Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Borchardt Karol Olgierd
Autor Wiadomość
Nabu 

Wysłany: 2009-11-08, 18:42   Borchardt Karol Olgierd

Karol Olgierd Borchardt (1905-1986), kapitan żeglugi wielkiej, wykładowca w szkołach morskich, autor książek i opowiadań marynistycznych.

Bibliografia:
"Znaczy Kapitan"
"Krążownik spod Somosierry"
"Szaman Morski"
"Pod czerwoną różą"
"Znaczy równik na rumbie"
"Potem, potem"
"Kolebka nawigatorów"
"Astronawigacja"

Chociaż najbardziej znaną książką Borchardta jest "Znaczy Kapitan", moja przygoda rozpoczęła się od "Krążownika spod Somosierry". Ponieważ przedtem autora nie znałem, tytuł zaś wydawał się dość poważny, przygotowałem się (błędnie!) na krwawe potyczki i sceny pełne napięcia. Dopiero po kilku czy kilkunastu akapitach zorientowałem się, co właściwie czytam. A czytałem zbiór zabawnych morskich opowieści, najzupełniej prawdziwych, co najwyżej, jak się dowiedziałem w "Od autora", o nieco zmienionej chronologii. Napisane były rewelacyjnie, w starym gawędziarskim stylu, pełne śmiesznych (choć czasem też wzruszających i smutnych) wydarzeń.

Nieco później trafiłem na "Znaczy Kapitana", którego tytułowy bohater - Marmet Stankiewicz (1889-1939), kapitan żeglugi wielkiej - miał zwyczaj mówić w bardzo oryginalny sposób:

- Znaczy, niech mi pan odpowie na pytanie, jak wygląda latarnia Res-el-Tin?
- Tak jest, panie kapitanie! Tak jest, panie kapitanie!
- Znaczy, ja nie rozumiem tego, co pan mówi. Znaczy, pan przecież tę latarnię widzi i namierza. Znaczy, co pan namierza?
- Tak jest, panie kapitanie!
- Znaczy, ja żądam, żeby pan odpowiedział mi na pytanie, jak wygląda latarnia Res-el-Tin?
- Tak jest, panie kapitanie!
(...)
- Chryste! Znaczy, cierpliwości!

Ostatnią książką Borchardta, którą miałem przyjemność przeczytać, był "Szaman Morski". Tym razem opowieści łączyły się z osobą kapitana Borkowskiego, faktycznie prawdziwego (w pewnym sensie) "morskiego szamana". Jak można się domyślać, książka napisana została w równie świetnym stylu.

Borchardt pisał wspaniale, cenił wartości, które dzisiaj są już często zapomniane czy nawet wręcz wyśmiewane. To po prostu piękne opowieści, w których honor czy obowiązek traktuje się jak najbardziej poważnie. Trudno mi powiedzieć, jak by się je czytało bez humorystycznego podejścia autora. Podejrzewam, że równie przyjemnie, bo - jak wspomniałem wcześniej - pióro Borchardt miał świetne. Bardzo fajnie, że do książek dołączono liczne fotografie - statków, marynarzy, innych - to zawsze interesujące, gdy można spojrzeć bohaterowi opowiadania prosto w oczy i porównać go z naszym wyobrażeniem o nim.
"Znaczy Kapitan" lub "Krążownik..." wydają się być odpowiednie na początek, "Szamana Morskiego" warto raczej zostawić sobie na deser. Jeśli jednak ktoś przeczyta w odwrotnej kolejności, na pewno nic się nie stanie. Ja od dłuższego już czasu spoglądam na pozostałe pozycje - prócz tego podręcznika do astronawigacji :) - na tym się jednak kończy, bo zawsze wpada w ręce coś innego, co koniecznie, już teraz, natychmiast, trzeba przeczytać.

alibaba 

Wysłany: 2009-11-08, 20:33   

Nabu- bardzo ciekawie przedstawiłeś te książki. Lubię tego rodzaju literaturę więc napewno skorzystam.

andy 

Wysłany: 2009-11-10, 17:54   

Warto na prawdę

Bruixa 

Wysłany: 2011-10-11, 22:17   

"Znaczy Kapitana" czytałam dawno temu, a do dziś pamiętam kilka scen i wypowiedzi kapitana Stankiewicza. Bardzo sympatyczna książka :)

Odpowiedz do tematu