Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Tony Halik - 180000 kilometrów przygody...
Autor Wiadomość
Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2008-11-08, 08:20   Tony Halik - 180000 kilometrów przygody...

Tony Halik, właściwie Mieczysław Sędzimir Antoni Halik, (ur. 24 stycznia 1921 w Toruniu, zm. 23 maja 1998 w Warszawie) - polski podróżnik, dziennikarz, pisarz, operator filmowy, fotograf, autor programów telewizyjnych o tematyce podróżniczej (z żoną Elżbietą Dzikowską).

W czasie II wojny światowej latał w Dywizjonie 201, ale w wyniku zestrzelenia znalazł się we Francji, gdzie przyłączył się do tamtejszego ruchu oporu. Za swoją działalność odznaczony został francuskim Krzyżem Wojennym. Po wojnie przez ponad trzydzieści lat pracował jako korespondent NBC.
Elżbieta Dzikowska z prof. Edmundo Guillenem w Vilcabamba (zdjęcie wykonał Tony Halik)

W 1976 roku z Elżbietą Dzikowską i Edmundo Guillenem dotarli do legendarnej stolicy Inków – Vilcabamby.

Przez ponad dwadzieścia lat prowadził z żoną – Elżbietą Dzikowską programy (ponad trzysta) dla TVP: Tam gdzie pieprz rośnie, Tam gdzie rośnie wanilia, Tam, gdzie kwitną migdały, Tam, gdzie pachnie eukaliptus oraz Pieprz i wanilia. Zrealizował około czterystu filmów dokumentalnych.

Bardzo późno natknąłem się na książki Tonego Halika, dopiero jak wyszło wznowienie książki, o tytule, który mnie zaintrygował - 180000 kilometrów przygody. Uwielbiam literaturę podróżniczą, czytałem wcześniej wiele książek Arkadego Fiedlera, więc oczywiście musiałem zakupić również książkę Tonego Halika. Później jak wyszedł "Jeep, moja wielka przygoda" kupiłem w ciemno, choć tego dnia i tak już zakupy w księgarniach miałem obfite i w zasadzie na Halika poszła moja ostatnie zgromadzone w kieszeni grosze. :)

Jak doczytam książki do końca, nie omieszkam umieścić recenzji. :)

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-02-24, 08:16   

Przeczytałem 180000 kilometrów przygody. I o wiele ciekawych informacji się wzbogaciłem. :) Halik w swojej książce nie trzyma się liniowej fabuły, co sam we wstępie zresztą podkreślił. Jest to zbiór poszczególnych jego przygód z wyprawy jeepem wzdłuż obu Ameryk, od Ziemi Ognistej aż na Alaskę.
Spotkamy wielu Indian, stąd może pewne podobieństwo książki Halika i Cejrowskiego. Obaj przybliżają nam ludy żyjące w dzikiej puszczy, dziś już praktycznie na skraju wyginięcia, przynajmniej jeśli chodzi o ich kulturę. Polecam więc, jeśli lubicie się zapuszczać w najdziksze zakamarki dżungli wraz z autorem, który na każdym kroku ryzykuje życie w kontaktach z Indianami. Bo Indianie mają zupełnie inny system wartości niż my, inaczej patrzą na śmierć, na ludzkie życie. "Zostałeś wyznaczony do zaszczytnej funkcji dokonania zemsty na naszym wrogu. Ale jeśli tego nie zrobisz to my zabijemy Ciebie." Tak to według Indian wśród których przebywał Halik wyglądało. I cóż zrobić? Zabić niewinnego Indianina i ocalić siebie i rodzinę, czy nie zabijać i oni zabiją nas? Trzeba kombinować. W takich sytuacjach Tony Halik co najmniej kilkukrotnie w książce się znalazł.

Ale to książka nie tylko o Indianach. Także o gorączce złota, o starożytnych kulturach Inków, Majów, Azteków, o dawnych rytuałach, o kopalniach szmaragdów i wielu jeszcze ciekawych rzeczach i miejscach, których Tony Halik był świadkiem podczas swojej wyprawy.

Seria Poznaj Świat. Jeśli choć jedną książkę mieliście w ręku, nie muszę przekonywać, że warto mieć, zwłaszcza jeśli lubicie literaturę podróżniczą. Dobry tekst literacki, ale też równie dobre i piękne fotografie z przebytej podróży, dokumenty tej wyprawy w postawi wizualnej, co w przypadku książek podróżniczych jest myślę ważne. Nie wszystko da się opisać, nie wszystko da się na bazie słów wyobrazić. Czasem warto pokazać, jako dodatek i uzupełnienie tekstu. A w tych książkach tych dodatków jest bardzo dużo, przez co wydanie jest naprawdę niesamowite.

Niedługo zabieram się za kolejne książki Tonego - Jeep i Z kamerą i sttrzelbą przez Mato Grosso. :)

Paleolog 
czytaczszerokopojęty

Wysłany: 2010-02-28, 17:44   

Po takiej zachęcie będę musiał zabrać się za jakąś książkę tego fascynującego człowieka. Doskonale pamiętam telewizyjny cykl "Pieprz i wanilia" - to była rewelacja, swego czasu jako mały chłopiec starałem się nie przepuścić żadnego odcinka, oczywiście z obowiązkowymi wypiekami na twarzy :)

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-03-01, 09:11   

Paleolog napisał/a:
Doskonale pamiętam telewizyjny cykl "Pieprz i wanilia" - to była rewelacja, swego czasu jako mały chłopiec starałem się nie przepuścić żadnego odcinka, oczywiście z obowiązkowymi wypiekami na twarzy :)

To ten sam człowiek. :) Więc jeśli programy Ci się podobały to małe ryzyko, że książka Ci się nie spodoba.

W historii polskich wypraw podróżniczych jest kilka nazwisk, które szczególnie się zapisały dla odkrywania i poznawania świata przyrody. Myślę, że Halik i Fiedler to dwa takie najbardziej znane nazwiska. Ale z pewnością jest ich więcej. Niektórych podróżników przedstawia pan Cejrowski w swojej serii Poznaj Świat - te pięknie ilustrowane książki w twardych oprawach.

Paleolog 
czytaczszerokopojęty

Wysłany: 2010-03-09, 00:10   

Na marginesie: ostatnio w swoim cyklu "Boso przez świat" Wojciech Cejrowski przypominał postać i fragmenty programów Tonego Halika. Postać tego podróżnika będzie też tematem najbliższego odcinka, zdecydowanie warto poświęcić na to pół godziny w niedzielne przedpołudnie.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-03-10, 04:14   

Paleolog napisał/a:
Na marginesie: ostatnio w swoim cyklu "Boso przez świat" Wojciech Cejrowski przypominał postać i fragmenty programów Tonego Halika. Postać tego podróżnika będzie też tematem najbliższego odcinka, zdecydowanie warto poświęcić na to pół godziny w niedzielne przedpołudnie.

Właśnie w ostatnią niedzielę widziałem przypadkiem kawałek tego programu i byłem mile zaskoczony. :) Z pewnością obejrzę i kolejny program, jeśli będzie o Tonym Haliku.

Odpowiedz do tematu