Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Książka - dobry prezent na święta?
Autor Wiadomość
Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2010-12-07, 19:22   

Ja już od dawna przyzwyczaiłam wszystkich krewnych i znajomych królika, że prezenty otrzymuję od/daję tylko w kręgu najbliższych osób. Nie znoszę np. prezentów-bibelotów-durnostojek kupowanych w pracy za składkowe groszaki itp.
W związku z tym u mnie nie występuje problem nieudanych prezentów, ponieważ od dawien dawna po prostu mówimy sobie, co byśmy chcieli dostać.
Ostatnio nie dostaję książek z powodów prozaicznych - stały brak miejsca. Daję, owszem, zawsze z przyjemnością, ale staram się już wybierać dla siebie inne prezenty. Nie zawsze się udaje, np. ostatnio Bridget Hamann czy kolejnej McCullough nie umiałam się oprzeć.

Jeśli już trafi mi się nieudany prezent - obojętnie, czy książka, czy coś innego - nie mam oporów przed wystawieniem na allegro. Doceniam intencję ofiarodawcy, ale pozbywam się produktu. Niech nie zajmuje miejsca dla tego, co naprawdę chciałabym mieć.
Nie mam tez pretensji, jeśli ktoś pozbywa się/zamienia na coś innego prezent ode mnie. Wolałabym tez o tym wiedzieć, żeby wyciągnąć z tego naukę na przyszłość.

I nie wstydzę się "mniej ambitnych" książek na pólkach. Zrobiłam już zresztą fotkę mojej podręcznej biblioteczki, niedługo może dorobię się fotki tej nieco większej półki za kanapą - sami być może zechcecie ocenić, co tam trzymam. :) Na pewno nie same wysokie dzieła... :)

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-12-07, 19:24   

Czy zawsze jednak trzeba się kierować gustem osoby, której prezent jest przeznaczony? A nie zdarzyło się Wam podarować komuś swoją ulubioną książkę? Jedno z tych dzieł, które poruszyły struny Waszej duszy, jakoś szczególnie utkwiły Wam w sercu i pamięci?

Dla mnie takie prezenty są bardzo cenne. Bo to co jest na mojej liście pozycji 'do kupienia' pewnie prędzej czy później kupię, wiem czego się po tych książkach spodziewać. A prezent taki jak napisałem trzy linijki wyżej - nie wiadomo czy po taką książkę bym sięgnął sam. A poza tym bardzo lubię poznawać gusty swoich przyjaciół. Jestem w stanie zaryzykować kupno książki, którą oni polecają. I bardzo chętnie bym taką otrzymał w prezencie. Nawet jeśli będzie to inny gatunek niż zazwyczaj preferuje. Zresztą ja nie jestem wybredny, każda dobra książka jest miła memu sercu.
Ostatnio zmieniony przez Córka Lavransa 2010-12-07, 20:01, w całości zmieniany 1 raz  

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2010-12-07, 20:04   

Uczeń Czarnoksiężnika napisał/a:
Czy zawsze jednak trzeba się kierować gustem osoby, której prezent jest przeznaczony? A nie zdarzyło się Wam podarować komuś swoją ulubioną książkę? Jedno z tych dzieł, które poruszyły struny Waszej duszy, jakoś szczególnie utkwiły Wam w sercu i pamięci?

Takie książki polecam, czasami (z rzadka) pożyczam, ale raczej nie daję w prezencie. Jeśli spodoba się po przeczytaniu - czemu nie.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-12-09, 08:11   

Mimo narzekań na spadek poziomu czytelnictwa zwykle w okresie świątecznym księgarnie przeżywają prawdziwe oblężenie. Zarówno te tradycyjne jak i wysyłkowe. Co oznacza, że książka wciąż jest jedną z opcji świątecznych podarunków - jak widać nie odchodzącą jeszcze do lamusa.
Z drugiej strony - choć tego już nie obserwowałem - sklepy z grami komputerowymi też pewnie cieszą się większą ilością klientów.

M 

Wysłany: 2010-12-09, 08:21   

Mimo narzekań na spadek poziomu czytelnictwa zwykle w okresie świątecznym księgarnie przeżywają prawdziwe oblężenie. Zarówno te tradycyjne jak i wysyłkowe. Co oznacza, że książka wciąż jest jedną z opcji świątecznych podarunków - jak widać nie odchodzącą jeszcze do lamusa.
Wiesz, to może być tak, że ludzie kupują książki (zwłaszcza popularne i znane), gdyż nie mają pomysłu na inny prezent. Z czymś takim spotkałem się, kiedy to mój sąsiad otrzymał prezent "Kod Leonarda da Vinci" od swojej ciotki, która argumentowała to tak: "Wszyscy tę książkę czytają, to i ty powinieneś" ;-)

Z drugiej strony - choć tego już nie obserwowałem - sklepy z grami komputerowymi też pewnie cieszą się większą ilością klientów.
Z całą pewnością. Sklepy ze sprzętem elektronicznym też ;-)

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-12-09, 08:31   

Martinus Jachus napisał/a:
Z czymś takim spotkałem się, kiedy to mój sąsiad otrzymał prezent "Kod Leonarda da Vinci" od swojej ciotki, która argumentowała to tak: "Wszyscy tę książkę czytają, to i ty powinieneś"

Taak, dużo będzie i takich przypadków. Ludzie przychodzący do księgarń po prezenty często nie mają pojęcia co na półkach księgarskich jest i co powinni kupić pod choinkę. Wyglądają często jakby do księgarni zachodzili ledwie raz, dwa razy do roku. Często pytają sprzedawców, co to nadawałoby się dla prezent dla syna/wnuka/córki. Co się teraz czyta, co najlepiej się sprzedaje. Choć chciałoby się, żeby prezenty były bardziej przemyślane a nie z przypadku to i tak cieszmy się, że ktoś wpadł na pomysł, żeby jednak kupić książkę a nie niechciany sweter czy krawat czy też skarpetki. :)

Ishikawa 
Crazy tortoise lady

Wysłany: 2010-12-09, 09:40   

na Boże Narodzenie zazwyczaj życzę sobie jakies książki:) wiem, że rodzice kupią mi w twardej oprawie itp.
W tym roku zastanawiam się, nad trylogią Millenium bo jej jeszcze nie czytałam,a wiele znajomych bardzo chwali :)

M 

Wysłany: 2010-12-09, 09:43   

Ishikawa napisał/a:
na Boże Narodzenie zazwyczaj życzę sobie jakies książki:) wiem, że rodzice kupią mi w twardej oprawie itp.
Ja tak robiłem jeszcze kilka lat temu - dawałem listę jakie książki bym chciał i czekałem na nie pod choinką. Ewentualnie sam zamawiałem i kupowałem, a staruszkowie później oddawali po prostu pieniążki ;-)

Ishikawa napisał/a:
W tym roku zastanawiam się, nad trylogią Millenium bo jej jeszcze nie czytałam,a wiele znajomych bardzo chwali :)
Polecam, naprawdę warto. Kupiłem ojcu na urodziny cały cykl w twardej oprawie (na Allegro za 120 zł), po czym zanim mu oddałem, to sam wsiąkłem :mrgreen: Świetnie się czytało i tylko szkoda, że Stieg przedwcześnie zszedł z tego świata :-(

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-12-09, 11:11   

Ishikawa napisał/a:
W tym roku zastanawiam się, nad trylogią Millenium bo jej jeszcze nie czytałam,a wiele znajomych bardzo chwali

Ja też kupiłem niegdyś bratu tę trylogię. Przeczytał a potem opchnął na allegro, twierdząc, że to w sumie za mało zajmujące, żeby zajmowało mu miejsce na półce. :) Przez moment myślałem, żeby samemu przeczytać. Przychodzę, pytam się o trylogię a brat mówi, że już sprzedał. A to niespodzianka. :)

Niemniej z pewnością warto przeczytać. Coś w niej musi być skoro ludzie tak to chwalą. W końcu są to opasłe tomiska, więc powinno zachęcać, żeby przez nie przebrnąć do końca.

tajemnica

Wysłany: 2010-12-09, 12:36   Książka - dobry prezent na święta?

Jak dla mnie książka na święta to jest bardzo dobry pomysł na prezent. Oczywiście trzeba też wziąć pod uwagę, czy bdarowywana osoba ucieszy się z takiego prezentu, ale jeśli tylko lubi książki to jak najbardziej jestem na tak. W tym roku na przykład sama mam zamiar dać mamie książkę "Mistrz" A. Andrews i jestem pewna, że się ucieszy, bo w tamtm roku sama narzekała, że nie dostała żadnej książki pod choinką, a same kosmetyki i ubrania:)

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-12-12, 09:57   

Martinus Jachus napisał/a:
Polecam, naprawdę warto. Kupiłem ojcu na urodziny cały cykl w twardej oprawie (na Allegro za 120 zł)

Rok temu kupowałem bratu Millenium w twardych oprawach. W zeszłe święta był na nią taki boom, w księgarni za sprzedawczyniami stały całe hałdy zamówionych przez klientów Larsonów. ;) Co w tym roku jest hitem książkowym na święta?

lisclistopadowy 
lisclistopadowy

Wysłany: 2010-12-16, 11:45   

Powiem wam, że ja się wkręciłam w Millenium własnie po tym jak 2 lata temu kupiłam jego pierwszą część mojemu lubemu na gwiazdę. Wchłonęliśmy ją od razu oboje. Teraz też mam zamiar sprawić rodzince i jemu po jakieś lekturze. Na razie jednak mam tylko propozycje dla mamy, dostanie drugi tom "Cukierni pod amorem", pierwszy bardzo jej się spodobał. A jakie macie propozycje dla mężczyzn?Może być coś w rodzaju Kinga.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-12-16, 11:49   

lisclistopadowy napisał/a:
A jakie macie propozycje dla mężczyzn?

Pod pojęciem "dla mężczyzn" kryje się bardzo wiele gustów literackich, w zasadzie tak samo, jakby pytać o książki "dla kobiet". Można mówić o jakichś stereotypach, ale nie da się określić jednoznacznie. Bo przecież co człowiek to co innego lubi czytać. :)

M 

Wysłany: 2010-12-16, 11:52   

lisclistopadowy napisał/a:
A jakie macie propozycje dla mężczyzn?Może być coś w rodzaju Kinga.
Wszystko zależy co ci mężczyźni lubią czytać. Przykładowo ja gdybym otrzymał w prezencie na Boże Narodzenie książkę Stephena Kinga, to najprawdopodobniej wylądowałaby od razu na serwisie aukcyjnym Allegro. Wyrosłem z prozy Kinga i jego dzieła już nie działają na mnie tak, jak kiedyś. Zostawiłbym na półce co najwyżej "Christine", "TO" i "Bastion". Reszta książek Kinga nadaje się na przemiał ;-)
Spróbuj jakieś kryminały albo powieści sensacyjne kupić. To się dość szybko czyta, fabuła jest prosta, a akcja szybko się toczy... wiec nawet jak się nie spodoba, to jest duża szansa na to, ze książka zostanie doczytana do końca ;-)

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2010-12-17, 00:14   

Może jakąś powieść Mankella o Wallanderze?
Ja średnio pomogę, mój mąż ostatnio czytał Jane Austen... :mrgreen:
Ale lubi też Mikę Waltariego, "Trylogię rzymską" i "Egipcjanina Sinuhe".

Odpowiedz do tematu