Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Henryk Sienkiewicz
Autor Wiadomość
algreholt 

Wysłany: 2009-01-27, 21:23   

J sięgnąłem po Krzyżaków w 6 klasie posdtawówi i mnie wciągnęło, potem poszło już z górki. Trylogia, zgadzam, się, że "Ogniem i Mieczem" najlepsze, "Potop" mi się najmniej podobał, potwierdzę denerwującą Oleńkę jeszcze spotęgowaną przez panią Braunek w filmie, jak ja jej nie lubię! Quo Vadis całkiem inna hostoria ale też zaliczone no i "W Pustyni i w Puszczy" Bardzo fajnie się czyta, jako powieści przygodoe i lekko historyczne.

M 

Wysłany: 2010-11-23, 14:47   

Z twórczością Henryka Sienkiewicza jak większość ludzi - spotkałem się w czasach szkolnych, gdzie dzieła naszego pisarza należały do kanonu lektur. Pamiętam, że przerabiałem w szkole podstawowej "Latarnika" i w "Pustyni i w puszczy". Obie przeczytałem, choć pierwszej nie pamiętam, a drugą w sumie dość miło wspominam. W VII albo VIII klasie przerabialiśmy "Krzyżaków", ale chyba przeczytałem tylko pierwszy tom i się zniechęciłem. Byłem zbyt niedojrzały w obecnym czasie. W szkole średniej przerabialiśmy "Potop", ale w ogóle nie otworzyłem nawet tej książki. To działo się w okresie mojej ogólnej niechęci do narzucania mi książek do czytania, co wiązało się z tym, że przez okres 5 lat technikum nie przeczytałem żadnej lektury szkolnej :mrgreen:
Tak naprawdę po Sienkiewicza na poważnie sięgnąłem jakieś 2 lata temu, już po ukończeniu studiów. W antykwariacie kupiłem ładne wydanie "Quo Vadis" w twardej oprawie za 4 zł. Przeczytałem nawet z przyjemnością, choć na pewno nie jest to Mount Everest pisarstwa. Książka mnie wciągnęła i dość miło ją wspominam. O tym, że to ważna dla mnie książka niech świadczy fakt, iż nadal stoi na mojej półce :mrgreen:

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-12-01, 08:32   

Z dzieł Henryka Sienkiewicza na mojej półce stoi Trylogia oczywiście (Pan Wołodyjowski jeszcze do przeczytania) oraz Quo Vadis. Obie kupione już grupo po zakończeniu nauki w liceum. Czytałem także daaaawno temu W pustyni i w puszczy, Latarnika również, choć tę nowelkę przypomniałem sobie jakieś 3 lata temu.

I miło wspominam spotkania z Sienkiewiczem. Co by nie mówić, wszystkie narzekania na nudę jego książek są mocno przesadzone i podsycane w większości przez uczniów, których przeraża przeczytanie 1000 stronicowego Potopu. Sienkiewicz niewątpliwie miał zręczne pióro. Czy był wielkim mistrzem słowa, nie będę tu się spierał, pewnie byli i będą jeszcze lepsi, jest też wielu gorszych. Niemniej nie ma co żałować lektury.

Jelon 

Wysłany: 2010-12-02, 12:39   

To, że mia zręczne pióro, to się zgodzę. Ale znowu nie przesadzajmy, że Sienkiewicz musi się każdemu podobać. J nigdy nie dałem rady przeczytać czy to "Krzyżaków", czy "Potopu", bo zawsze po kilkudziesięciu stronach dochodziłem do wniosku, że w ogóle nie wiem o co w tej książce chodzi. Po prostu: jeżeli ktoś lubi książki historyczne, to z pewnością będzie z zainteresowaniem czytał Sienkiewicza. Wiele osób jednak będzie on nudził.

Caroline* 
Dumasoholiczka:)

Wysłany: 2011-08-07, 20:32   

Jelon napisał/a:
TPo prostu: jeżeli ktoś lubi książki historyczne, to z pewnością będzie z zainteresowaniem czytał Sienkiewicza.

Tak jak ja na przykład:) "Krzyżacy" dziś należą do moich ulubionych lektur spośród tych, których bym nawet nie wzięła do ręki, gdyby ich nie było w podstawie programowej. Gdyby nie to, że ta książka była moją lekturą zapewne po kilku-kilkudziesięciu stronach (które czytało się fatalnie-straszne nudy :roll: ) odłożyłabym ją z powrotem na półkę. A tak cieszę się, że się przemogłam... Dalej poszło już z górki. Czytałam z prawdziwą przyjemnością:)

"Quo Vadis" odłożyłam na półkę po kilku stronach, "Ogniem i mieczem" podobnie, bo mnie znudził początek. Ale jak tak dobrze oceniacie te książki, to chyba się przemogę ;-)
"dzięki MP3 możesz biegać jak szalony, nie szkodząc piosenkom. Można słuchać Schuberta, bo Schubertowi nic się nie dzieje, choćby człowiek rozbijał się po wszystkich parkach miejskich, zatykając sobie uszy Schubertem. Ale ludzie wybierają co innego (...), co im rytm wybija."
GOLGOTA PICNIC

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2011-08-19, 09:19   

Caroline* napisał/a:
"Quo Vadis" odłożyłam na półkę po kilku stronach, "Ogniem i mieczem" podobnie, bo mnie znudził początek. Ale jak tak dobrze oceniacie te książki, to chyba się przemogę ;-)

Bardzo dobre książki, szkoda porzucać po kilku stronach. :) Kiedyś miałem opory przed Trylogią, bo ktoś tam rzekł, że język archaiczny, że ciężko się czyta. Jednak jak spróbowałem sam i się wczytałem to wsiąkłem. :) Trochę stylizacji językowej w ogóle nie przeszkadza w lekturze, a znakomici bohaterowie i sienkiewiczowski sposób prowadzenia narracji sprawia, że lektura jest czystą przyjemnością.

Loki 
Viking Redhead

Wysłany: 2011-09-23, 13:00   

"Quo Vadis" i "Krzyżacy", to u mnie stoi Sienkiewicza na półce i to przeczytałam :) Nie przeczę, że mi się bardzo podobało i że z pewnością sięgnę po więcej, zwłaszcza po "Trylogię". Przyznaję bez bicia, że do "Trylogii" zachęcają mnie filmy, ale lepszy rydz niż nic ^^
You can't feel a battle
in your bones
or foresee a fight.

Żabka 

Wysłany: 2011-09-26, 10:46   

Ja Sienkiewicza czytałam tylko "W Pustyni i w Puszczy". Muszę powiedzieć, że podobała mi się ta książka. Jednak styl Sienkiewicza nie pasuje mi do końca. Co prawda czytałam tę książkę jak byłam w 5 klasie i wiadomo nudna mogła mi się wydawać. Zobaczę może kiedyś zajrzę i przeczytam coś z jego twórczości. :)

Mój blog: http://filmyksiazki.blogspot.com/

Caroline* 

Wysłany: 2011-10-21, 21:37   

A jaka jest kolejność powieści TRYLOGII?
Właśnie czytam "Potop" (lektura). Wstęp czytało się ciężko, ale od pierwszego rozdziału książka mi się spodobała. Uwielbiam ten język, bohaterów, wątki historyczne, perypetie miłosne... Ogólnie lubię powieści historyczne których akcja rozgrywa się od XIV do początków XIX wieku. Mam zamiar w wolnym czasie przeczytać pozostałe części TRYLOGII ale czytając "Potop" doszłam do wniosku, że czytam w złej kolejności, bo wspominane są wydarzenia, które miały miejsce wcześniej i zapewne zostały opisane w innej części TRYLOGII...

"Potop" jest drugi czy trzeci?
"dzięki MP3 możesz biegać jak szalony, nie szkodząc piosenkom. Można słuchać Schuberta, bo Schubertowi nic się nie dzieje, choćby człowiek rozbijał się po wszystkich parkach miejskich, zatykając sobie uszy Schubertem. Ale ludzie wybierają co innego (...), co im rytm wybija."
GOLGOTA PICNIC

sushi 
Prawie polonistka :D

Wysłany: 2011-10-21, 21:51   

Ogniem i mieczem - Potop - Pan Wołodyjowski

Caroline* 

Wysłany: 2011-10-21, 22:05   

Ślicznie dziękuję;)
Nie omieszkam ich przeczytać.
Szkoda tylko, że między lekturami mam tak mało czasu na czytanie :cry: Zapewne trzeba będzie zaczekać do wakacji...
A jak na razie pochłaniam "Potop" na przerwach, luźniejszych lekcjach, w pociągu...
Czeka mnie jeszcze dużo przyjemności, bo przeczytałam jakieś 2/3 pierwszego tomu
GOLGOTA PICNIC

Caroline* 

Wysłany: 2011-11-20, 17:49   

Nie edytuję, bo trochę czasu już minęło.
"Potop" już dawno przeczytany a sprawdzian napisany na 5 :) Stał się moją ulubioną lekturą szkolną, aż nie mogłam się oprzeć i sięgnęłam po "Pana Wołodyjowskiego". I nie zawiodłam się :) Zamiast wracać do tego, co było wcześniej, wolałam dowiedzieć się, co będzie dalej.

Nie rozumiem tylko, dlaczego Zagłoba budzi tak dużą sympatię :shock: Byłam wdzięczna Zagłobie za uratowani Michała i trochę się uśmiałam przy czytaniu o jego fortelach. Spodobała mi się jego rada dana "Sobiepanowi", by podarować Karolowi Gustawowi Inflanty. Nic poza tym. Po większej części mnie irytował, a w czasie "bitwy z małpami" było mi żal małp, nie Zagłoby. Najbardziej drażniły mnie jego przechwałki i przypisywanie sobie cudzych zasług. Dla mnie to po prostu zakochany w sobie pijak, choć fakt faktem trochę dobrego udało mu się zdziałać.

Wołodyjowski z kolei to taki "książę z bajki". Nie grzeszy urodą, ale nadrabia to charakterem. Wspułczułam mu śmierci Anusi, choć samej Anusi wcale mi żal nie było. Trochę za dużo, moim zdaniem, poświęcił dla ojczyzny. Mimo, a może dlatego, że jest taki kryształowy, bardzo go polubiłam.

PS. Dziękuję, Uczniu, za zachętę do przeczytania Trylogii ;-)
GOLGOTA PICNIC

Jasperka

Wysłany: 2013-02-10, 02:13   

Lektury szkolne to zło. Zmusza się dzieci do czytania książek, których najczęściej nierozumieją, na które nie mają czasu i potem zostają tylko uprzedzenia i złe wspomnienia. A ja lubię Sienkiewicza, za jego jedną fantastyczną powieść "Bez dogmatu" No ale jej w spisie lektur szkolnych za moich czasów nie było ;-)

MewaTrzech 
Skromny Autor

Wysłany: 2013-02-10, 15:15   

Trylogia bardzo mi się podobała, a podobno nie powinna. "W pustyni i w puszczy" jedna z niewielu szkolnych lektur, których nie udało mi się przeczytać, koszmarne nudziarstwo. "Quo Vadis" całkiem ok.

@up Sto procent racji. System lektur szkolnych to jedna z najgorszych cech współczesnej oświaty - która, do tego, żadnych dobrych cech nie ma.

Jestem sobie Skromnym Autorem bloga recenzenckiego. Jeżeli ktoś chce głębiej poznać mój gust na drodze innej niż dyskusja, zapraszam: www.review-library.blogspot.com

Radament 
Mniejsze Zło

Wysłany: 2013-02-10, 15:39   

W sumie ja mam nieco inne zdanie co do lektur szkolnych. Szczerze mówiąc to właśnie one sprawiły, że zainteresowałam się bardziej polską literaturą... 'klasyczną', że tak powiem :D

Odpowiedz do tematu