Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
"Sherlock Holmes"
Autor Wiadomość
Loki 
Viking Redhead

Wysłany: 2011-09-24, 08:20   "Sherlock Holmes"

No cóż, bez wątpienia największy detektyw jaki narodził się na kartach książki. Jego genialny umysł rozwiązywał nawet najbardziej zagmatwane sprawy i rzadko się mylił w swojej dedukcji (może tylko czsami ^^).

Jestem dozgonną wielbicielką Holmesa. Niedawno kupiłąm sobie "Księgę wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa" i doczytałam nawet te opowiadania, które nigdy nie zostały opublikowane w Polsce. Polecam wszystkim fanom Holmesa tę książkę :)

Kto jeszcze lubi pana detektywa? ^^
You can't feel a battle
in your bones
or foresee a fight.

Kamil 

Wysłany: 2011-09-24, 09:14   

Nie znam Holmesa z literatury ale przymierzam się do zbioru "Sherlock Holmes i wampir z Sussex". Znaczy kiedyś przeczytam, bo czeka w kolejce na półce.
Za to oglądałem mini-serial BBC - "Sherlock", trzy odcinki po 90 minut - rewelacja! Sherlock i Watson w XXI wieku, w roli Watsona Martin Freeman (zajęty obecnie "Hobbitem", z tego powodu opóźnia się realizacja drugiej serii). I podobał mi się film "Sherlock Holmes" z 2009 w którym główną rolę gra Robert Downey Jr. Czekam na drugą część - premiera 15 grudnia.

Loki 
Viking Redhead

Wysłany: 2011-09-24, 09:33   

A mi właśnie Holmes z Robertem w ogóle się nie podobał, dla mnie to było przeinaczenie Sherlocka z książki, jakby zupełnie inna osoba. Polecam serial z Jeremym Brettem, bardzo dobrze oddaje klimat opowiadań :)
You can't feel a battle
in your bones
or foresee a fight.

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2011-09-25, 13:22   

Oczywiście, film z Robertem Downeyem Jr. jest zupełnie inny i generalnie postać stworzona na potrzeby ostatniej ekranizacji z Holmesem nijak ma się do literackiego pierwowzoru. Ale jest też pewnym odświeżeniem wizerunku bohatera, ja polubiłam tę filmową wersję i z przyjemnością obejrzę kontynuację ^^
Nie tyle czytałam, co zaczytywałam się w przygodach Sherlocka Holmesa, będąc jakoś tak w ostatnich klasach podstawówki. Przeczytałam wszystko, co mogłam znaleźć w miejskiej bibliotece. Uwielbiałam tę postać, choć z perspektywy czasu zdaję sobie sprawę, że Holmes miał sporo wad, był sztywny i arogancki i teraz o wiele sympatyczniejszy wydaje mi się doktor Watson. Ale nie przeszkadza mi to z sentymentem wspominać śledztw słynnego detektywa. Najbardziej chyba zapadły mi w pamięć opowiadania, w których Sherlock walczył z demonicznym Moriartym.

Lektury Kawoholiczki

Loki 
Viking Redhead

Wysłany: 2011-09-25, 13:26   

Holmes rzeczywiście był arogancki i dość chłodny, jednak właśnie te cechy sprawiły, że go polubiłam. Brakowało mi takiego nie całkiem idealnego bohatera, ze swoimi wadami, które jednak nie przeszkadzają mu być wspaniałym przyjacielem i genialnym umysłem.

No mniam Holmes.
You can't feel a battle
in your bones
or foresee a fight.

Żabka 

Wysłany: 2011-09-26, 11:29   

Bardzo lubię Holmesa i jego niesamowite przygody detektywistyczne. Podobał mi się klimat taki trochę angielski. Poza tym Watson jako przyjaciel genialnego detektywa, świetnie oddawał rolę. Lubię takie książki przede wszystkim za to, że potrafią być z humorem gagiem choć przecież mowa jest zazwyczaj o jakimś zabójstwie. ;-)

Mój blog: http://filmyksiazki.blogspot.com/

Bruixa 

Wysłany: 2011-09-26, 21:47   

Znajomość z Sherlockiem Holmesem zawarłam w podstawówce i niewykluczone, że były to pierwsze kryminały, jakie czytałam.W owych zamierzchłych czasach TV nadawała też kilka filmów i seriali na podstawie opowiadań Arthura Conan Doyle'a. Podobały mi się zagadki rozwiązywane przez Holmesa i atmosfera tych książek i filmów - te mroczne zaułki, stare domy, dorożki, mgła.
Ale ani genialny detektyw, ani dr Watson nie wzbudzili we mnie cieplejszych uczuć. Pierwszego miałam za dość odpychającego ekscentryka, u drugiego irytował mnie bezkrytyczny zachwyt Holmesem. Obaj byli dla mnie postaciami z innego świata - dziwacznymi angielskimi dżentelmenami. A z wiekiem zaczęłam się zastanawiać, czy ich związek nie miał podtekstu homoseksualnego :?:

Loki 
Viking Redhead

Wysłany: 2011-09-27, 06:28   

Właśnie ten inny świat, angielskich dżentelmenów, tak mnie urzekł. To wszystko było jak kawałek wycięty z historii, nierealny, ale pomimo szarości - piękny. :) A Holmes i Watson byli takimi reliktami epoki, jak dla mnie wymarzeni bohaterowie książki.

Igrasz z ogniem, Bruixo ^^ Zawsze się wściekam, gdy słyszę o podtekście homoseksulnym pomiędzy Watsonem i Holmesem...tyle tego się teraz napłodziło, że mnie szlag trafia.
You can't feel a battle
in your bones
or foresee a fight.

Kamil 

Wysłany: 2011-09-27, 10:25   

Bruixa napisał/a:
A z wiekiem zaczęłam się zastanawiać, czy ich związek nie miał podtekstu homoseksualnego

Chyba tylko kobiety skłonne są dopatrywać się wszędzie związków homoseksualnych :evil: straszne ;-)

Tak czytam te opinie i troche odeszła mi ochota na literacką wersję, może przez "Maszynę różnicową" w której to ten świat angielskich dżentelmenów XIX wieku niesamowicie mnie zmęczył i znudził. Póki co zostanę przy serialu BBC. Tam Watson nie zachwyca się Holmesem, nie ma podtekstów homoseksualnych, Sherlock jest genialny i chamski ale wzbudza sympatie, czas akcji współczesny. I lubie słuchać brytyjski angielski :mrgreen:

Loki 
Viking Redhead

Wysłany: 2011-09-27, 11:01   

Oj, Holmes z "Sherlocka" jest bardzo podobny do literackiego pierwowzoru. ;)
You can't feel a battle
in your bones
or foresee a fight.

Bruixa 

Wysłany: 2011-09-27, 20:46   

Aleście na mnie wsiedli!
Loki napisał/a:

Igrasz z ogniem, Bruixo ^^ Zawsze się wściekam, gdy słyszę o podtekście homoseksulnym pomiędzy Watsonem i Holmesem...tyle tego się teraz napłodziło, że mnie szlag trafia.

A więc nie tylko mnie to przeszło przez myśl - może jest coś na rzeczy...

kenaz napisał/a:

Chyba tylko kobiety skłonne są dopatrywać się wszędzie związków homoseksualnych :evil: straszne ;-)

Bo mają lepiej rozwiniętą inteligencję emocjonalną :mrgreen: , skoro już stosujemy stereotypy nt płci :-P. I nie wszędzie, a w tym konkretnym przypadku. Wśród angielskich dżentelmenów - absolwentów męskich szkół z internatem nie było to rzadkością.

Radament 
Mniejsze Zło

Wysłany: 2011-09-27, 23:10   

Bruixa napisał/a:

Swojego czasu trafiłam na całkiem przyjemne opowiadanko na temat. Nie było przesycone seksualnością, a bardziej uczuciami. Musze przyznać, że bardzo przyjemnie się czytało, a co więcej! Wyglądało nawet realnie :D

Loki 
Viking Redhead

Wysłany: 2011-09-28, 20:31   

Bruixa napisał/a:

Nie sądzę. To fandom lubi wymyślać teorie. Zwłaszcza po wyjściu filmu i muszę po raz kolejny zarzucić filmowi z Robertem, że jest czemuś winny (więź Sherlocka z Watsonem była w nim na pewno czymś więcej niż przywiązaniem, co nie miało miejsca w książce. Holmes rzucał się jak ryba na haczyku, byle by tylko Watson się nie ożenił i go nie opuścił, no proszę...). To samo było choćby z Władcą Pierścieni i Frodem i Samem czy ze świata filmu z kapitanem Kirkiem i Spockiem. Fandom stworzył pary z tych postaci, co nie było zamierzeniem autorów czy twórców.

Dla mnie Holmes, ze swoją prawie mechaniczną osobowością i chłodem jest aseksualny. Nigdy nie interesował się ani kobietami ani mężczyznami, czy związkiem bliższym niż przyjaźń (także osławiona Irena Adler to nie jego miłość, spędził z nią bodaj 20 minut swojego życia). Nawet przyjaźń z Holmesem jest trudna i wyboista.
You can't feel a battle
in your bones
or foresee a fight.

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2011-09-28, 20:35   

Kiedyś cosik o dziedzicu jakimś czy coś, niestety zupełnie nie podeszło. Spodziewałem się ciekawszej intrygi i tego, że Sherlock będzie...zimniejszy.
www.lowking.pl

Kamil 

Wysłany: 2011-09-28, 22:12   

Loki napisał/a:
Holmes rzucał się jak ryba na haczyku, byle by tylko Watson się nie ożenił i go nie opuścił, no proszę...).

Wszystkie teorie z tymi parami są mocno naciągane.
To że Sherlock się "rzucał" jest jasne: wiedział, że gdy Watson się ożeni zostanie zniewolony przez kobietę i nie będzie miał czas na inne zajęcia (inne czyli dochodzenia, nie randki i spotkania z Holmesem) a mając dzieci nie zechce ryzykować życia razem z nim.
Proste. Bez podtekstów seksualnych.

Ale ludzie wszędzie zobaczą to co chcą zobaczyć, a niektórym kobietom tylko geje w głowie ;-) Coś tu z kimś jest nie tak. Nie jestem nietolerancyjny (zwykle :) i nie obchodzi mnie co kto robi w sypialni), ale nikt mi nie wmówi, że homoseksualizm jest normalny, czy to swój własny osobisty czy też widziany wszędzie gdzie się da, wszędzie gdzie występuje przyjaźń między dwoma osobami tej samej płci.
:mrgreen:

Odpowiedz do tematu