Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Fenomen bestsellera. O co chodzi ???
Autor Wiadomość
Ishikawa 
Crazy tortoise lady

Wysłany: 2010-02-17, 21:40   Fenomen bestsellera. O co chodzi ???

Zastanawia mnie, co decyduje o tym, że jakaś książka jest popularna.
Chodzi mi o gusta czytelników. Czy ktoś nimi kieruje ?:P
Dlaczego książki, w których roi się od błędów, czy to literówek, czy w ogóle fabuła się kupy nie trzyma są arcy popularne, ludzie zakładają fankluby, identyfikują się z bohaterami, chcą być tacy jak oni...? -> Zmierzch hehe, Harry Potter....można wymieniać.

Jestem świeżo po lekturze sagi Zmierzch, Harrego P. czytałam miliony razy z wypiekami na twarzy, o Cieniu Wiatru nie wspominając, Kod Leonarda D. także "wchłonęłam".

A w sumie SMayer, czy Rowling...czy nawet Brown...no trudno nazwać to jakąś literaturą wysokich lotów - bez urazy. Zafon oprócz CW też raczej ma tendencje spadkową ;P

Najbardziej mnie dziwi podobny start pisarski pań Rowling i SMayer...no jedna była biedna, historie zaczęła pisać na kawałku papieru chyba w pociągu...czy restauracji ?
A drugiej się po prostu fabuła przyśniła.
No i mamy bestsellery. Pięknie, że mamy happy end.....ale czy to nie są pisarki jednosagowe (nie ma takiego słowa:P wiem:P) ? .
Ciekawa jestem, czy to też jakoś wpływa na poczytalność książek.

Chodząc po Empikach, Matrasach, Światach Książki mam wrażenie że wszędzie jest to samo, okładki są podobne...no i jest moda na wampiry....I jak tu kupić coś innego, niż rzekomy bestseller ?:D

Ponawiam pytanie :d
Co czyni niektóre książki tak popularne ?
Ostatnio zmieniony przez Ravena 2010-06-16, 15:37, w całości zmieniany 1 raz  

algreholt 

Wysłany: 2010-02-17, 22:07   

Też się kiedyś nad tym kiedyś zastanawiałem. Z wymienionych przez Ciebie pozycji nie czytałem "Zmierzchu..." natomiast pozostałe 2 owszem. Harry i Zmierzch myślę, że stały się tak popularne dlatego, że trafiły do młodego czytelnika, który wydaje mi się jest trochę bagatelizowany u nas w Polsce, a tak naprawdę to co widać po tych 2 pozycjach jest to bardzo duży rynek, który potrafi się odwdzięczyć milionami kupionych książek gdy coś się spodoba patrz Mikołajek na przykład. No właśnie ale co zrobić żeby się spodobało... trochę magii, trochę wampirów i dla dzieci czy wystarczy, nie jestem przekonany, chociaż może coś w tym jest. Myślę, że ogromną rolę ma promocja i sposób w jaki jest robiona. Kod da Vinci nie sprzedałby się w tylu egzemplarzach gdyby nie był taki "kontrowersyjny" podobnie ma się sprawa z filmem. Na przykład taki "Avatar". Tak myślę bo na przykład Anioły i Demony Browna czy Zwodniczy punkt nie sprzedało się już chyba tak dobrze. Pomijam fakt powstawania filmów na podstawie książki, bo zawsze najpierw jest sukces książki a potem ewentualnie filmu. Tak wiec chyba idealna recepta na bestseller będzie szczypta magii dla młodszych czytelników, romans z wampirem, i nagonka na szeroko przyjęte wartości poparta dobra promocja i może się uda :)

Ishikawa 
Crazy tortoise lady

Wysłany: 2010-02-18, 19:17   

Wlasnie zastanawia mnie walka Kosciola z ksiazkami typu Harry, czy Zmierzch, o Kodzie nie wpsominajac hehe:) Tak, to tez napedza promocje. Myslicie, ze warto, zeby Kosciół zabierał głos w tych sprawach ?

Z ciekawosci obejrzalam na Youtube wywiad z SMayer (z Rowling widzialam i czytalam wieki temu), i czasem mialam wrazenie, ze ona nie ogarnia tego fenomu, ze kształtuje ...gusta czytelnicze?
Młody człowiek, popodnieca sie Zmierzchem, a potem siegnie po Wywiad z Wampirem i dostanie zawału 8-) .
W jednym wywiadzie, ktos zadał jej pytanie, czy interesowala sie w ogóle wampirami zanim napisala ksiazke....to powiedziala, ze nie (eee?) ,tylko w jednym momencie sie zainteresowala, ale generalnie nie bardzo.

Tak sobie mysle, ze jak ja mialam 16-18 lat (ponoc w taki jest odsetek ludzi czytajacych Zmierzch) to czytałam Musierowicz...a teraz sie czyta Zmierzch. Ale tan czas szybko leci.... :)

Żabka 

Wysłany: 2010-02-18, 22:58   

Ja myślę,że fenomen tych książek polega raczej na tym,że jest to coś innego jak np. Harry Potter. Poza tym jest to nakręcenie kilku osób poprzez reklamę. Myślę,że największą popularnośc książki takiej jak saga Zmierzch było to,że zaraz powstał film i każdy myśląc,że ekranizacja nie podaje wszystkich szczegółów siegneli po książkę. Chociaż nie mogę powiedziec,ze bestsellery wszystkie są złe bądx nie doające się czytac. Ale niestety te najpopularniejsze takie są... Chociaż może to dobrze,że młodzi ludzie czytają książki niekoniecznie wysokich lotów,ale zawsze... ;-)

Mój blog: http://filmyksiazki.blogspot.com/

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-02-19, 06:32   

Ishikawa napisał/a:
Wlasnie zastanawia mnie walka Kosciola z ksiazkami typu Harry, czy Zmierzch, o Kodzie nie wpsominajac hehe:) Tak, to tez napedza promocje. Myslicie, ze warto, zeby Kosciół zabierał głos w tych sprawach ?

Z drugiej strony walka Kościoła jedynie z kontrowersyjnymi bestsellerami nasuwa mi stwierdzenie, że Kościół w zasadzie niewiele interesuje się literaturą dostępną na rynku. A jeśli już jakaś kontrowersja wypłynie na szerokie światowe wody, tak że nie sposób jej przegapić to dopiero da się usłyszeć głosy krytyki.

Żeby Kościół w Polsce zaczął czytać polską fantastykę znalazłby pewnie po dziesięciokroć więcej kontrowersji niż w Harrym czy Zmierzchu. :)

Żabka napisał/a:
Chociaż może to dobrze,że młodzi ludzie czytają książki niekoniecznie wysokich lotów,ale zawsze... ;-)

Na pewno to jest dobrze i należy się z tego cieszyć. Z drugiej strony na obszernym rynku literackim jest wiele książek o wiele lepszych, ciekawszych, bardziej wartych przeczytania, po które też z pożytkiem warto sięgnąć. Tylko nie ma ich w telewizji, nie kręcą o nich filmów i są po prostu mniej znane.
Jest szansa, że człowiek zaczynający czytać od bestsellerów odkryje magię książek i, choć początkowo kierowany przez reklamy i zachwyt milionów znajdzie swoją własną ścieżkę w świecie literatury. :)

A tak na marginesie - Wampiry są ostatnio w modzie. :) MAG wydaje też jakąś sagę o wampirach, (Cassandra Clare albo Charlaine Harris), która ponoć świetnie się sprzedaje. Nie wiem dlaczego, ale mnie akurat ten motyw w fantastyce nie kręci.

tubi 
Kłobuk

Wysłany: 2010-02-19, 14:14   

tak sobię myśle że pierwsza rzecz która cechuje bestselera to to by książkę bardzo dobrze się czytało, czyli spłycenie intrygi i wartka akcja
dalej rzucamy jakiś kontrowersyjny temat, najlepiej mało opisany
i już ;)
a tak na serio to moja koncepcja nie dotyczy np. harrego pottera
który jest po prostu dobry
ale taki dan brown to pisze książki
kolejno o masonach, spiskach, tajnych sektach
kontrowersje są jest fajnie

a protesty kościoła nakręcają popularność,
czyli daja
skutek odwrotny do zamierzonego

Camelai 
forumowa Kolumbijka

Wysłany: 2010-02-19, 19:19   

mam podobne zdanie do tubiego - bestseller to książka pisana lekkim językiem, mająca intrygującą albo kontrowersyjną fabułę. Ludzie lubią chyba teorie spisku, więc chętnie uczestniczą w tych książkowych, jedna za drugą, stąd popularność Dana Browna.
Nie da się nie zauważyć obecnej popularności na książki o wampirach - gdy tylko "Zmierzch" osiągnął status bestsellera, jak grzyby po deszczu zaczęły się ukazywać książki o tej samej tematyce i, niestety, równie "lotnym" stylu pisania.
Bestsellery stają się - patrząc po książkach, jakie osiągają ten status - pozycjami "bestseller" sensu stricte - najlepiej sprzedająca się książka, nic więcej :-?
(...)
Nadwrażliwość jest jak bilet w jedną stronę stąd'

Coma "Leszek Żukowski"

algreholt 

Wysłany: 2010-02-20, 15:54   

Camelai napisał/a:
bestseller to książka pisana lekkim językiem, mająca intrygującą albo kontrowersyjną fabułę

To prawda, ale wg. mnie żeby coś było prawdziwym bestsellerem, to tak jak i w biznesie idzie za tym ogromna kasa na promocje, ogłoszenia itp. itd. Teorie spisku bardzo pomagają, ale ile jest książek o nich o których nawet nie słyszeliśmy.

Szkoda tylko, że więcej ciekawych książek nie ma tylu czytelników...

Ishikawa 
Crazy tortoise lady

Wysłany: 2010-02-20, 20:34   

Komercjalizacja literatury w ogóle ? Taki wniosek nasuwa mi sie po przeczytaniu Waszych postów.
Sa jakies wytyczne do napisania ,ze ksiazka jest bestsellerem ? Bo czasem wydawcy chyba btego naduzywaja...albo interpretuja po swojemu :)

Tifa Lockhart 

Wysłany: 2010-02-20, 20:59   

Ja myślę,że to też zależy od tego co oczekują czytelnicy. Dajmy na to nastolatki. Nie oszukujmy się ale zdecydowana większość nie interesuje nic po za seksem, szybką akcją i takimi podobnymi. No i znajduję się autor/autorka pisze to czego chcą trochę szumu w mediach i ta dam mamy hit. Idąc tematem Zmierzchu. Czy jeśli bohaterami nie byli by super ekstra cudowny Edzio i zwyczajna jak papier toaletowy Bella to czy mimo całej kampanii odniosłoby to taki sukces? Myślę,że o wiele mniejszy bo dziewczyny nie miałaby się kim zachwycać i do kogo porównywać.

Ishikawa 
Crazy tortoise lady

Wysłany: 2010-02-20, 21:40   

Tifa, ale w Z. oni sie dlugo powstrzymuja przed seksem (wlasnie gdzie apropo tego,czytalam o fenomenie tego zjawiska, skoro wlasnie sie uwaza,ze mlodych ludzi tylko to interesuje) a i tak sie kochaja po slubie.

Artemiss

Wysłany: 2010-03-19, 09:43   

Nie czytałam "Zmierzchu" bo usłyszałam fragmenty i uznałam, że to mnie chyba przerasta :-P Ale wydaje mi się, że popularność tej książki w Stanach wynikła z tego, że trafiła akurat na dobry czas dla tego typu literatury(te wszystkie emo). Przy tym teoretycznie wmówiono nastolatką, że przez tą całą mroczność to jest niekomercyjne :shock: Głupota ale jak ktoś ma 13 lat i jest podatny na reklamę to wszystko mu można wmówić. A w Europie swoje zrobił film. Może i dobrze. Pewnie są panny dla których to pierwsza książka w życiu jaką przeczytały :)

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-03-19, 21:14   

Akurat opowieści o wampirach przeżywają swego rodzaju renesans. W Polsce nie tylko Meyer z tego tematu dobrze się sprzedaje. Jest na przykład cykl, bodajże Charlaine Harris z wyd. MAG, którego nakłady z powodzeniem sięgają 30-35 tys egzemplarzy. A i znajdzie się też pewnie i inne tytuły. Oczywiście Zmierzch jest zdecydowanym liderem.
Taka fantastyka jest łatwa, trafia widocznie w gusta czytelników. Ja osobiście za tematem wampirów nie przepadam i raczej nie stanę się entuzjastą twórczości o nich traktującej.

Artemiss

Wysłany: 2010-03-22, 12:14   

Ja w dzieciństwie byłam fanką. Wtedy to były moje ukochane potwory ale zaczytywałam się raczej w klasyce literatury wampirycznej. I ponad wszystko uwielbiałam popularnonaukowe książki dotyczące wierzeń, zabobonów i historii legend o wampirach.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-03-22, 18:06   

Artemiss napisał/a:
Ja w dzieciństwie byłam fanką. Wtedy to były moje ukochane potwory ale zaczytywałam się raczej w klasyce literatury wampirycznej. I ponad wszystko uwielbiałam popularnonaukowe książki dotyczące wierzeń, zabobonów i historii legend o wampirach.

Ja jakoś z kolei nie mogłem się przekonać. :) Stereotypowe ujęcie wampirów do mnie nie trafia. Choć niektóre podejścia do tematu są interesujące.

Bo tak naprawdę skąd wzięły się wampiry Artemiss? Jak uważasz? Kim są?

Odpowiedz do tematu