Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
''Potop'' Sienkiewicza- fantasy?
Autor Wiadomość
Tifa Lockhart 

Wysłany: 2011-05-23, 19:36   ''Potop'' Sienkiewicza- fantasy?

Przytoczę wypowiedź autorki mojego podręcznika języka polskiego. ''Świat Potopu i jego bohaterowie wielu czytelnikom kojarzą się dziś z literaturą fantasy-Sienkiewicz kreuje bowiem rodzaj rzeczywistości alternatywnej, nawiązującej do historii, lecz przecież jednocześnie istniejącej w jakiejś mitycznej ''dawności''.
Chyba się pogubiłam. Zawsze wydawało mi się, że jak coś jest z gatunku fantasy, to obecne są elementy magii, ogółem jakiś nadprzyrodzonych sił. A raczej w ''Potopie'' tego nie było. I tak sobie przejrzałam notatki z historii pod kątem wydarzeń u Sienkiewicza. Wydaje mi się, że tego co stworzył ten autor nie można nazwać historią alternatywną. Nie napisał on na nowo bitew, wprowadził tylko fikcyjne postaci albo minimalizował klęski Polaków. Cóż, wielkim znawcą to ja nie jestem. Teraz już sama już nie wiem, to autorka podręcznika ma rację, a ja myliłam pojęcie fantasy z czymś innym?

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2011-05-23, 19:42   

Autorka napisała, że proza Sienkiewicza kojarzy się z fantasy a nie, że jest literaturą fantasy. A kojarzy się bo dziś niektórzy autorzy piszą powieści historyczne, które wydaje Fabryka Słów. Ot książki Komudy to w zasadzie powieści historyczne, ale wszystkim kojarzą się z fantasy dzięki wydawnictwu.
Poza tym, jak Sienkiewicz tworzył to nie istniało takie coś jak fantasy, więc nie mógł świadomie takiego gatunku uprawiać. :)

Tifa Lockhart 

Wysłany: 2011-05-23, 19:47   

Ale jak to się może kojarzyć z fantasy? Ja nie miałam żadnych takich skojarzeń. Może wy mieliście? Wśród znajomych pytać nie będę ,bo chyba 2 osoby tę książkę przeczytały i już nic nie pamiętają.
Ostatnio zmieniony przez Tifa Lockhart 2011-05-24, 03:27, w całości zmieniany 1 raz  

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2011-05-23, 19:59   

O matko. Nowatorskie i ciekawe podejście do tematu.
Rozumiem, że wg podręcznika do tego samego, kojarzącego się z fantasy gatunku można zaliczyć wszystkie powieści, które w ten czy inny sposób naciągają fakty historyczne czy są luźno osadzone w historycznym tle, typu powieści Gregory czy Waltariego...?
Dobrze, że ja już nie chodzę do szkoły... :-|

PS. Sienkiewicz się tylko brzydko kojarzy, ale takiego Prusa z jego metalem lżejszym od powietrza to powinni z listy lektur zdjąć. Harrym Potterem i jego diabelskimi sztuczkami zalatuje, tfu, zaraza! :mrgreen:

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2011-05-23, 21:05   

Cóz to za nowatorskie podręczniki posiadacie Tifa... Może autorce gdzieś utkwiło, że Sienkiewicz jeszcze trochę do romantyzmu nawiązuje, a tam to już wiadomo - pełna fantastyka ^^ Zupełnie nie wiem co mogła mieć na myśli. Nigdy nawet nie posądziłabym Sienkiewicza o jakikolwiek akcent fantasy, nawet na myśl by mi nie przyszło, żeby czegoś podobnego w tej prozie szukać.
Mit "dawności", no dobrze, ale porównanie tego do literatury fantasy jest już zbyt daleko idące...
Widzisz Tifa, chyba nie takie złe te Wasze podręczniki, zmuszają do przemyśleń, a to już coś! :D

Lektury Kawoholiczki

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2011-05-23, 22:00   

Mnie w tej opinii brakuje jeszcze ważnych moim zdaniem informacji, że oprócz fantastyki w utworze jest dużo freudowskich podtekstów, poza tym Sienkiewicz pisał słuchając Slayera.
www.lowking.pl

zonka_88 

Wysłany: 2011-05-25, 14:31   

Autorka tego podręcznika, chyba nie bardzo wie, co znaczy fantasy... "Potop" czytałam już 3 razy i żadnego nawiązania do tego gatunku nie widzę. Gdyby się uprzeć, to może w "ogniem i mieczem" mogłabym się czegoś dopatrzyć (wróżby Horpyny), ale w "Potopie" nie da rady...
Jak to się człowiek może nowych rzeczy dowiedzieć :P

M 

Wysłany: 2011-05-25, 14:47   

zonka_88 napisał/a:
Autorka tego podręcznika, chyba nie bardzo wie, co znaczy fantasy...
Prawdopodobnie w twojej wypowiedzi jest duża doza prawdy. Autorka chyba chciała przyrównać "Potop" Sienkiewicza bardziej do literatury science-fiction niż fantasy, ale pomyliła pojęcia. Jeżeli w swojej wypowiedzi powołała się na "wizję alternatywną", to oczywistym jest, że literaturze takiej jest bliżej do SF. Przykłady wielu powieści będących alternatywną wizją historii (np. "Xavras Wyżryn" czy "Lód" Jacka Dukaja) pokazują, że są one napisane w ramach SF. Czy w samym "Potopie" są elementy fantasy czy science-fiction, nie będę dyskutował, bo książki nie dane mi było przeczytać :mrgreen: Mimo to, myślę że jednak są to powieści historyczne niż podlegające pod fantastykę ;-)

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2011-05-25, 17:38   

Hm, tym bardziej nie określiłabym Sienkiewicza kategorią SF, zwłaszcza, że sama alternatywna historia jeszcze nie świadczy o przynależności do sf. Brakuje motywu science! Zresztą nawet alternatywna historia to termin do Sienkiewicza niezbyt pasujący!

Lektury Kawoholiczki

Paleolog 
czytaczszerokopojęty

Wysłany: 2011-05-25, 19:13   

Nie do końca zgadzam się z tym, że w fantasy muszą być elementy magii czy jakichkolwiek sił nadprzyrodzonych.

Moim zdaniem wystarczy przecież żeby były tam tylko całkiem zmyślone, czy nawet jedynie niedookreślone krainy - utrzymane w średniowiecznych klimatach. I tyle.

Weźmy np. cykl "Dagome Iudex" Nienackiego. Niewiele tam magii i tym podobnych klimatów, ale trudno nie nazwać tego fantasy.

W mojej skromnej opinii całkiem zresztą przyzwoitym.

A wracając do tematu - w "Potopie" jest tyle samo fantasy, co w marghericie szynki ;-)

Odpowiedz do tematu