Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Le Guin, Ursula
Autor Wiadomość
Tina 

Wysłany: 2009-06-25, 11:11   Le Guin, Ursula

"Ursula Kroeber Le Guin (ur. 21 października 1929 w Berkeley, Kalifornia) – amerykańska pisarka SF i fantasy; wiele jej książek, przede wszystkim cykl Ziemiomorze, weszło do klasyki gatunku. Wielokrotnie nagradzana nagrodami Hugo i Nebula."
Za Wikipedią.

Cykl Ziemiomorze

*Czarnoksiężnik z Archipelagu (A Wizard of Earthsea)
*Grobowce Atuanu (The Tombs of Atuan)
*Najdalszy brzeg (The Farthest Shore)
*Tehanu (Tehanu: The Last Book of Earthsea)
*Opowieści z Ziemiomorza (Tales from Earthsea) – opowiadania osadzone w świecie Ziemiomorza
*Inny wiatr (The Other Wind)

Cykl Ekumena (Ekumen), zwany także cyklem Hain
*Świat Rocannona (Rocannon's World)
*Planeta wygnania (Planet of Exile)
*Miasto złudzeń (City of illusions)
*Lewa ręka ciemności (The Left Hand of Darkness)
*Słowo "las" znaczy "świat" (The Word for World is Forest)
*Wydziedziczeni (The Dispossessed: An Ambiguous Utopia)
*Cztery drogi ku przebaczeniu (Four Ways to Forgiveness) – cztery opowiadania osadzone w uniwersum Ekumeny
*Opowiadanie świata (The Telling)
*Urodziny świata (The Birthday of the World) – zbiór opowiadań (większość opowiadań należy do uniwersum Ekumeny)

A ode mnie:

Czarnoksiężnik z Archipelagu

Śródziemie stworzone przez Tolkiena, najbardziej znany i dopracowany fantastyczny świat. Zaraz po nim – Ziemiomorze powstałe w wyobraźni Ursuli K. Le Guin. Podobne nazwy, same sugerujące w pewien sposób geografię tych terenów. Śródziemie to przede wszystkim ląd, zaś Zmiemiomorze – woda łącząca liczne wysepki i archipelagi.

Na wyspie Roke już od wieków kształcono mniej lub bardziej uzdolnionych magów. Rezygnując z nauki u jednego z nich – Ogiona, Ged (albo też Krogulec, bo takie jest jego imię użytkowe) – pastuszek z Gontu, przybywa tu. Na kartach historii Ziemiomorza zapisze się on jako postać wybitna, zanim jednak to nastąpi musi wyuczyć się tego co każdy pośledniejszy czarownik powinien wiedzieć. Chcąc się popisać wypowiada zaklęcie znalezione niegdyś w czarnoksięskich księgach Ogiona. Wtedy dzięki interwencji maga udaje się opanować moce przywołane przez niedoświadczonego młodzieńca. Teraz jednak jakakolwiek pomoc przychodzi zbyt późno. Ciemne moce wyzwolone przez zaklęcie będą od teraz prześladować Geda niby cień dopóty, dopóki nie spróbuje się z nimi zmierzyć.

Le Guin odsłania przed nami zaledwie skrawek stworzonego przez siebie świata. Jednak zgrabność z jaką to robi pozwala nam wierzyć, że nie jest to spowodowane niedoborem pomysłów, lecz brakiem potrzeby rozległego opisywania. Zresztą, jak na tak krótką powieść i tak po przeczytaniu „Czarnoksiężnika…” dużo jesteśmy w stanie powiedzieć o Ziemiomorzu. Większość informacji rozsypana jest to wszystkich rozdziałach, nie ma jednego miejsca, gdzie opisałoby w jaki sposób funkcjonuje ten świat. I dobrze, coś takiego popsułoby cały urok książki i niektórych mogłoby znużyć.

Pisząc o Ziemiomorzu nie sposób nie wspomnieć o kunszcie pisarskim jego autorki – aspekt zawsze poruszany podczas mówienia o twórczości pani Urszuli. Chcąc powiedzieć coś więcej o tym stylu pisarki – stonowany, niezwykle spokojny, brak w nim chaosu, nawet przy opisywaniu najbardziej niespodziewanych wydarzeń, zwrotów akcji. Każde zdanie zbudowane jest z jednakową starannością i dbałością. Zachowuje taki sam ton przez cały czas, niczym w sposobie opisywania nie różni się popołudniowy spacer od walki na morzu podczas sztormu; oczywiście oprócz przedmiotu opisu. Ma się wrażenie, że w powieści niewiele się dzieje, akcja cały czas ma takie samo tępo. Można to co prawda uznać za wadę, ponieważ ten sposób narracji może powodować znużenie, ale właśnie w tym cały urok powieści tej znanej pisarki. Trzeba tylko potrafić to docenić.

W powieści (choć może nie aż w taki stopniu co w pozostałych częściach „Ziemiomorza”) widać wyraźne wpływy jednych z najczęściej eksploatowanych przez fantastów „materiałów źródłowych” – obrzędów i wierzeń ludów pierwotnych. W takim razie, czym broni się „Czarnoksiężnik…” wśród tysięcy tytułów inspirowanych mitologiami? Fakt, że cykl jest zaliczany do klasyki ma znaczenie, ale klasykiem nie zostaje pierwsza lepsza dobrze napisana, odkrywcza powieść. Musi też być uniwersalna. Aby zawsze można było coś zrozumiałego z niej wyczytać. Skoro fabuła opiera się przede wszystkim na zmaganiach z cieniem, czyli mówiąc jaśniej, ogólnikowo – ciemną stroną natury człowieka. Nic odkrywczego? Problem znany od wieków? Jakby na to nie spojrzeć, nie da się napisać dzieła w 100% oryginalnego; oryginalne i odkrywcze ujęcie problemu to sztuka. W takim razie należy rozpatrywać atrakcyjność pozycji biorąc pod uwagę właśnie to kryterium – sposób przekazu. A to w tym przypadku niebanalne. Wszystko ujęte w fantastyczną konwencję, przedstawienie wszystkiego nie wprost, ale w sposób dla każdego zrozumiały. Do tego jeszcze - bardzo interesująca warstwa fabularna, ciekawa historia, piękny styl – czego można chcieć więcej?

Nieznany 
Carrot Monster

Wysłany: 2009-06-25, 13:36   

Tina napisał/a:
Cykl Ziemiomorze
Bardzo dobra fantasy. Dla wielu Ziemiomorze weszło już do klasyki tego gatunku. Mnie najbardziej podpasowała pierwsza część - Czarnoksiężnik z Archipelagu.

Tina napisał/a:
Cykl Ekumena (Ekumen), zwany także cyklem Hain
Jakoś mnie ten cykl nie pociągnął, udało mi się tylko przeczytać Świat Rocannona, bo akurat mam tę pozycję w domku.

Autorka nie osiadła na laurach, nadal tworzy świetne książki. Niedawno została nagrodzona już po raz szósty nagrodą Nebula za powieść "Powers".

Niedawno ukazała się w Polsce jej najnowsza powieśći, uznawana za ukoronowanie jej twórczości - "Lawinia".

Cytat:
Najnowsza powieść Ursuli K. Le Guin osadzona w realiach Eneidy Wergiliusza. Mistrzowskie połączenie historii, mitologii i magii powstałe w hołdzie jednemu z największych poetów świata. Powieść uznawana za ukoronowanie jej pisarskiej kariery. Oryginalna wizja legendarnych wydarzeń poprzedzających założenie imperium rzymskiego, opisanych przez Wergiliusza w jego epopei, przedstawiona z punktu widzenia kobiety.

W Eneidzie bohater Wergiliusza Eneasz walczy o rękę Lawinii, córki króla Lacjum, z którą ma z woli przeznaczenia założyć imperium. Jednak sama Lawinia nie odzywa się w epopei rzymskiego poety ani jednym słowem. Jest postacią czysto konwencjonalną, jasnowłosą dziewczyną zaledwie naszkicowaną gdzieś na dalszym planie. Głosu udziela jej Ursula K. Le Guin w powieści, która przenosi nas w półdziką rzeczywistość starożytnej Italii, kiedy Rzym był zaledwie małą wioską u stóp siedmiu wzgórz.

Lawinia dorastała w klimacie wolności i pokoju, dopóki nie zjawili się kandydaci do jej ręki. Jej matka nalega, by poślubiła urodziwego, ambitnego Turnusa. Tymczasem wróżby i proroctwa, ogłoszone u świętych źródeł, zapowiadają, że poślubi cudzoziemca, stanie się przyczyną okrutnej wojny i niedługo będzie cieszyła się małżonkiem. Kiedy flota trojańskich okrętów wpływa w ujście Tybru, Lawinia postanawia wziąć los w swoje ręce. I opowiada nam to, czego nie opowiedział Wergiliusz: historię swojego życia i swojej miłości.

Lawinia to powieść o namiętności i okrucieństwach wojny, bogata i piękna w swej surowej prostocie, doskonałe dzieło znakomitej pisarki, napisane w hołdzie jednemu z największych poetów świata.

* * *

"Le Guin wchodzi w świat, z którego wyrosła nasza zachodnia cywilizacja, świat Lawinii, równie wyjątkowy i niezwykły jak światy literatury fantastycznej. Otrzymaliśmy powieść, godną stanąć w jednym rzędzie z Ja, Klaudiusz Roberta Gravesa".

"Publishers Weekly"

"Pisarka fantasy i science fiction Le Guin kieruje swą uwagę na drugoplanową postać, zaledwie wspomnianą w arcydziele Wergiliusza, Eneidzie, i mocą swego talentu obleka ją w ciało... Autorka porywających książek zasłużyła na wielkie słowa uznania za znakomite połączenie historii i mitologii i powołanie do życia niezwykłej bohaterki, wydobytej mocą wyobraźni z literackiego zapomnienia".

"Booklist"

"Le Guin przestudiowała dogłębnie starożytny świat, a jej oszczędna, pełna prostoty proza oddaje z równą biegłością różne formy uświęconych rytuałów jak burzliwe przeżycia pól bitewnych... To zapewne najlepsza powieść tej pisarki i nader wartościowy przewodnik po jednej z najwspanialszych historii zachodniego świata".

"Kirkus"

"Wszędzie tam, gdzie Le Guin podchwytuje rytm tej wielkiej epopei, wtóruje mu echem, riffuje. To pod pewnym względem książka jazzująca, współbrzmiąca niezwykłymi synkopami z monumentalnym dziełem kanonicznym... Byłem zachwycony, wręcz olśniony świeżością prozy Le Guin...".

"Los Angeles Times Calendar"

"Zamieszczona w Library Journal recenzja z gwiazdką nazywa Lawinię Le Guin «wspaniałą imaginacyjną rekonstrukcją sześciu ostatnich ksiąg epopei Wergiliusza». Recenzent pisze: «...ta piękna, wzruszająca powieść jest darem miłości dla jednego z największych poetów świata (...) Gorąco polecam»".

"Library Journal"

Źródło: sklep.gildia.pl
Caroline*

Tina 

Wysłany: 2009-06-25, 18:58   

Nieznany napisał/a:
Bardzo dobra fantasy. Dla wielu Ziemiomorze weszło już do klasyki tego gatunku. Mnie najbardziej podpasowała pierwsza część - Czarnoksiężnik z Archipelagu.

Mi zaś najlepiej czytało się "Grobowce Atuanu". Zresztą chyba nie tylko mi. Najbardziej przystępna wydała mi się ta część, jakoś tak wyjątkowo lekko się czytało.
Jak do tej pory zapoznałam się z czterema pierwszymi częściami cyklu Ziemiomorze. Innych nie znalazłam w bibliotece, ale i tak zamierzam zakupić cały cykl.

Jeśli chodzi o inne powieści autorki - kupiłam kiedyś "Wydziedziczonych" i w najbliższym czasie zamierzam przeczytać.

andy 

Wysłany: 2009-06-25, 19:44   

Tina napisał/a:
Jak do tej pory zapoznałam się z czterema pierwszymi częściami cyklu Ziemiomorze

Bo w sumie główne były 4. Reszta to w sumie opowiadania łączące się z cyklem.
No i cykle Hain i Świt ... są trochę w innym klimacie, czyli patrząc z perspektywy Ziemiomorza można mieć ciut inne wrażenie. Tak działa efekt, ktory ja nazywam "szufladkowaniem autora" 8-)

Tina 

Wysłany: 2009-08-19, 15:55   

Przeczytałam Wydziedziczonych i mam trochę mieszane uczucia. Z jednej strony - czytało mi się o wiele lepiej niż Ziemiomorze, powieść znacznie bardziej mnie zaciekawiła. Z drugiej mimo ciekawej tematyki (przedstawienia kontrastu między dwoma społeczeństwami - kapitalistycznym i socjalistycznym) nie wywołała ona u mnie żadnych emocji. Często odczuwam potrzebę uporządkowania myśli po przeczytaniu, w formie notatek, lub recenzji. W tym przypadku - próbowałam napisać coś na siłę bez żadnego rezultatu.
Coś czuję, że Le Guin do moich ulubionych autorek zaliczać się nie będzie. Choć jeszcze kilka powieści sf w jej wykonaniu z pewnością przeczytam, bo wydają się znacznie bardziej ciekawe od fantasy (a przynajmniej Ziemiomorza).

tubi 
Kłobuk

Wysłany: 2009-08-19, 16:08   

przeczytałem 4 pierwsze części cyklu hain i muszę przyznać że były przyjemne,
a ziemiomorze czytałem kiedyś ze 3? tomy ale jakoś nie podchodziło mi
może byłem za młody miałem tak z 14 - 15 lat, może teraz spróbuje
poczytać jeszcze raz, ciekawe czy zmienię zdanie ;-)
a dalsze częsci cyklu hain chętnie poczytam :)

ultramaryna 

Wysłany: 2009-08-31, 19:37   

Czytałam całe "Ziemiomorze", z wyjątkiem "Opowieści...", a także "Lewą rękę ciemności". "Ziemiomorze" bardzo mi się podobało, chociaż najmniej (co może wydać się dziwne) "Czarnoksiężnik z Archipelagu". Jakoś wolę dalsze części. Do "Lewej ręki ciemności" nie jestem przekonana mimo, że to chyba jedna z jej najpopularniejszych książek.

"Mistrz i Małgorzata" - Michaił Bułhakow

jagus 

Wysłany: 2010-09-02, 14:56   

We wrześniu wychodzi Czarnoksiężnik z Archipelagu. Szperałam po necie, by dowiedzieć się, czy pozostałe tomy również doczekają się wznowienia, ale nic nie wygrzebałam. Może Wy coś na ten temat słyszeliście?

Chciałabym mieć te książki na swojej półce i nie wiem, czy mam szaleć po allegro, czy poczekać na nowe, pachnące drukarnią...

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2011-06-05, 12:31   

Obiecałem Martinusowi wypowiedzieć się o "Lawinii". Takoż czynię. Z góry uprzedzam, że nie znam innych pozycji pani Le Guin.
Książka mocno kobieca, to rzuca się szczególnie w oczy. Bohaterka z jednej strony jest źródłem zapalnym konfliktu, który toczy się na kartach książki, a z drugiej jest biernym obserwatorem. W ogóle się z nią nie zżyłem.
Narracja była dosyć przeciętna, nic mnie nie odrzucało od stylu autorki, ale tu się kończą pozytywy. Historia momentami wydaje się rozciągnięta, spokojnie możnaby obciąć 1/3 książki.
Na minus ostatnia strona powieści, mocno głupawy epilog pasujący do całości jak pięść do nosa. Jak na pozycję śledzącą Eneasza mało Eneasza.
Trója w skali szkolnej.
www.lowking.pl

Odpowiedz do tematu