Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Asimov, Isaac
Autor Wiadomość
Czarna Stopa 

Wysłany: 2010-05-26, 21:03   Asimov, Isaac

Isaac Asimov (1920-1992), urodził się w Pietrowiczach (Rosja), w 1923 wyemigrował wraz z rodziną do Stanów Zjednoczonych. Pisarz, doktor biochemii, twórca trzech praw robotyki.

Wybrana bibliografia:

Preludium Fundacji
Narodziny Fundacji
Fundacja
Fundacja i Imperium
Druga Fundacja
Agent Fundacji
Fundacja i Ziemia

Gwiazdy jak pył
Prądy przestrzeni
Kamyk na niebie

Pozytronowy detektyw
Koniec wieczności
Nagie słońce
Powiew śmierci
Równi bogom
Świat robotów
Roboty z planety świtu
Roboty i Imperium
Fantastyczna podróż
Azazel
Nemesis
Nastanie nocy
Brzydki mały chłopiec
Pozytronowy człowiek
Złoto i magia

Asimov to jeden z najbardziej znanych pisarzy SF. Jego cykl o Fundacji, liczący sobie kilka tomów, uzupełniony został również utworami trzech panów "B" - Benforda ("Zagrożenie Fundacji"), Beara ("Fundacja i chaos"), Brina ("Tryumf Fundacji"). O tych uzupełnieniach trudno mi coś więcej powiedzieć, bo nie czytałem i, prawdę mówiąc, z racji tego, iż wcisnęli się do nich inni pisarze, nie mam na to najmniejszej ochoty. Pozostałe mogę jednak polecić, choć niektóre, jak się wydaje, prezentują poziom nieco nierówny. Wolę więc te pisane w latach 50-tych ("Fundacja", "Fundacja i Imperium", "Druga Fundacja") od tych, które autor napisał 30 lat później. Utwory z 80-tych lat czytałem jednak znacznie później i może to właśnie powoduje taki a nie innych ich odbiór.

Asimov kojarzony jest również z trzema prawami robotyki, a co za tym idzie - z cyklem o robotach. Nie ukrywam, że całość jakoś szczególnie mi do serca nie przypadła i o wiele bardziej cenię cykl o Fundacji.

W 2000 roku Rebis wydał zbiór świetnych esejów Asimova - "Magia i złoto. Eseje". Książka składa się z czterech części: "O fantasy", "Spoza fantastyki", "O science fiction" i "O pisaniu science fiction". Według mnie to znakomita pozycja i z całego serca polecam. Poniżej Asimov o pisaniu cykli:

"... wydawcy (...) naciskają na pisarza, który często nie odczuwa najmniejszego entuzjazmu na myśl o kontynuacji cyklu, ale w końcu nie ma innego wyjścia, jak napisać kolejny tom. W takim przypadku każdy, kto powie doń: "Produkujesz te nie kończące się stosy makulatury tylko po to, by zmusić czytelnika do kupowania swoich książek", łacno może zaliczyć cios w nos, jeśli pisarz jest porywczy, albo zarobić smutne spojrzenie, gdy jest on równie łagodny i sympatyczny jak ja".
Ostatnio zmieniony przez Czarna Stopa 2010-05-28, 19:11, w całości zmieniany 1 raz  

andy 

Wysłany: 2010-05-27, 16:49   

Trochę brakuje w tej bibliografii, no ale nie wszytko zostało u nas wydane. Bo patrz poza naukowymi to i kryminałki pisał i populanonaukowe też. Kiedyś robiłem w miarę chyba pełną, ale czy warto zamieszczać? Chyba nie

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2010-05-27, 20:54   

Z całego Asimowa, którego czytałam gdzieś tak w liceum z dużym zaciekawieniem, ale którego nigdy nie udało mi się "skompletować", tzn. czytałam to, co udało się akurat dopaść... Było to irytujące, bo cykle powinno się czytać po kolei i tyle! Chodzi mi rzecz jasna o "Fundację", która najbardziej z całego dorobku Autora mi się podobała. No i to, o czym wspomniał Czarna Stopa
Czarna Stopa napisał/a:
zbiór świetnych esejów Asimova - "Magia i złoto. Eseje". Książka składa się z czterech części: "O fantasy", "Spoza fantastyki", "O science fiction" i "O pisaniu science fiction".
Absolutnie rewelacyjna rzecz, żadnej powieści Asimova nie czytałam z takimi wypiekami na twarzy jak te eseje :)

Kocurze, bibliografię można sobie wyszukać, w końcu ludzie czytaci powinni umieć znaleźć sobie pełną bibliografię pisarza ;-)

Lektury Kawoholiczki

andy 

Wysłany: 2010-05-28, 14:13   

Ravena napisał/a:
Kocurze, bibliografię można sobie wyszukać, w końcu ludzie czytaci powinni umieć znaleźć sobie pełną bibliografię pisarza

Powinni, ale ja wiem, że jest z tym sporo roboty i dobrze trzeba się nalatać nie tylko do ciotki Wikipedii. Warto mieć w miarę kompletną na forum jeżeli już coś takiego się planuje. Łatwiej później znaleźć to czego się szuka. Oczywiście jeżeli dany autor jest dalej aktywny zawodowo i pisze to trzeba by było dopiski robić. Przerabiałem to już na co najmniej 2 forach. Czyli moim prywatnym zdaniem zrobić raz porządnie i ewentualnie później uzupełnić lub jak napisałaś zaufać umiejętnościom userów w korzystaniu z zasobów wujka Google'a

metasearcher 

Wysłany: 2010-10-09, 17:07   

Ha, a ja właśnie skończyłem czytać ostatni tom cyklu Fundacja :) Zabierałem się za niego od dwóch lat, ale ciągle coś mi przeszkadzało, ciągle nie było czasu. Ale nareszcie mam zaliczony cały cykl. Teraz w planach "Brzydki, mały chłopiec".

andy 

Wysłany: 2010-10-10, 16:25   

Ostatni czyli, który bo były dopiski przed Fundacją właściwą wydane ciut później. A jak chcesz dopisać coś po ostatnim chronologicznie tomie czyli Fundacja i Ziemia to Ci mogę sprzedać pomysł. Ja nie napiszę bo niestety mało pisaty i raczej tę działalność zostawiam tym, którzy to czują. Jak zainteresowany to PW.
Tantiemy i gratyfikacje mnie nie interesuja

metasearcher 

Wysłany: 2010-10-10, 21:35   

Ostatni tom, patrząc chronologicznie, to właśnie "Fundacja i Ziemia", zgadza się. Nie czytałem książek o Fundacji pisanych przez innych autorów. Być może kiedyś przeczytam, ale nie spieszy mi się. Jak dotąd interesowała mnie ta seria tylko w części napisanej przez Asimova.
@andy, dzięki za propozycję, ale nie sądzę żebym miał kiedykolwiek pisać kontynuację Fundacji. Czasami nieco pisuję, ale cyklu Asimova nie powinno się w ogóle kontynuować. Jest dobry taki, jaki jest teraz. Nic nie trzeba moim zdaniem dodawać.

andy 

Wysłany: 2010-10-11, 18:32   

metasearcher napisał/a:
Nic nie trzeba moim zdaniem dodawać.

A to sobie popatrz od opowiadań poprzez Nemezis, cykl Imperium i Fundację (łącznie z dopiskami) jak to się wiąże.

metasearcher 

Wysłany: 2010-10-12, 22:28   

Generalnie niektóre tytuły i cykle Asimova łączą się ze sobą pewnymi wątkami i przemyśleniami. Na przykład, kiedy w Fundacji pierwszy raz przeczytałem o prawach robotyki, to aż mnie zatkało. Przecież to było w zupełnie innych książkach, prawda? Ale trzeba pamiętać, by nie łączyć ze sobą wszystkiego zbyt łatwo. Chociażby we wstępie do Nemesis (właśnie ją wypożyczyłem z biblioteki) sam autor pisze, że "książka ta nie jest częścią Fundacji ani serii poświęconej Robotom. Nie należy także do cyklu Cesarstwo. Jest oddzielną całością. Pomyślałem, że powinienem poinformować o tym Czytelników, by uniknąć nieporozumień." Motywy zwykle powtarzają się w książkach tego samego autora i Asimov nie jest tutaj wyjątkiem.
No dobra, to ja idę czytać tę "Nemesis"... :)

andy 

Wysłany: 2010-10-13, 21:29   

metasearcher napisał/a:
Motywy zwykle powtarzają się w książkach tego samego autora i Asimov nie jest tutaj wyjątkiem.

Nie jest, ale w sumie się to ślicznie wiąże. Jak chcesz to kiedyś o tym pogadamy

Odpowiedz do tematu