Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy lubicie poezję i dlaczego tak? :)
Autor Wiadomość
Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2012-01-09, 22:13   Czy lubicie poezję i dlaczego tak? :)

Swego czasu rozmawiałam z dwojgiem miłych, kulturalnych ludzi i w pewnym momencie padło pytanie - "A ty lubisz poezję?". Pierwszą reakcją było: "No co wy!" i wspomnienie tych wszystkich bolesnych godzin w szkolnej ławce, spędzonych na próbach odpowiedzi na nieśmiertelne pytanie: "Co autor miał na myśli...?"

Ale potem...
Potem przypomniał mi się mój szef, który na niemal każdą biurową - i nie - okazję cytuje wierszyk Waligórskiego, i to, jak mnie tym bawi.
Przypomniało mi się, jakim zachwytem napawał mnie niesamowity rytm wiersza Mirona Białoszewskiego "Ach gdyby nawet piec zabrali".
Przypomniało mi się, że mam na półce tomik wierszy Jima Morrisona.

I wreszcie udało mi się stworzyć postanowienie na Nowy Rok 2012 - przeproszę się wreszcie z poezją. Koniec z bolesnymi wspomnieniami, tym razem zamierzam się poezją cieszyć. I ostrzegam - będę zakładała tematy!

A Wy możecie je ignorować. Albo napisać, czy lubicie poezję, i dlaczego tak*... :)

* Niezależnie od powodu podstawowego, czyli dzikiej radości, jaką sprawia nam niewątpliwy kunszt pisarski Nieocenionego NeNka...! :lol:

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Tifa Lockhart 

Wysłany: 2012-01-10, 05:28   

Niezbyt lubię poezję. Oczywiście koszmarne godziny spędzone nad interpretacjami w szkole mają w tym swoją zasługę. Wypożyczyłam w zeszłym roku tomik poezji Leśmiana, żeby móc sprawdzić czy nie cierpię tylko utworów ze szkoły. Nie dałam rady przeczytać więcej niż trzy wiersze. Nie odpowiada mi forma wierszowana tekstu. Tak samo jak trudniej mi się czyta wszelkie dramaty. A co do poezji, to zamierzam jeszcze zapoznać się z twórczością Sylvii Plath.

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2012-01-10, 10:48   

Córka Lavransa napisał/a:
przeproszę się wreszcie z poezją. Koniec z bolesnymi wspomnieniami, tym razem zamierzam się poezją cieszyć. I ostrzegam - będę zakładała tematy!

No i bardzo słusznie! Możemy stworzyć kącik interpretacji własnych, które ze "szkolnymi" nie mają nic wspólnego ;-)

Lektury Kawoholiczki

Żabka 

Wysłany: 2012-01-10, 11:04   

Może jestem dziwna, ale w szkole moim ulubionym zajęciem było właśnie analizowanie wierszy i czytanie mnóstwa tomików różnych autorów. Strasznie lubię Asnyka i Przerwę-Tetmajera. Uwielbiam wiersze Wisławy Szymborskiej. Podobają mi się wiersze Norwida i Tuwima (te dla grona starszych osób niż "Lokomotywa")...

Jednak pamiętam, że pytanie : "Co autor miał na myśli" prześladowało mnie tylko przez rok, bo potem zmienił się nauczyciel, który nie cierpiał takiej interpretacji. Wolał, żebyśmy sami odpowiedzieli jakie emocje wzbudza w nas ten poemat.

Kilka razy brałam udział w konkursie recytatorskim.

Powiem więcej, cieszyłam się, że na maturze trafił mi się wiersz, bo lektur nie czytałam.
No i sama piszę wiersze... Nie są to takie cudne jak NeNka, ale kiedyś kilka wygrało parę konkursów.
Tyle jeśli chodzi o moją styczność z wierszami... ;-)

Mój blog: http://filmyksiazki.blogspot.com/

Nieznany 
Carrot Monster

Wysłany: 2012-01-10, 14:24   

Żabka napisał/a:
Nie są to takie cudne jak NeNka, ale kiedyś kilka wygrało parę konkursów.
Ależ proszę, lubię, jak się mnie chwali, kto nie lubi? Ale znam swoje miejsce w szeregu, ja jestem tylko wierszokletą, takie mam hobby - kolekcjonuję rymy. :lol: A prawdziwa poetka wypowiedziała się dwa posty wyżej, ta Wiedźma w zielonym. :-P Poetka Dyplomowana. 8-)
Caroline*

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2012-01-10, 16:28   

Ravena napisał/a:
Możemy stworzyć kącik interpretacji własnych, które ze "szkolnymi" nie mają nic wspólnego

Fantastyczny pomysł! Jestem za. :) Będziemy mogli nareszcie powiedzieć odważnie, co myślimy... :)

Żabka napisał/a:
No i sama piszę wiersze...

Podziel się z nami swoją twórczością, Żabko. :)

Kamil 

Wysłany: 2012-01-10, 22:42   

Czytać nie lubię, słuchać lubię. Pierwsze lepsze: teksty śpiewane przez Grechute (np. Gałczyńskiego), teksty różnych zespołów, chociażby Pink Floyd, no chyba że to nie jest poezja (wyprowadźcie mnie z błędu w takim razie, bo dla mnie jest):

Overhead the albatross hangs motionless upon the air
And deep beneath the rolling waves
in labyrinths of coral caves
The echo of a distant tide
Comes willowing across the sand
And everything is green and submarine
And no one showed us to the land
And no one knows the wheres or whys
But something stares and
Something tries
And starts to climb towards the light ....

treść nie taka ważna, ale jak to wszystko brzmi, układa się i pieści uszy :mg:

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2012-01-10, 22:51   

kenaz napisał/a:
chociażby Pink Floyd

To bardzo interesujące, Kenaz, że wspomniałeś właśnie ten zespół. Wczoraj, kiedy powiedziałam mojemu mężowi, że zakładam temat o poezji, zapytał, czy napiszę o "Floydach". Coś w tym jest...

(Może to skrzywienie, ale dla mnie poetyckie są niektóre teksty z płyty Marilyn Manson "Mechanical Animals").

Żabka 

Wysłany: 2012-01-11, 13:09   

Córka Lavransa napisał/a:
Podziel się z nami swoją twórczością, Żabko. :)

Muszę poszukać w starych zeszytach, bo ostatnio nic nie napisałam...Brak czasu :-/

Jeśli chodzi o "Pink Floyd" to mają tą magię w sobie... Nie wiem czy jest to poezja, ale mam nadzieję, że tak :)
Bardzo lubię poezję śpiewaną i tych artystów co wykorzystują poezję do swoich utworów...

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2012-01-11, 14:49   

Żabka napisał/a:
Jeśli chodzi o "Pink Floyd" to mają tą magię w sobie... Nie wiem czy jest to poezja, ale mam nadzieję, że tak

Myślę, że dobre teksty piosenek z pewnością można potraktować jak poezję. W końcu wielu poetów pisało teksty do muzyki, na naszym podwórku Osiecka, Kofta, którzy zdecydowanie maja status poetów, a ich teksty weszły do muzycznego kanonu. Dlaczego nie Pink Floyd czy piosenki innych zespołów. Tak samo podlegają interpretacjom, przekazują coś w ujęciu metaforycznym, niedosłownym. W sumie można się pokusić o interpretację :)

Lektury Kawoholiczki

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2012-01-11, 20:04   

Tifa Lockhart napisał/a:
Wypożyczyłam w zeszłym roku tomik poezji Leśmiana, żeby móc sprawdzić czy nie cierpię tylko utworów ze szkoły. Nie dałam rady przeczytać więcej niż trzy wiersze.

A my ze znajomymi wręcz przeciwnie, zachwycaliśmy się zdolnością tworzenia wyjątkowych wierszy, świetnych nowych słów. Leśmian jest w tym kapitalny. Może nie trafiłaś na właściwe wiersze, Tifo. Szkoła ma jednak coś, że zniechęca do poezji. W ogólniaku miałem mniej więcej podobne zdanie do Ciebie. Dopiero na studiach, z ciekawości wypożyczyłem sobie tomiki Tetmajera, Wierzyńskiego, Staffa, później Leśmiana. I zacząłem sam powoli odkrywać poezję a z czasem i zachwycać się. Nie wszystkimi wierszami, ale mam swoje perełki. :)

Żabka napisał/a:
Strasznie lubię Asnyka i Przerwę-Tetmajera.

I bardzo słusznie. :) Ten ostatni należy do moich ulubionych poetów.

Tifa Lockhart 

Wysłany: 2012-01-12, 13:24   

Jak mam przekonać się do poezji, kiedy dziś na lekcji spędziliśmy kwadrans zastanawiając się co w wierszu Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej oznacza gdacząca kura? Gdacząca kura to znoszenie jajka, ale niestety nie o to chodziło polonistce. To metafora czasu. :-|

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2012-01-12, 14:07   

Tifa, zapodaj ten utwór koniecznie, dokonamy własnej analizy... :evil2:

Żabka 

Wysłany: 2012-01-12, 14:11   

O tak Tifa... Będzie w końcu tak ja być powinno... 8-)

A swoją drogą ciekawe skąd poloniści mają te interpretacje i czy na pewno się nie mylą. Przecież z niektórymi już nie porozmawiają i nie wiedzą "co autor miał na myśli pisząc o kurze"

Radament 
Mniejsze Zło

Wysłany: 2012-01-12, 15:26   

Hej szczerze mówiąc kiedyś (nie pomnę nazwiska) współczesnemu autorowi pokazano interpretacje szkolną jego działa, a ten był wielce zdumiony, że tak właśnie można to odczytać o.O

Tu link do krótkiej notki na temat autorów zdających swoją maturę z własnego wiersza, jak i w ogóle zdających, lub nie x]

http://atrapa.net/legendy/nowa-matura.htm

Odpowiedz do tematu