat po wydaniu budza kontrowersje. Moi pakistanscy przyjaciele, wyznawcy islamu totalnie nie akceptuja tego ze czytuje jego ksiazki.

Odpowiedz do tematu