Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Opowiadania
Autor Wiadomość
Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2011-08-20, 08:40   Opowiadania

Tematu dotyczącego krótkich form literackich, zdaje się, na forum jeszcze nie ma. A warto go poruszyć.
Od czasu do czasu zdarza mi się przeczytać jakiś zbiorek opowiadać, czasem pojedyncze, wybrane teksty, które ktoś mi polecił. Generalnie lubię dłuższe utwory, ale zdarzają się pośród opowiadań prawdziwe arcydzieła.

Na rozruszanie tematu - może ktoś z Was ma takie teksty, które szczególnie zapadły Wam w pamięć, które warto przeczytać, podzielić się z innymi?

Tak mniej więcej rozpoczęła się moja przygoda z Jackiem Dukajem. Znajomy, wielki fascynat prozy autora w rozmowie polecił mi kilka tytułów opowiadań, które go urzekły. Pierwszym był "Ruch generała". Zwykle, jak widzę przemawiającą przez kogoś prawdziwą pasję literacką, nie daję się dwa razy prosić. Postanowiłem więc spróbować. :)

Kamil 

Wysłany: 2011-08-20, 09:04   

Nie przepadam za tą formą. Często każde opowiadanie to inni bohaterowie, inne miejsca a czasem i czasy, wszystko mi się miesza. Lubie zbiory powiązane bohaterami.
Ale... jednym tchem pochłonąłem krótki zbiór Wszystkie boże dzieci tańczą Murakamiego, kilka słabych i kilka świetnych, ale wszystkie czyta się dobrze. W tym roku jeszcze przeczytałem 2586 kroków - zbiór Pilipiuka, nierówny, posiada i słabe i prawdziwe perełki i Wypychacza zwierząt Grzędowicza - tak samo nierówny jak u Pilipiuka.

A ze zbiorów opowiadań powiązanych bohaterami najmilej wspominam rzecz jasna Ostatnie życzenie i Miecz przeznaczenia, Jakuba Wędrowycza i Kłamce Ćwieka.
Pamiętam że duże wrażenie zrobiło na mnie kilka opowiadań Kinga ze zbioru Szkieletowa załoga, ale chyba nawet wszystkich nie przeczytałem...

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2011-08-20, 10:28   

Bardzo lubię tę formę, konkretnych opowiadań nie wymienię, ale wspomnę, że UWIELBIAM "W kraju niewiernych" Jacka Dukaja. Tylko jedno odrobinę odstaje, ale i tak trzyma poziom nieosiągalny dla większości :)
www.lowking.pl

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2011-08-20, 12:38   

Raziel napisał/a:
że UWIELBIAM "W kraju niewiernych" Jacka Dukaja.

Popieram. Za to w drugi zbiór opowiadań Dukaja - Króla Bólu nie mogłem się wgryźć. Na obronę autora powiem, że próbowałem podejść do dwóch jeno opowiadań ze zbioru. Odniosłem wrażenie, że poziom abstrakcji stał się zbyt wysoki. :)

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2011-08-20, 12:44   

Ja "Króla bólu" planuję kupić, ale chwilowo cena przekracza moje zdolności finansowe, a do biblioteki to raczej u nas tego szybko nie sprowadzą...
www.lowking.pl

sushi 
Prawie polonistka :D

Wysłany: 2011-08-20, 13:12   

Urząd mojego ojca Isaac Bashevis Singer
Wspomnienia autora jego lat dziecięcych. Ojciec Singera był chasydzkim rabinem w Leoncinie (pod Warszawą). Singer niezwykle barwnie opisuje świat w przeddzień IWŚ i odzyskania niepodległości przez Polskę. Oczywiście, on jeszcze tego nie wie. Ciekawie się to czyta z naszej perspektywy. Jest to zapis wspomnień świata, który już nie istnieje.

Kamil 

Wysłany: 2011-08-20, 14:53   

Mam wrażenie, że wszyscy czytają Dukaja. Co sie nie obejrze to gdzieś coś o Dukaju, chyba będę musiał sprawdzić.
I odnosze też wrażenie, że wszyscy wokół jakąś ambitną, trudną literature czytają tylko ja jakies fantastyczne, proste opowiastki dla nastolatków, ale cóż, ja jeszcze nie dorosłem do poważniejszych rzeczy ;-)

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2011-08-20, 15:22   

kenaz napisał/a:
Mam wrażenie, że wszyscy czytają Dukaja.

Dukaj jest ciekawym autorem idącym własnym szlakiem literackim. Jeśli kiedyś wpadniesz na jakąś jego książkę to warto spróbować. Mi autor przypadł do gustu na tyle, że kupowałem kolejne jego książki. Jeszcze nie wszystkie przeczytałem, ale to nic straconego, czeka mnie jeszcze wiele godzin ciekawej lektury, bo pomysły Dukaj ma oryginalne.

kenaz napisał/a:
I odnosze też wrażenie, że wszyscy wokół jakąś ambitną, trudną literature czytają

Co masz namyśli używając określenia "trudna i ambitna"? :)

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2011-08-20, 17:43   

Akurat w przypadku Dukaja nie chodzi o to, że to jakiś sposób dowartościowania w stylu "patrzcie jaką ambitną fantastykę czytam", tylko Pan Jacek wyróżnia się świetnymi pomysłami i kapitalnym stylem :)
www.lowking.pl

Kamil 

Wysłany: 2011-08-20, 19:22   

Raziel napisał/a:
Akurat w przypadku Dukaja nie chodzi o to, że to jakiś sposób dowartościowania w stylu "patrzcie jaką ambitną fantastykę czytam", tylko Pan Jacek wyróżnia się świetnymi pomysłami i kapitalnym stylem

Słyszałem, że to straszliwie ciężkie. Może chodziło o wagę i wymiary tomiszcza "Lód" ;-)
Uczeń Czarnoksiężnika napisał/a:
Jeśli kiedyś wpadniesz na jakąś jego książkę to warto spróbować

W wolnej chwili chyba przeczytam opowiadanie "Ruch generała", bo widzę, że jest dostępne w całości na oficjalnej stronie.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2011-08-20, 19:33   

kenaz napisał/a:
Słyszałem, że to straszliwie ciężkie. Może chodziło o wagę i wymiary tomiszcza "Lód" ;-)

Ciężkie to jest złe słowo. Może lepiej użyć wymagające od czytelnika odrobinę więcej niż przy lekturze przeciętnej książki. Ale tym samym dające również więcej przyjemności z obcowania z taką historią. Mnie w opowiadaniach Dukaja ujęło bogactwo pomysłów i ogrom tworzonej na potrzeby opowiadania rzeczywistości, dokładność opisu. Jacek Dukaj na potrzeby jednego opowiadania potrafi wykreować taki świat jaki inni autorzy użyli by na potrzeby dobrej powieści, albo nawet cyklu. Co więcej, potrafi w opowiadaniu uwiarygodnić tę wizję, tak, że czytając ma się wrażenie pełnej spójności i logiki.

Ruch generała otwiera wspomniany już tutaj zbiór "W kraju niewiernych". Jeśli się spodoba sięgnij po następne opowiadania. A moim zdaniem dalej są jeszcze lepsze. Choćby "Katedra", żeby długo nie szukać. Wszyscy chyba kojarzą film Tomka Bagińskiego. :)

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2011-08-20, 19:53   

Zdaje się, że pokrewny temat gdzieś na Forum istnieje, albo mi się wydawało... Krótkie formy literackie sobie cenię, dobre opowiadanie potrafi wbić w fotel i chodzi za człowiekiem bardzo, bardzo długo. Wbrew pozorom nie jest to prosta forma, łatwo przeszarżować, czasem zdarzają się opowiadania zbyt rozwlekłe, a ja jednak lubię w opowiadaniach to skondensowanie. I niewątpliwą zaletą jest także to, że nie wymagają aż tyle czasu, co powieść, choć mogą dać tyle samo czytelniczej satysfakcji.
Do ulubionych zbiorków zaliczam Dobre kości Margaret Atwood, dla mnie absolutnie genialna, drobna proza. Świetnie mi się czyta opowiadania Sapkowskiego, szczególnie lubię "Złote popołudnie". Odkryciem był też dla mnie zbiorek amerykańskiej autorki Judy Budnitz Ładne duże amerykańskie dziecko. Z klasyki dobrze wspominam opowiadania Czechowa i Guy de Maupassanta, a z polskich współczesnych autorów pamiętam, że byłam zachwycona opowiadaniami Arkadiusza Pacholskiego Lśnienie nad głębiną. O, i Krystyny Kwiatkowskiej takie ładne, przyjemne opowiadania ze zbiorku Prosto z Sherwood ^^
Lubię też tematyczne antologie opowiadań z gatunku fantastyki. Nie wszystkie w takich zbiorach są równorzędnej wartości, ale trafiają się perełki.

Lektury Kawoholiczki

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2011-08-20, 20:01   

Ravena napisał/a:
Nie wszystkie w takich zbiorach są równorzędnej wartości, ale trafiają się perełki.

Czasem dla takiej jednej czy dwóch perełek warto jest kupić cały zbiór opowiadań. :)

Jest temat "Powieść czy opowiadanie", ale on bardziej miał służyć rozstrzygnięciu dylematu postawionego w pytaniu, natomiast tutaj zależało mi, żebyśmy podzielili się swoimi refleksjami na temat opowiadań jako takich. Czy zdarza nam się czytać, czy lubimy, a jeśli tak to za co, tę formę wypowiedzi.

I, co dla mnie osobiście szczególnie ważne, żebyśmy podzielili się przykładami, tak jak to Raveno uczyniłaś. Chętnie zapoznam się z opowiadaniami, których jeszcze nie czytałem, a które komuś z forumowiczów szczególnie zapadły w pamięć. Zdanie osób tu się udzielających bardzo sobie cenię. :)
Tak więc, mimo, że podobny temat istnieje sądzę, że jednak się nie dublują.

M 

Wysłany: 2011-08-25, 14:35   

kenaz napisał/a:
Z całą pewnością chodziło o wagę i wymiary ;-) Co by dużo nie mówić na ten temat i nie wylewać zbyt szerokiego potoku niepotrzebnych słów, to wydanie "Lodu" jest fantastyczne, podobnie jak całej serii "dukajowskiej" w Wydawnictwie Literackim. To taka oferta kolekcjonerska dla maniaków, jak Uczeń i dla ludzi którzy Dukaja zaczęli właśnie od "Lodu". Nie wiem czy wiecie, ale wydana całkiem niedawno "Córka łupieżcy" jest w zasadzie niezmienionym tekstem opublikowanym wiele lat temu w zbiorze opowiadań "Wizje alternatywne". Tak samo można kupić "Inne pieśni" w broszurze, "Czarne oceany", "Perfekcyjną niedoskonałość", "W kraju niewiernych", a jednocześnie mamy wydanie w twardej, jednolitej szacie graficznej. Świetna sprawa. Widać zmianę czasów na lepszą - Stanisław Lem dopiero parę lat temu doczekał się kompleksowego wydania, a Jacek Dukaj już to ma i Wydawnictwu Literackiemu będzie raczej wierny, bo to jednak marka. Cała seria świetnie się na półce prezentuje, co widać doskonale na zdjęciach biblioteczki Ucznia ;-)

Natomiast jeśli chodzi o tę domniemaną ciężkość. Faktem jest, że Jacek Dukaj nie pisze prostej i łatwostrawnej papki dla każdego. Jego utwory zawsze mają solidną podbudowę naukową, a fizyka, metafizyka i filozofia to taki konik autora. Dodatkowo przy rozpoczynaniu przygody literackiej z utworami Dukaja od razu rzuca się w oczy to, że od początku autor stosuje gramatykę, język, nazewnictwo i formy językowe dostosowane do warunków świata, w którym osadzona jest akcja powieści. Mój znajomy opowiadał, że "Perfekcyjną niedoskonałość" zaczynał kilkukrotnie, ponieważ początkowo gubił się w tych wszystkich frenach, nadjaźniach, inkluzjach, ale przy którymś tam podejściu po prostu popłynął z akcją ;-)

Wracając do głównego tematu, bo nie da się ukryć, że nieco poofftopowaliśmy... w czym aktywny udział brał sam Administrator, który powinien dawać owieczkom dobry przykład, a nie swoim zachowaniem sprowadzać ich na złą drogę prowadzącą prosto w maliny ;-) W swoim życiu popełniło się kilka różnorakich zbiorów opowiadań należących do co najmniej kilku gatunków literackich - od horroru przez fantasy aż do science-fiction. Żaden z nich w specjalny sposób nie znalazł drogi do mojego serca, aby zagościć w nim na stałe i zdobyć pozycję przodującą. Zawsze ceniłem opowiadania Philipa K. Dicka, zbiór "Xavras Wyżryn" wspomnianego już w tym dziale Jacka Dukaja, "Księgi krwi" Clive'a Barkera czy chociażby stare opowiadania Stephena Kinga głównie ze zbioru "Nocna zmiana". Nie mam nic przeciwko takiej formie literackiej, ale żebym, jakoś szczególnie za nią przepadał i kochał miłością do grobowej deski, to niestety nie ;-)

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2011-08-25, 21:15   

Na pewno, gdybym przeczytał wszystkie zbiory opowiadań jakie mam w domu miałbym więcej do powiedzenia. Póki co mogę się głównie opierać na fantastyce. Ale i tu raczej rzadko czytam antologie, chyba, że wyszły spod pióra jednego autora, jak w przypadku Dukaja, Pilipiuka, Piekary i jednego tomu M.L. Kossakowskiej. A, zapomniałbym o Grzedowiczu. Mogę też polecić "Balsam długiego pożegnania" Marka S. Huberatha. O Dukaju już była mowa.

A jak popatrzę na półkę to mam jeszcze tomiki opowiadań Doskojewskiego, Turgieniewa, Bułhakowa, Iwaszkiewicza, Manna, Nabokova, Steinbecka i Pawła Houelle. Nie czytane niestety jeszcze...

Odpowiedz do tematu