Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Książki, bez których nie wyobrażacie sobie swojej biblioteki
Autor Wiadomość
Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2008-12-14, 13:02   Książki, bez których nie wyobrażacie sobie swojej biblioteki

Zakładam temat, ponieważ bardzo ciekawią mnie Wasze absolutnie ulubione powieści, czy też inne książki, takie dzieła, które są dla Was absolutnie wyjątkowe, które w szczególny sposób do Was przemówiły i zdobyły wasze serca.

Myślę, że każdy taką (czy takie) książkę ma. Bardzo bym był kontent, gdybyście zechcieli o takich właśnie dziełach troszeczkę tutaj napisać.
Może kawałem historii, okoliczności jakie towarzyszyły pierwszej lekturze takiej książki, może jakieś inne ciekawe zdarzenie. :)

burli 

Wysłany: 2008-12-15, 10:59   

książki bez których sobie nie wyobrażam żyć to seria 'Mikołajka' Goscinnego i jego przygód. Nie mam ich w swojej biblioteczce ale ma mój chłopak (kupiłam mu całą serię chcąc zachęcić do czytania w ogóle) więc to tak jakbym ja je miała :mrgreen: . Kiedyś dostałam do przeczytania wszystkie od mojej siostry ciotecznej, która wciąż coś czyta. Podobało mi się. Przeczytałam i zapomniałam. Kiedy wyszły 'Nowe przygody Mikołajka' przypomniałam sobie o niej i postanowiłam sprezentować swojemu chłopakowi. Książeczek szukałam po antykwariatach i tak, gdy kupiłam jedną nie mogłam się powstrzymać żeby w autobusie bądź tramwaju wracając do domu nie otworzyć i nie przeczytać choć trochę
Ostatnio zmieniony przez Uczeń Czarnoksiężnika 2008-12-15, 13:01, w całości zmieniany 1 raz  

Tifa Lockhart 

Wysłany: 2008-12-15, 15:38   

Mi takimi książkami wydają się bajki i legendy. Moja mama mi nie czytała , tylko nauczyła mnie czytać jak miałam coś około 6 lat. W domu nie było nic to czytałam bajki dla dzieci. Potem jak poszłam do szkoły to odkryłam bibliotekę . Ale jeszcze w 4 klasie czytałam przygody Rozbójnika Rumcajsa. Ja po protu kocham różne bajki i legendy . Nawet teraz czasem sobie siadam i czytam je . ;D

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2008-12-15, 16:08   

Ja nie mógłbym sobie wyobrazić swojej biblioteczki bez wielu książek, ale szczególnie bez Władcy Pierścieni, Hrabiego Monte Christo i Mistrza i Małgorzaty. Te trzy powieści są dla mnie wyjątkowe.

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2008-12-15, 17:57   

Szekspir, konieczny. "Mistrz i Małgorzata" absolutnie niezbędna. Nowy i Stary Testament. Cykl o Ani Shirley, zdecydowanie. Poezja Gałczyńskiego, Baczyńskiego, Staffa, Brandstaettera, jak i dramaty tego ostatniego, wszystko mi potrzebne jak powietrze do oddychania. "Alchemia słowa" Parandowskiego. "Doktor Żywago" Pasternaka. To żelazna podstawa mojej biblioteczki, którą posiadam. Jeszcze wejdą w ten kanon "Emancypantki" Prusa, "Zbrodnia i kara" Dostojewskiego oraz "Królowa Margot" Dumasa, a te zamierzam nabyć w przyszłości :)

Lektury Kawoholiczki

montano 

Wysłany: 2008-12-15, 18:09   

Moja biblioteka stanowi integralną całość, a więc nie ma tych kilku pozycji, bez których jej sobie nie wyobrażam. Chociaż zgodzę się z Raveną: Szekspir jest po prostu niezbędny, a szczególnie "Hamlet". Poza tym Gombrowicz, Rimbaud i Wilde. Niedługo znajdą się na półach Dostojewski i Faulkner i od razu dołączą do wcześniej wymienionego grona. Ciężko byłoby mi się też rozstać z "Selected works" Poego, bo to jest chyba najpiękniej oprawiona książka, jaką posiadam i samo patrzenie na nią sprawia mi przyjemność ;-).

Nieznany 
Carrot Monster

Wysłany: 2008-12-16, 18:21   

Uczeń Czarnoksiężnika napisał/a:
Mistrza i Małgorzaty
Ravena napisał/a:
"Mistrz i Małgorzata"
O kurka, już się czuję jak w domu. :mrgreen:

Jeśli o mnie chodzi, to trudno byłoby znaleźć jedną biblioteczną perłę... ale faktycznie MiM... plus koniecznie "Katedra Najświętszej Marii Panny w Paryżu" Hugo... a na każdą chandrę "Przewodnik stada" pani Willis, bo niby lekkie ale ma na mnie zbawienny wpływ. :roll:
Caroline*

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2008-12-16, 19:24   

Nieznany napisał/a:
plus koniecznie "Katedra Najświętszej Marii Panny w Paryżu" Hugo...

Co mi przypomniało o "Nędznikach". Też koniecznie muszą się w mojej biblioteczce znaleźć!

Lektury Kawoholiczki

Rachel
Pierwsza całuśnica.

Wysłany: 2008-12-16, 19:41   

Ja nie wyobrażałam sobie biblioteczki bez jakiejś książki na pocieszenie, takiej na handre bez innych mogłabym się obyć. Zwykle gdy mam dużego doła czytam, głównie we fragmentach taką grubą książkę z baśniami rzadko spotykanymi. Jest ona strasznie wyświechtana i poklejona ale.... Mam z nią wiele szczęśliwych wspomnień (nie tylko z dzieciństwa) i nawet jedno spojrzenie może mi przywrócić humor.

— Joe Black

Demonologic 
poeta, skandalista

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2008-12-16, 20:58   

Zdecydowanie "Chamstwo w państwie" Maleńczuka, "Nienasycenie" Witkacego i "Moje pierwsze samobójstwo" Pilcha są priorytetem w mojej biblioteczce domowej.

Mam cień siny na śniegu.

Mam płaszcz, za duży, ciemniejszy od spodni.

Mam w płaszczu narzędzie.

karinka 
gamoniowa ;)

Wysłany: 2008-12-17, 07:31   

generalnie to ja sobie nie wyobrazam mojej biblioteki bez... mojej biblioteki :lol:

tzn. sa pewne ksiazki, jakies tam kryminaly Cobena czy innej Alex Kavy
bez ktorych bym sie obeszla ( bo ja zeby przczytac to zawsze kupuje, nie pozyczam znikad, wiec kilka 'smieci' mam)
ale genaralnie, nie pozbyłabym sie niczego

Rachel
Pierwsza całuśnica.

Wysłany: 2008-12-17, 15:12   

karinka napisał/a:
wiec kilka 'smieci' mam

myślę że każdy z nas ma dużo książek które kupił bo miały ładną okładkę i myśleliśmy że będą fajne i się zawiedliśmy. Ja mam kilkanaście takich. Kiedyś stwierdziłam że co będą się kurzyć na półce i dałam je kuzynce której się podobały, więc jakiś pożytek z nich jest 8-)

— Joe Black

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-12-06, 06:37   

To co, może odświeżymy nieco temat? Pozamiatam pajęczyny. :)

Przez dwa lata sporo książek mi przybyło i w sumie bez większości z nich nie wyobrażam sobie swojej biblioteczki, bo zwykle kupuję to, co po prostu chcę u siebie mieć. Książki Dukaja, cykl hyperioński Simmonsa, cały Neil Gaiman.
Z niefantastyki Kapuściński, Cień wiatru, Sołżenicyn.

M 

Wysłany: 2010-12-06, 08:22   

To co, może odświeżymy nieco temat? Pozamiatam pajęczyny. :)
Zostaw! Psujesz klimat :mrgreen:

Przez dwa lata sporo książek mi przybyło i w sumie bez większości z nich nie wyobrażam sobie swojej biblioteczki, bo zwykle kupuję to, co po prostu chcę u siebie mieć. Książki Dukaja, cykl hyperioński Simmonsa, cały Neil Gaiman.
Z niefantastyki Kapuściński, Cień wiatru, Sołżenicyn.
U mnie sprawa wygląda tak, że w zasadzie nie wyobrażam sobie swojej biblioteki bez każdej książki, która leży u mnie na półce - ważne są wszystkie 44 książki historyczne poświęcone Rzymowi, wszystkie książki Tada Williamsa (łącznie z tą po angielsku z odręcznym autografem Tada oraz tą po norwesku :mrgreen: ). Ważne są również powieści historyczne Colleen McCullough, "Trylogia Rzymska" Miki Waltariego czy "Ja, Klaudiusz" Roberta Gravesa. Mówię wam, wszystkie są ważne :mrgreen:

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-12-06, 08:31   

Zawsze wśród równych zdarzają się równiejsi. :) Choć ja mam dokładnie tak samo jak Ty. Oddanie, zagubienie, zniszczenie każdej jednej książki z mojej biblioteczki napełniłoby mnie smutkiem i dotknęłoby mnie mocno. :)

Odpowiedz do tematu