Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kundera, Milan: "Spotkanie"
Autor Wiadomość
Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2011-04-08, 16:27   Kundera, Milan: "Spotkanie"

Milan Kundera
Spotkanie
Wydawca: PIW
Data wydania: 2009

... mówię spotkanie; nie przebywanie ze sobą, nie przyjaźń, nawet nie przymierze; spotkanie to znaczy: iskra; błysk; przypadek.

Taki też charakter mają eseje Milana Kundery zebrane pod znaczącym tytułem "Spotkanie". Ten zbiór dotyczy niemal każdej dziedziny sztuki - literackich doświadczeń, muzycznych odkryć i malarskich interpretacji. Pisze o swoich fascynacjach, lekturach autorach, wspomina Dostojewskiego, Celine’a, Márqueza, także malarza Francisa Bacona, kompozytorów Janáčka, Arnolda Schönberga. Równocześnie każdy tekst, nawet jeśli opisuje nieco zapomnianego czeskiego kompozytora, odnosi się do estetyki i tematyki egzystencjalnej, w jakiś sposób zawsze dotyka człowieka i życia. Nawet jeśli Kundera pisze o kondycji współczesnej sztuki, tak naprawdę pisze o kondycji współczesnego świata – pojawia się i pytanie o przyszłość Europy i refleksja nad pamięcią, emigracją, wyborami etycznymi. Nieśmiertelność, gest, wierność, tożsamość – te pojęcia przewijają się w "Spotkaniu". Analizując i przyglądając się dziełom literackim, malarskim czy muzycznym, autor odwołuje się do wątków biograficznych i autotematycznych. Ostatecznie cytując Bacona napisze Kiedy jeden artysta wypowiada się o drugim, mówi zawsze (na zasadzie odbicia, rykoszetu) o sobie samym i na tym właśnie polega wartość jego osądu. Przeczytałam z dużą przyjemnością. Równocześnie, wobec rozważań i przemyśleń autora, poczułam się malutka i niepozorna... ^^ Niemiłe to uczucie szybko przesłonił mi zachwyt nad samym pisarstwem Kundery. Mój ty świecie, jakże on pisze! Szczególnie eseje poświęcone muzyce. Z wieloma jego literackimi sądami przyszło mi się nie zgodzić, ostatecznie do dziś pamiętam przesyt brutalną wizją Fuentesa z "Terra nostra", którą Kundera uznaje za arcypowieść. Wieloma tytułami, których nie czytałam, autor zdołał mnie jednak zainteresować. To jest niewątpliwa wada czytania książek o książkach – od razu ma się ochotę sięgnąć po opisywane tytuły. Kunderę polecam. Przyjemność ze "Spotkania" ielka!

Lektury Kawoholiczki
Ostatnio zmieniony przez Córka Lavransa 2012-01-07, 20:54, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu