Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
ksiązki psychologiczne dla nastolatek
Autor Wiadomość
alibaba 

Wysłany: 2010-03-31, 12:36   ksiązki psychologiczne dla nastolatek

Kto może mi polecić książki z psychologii dla 16-latki? Widzę, że ta dziedzina wiedzy cieszy się dużym zainteresowaniem w środowisku mojej wnuczki a boję się, żeby nie dostała się w jej ręce książka nieodpowiednia, mogąca wypaczyć jej psychikę. Bo przecież takie ksiązki się zdarzają a ja w tym temacie jestem zielona.

Melanie 

Wysłany: 2010-03-31, 18:08   

Z tego co zrozumiałam to chodzi o książki naukowe, a nie beletrystykę psychologiczną? Jeśli tak, to polecam książkę "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały - jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły". Wbrew pozorom nie jest to książka dla rodziców, ale dla wszystkich. Problemy tam poruszane nie są wyłącznie na linii dzieci-rodzice, ale dotyczą osób w różnym wieku. Według mnie, gdyby każdy przeczytał tę książkę nie dochodziłoby do tylu konfliktów między ludźmi.
Oprócz tego polecam książki P. Zimbardo, ale one są już trudniejsze w odbiorze, gdyż są pisane naukowym językiem.
Bez względu na to, co przeczyta nie sądzę, aby wypaczyło jej psychikę. 16-latka to nie małe dziecko podatne na wszelkie złe wpływy z otoczenia. Poza tym celem książek psychologicznych jest rozwój czytelnika, a nie wywrócenie jego światopoglądu do góry nogami. Na pewno nie dowie się z nich niczego, co może na nią źle wpłynąć.

alibaba 

Wysłany: 2010-04-01, 14:01   

Dziękuję. Moze masz rację co do psychiki 16-latki ale widzisz, ona któregoś dnia przyniosła ksiażkę którą, po przeczytaniu pierwszych stron od razu jej skonfiskowałam. Książki o tematyce psychologicznej są bardzo różne. Z tego co się zorientowałam ją - jak i jej koleżanki,interesują książki traktujące o relacj dziewczyna-dziewczyna i dziewczyna-chłopak. I chyba jeszcze o miejscu nastolatek w świecie dorosłych.

Melanie 

Wysłany: 2010-04-01, 22:17   

alibaba napisał/a:
ją - jak i jej koleżanki,interesują książki traktujące o relacj dziewczyna-dziewczyna i dziewczyna-chłopak. I chyba jeszcze o miejscu nastolatek w świecie dorosłych.

Niestety raczej nie znam dobrych książek opisujących te tematy. Jedyne co mi przychodzi do głowy to 7 nawyków skutecznego nastolatka i 6 najważniejszych decyzji, które kiedykolwiek podejmiesz. Książki te są o nastolatkach i głownie dotyczą samorealizacji, nawiązywania więzi między ludźmi itp. Nie pamiętam dokładnie, ale chyba znajdzie się też coś o miejscu nastolatek w świecie dorosłych.

TheMarcinKey

Wysłany: 2010-04-01, 23:40   

W jej wieku nie czytałem książek po za lekturami oraz Władcy Pierścieni :D
Ja bym polecił jedną:
Pani Donna Dale Carnegie : "Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi dla nastolatek"
Lub wersję książki dla dorosłych Dale Carnegie.

alibaba 

Wysłany: 2010-04-02, 00:53   

Melanie trafiłaś w temat. O to właśnie chodziło a nie znałam żadnego tytułu. Dzięki. Pozostaje tylko poszukać w bibliotekach. Ale to żaden problem bo nasze biblioteki mają księgozbiór w internecie.

Melanie 

Wysłany: 2010-04-02, 20:39   

Cieszę się, że udało się coś znaleźć. Powinna być zadowolona z tych książek, gdyż oprócz tego, że są bardzo dobre merytorycznie, to są napisane przystępnym językiem oraz są urozmaicone kolorystycznie. Z dostępnością ich w bibliotekach też nie powinno być problemów, ponieważ swego czasu były to bestsellery na rynku.

alibaba 

Wysłany: 2010-04-03, 14:53   

Znalazłam informację, że w jednej z bobliotek jest książka "7 nawyków..../. Nawet niezbyt daleko więc po świętach zadzwonię i dokładanie się dowiem czy mozna wypożyczyć.
Przez najbliższe dni wnuczka i tak nie będzie czytac bo kończy gimnazjum i niedługo testy. Zależy jej na jaknajlepszych wynikach bo stara się o przyjęcie do jednego z najleszych liceów. Na półrocze miała średnią 5,2 i powinna to conajmniej utrzymać.

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2010-04-06, 15:11   

Jest taka seria "Nastolaki. Przewodnik po życiu i miłości", wydawana w latach 90-tych, ale dosyć sensowna i ciągle aktualna. Napisana w formie poradnika, lekko i przystępnie, a porusza istotne tematy relacji z rodzicami, rówieśnikami, w szkole i w domu, powinna się spodobać.

Lektury Kawoholiczki

alibaba 

Wysłany: 2010-04-06, 23:10   

Świetnie! bardzo dziękuję za pomoc. Byłam zupełnie zielona w tym temacie.

Odpowiedz do tematu