Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Opowiadania
Autor Wiadomość
Kamil 

Wysłany: 2011-08-25, 21:42   

Moja mama chwali (tzn. dobry ale bez zachwytów) zbiór "Marzycielka z Ostendy" Schmitta, a szczególnie opowiadanie "Kiepskie lektury", o człowieku, który czytuje tylko ambitne pozycje ;-)
Kiedyś przeczytam.

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2011-08-26, 10:32   

Do Schmitta się mocno zraziłam po zbiorze opowiadań "Odette i inne historie miłosne", ale o "marzycielce" to już któraś z kolei pozytywna opinia i zastanawiam się czy jednak się nie skusić.
A wracając do fantastyki, zapomniałam wspomnieć o zbiorku opowiadań "Wariant jednorożca" Rogera Zelaznego. Ciekawe pomysły i przyjazny styl. Szczególnie to tytułowe bardzo mi się podobało :)

Lektury Kawoholiczki

Paleolog 
czytaczszerokopojęty

Wysłany: 2011-08-28, 09:22   

Raziel napisał/a:
Akurat w przypadku Dukaja nie chodzi o to, że to jakiś sposób dowartościowania w stylu "patrzcie jaką ambitną fantastykę czytam", tylko Pan Jacek wyróżnia się świetnymi pomysłami i kapitalnym stylem :)

A ja myślę, że jednak trochę chodzi. I że może nawet taka kreacja nie jest stuprocentowym wymysłem autora, ale właśnie w ten sposób Dukaj jest reklamowany. I nie wypada powiedzieć, że 'mnie Dukaj się nie podoba', bo zostanie się uznanym za ignoranta nie będącego w stanie pojąć 'ambitnej literatury'.

Otóż mnie się właśnie Dukaj nie podoba ;-)

Zaś wracając do tematu: opowiadania to bardzo ciekawa, a jednocześnie trudna do stworzenia forma. Bo przecież ciężko jest zbudować przekonywującą, zapadająca w pamięć historię nie mając do dyspozycji miejsca, jakie w tradycyjnej powieści można poświęcić na snucie gawędy.

Moim absolutnie ulubionym opowiadaniem jest "Furtka w murze" Herberta George Wellsa, u nas wydane w zbiorze "Opowieści z dreszczykiem". Czytałem je dziesiątki razy i zawsze było warto. Z tego opowiadania pochodzi też jedno z moich ulubionych 'ostatnich zdań': "Ale czy w jego oczach tak się to przedstawiało?". Bardzo mądrze użyte w kontekście całej opowieści.
Ostatnio zmieniony przez Paleolog 2011-11-23, 08:06, w całości zmieniany 1 raz  

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2011-08-28, 12:48   

Paleolog napisał/a:
Raziel napisał/a:
Akurat w przypadku Dukaja nie chodzi o to, że to jakiś sposób dowartościowania w stylu "patrzcie jaką ambitną fantastykę czytam", tylko Pan Jacek wyróżnia się świetnymi pomysłami i kapitalnym stylem :)

A ja myślę, że jednak trochę chodzi. I że może nawet taka kreacja nie jest stuprocentowym wymysłem autora, ale właśnie w ten sposób Dukaj jest reklamowany. I nie wypada powiedzieć, że 'mnie Dukaj się nie podoba', bo zostanie się uznanym za ignoranta nie będącego w stanie pojąć 'ambitnej literatury'.

Otóż mnie się właśnie Dukaj nie podoba ;-)

Dla mnie mimo wszystko Dukaj>ta polska fantastyka którą czytałem.

Z innej beczki czytam zbiór minipowieści Kinga ostatni, na razie jestem po "1922" - dawno nie napisał nic tak dobrego.
www.lowking.pl

elfrun 
Wojowniczka

Wysłany: 2011-11-25, 13:03   

Jak dla mnie absolutna mistrzynia krotkiej formy jest Karen Blixen. Szczegolnie cenie sobie jej zbior "Opowiesci zimowe". Uwielbiam tez opowiadania piora G. G. Marqueza, szczegolnie "Dziesiec opowiesci tulaczych". Bardzo wysokie miejsce wsrod moich preferencji zajmuja rowniez zbiory opowiadan E. E. Schmitta i cudny zbiorek opowiadan Murakamiego "Wszystkie boze dzieci tancza".

Kamil 

Wysłany: 2011-11-25, 13:31   

elfrun napisał/a:
cudny zbiorek opowiadan Murakamiego "Wszystkie boze dzieci tancza".

szczególnie w pamięć mi zapadło opowiadanie z ogniskiem :)

elfrun 
Wojowniczka

Wysłany: 2011-11-26, 21:13   

kenaz napisał/a:
elfrun napisał/a:
cudny zbiorek opowiadan Murakamiego "Wszystkie boze dzieci tancza".

szczególnie w pamięć mi zapadło opowiadanie z ogniskiem :)

Bo to opowiadanie ma w sobie cos wrecz metafizycznego, az ciarki przechodza po plecach a pozniej nie sposob uwolnic sie od myslenia o nim i pytan jak to wszystko potoczylo sie dalej... Ja rowniez pamietam to opowiadanie najlepiej ze wszystkich.

tmss

Wysłany: 2011-11-27, 21:14   

Jeżeli chodzi o opowiadania no to ja oczywiście nową antologię Pilipiuka przeczytałem ("Aparatus") i "Strasznie mi się podobasz".

castagna 

Wysłany: 2016-09-25, 18:01   

ja lubię czasem rozluźnić się przy tej formie, w ogóle zawsze podziwiałam pisarzy, którzy w tak krótkiej formie potrafią zainteresować i "wciągnąć" :) polecam zbiór opowiadań Muzeum doktora Mosesa Joyce Carol Oates

Odpowiedz do tematu