Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Buchheim Lothar-Günther
Autor Wiadomość
Nabu 

Wysłany: 2009-11-11, 09:31   Buchheim Lothar-Günther

Lothar-Günther Buchheim (1918-2007) - w czasie II wojny światowej służył w niemieckiej marynarce, po wojnie założył warsztat rzemiosła artystycznego, galerię sztuki, później zaś - Wydawnictwo Artystyczne w Monachium. Mimo iż napisał wiele książek o ekspresjonizmie i monografii malarzy, znany jest przede wszystkim jako autor "Okrętu" i "Okrętu II".

W "Okręcie" przedstawiona jest historia załogi U-Boota podczas morskich rejsów i potyczek - najdrobniejsze szczegóły codziennych zajęć i czynności, atmosfera, rozmowy, odczucia, a wszystko opisane w sposób wielce realistyczny i często wstrząsający. Dialogi czasami są dość wulgarne i prymitywne, trudno jednak mieć o to pretensje, gdyż autor po prostu korzysta ze swoich wojennych doświadczeń (służył m.in. właśnie na okrętach podwodnych) i stara się, by wszystko wyglądało jak najbardziej prawdziwie. W tekście przewija się mnóstwo ciekawych spostrzeżeń technicznych czy też typowo morskich, które są jednak tak wytłumaczone, że o znudzeniu nie może być mowy. Zresztą często wynikają one z rozmów i nierzadko zapamiętuje się je automatycznie, nawet o tym nie wiedząc. Dodatkowo na końcu książki znajduje się słowniczek, którym można się wspomagać podczas lektury (co przydaje się zwłaszcza przy wtrąconych zwrotach czy zdaniach po francusku).

Książka czyta się właściwie sama, a nam pozostaje tylko w odpowiednim momencie przewracać kartki. Obraz ludzi, często u kresu wytrzymałości fizycznej i psychicznej, zamkniętych w metalowej puszce, która w każdej chwili może stać się miejscem ich ostatecznego spoczynku, jest niezwykle poruszający i, co tu dużo mówić, bardzo mocno działa na wyobraźnię. Pierwszy rozdział nie dostarcza może zbyt wielu emocji, od drugiego jednak - gdy bohaterowie wchodzą na pokład - aż do ostatnich zdań (a jest ich sporo, bo książka należy do tych grubych) czyta się już doskonale. Rzadko trafiają się tak znakomicie napisane powieści historyczne, duże brawa dla tego pana.

Drugiej części, napisanej 25 lat później, jeszcze nie czytałem. Dostępne w necie opinie nie są zbyt przychylne, ale trudno powiedzieć coś więcej .
Ostatnio zmieniony przez Nabu 2009-11-11, 12:03, w całości zmieniany 1 raz  

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-11-11, 09:48   

Jeszcze nie czytałem książek traktujących o okrętach podwodnych. Jeśli nie liczyć opowieści o Nautilusie.
Wróć, był jeszcze jeden tekst, o którym zapomniałem. W zbiorze opowiadań Jarosława Grzędowicza Wypychacz zwierząt znajduje się znakomity tekst zatytułowany Wilcza zamieć. Traktuje również o załodze niemieckiego U-boota. Czytałeś może Nabu? :)
Takie porównanie opowieści o okrętach pióra człowieka, który naprawdę na nich pływał i człowieka, który swoją opowieść musi oprzeć na wyobraźni i na źródłach historycznych może być na swój sposób interesujące.

Nabu 

Wysłany: 2009-11-11, 11:55   

"Wypychacza zwierząt" nie miałem jeszcze nawet w rękach, ale skoro mówisz, Uczniu, że opowiadanie fajne, to przy okazji sie za nim rozejrzę. :)

Książkę Buchheima trzeba po prostu samemu przeczytać, bo ten mój krótki opis w żadnym stopniu nie oddaje dramatyzmu powieści. Bardzo wartościowa pozycja. Zresztą był nawet nakręcony na jej podstawie film, lecz, jak to zwykle z filmami bywa, choć ogląda sie go miło i ciekawie, do książki trochę mu brakuje.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-11-11, 12:07   

Masz na myśli film "Das Boot" Wolfganga Petersena?

Nabu 

Wysłany: 2009-11-11, 12:13   

Tak, ten sam. U nas już dosyć dawno go nie widziałem, choć może gdzieś mi po drodze umknął.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2009-11-11, 12:16   

Mam ten film na płycie dvd. Kiedyś brat kupił go na jakiejś taniej prasie, dla mnie, bo jak mówi, lubię filmy o łodziach podwodnych. :) Lubię, ale nie tyle wszystkie tylko spodobał mi się jeden, amerykańskiej produkcji U-571. Oglądałem kilkanaście razy i mógłbym jeszcze. :)

Co do filmu "Okręt" - był już mniej dynamiczny, niemniej jednak nie pamiętam bym miał jakieś negatywne odczucia. I pamiętam, że jest dość długi.

Odpowiedz do tematu