Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
STEPHENSON, Neal - Cykl barokowy
Autor Wiadomość
Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-01-09, 19:24   STEPHENSON, Neal - Cykl barokowy

Cykl barokowy Stephensona - ponoć jeden z lepszych cyklów jeśli chodzi o literaturę fantastyczną. Właśnie o niego mam do Was zapytanie. Czy ktoś czytał i jest w stanie zweryfikować owe informacje?

Powiem, że jestem bardzo ciekaw i rozważam w tej chwili czy by sobie nie zamówić przynajmniej części tej serii.
Ostatnio zmieniony przez Uczeń Czarnoksiężnika 2009-02-08, 10:20, w całości zmieniany 2 razy  

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2009-01-09, 20:12   

Bardzo wiele pozytywnych opinii słyszałam o tym cyklu! Również któraś audycja krakowskiego radia była poświęcona cyklowi Stephensona. Zamierzałam nawet nabyć, ale szczerze mówiąc trochę mnie przeraziła objętość tego wszystkiego i chyba poczekam z kupnem, aż pozbędę się długów :mrgreen:
Ale motyw bardzo mnie zainteresował, czasy, w których rozgrywa sie akcja, to, że wplata w fabułę postaci historyczne, wreszcie nie skupia sie na losach jednej postaci, ale daje szeroką panoramę czasów i bohaterów. Tyle udało mi się wysnuć z opowieści i recenzji ;-) Dlatego myślę, że warto. Ale zweryfikuję dopiero, gdy dostanę "Żywe srebro" do ręki.

Lektury Kawoholiczki

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-01-10, 07:43   

Mnie też bardzo zainteresowały fragmenty opisywane w różnych recenzjach i opisach, szczególnie wątek naukowy dotyczący Newtona i Leibnitza, bardzo mnie ciekawi jak autorowi udało się przedstawić obu naukowców. A podoba mi się przedstawianie naukowców w literaturze fantastycznej. W końcu dla Nikoli Tesli kupiłem Lód Dukaja. :)

Utopiste

Wysłany: 2009-01-10, 19:54   

nabyłam swojego czasu pierwsze trzy tomy na Allegro, za śmieszna kwotę, ale do tej pory nie miałam okazji przeczytać i niestety zanosi się na to, że przez najbliższy miesiąc również nie dam rady :( jakbyś chciała Aniu to przy naszym następnym spotkaniu mogę ci pożyczyć :)

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-01-10, 20:00   

Ja się zastanawiam czy by hurtem nie kupić wszystkich 8 tomów. Jeśli wszędzie Stephenson jest tak zachwalany to może pieniądze nie będą zmarnowane..

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2009-01-11, 14:18   

Utopiste napisał/a:
jakbyś chciała Aniu to przy naszym następnym spotkaniu mogę ci pożyczyć :)

Utosiu, bardzo chętnie! :) Bo w lutym to sobie zamierzam zrobić orgię. Czytaniową, oczywiście! :D

Lektury Kawoholiczki

Utopiste

Wysłany: 2009-01-11, 16:28   

no to nie ma problemu, napisz mi tylko później czy chcesz jedną czy trzy części (bo tyle posiadam) :)

Czarna Stopa 

Wysłany: 2010-04-01, 10:23   

Muszę oddać Stephensonowi, że cały cykl barokowy bardzo mu się udał. Strasznie lubię takie książki, które oprócz ciekawej fabuły oferują inne atrakcje. Tutaj przede wszystkim - świetne opisy, które idąc w parze z bardzo lekkim piórem, powodują, iż rzeczy pozornie nudne stają się ciekawe - po prostu chce się czytać o tych wszystkich miastach, ulicach, domach, pomieszczeniach i strojach. Poza tym jest tego mnóstwo, to kilka tomów upakowanych postaciami, miejscami i wydarzeniami (historycznymi i fikcyjnymi), których po prostu nie sposób zapamiętać (dobrze, że autor zlitował się i dołączył chociaż spis postaci). Przypomina to ogromny dom, pełen zakamarków, tajemniczych wnęk, przejść i galeryjek, po którym wprawdzie można spacerować, nigdy jednak nie pozna się wszystkiego do końca.

Kolejna świetna rzecz - wątek naukowy. To naprawdę jest coś fajnego, gdy po przeczytaniu jakiegoś rozdziału ma się ochotę dobrowolnie i bez zewnętrznego przymusu chwycić za książkę do fizyki czy matematyki, mimo iż wcześniej kijem by człowieka nie zapędzili. Zupełnie inaczej odbiera sie też naukowców, którzy stają się nagle ludźmi z krwi i kości, a na dodatek wydają się zachowywać zupełnie normalnie. Na przykład taki Newton, spokojnie wkładający igłę do własnego oka, czy też Hooke, który za pomocą armaty udrażnia kanały słuchowe głuchego nieszczęśnika. Ta naukowa część cyklu jest dla mnie najbardziej atrakcyjna - możliwość oglądania Newtona przy pracy (a jest tego całkiem sporo), Wilkinsa (autora "Cryptonomiconu"), Leibniza, Hooke'a i wielu innych, pojawiających się obok Daniela lub tylko wspominanych, na dodatek przedstawiona tak bardzo ciekawie i zajmująco.

Humor. Autor przemyca go co jakiś czas pod postacią dialogów, zabawnych zdarzeń i opisów. Te łagodnie dowcipne spostrzeżenia powodują, że nawet czytając o wydarzeniach dość strasznych (pożar w Londynie), którym inny pisarz mógłby bez problemu nadać otoczki tragedii, poczynania bohaterów obserwuje się z lekkim uśmiechem.

Bohaterowie. Dla mnie przede wszystkim Daniel Waterhouse. Tak jak Fermina lubi się u Zafona, tak Waterhouse'a w cyklu barokowym. Jack jest w porządku, ale to cwaniak kuty na cztery nogi, który, ma się takie wrażenie, poradzi sobie wszędzie, natomiast Daniel, często przedstawiany u boku znakomitości świata nauki, wydaje się nieco zagubiony (ale któż by na jego miejscu nie był!), zupełnie jak pojętny i zdolny uczniak, biegający jednak tylko na posyłki.

Strona historyczna. Nie jestem w stanie określić, jak bardzo Stephenson zbliżył się, by oddać faktycznego ducha tamtych czasów i czy wszystkie wydarzenia były do końca zgodne z prawdą. Wystarczy mi fakt, że lektura sprawia dużą przyjemność, a odnalezienie wszelkich ewentualnych niedociągnięć (jeśli takie w ogóle są) pozostawiam dla czytelników dysponujących większą wiedzą na temat ówczesnej historii, polityki czy ekonomii.

W pierwszym polskim numerze "Fantasy & Science Fiction" Stephenson przyznaje, że cały cykl napisał wiecznym piórem, bez pomocy komputera. Ile tego było, można zobaczyć na stronie autora (ostatnie zdjęcie na dole). Ilość pracy i poświęconego czasu - ogromna. Ale jaki efekt! Gdybym miał wystawić ogólną ocenę, bez wahania powiedziałbym, że całość zasługuje na najwyższą możliwą.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-04-01, 18:29   

Na mojej licie Cykl jest wciąż do przeczytania. Ale jestem go bardzo ciekaw. Uwielbiam książki, w których bohaterami są naukowcy. Cykl stoi na półce i się ładnie uśmiecha. Może święta są dobrą okazją? :)

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2010-04-06, 13:40   

A ja nie przebrnęłam i się nie polubiłam ze Stephensonem w barokowym... Utosia uprzejmie pożyczyła mi pierwszą część, nie zmordowałam jednak. I sama się zastanawiam, dlaczego? :roll:

Lektury Kawoholiczki

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-04-06, 13:44   

Ravena napisał/a:
A ja nie przebrnęłam i się nie polubiłam ze Stephensonem w barokowym... Utosia uprzejmie pożyczyła mi pierwszą część, nie zmordowałam jednak. I sama się zastanawiam, dlaczego? :roll:

Może, jak to często jest, po przeczytaniu całości byłabyś odmiennego zdania? Pierwszy tom jest dopiero wprowadzeniem do całej historii. Ja zwykle staram się nie oceniać książki po pierwszym tomie, jeśli jest ona wieloczęsciowa. Sagi mają to do siebie, że akcja może rozwijać się wolniej niż w jednoczęściowej powieści.

Odpowiedz do tematu