Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Strony naukowe i popularnonaukowe
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15117
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-09-16, 06:10   "Aż 11 gatunków ryb mogłoby chodzić... gdyby chciało" - przedstawia je Aleksandra Stanisławska:Cytat:
Badania pokazują, że istnieje grupa ryb zdolnych do poruszania się po lądzie, tyle że do tej pory tylko jednego z jej przedstawicieli przyłapano na tej czynności.

Cytat:
Tak jest na przykład z niepozorną (do 2,8 cm długości) rybką o nazwie Cryptotora thamicola, która żyje sobie w wartkich strumieniach płynących przez jaskinie w północno-zachodniej Tajlandii. Nie byłoby w niej nic dziwnego, gdyby nie to, że - przezwyciężając problem z oddychaniem powietrzem atmosferycznym - potrafi - jak opisali naukowcy w 2016 roku –- wspinać się po skałach. Dzięki temu może przemieszczać się pomiędzy odseparowanymi od siebie strumieniami i zbiornikami. Jest w stanie dość zręcznie poruszać się nawet w górę wodospadów, w miarę wahań poziomu wody w porze suchej. Dzięki swoim nietypowym dla ryb zdolnościom może dostać się do bogatych w tlen strumieni, do których inne ryby nie mają dostępu.

Cytat:
Analizy pokazały, że oprócz Cryptotora thamicola co najmniej 10 innych gatunków przylgowatych ma charakterystyczną, masywną budowę obręczy biodrowej. U zwierząt tych badacze zidentyfikowali połączenie płetwy brzusznej z kręgosłupem, które nie występuje u większości ryb. To właśnie ono pozwala niespełna 3-centymetrowej rybce chodzić po lądzie.


:-D

"Aż 11 gatunków ryb mogłoby chodzić... gdyby chciało"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15117
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-09-16, 06:48   1. ""Comedy Wildlife Photography 2020", czyli najzabawniejsze ujęcia ze świata dzikich zwierząt" - pokazuje Katarzyna Grzelak:Cytat:
Jak czytamy na stronie internetowej plebiscytu, tegoroczna edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a swoje prace przesłały setki fotografów. Teraz kapituła konkursu pokazała te prace, które trafiły do finału. Zwycięzców poznamy 22 października.

Cytat:
"Comedy Wildlife Photography 2020" to nietypowy konkurs fotograficzny, w którym nagradzane są ujęcia pokazujące komizm wprost ze świata dzikich zwierząt.


:brawo:

""Comedy Wildlife Photography 2020", czyli najzabawniejsze ujęcia ze świata dzikich zwierząt"

2. "Japonia: dwumetrowe roboty pracownikami sklepów" - prezentuje Katarzyna Mazur:Cytat:
Japonia ma najstarszą populację na świecie, co powoduje dotkliwy niedobór siły roboczej. Przy prawie jednej trzeciej ludności w wieku ponad 65 lat znalezienie pracowników może być wyzwaniem, więc tamtejsze firmy zaczynają korzystać z pomocy robotów.

Cytat:
Coraz więcej japońskich firm szuka rozwiązania swojego problemu w technologiach, a roboty pojawiły się już w dwóch największych sieciach sklepów spożywczych – FamilyMart i Lawson. Sieć Lawson wdrożyła swojego pierwsze roboty w swoim sklepie w Tokio kilka dni temu, a Family Mart testował je w sierpniu, deklarując, że do 2022 roku wprowadzi roboty do 20 sklepów.


:!:

"Japonia: dwumetrowe roboty pracownikami sklepów"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15117
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-09-16, 07:10   "Najpiękniejsze Stawy w Tatrach Polskich - propozycje wycieczek":Cytat:
Liczba stawów znajdujących się po polskiej stronie Tatr nie jest tak imponująca jak po stronie słowackiej. Z liczby ok. 200 tatrzańskich jezior większość znajduje się bowiem po stronie naszych Sąsiadów. Zatem i lista polskich propozycji będzie dużo krótsza. Znajdą się na niej natomiast same “rekordy”: największe, najdłuższe i najgłębsze jezioro tatrzańskie. Według opinii większości także najpiękniejsze, ale ponieważ podobają się nam wszystkie – w tej kwestii absolutnie nie będziemy się licytować :)


:-D

"Najpiękniejsze Stawy w Tatrach Polskich - propozycje wycieczek"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15117
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-09-16, 07:30   ""Odtąd nie ma zwycięzców i zwyciężonych": Traktat w Locarno i przyszłość powojennej Europy" - zagadnienie omawia Natalia Pochroń:Cytat:
Traktat wersalski miał w zamyśle doprowadzić do odrodzenia przedbismarckowskich, liberalnych Niemiec. W rzeczywistości jednak nie tylko nie zdołał ugasić rosnących w siłę pruskich ekstremizmów, ale wręcz je podsycał. Kolejne niemieckie rządy zostawiały kraj w coraz większym chaosie i anarchii. Życie społeczne paraliżowały strajki, utrudniające podźwignięcie się z pozycji przegranego oraz wywiązanie z zewnętrznych zobowiązań nałożonych na gospodarkę. Te znacząco przekraczały niemieckie możliwości. Po burzliwych dyskusjach i mimo różnic zdań twórców nowego ładu, wysokość reparacji określono na 132 mld marek w złocie (31,5 mld dolarów), zaś gwarancją ich spłaty uczyniono Zagłębie Ruhry - zwycięskie mocarstwa zapowiedziały jego okupację w przypadku odmowy współpracy przez stronę niemiecką.

Cytat:
Międzynarodowa konferencja zwołana została z inicjatywy Niemiec, celem m.in. uzgodnienia wspólnej polityki kontynentu. Na miejsce spotkania wybrano Locarno, niewielką miejscowość położoną w neutralnej Szwajcarii. Datę rozpoczęcia obrad ustalono na 5 października 1925 r. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele różnych państw, przy czym główne role odgrywali niewątpliwie Gustav Stresemann i Hans Luther, piastujący funkcje odpowiednio ministra spraw zagranicznych i kanclerza Republiki Weimarskiej. Pozostałe strony reprezentowali: Aristide Briand - socjalistyczny polityk francuski, Austen Chamberlain – przedstawiciel brytyjskiej Partii Konserwatywnej oraz Emile Vandervelde - socjalistyczny polityk belgijski. Oprócz nich do Szwajcarii przybyli także przedstawiciele Polski i Czechosłowacji - Aleksander Skrzyński oraz Edvard Beneš. Mimo iż postanowienia konferencji w pośredni sposób dotyczyły także ich krajów, politycy nie zostali dopuszczeni do udziału w głównych obradach. Co na nich ustalono?

Cytat:
Kluczowym dokumentem przyjętym przez polityków w Locarno był tzw. pakt reński. Był to traktat zawarty przez Francję, Belgię, Wielką Brytanię i Włochy z Niemcami, regulujący kwestie związane z granicami tych państw oraz ich wzajemnymi stosunkami. Co znalazło się w jego treści? Przede wszystkim zagwarantowano w nim nienaruszalność niemieckiej granicy zachodniej z Francją i Belgią. Gwarantem owych porozumień były Wielka Brytania i Włochy, które w razie agresji którejś ze stron zobowiązały się do udzielenia pomocy napadniętemu. Oprócz tego podpisano również cztery układy arbitrażowe - między Niemcami a Francją, Belgią, Polską i Czechosłowacją.

Cytat:
Traktaty lokarneńskie - kluczowy akt dyplomacji okresu międzywojennego - stanowiły rozpaczliwą próbę powrotu do zasady nieuchronności pokoju i wystrzegania się konfliktów w stosunkach międzynarodowych. Z tego też powodu przyjęto je z wielkim entuzjazmem i wysokimi oczekiwaniami - Brytyjskie Foreign Office na ich cześć nazwało swą główną salę recepcyjną, francuski minister spraw zagranicznych Aristide Briand upatrywał w nich zapowiedzi nowej, wspaniałej ery w dziejach Europy, a najbardziej zaangażowanych w negocjacje uhonorowano zaś Pokojową Nagrodą Nobla.

Cytat:
Konferencja z 1925 r. niewątpliwie zapisała się w dziejach Europy, jednak w nieco inny sposób, niż chcieliby tego jej twórcy. Przede wszystkim sankcjonowała nowy układ sił na kontynencie. Traktaty z Locarno zasadniczo ukierunkowane były na wzmocnienie najważniejszych państw Europy, do grona których stopniowo dołączała również Republika Weimarska. Jak bowiem stwierdził Chamberlain "Odtąd nie ma zwycięzców i zwyciężonych". Konferencja i jej postanowienia otwarły postrzeganym dotychczas w kategorii przegranych Niemcom drogę do wyjścia z izolacji i stopniowego wzrostu potęgi oraz znaczenia na arenie międzynarodowej, czego wyrazem było chociażby przystąpienie do Ligi Narodów, a nawet miejsce w jej Radzie. Jasne stało się również, że istnieją granice nienaruszalne oraz takie, które naruszyć można. Odmowa przyznania gwarancji dla granic z Polską i Czechosłowacją stanowiła bowiem jasny sygnał, iż w przyszłości Niemcy będą dążyć do ich rewizji na swoją korzyść.


...

""Odtąd nie ma zwycięzców i zwyciężonych": Traktat w Locarno i przyszłość powojennej Europy"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15117
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-09-16, 08:16   1. "Ekspertka: migracje spowodowane suszą będą się nasilać; nawet wewnątrz Europy" - powiadamia Szymon Zdziebłowski:Cytat:
Zmiany klimatu spowodowane przez emisje gazów cieplarnianych coraz częściej przyczyniają się do powstawania ekstremalnych zjawisk pogodowych. Stale rosnące na globie temperatury wzmagają zjawisko suszy, a w konsekwencji stepowienie rejonów, które do tej pory nadawały się pod uprawę. Problemem jest też zapewnienie wody pitnej. Brak dostępu do wody z kolei przyczynia się do migrowania ludności.

"Tego typu ruchy ludnościowe mają miejsce nawet w Europie, szczególnie na terenie Hiszpanii i południowej Francji. Bywa, że są to tylko chwilowe migracje związane z jakimiś katastrofami, np. wielkimi pożarami - do nich przyczynia się właśnie susza" - podkreśla w rozmowie z PAP geografka z Ośrodka Badań nad Migracjami UW dr Karolina Sobczak-Szelc, która jest też ekspertką kampanii #UWażniNaSuszę.


:-(

"Ekspertka: migracje spowodowane suszą będą się nasilać; nawet wewnątrz Europy"

2. "Demografka: dzisiejsi 20-30-latkowie będą dożywać setki. Jakość ich życia zależy także od nich" - wypowiada się Ludwika Tomala:Cytat:
Średni czas życia się wydłuża, a ludność Polski będzie się starzeć. Warto, by młodzi ludzie uświadomili sobie, że w ich pokoleniu dożywanie 100 lat nie będzie taką rzadkością. A to, jak życie po 70. będzie wyglądało, zależy m.in. od ich dzisiejszych decyzji - mówi demografka prof. Irena E. Kotowska.

Cytat:
Pytana, jakie jest praktyczne znaczenie tych prognoz dla zwykłego człowieka, odpowiada: "Warto, by osoby z młodszych generacji uświadomiły sobie, że będą dożywały około 100 lat. A to nie musi być wcale życie w dobrym stanie zdrowia. Musimy pamiętać, że to, w jakiej kondycji zdrowotnej przeżyjemy swoje życie, zwłaszcza po siedemdziesiątce, zależy nie tylko od czynników zewnętrznych, ale i od naszych zachowań przez całe życie. Warto pomyśleć o swojej odpowiedzialności za przebieg życia" - mówi.


:)

"Demografka: dzisiejsi 20-30-latkowie będą dożywać setki. Jakość ich życia zależy także od nich"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15117
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-09-16, 08:52   1. "Owady znikają w alarmującym tempie. To wbrew pozorom bardzo zła dla nas wiadomość" - autorami materiału są E. Kolbert - tekst i D. Littschwager - zdjęcia:Cytat:
Owady mogą nas żądlić lub przestraszać, ale dzięki nim planeta nadaje się do życia. Niektóre ich populacje gwałtownie maleją, a naukowcy próbują zrozumieć, dlaczego tak się dzieje - czy chodzi o zmiany klimatu, pestycydy, utratę siedlisk na rzecz rozrastających się farm i miast? - a także rozpoznać niektóre nieznane gatunki, nim znikną.

Cytat:
Badanie motyli w Holandii wykazało, że ich liczba zmniejszyła się o prawie 85 proc. od końca XIX w., natomiast według studium jętek prowadzonego w północnych stanach Środkowego Zachodu USA ich populacje od 2012 r. skurczyły się o ponad połowę. W Niemczech drugi zespół badaczy potwierdził sedno wyników z Krefeld. Ustalił on, że od 2008 do 2017 r. liczba gatunków owadów na terenach trawiastych i w lasach - sprawdzana wielokrotnie w trzech obszarach chronionych - spadła o ponad 30 proc. - To przerażające - powiedział jeden z badaczy Wolfgang Weisser, profesor Uniwersytetu Technicznego w Monachium. - Ale pasuje do obrazu prezentowanego przez coraz większą liczbę badań.


:-(

"Owady znikają w alarmującym tempie. To wbrew pozorom bardzo zła dla nas wiadomość"

2. "Od Grenlandii oderwał się ogromny lodowiec. Ma wielkość Paryża" - alarmuje Katarzyna Grzelak:Cytat:
Zdaniem naukowców fragment największego pozostałego szelfu lodowego Grenlandii – o powierzchni 113 kilometrów kwadratowych - oderwał się z powodu gwałtownych zmian klimatycznych. Takie wnioski wyciągnięto na podstawie analizy zdjęć satelitarnych zrobionych w ciągu ostatnich trzech dekad. Badacze twierdzą, że obrazy udowadniają, że rosnące temperatury doprowadziły do coraz szybszej dezintegracji lodowca.

Cytat:
Rzecznik Greenpeace, Laure Meller, określiła odkrycie jako "kolejny dzwonek alarmowy wywołany kryzysem klimatycznym w szybko nagrzewającej się Arktyce".


:-(

"Od Grenlandii oderwał się ogromny lodowiec. Ma wielkość Paryża"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15117
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-09-16, 09:29   1. "Podczas wykopalisk w Myrze, starożytnym mieście we wschodniej Licji, odkryto ponad 50 terakotowych figurek" - zawiadamia Anna Błońska:Cytat:
Podczas wykopalisk w Myrze archeolodzy odkryli ponad 50 terakotowych figurek sprzed 2-2,2 tys. lat. Przedstawiają one kobiety, mężczyzn, jeźdźców czy barany. Artefakty będą wystawiane w Muzeum Cywilizacji Licyjskich w Demre.

Na zlecenie tureckiego Ministerstwa Kultury i Turystyki oraz Akdeniz Üniversitesi wykopaliskami kierował prof. Nevzat Çevik, który podkreśla, że głównym ich celem było zbadanie sekretów rzymskiego teatru.

Çevik dodaje, że podczas wykopalisk natrafiono na mury struktur z epoki hellenistycznej, a także na szereg artefaktów. Oprócz wspomnianych wcześniej terakotowych figurek znaleziono ceramikę oraz przedmioty z brązu, ołowiu i srebra.


:idea:

"Podczas wykopalisk w Myrze, starożytnym mieście we wschodniej Licji, odkryto ponad 50 terakotowych figurek"

2. "Korespondenca wojskowa wskazuje, że część Biblii mogła powstać przed zburzeniem Pierwszej Świątyni" - informuje Mariusz Błoński:Cytat:
Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie przeanalizowali 18 tekstów z niewielkiego fortu Tel Arad pochodzących z około 600 roku przed Chrystusem. Korzystając z nowoczesnych metod obrazowania, maszynowych systemów uczenia się oraz pomocy eksperta grafologii, doszli do wniosku, że autorami zapisków było co najmniej 12 osób. To zaś świadczy, że wielu mieszkańców Królestwa Judy potrafiło czytać i pisać, a umiejętności te nie były ograniczone do wąskiej elity dworskiej.

Cytat:
"Wśród specjalistów toczy się dyskusja, czy Księgi Powtórzonego Prawa, Jozuego, Sędziów, Samuela i Królów zostały spisane na krótko przed zburzeniem Pierwszej Świątyni czy już po tym wydarzeniu. Jednym ze sposobów, by odpowiedzieć na to pytanie, jest zbadanie, kiedy istniał potencjał dla powstania tak złożonych dzieł historycznych", mówi matematyk doktor Arie Shaus.


:!:

"Korespondenca wojskowa wskazuje, że część Biblii mogła powstać przed zburzeniem Pierwszej Świątyni"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15117
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-09-17, 06:21   "Cudem trzeba nazwać ocalenie Polski” , 11–17 września [Wiktoria 1920]:Cytat:
12 września na Wołyniu rusza ofensywa 3 Armii gen. Władysława Sikorskiego; w jej wyniku Polacy zajmują kolejne miasta. Działania te mają odwrócić uwagę sowieckich dowódców od przygotowań do operacji niemeńskiej.

Cytat:
Józef Piłsudski zamierza obejść oddziały bolszewickie od strony północnej i zepchnąć przeciwnika w bagna Polesia. 13 września wojska litewskie atakują Polaków w Sejnach. 14 września polska delegacja pokojowa wyjeżdża do Rygi. 16 września Naczelny Dowódca Armii Czerwonej Siergiej Kamieniew, na skutek dużych strat i niewielkiej wartości bojowej, nakazuje wycofać 1 Armię Konną Budionnego ze strefy operacyjnej. Skarb państwa coraz trudniej znosi stan trwającej wojny oraz jej skutki.

Z artykułu w "Rzeczpospolitej”:
Cytat:
Zwycięska bitwa 3 Armii pod Kowlem wprowadza nas powrotną drogą na Wołyń. Kowel i Włodzimierz Wołyński były od przeszło półtora roku w naszym posiadaniu. Pod względem strategicznym służyły nam, jako podstawy operacyjne, do osiągnięcia linii Stochodu i Styru. Ponadto Kowel był przez czas pewien stolicą naszej administracji na Wołyniu, jego pepinierą doświadczalną, zanim władze polityczne i administracyjne nie skupiły się w Łucku. [...] Od nastroju i zachowania się ludności wobec wkraczającego wojska polskiego i z drugiej strony – od zachowania się wojska względem ludności - zależeć będzie w znacznym stopniu decyzja o przynależności państwowej zachodniej części Wołynia. [...] W powrocie na Wołyń wypadną pierwsze etapy nad Stochodem, w okolicach tak ubogich, że będziemy znowu zmuszeni troszczyć się o ich wyżywienie. I dalej, jeżeli nasza ofensywa zwróci się na Równe, motywy polityczne wskażą nam konieczność udzielenia pomocy miejscowej ludności. Powinna bowiem mieć wrażenie, że wznawiamy przerwaną na pewien czas gospodarkę, wszczętą przed rokiem i prowadzoną ku jej zadowoleniu.


:!:

"Cudem trzeba nazwać ocalenie Polski” , 11–17 września [Wiktoria 1920]
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15117
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-09-17, 07:51   "Geneza wyprawy smoleńskiej 1609 roku" - zagadnienie omawia Joanna Hryniewicka:Cytat:
Wyprawa smoleńska była początkiem zmagań polskiego władcy Zygmunta III o terytoria położone na wschodzie - król chciał w ten sposób zrealizować jeden ze swoich postulatów, zatwierdzonych w pactach conventach, mówiących o odzyskaniu wcześniej utraconych ziem - m.in. ziemi smoleńskiej. Smoleńsk ze względu na położenie geograficzne - leżał w centrum tzw. bramy smoleńskiej - był bardzo atrakcyjnym i jednocześnie ważnym punktem. Często można spotkać określenia, że stanowił klucz zarówno do Moskwy jak i do Litwy. Posiadając tak dogodny teren można dokonywać ekspansji nie tylko na Moskwę, ale praktycznie na całą Ruś. Oprócz zalet czysto militarnych, Smoleńsk posiadał jeszcze inny ważny aspekt. Przez miasto przebiegały najważniejsze szlaki handlowe, łączące Moskwę z Rzeczpospolitą, a dalej z całą Europą. Ich kontrola przynosiła korzyści finansowe, kulturalne i polityczne.

Cytat:
Sejm rozpoczął obrady 15 stycznia 1609 roku. Pierwsze powitalne przemówienie wygłosił marszałek izby poselskiej, stolnik litewski - Krzysztof Wiesiołowski. Tutaj nie została podjęta kwestia wyprawy na Wschód. W następnych dniach odbyły się wota senatorskie, które rozpoczął prymas Wojciech Baranowski. Zastrzegł, że na temat wojny nie wypowie się publicznie, aby nieprzyjaciel nie wiedział w jaki cel Rzeczpospolita chce uderzyć. Na końcu jednak stwierdził, że jest to dobra okazja, aby pomścić się na sąsiedzie. Część biskupów też poparła plany króla – tak uczynili m.in. Andrzej Opaliński – biskup poznański oraz Marcin Szyszkowski - biskup płocki. Głos zabrał również Janusz Ostrogski - kasztelan krakowski, który poparł pomysł wojny jednak przestrzegł króla przed zbyt dużymi zapędami. Za wyprawą opowiedzieli się również Adam Stadnicki - kasztelan kaliski oraz Stanisław Żółkiewski, mimo sugestii o niewystarczających finansach państwa. Dużym zainteresowaniem cieszyło się przemówienie Mikołaja Oleśnickiego, którego spora część dotyczyła jego przeżyć z niewoli moskiewskiej. W końcowej części poparł króla.

Cytat:
Izba poselska nie podjęła tematu wojny. Nie oznaczało to jednak, że posłowie nic o niej nie wiedzieli. Byli obecni podczas wotów senatorskich, ponadto taka informacja została zawarta w instrukcjach sejmikowych. Jednak podstawową kwestią poruszaną na forum były sprawy lenna pruskiego.

Cytat:
Bardzo ważną kwestią, która nie dotyczy samego sejmu jednak jest jemu bliska czasowo to układ/sojusz w Wyborgu z 28 lutego 1609r. Został zawarty między carem Wasylem Szujskim a władcą Szwecji Karolem IX Sudermańskim. Strona moskiewska wyrzekła się swoich roszczeń do Inflant i Karelii na rzecz pomocy wojskowej poczynionej przez Szwedów. Sojusz był niezaprzeczalnie skierowany przeciw Rzeczpospolitej, patrząc na fakt, że Szujski zobowiązał się dostarczyć kontyngent wojskowy w razie konfliktu Szwecji z państwem polsko-litewskim.

Cytat:
Sejmiki posejmowe, czy inaczej relacyjne, odbyły się w kwietniu 1609 r. Zygmunt 19 marca wydał uniwersał, w którym prosił szlachtę o jeszcze większą szczodrość. Celem króla było uzyskanie jeszcze jednego poboru od tych województw, które już wcześniej uchwaliły podatek oraz przekonać pozostałe województwa do zmiany zdania i uchwalenia poboru. Wynik tej kampanii rozczarował Zygmunta, bowiem nie osiągnął praktycznie nic.

Cytat:
Od razu po zakończeniu sejmu król poruszył całą machinę propagandową, w celu przekonania społeczeństwa do swoich planów i zamiarów. Jak bardzo było to potrzebne pokazały wyniki dyskusji i głosowań podczas obrad sejmu czy też stanowiska sejmików posejmowych.

Cytat:
Po zakończeniu sejmu ruszyły również przygotowania do przeprowadzenia zaciągów wojskowych. Z polecenia króla Żółkiewski miał zaciągnąć 2500 husarzy i Kozaków. Hetman oznajmił, że wykona polecenie jednak jak najszybciej potrzebuje pieniędzy. Tym samym rozpoczęły się przygotowania do wojny. Przebiegały one bardzo wolno, zaciągi się spóźniały czego przyczyną była mała wiara społeczeństwa w powodzenie wyprawy.

Cytat:
W maju 1609 r. król przebywał już w Krakowie. Jego trasa w drodze na Wschód wyglądała następująco: Kraków-Lublin-Wilno-Mińsk-Borysów-Orsza i dalej do Smoleńska. Zygmunt swój wyjazd z Krakowa przekładał trzykrotnie zanim ostatecznie zdecydował się opuścić miasto 28 maja. Wcześniej, 23 maja wydał uniwersał określający procedury zarządzania państwem pod jego nieobecność.

Cytat:
18 sierpnia król wyruszył z Wilna, pozostawiając w mieście królową Konstancję, królewiczów Władysława i Jana Kazimierza oraz siostrę Annę. Kierował się w stronę Mińska, gdzie miał połączyć się z hetmanem polnym. Po spotkaniu obaj wodzowie wyruszyli na Wschód. Przez całą drogę Zygmunt otrzymywał na zmianę dobre i złe wieści. Początkowo w twierdzy smoleńskiej miało przebywać mało obrońców i należało się spieszyć, by zając miasto z marszu. Po kilku dniach okazało się jednak, że Smoleńsk nie podda się tak łatwo i będzie stawiał zacięty opór.

Cytat:
Przez cały czas drogi wodzowie zmagali się z ciągłym opóźnianiem wojsk. Na dużą część z nich należało czekać, a czas naglił. Zwolennikiem jak najszybszego podejścia pod twierdzę był Lew Sapieha, natomiast Żółkiewski był za skoncentrowaniem wszystkich sił, aby móc uderzyć. Wygrała pierwsza opcja. Hetman, aby nie dopuścić do tego, aby pod Smoleńsk dotarły zbyt małe oddziały również pośpieszał wojska. W ten sposób pierwsi żołnierze pod dowództwem kanclerza litewskiego dotarli pod twierdzę 29 września.


:!:

"Geneza wyprawy smoleńskiej 1609 roku"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15117
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-09-17, 09:55   "Warszawska Praga alternatywnie" - zaprasza Dorota Chojnowska:Cytat:
Na warszawskiej Pradze czas płynie inaczej. Wiele w niej miejsc nieoczywistych, o alternatywnej urodzie. Aby wydobyć z nich piękno trzeba mieć talent. Jak Karol Bulski - przewodnik z Praskiej Ferajny.

Cytat:
Karol Bulski nie od razu polubił warszawską Pragę. Choć to prawda, że trudno ją pokochać od pierwszego wejrzenia, jeśli stoi się na ulicy Folwarcznej. Wystarczy jednak, że Karol zacznie snuć opowieść o jej przeszłości, by chciało się wejść w zrujnowane podwórka i wsłuchać się, czy w ciszy wciąż jeszcze brzmią śmiechy bawiących się tu kiedyś dzieci. W tych okolicach znajduje się serce warszawskiej Pragi. To prawdziwie alternatywne. Wsiadamy na rowery i ruszamy w drogę, by zmysłami poczuć jego bicie.

Cytat:
Obejrzyj film i zwiedź warszawską Pragę naszym szlakiem. A potem tu wróć i przejdź inną trasą. Jeśli chcesz poznać ukryte skarby i niezwykłe historie zajrzyj na stronę www.warszawskaferajna.waw.pl , gdzie znajduje się długa lista wycieczek tematycznych po osobliwościach jakie skrywa Warszawska Praga. Wybierz się z Karolem Górskim lub z innymi przewodnikami należącymi do Praskiej Ferajny na spacer szlakiem murali i street artu, czy zobacz najpiękniejsze praskie kamienice.


:brawo:

"Warszawska Praga alternatywnie"
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-10-02, 04:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15117
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-09-17, 11:46   "Wiking to zawód, a nie pochodzenie. Badania DNA potwierdzają to, co czytamy w sagach" - temat naświetla Mariusz Błoński:Cytat:
Wszystko zaczęło się gdy w 2008 roku robotnicy budowlani pracujący na plaży w pobliżu estońskiego miasta Salme odkryli szkielety ponad 40 dobrze zbudowanych mężczyzn. Zostali oni pochowani na modłę wikińską, w dwóch okrętach, a wraz z nimi złożono broń i kosztowności. Najwyraźniej coś poszło nie tak po jednej z łupieżczych wypraw. Badania wykazały, że czterej mężczyźni, pochowani ramię w ramię, trzymający w dłoniach miecze, byli braćmi. Czterech braci pochowanych razem to coś nowego i unikatowego. To nowy przyczynek do badań, mówi Cat Jarman, archeolog z Muzeum Historii Kultury w Oslo.

Cytat:
Bliżej zagadce wikingów postanowił przyjrzeć się zespół Eske Willersleva z Uniwersytetu w Cambridge i Kopenhadze. Naukowcy zebrali w całej Skandynawii próbki DNA z okresu od 750 do 1050 roku po Chrystusie. Zgromadzili też nieco wcześniejszych i nieco późniejszych próbek genetycznych. Ponadto pobrali próbki z całej Europy i poza nią z miejsc, gdzie pochówek w jakikolwiek sposób sugerował związek z wikingami. Dotarliśmy wszędzie, gdzie mogły istnieć jakieś ślady wikingów, mówi Willerslev. W ten sposób zgromadzono i zsekwencjonowano 442 genomy z epoki wikingów z tak różnych miejsc jak Włochy, Ukraina czy Grenlandia.

Cytat:
Wiemy, że wikingowie ze Skandynawii podróżowali praktycznie po całej Europie. DNA wskazuje, że w zależności od pochodzenia preferowali oni różne kierunki ekspansji. Na przykład na Grenlandii próbowali osiedlać się wikingowie z dzisiejszej Norwegii. W wikińskich grobach na Orkadach złożono osoby, które nie pochodziły ze Skandynawii, a z kolei w niektórych pochówkach w Skandynawii spotykamy wikingów, których rodzice byli Szkotami czy Irlandczykami. W Norwegii zaś mamy pochowanych wikingów, którzy z pochodzenia byli Samami, ludem, któremu genetycznie bliżej do mieszkańców Azji Wschodniej i Syberii niż Europy. Identyfikacja jako wiking nie jest genetyczna czy etniczna, a społeczna, mówi Jarman.
"Wiking to zawód, a nie pochodzenie. Badania DNA potwierdzają to, co czytamy w sagach"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15117
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-09-17, 12:36   "Eksplozja tzw. szybkiej mody zaśmieca naszą planetę. W tym roku świat wyrzucił odzież wartą ponad 450 mld dolarów" - informuje Robert Kunzig:Cytat:
Według raportu Fundacji Ellen MacArthur od roku 2000 do 2015, kiedy ludność świata zwiększyła się o jedną piątą, produkcja odzieży uległa podwojeniu na skutek eksplozji tzw. szybkiej mody. Wobec dostępności tak wielu tanich rzeczy do 2015 r. przeciętny ciuch był noszony o jedną trzecią raza mniej. W tym roku świat wyrzucił odzież wartą ponad 450 mld dol.

Cytat:
Jorik Boer zarabia na życie, ratując część z niej jako szef Boer Group - holenderskiej firmy rodzinnej utworzonej sto lat temu na ulicach Rotterdamu, po których krążył jego pradziadek, zbierając do wózka szmaty, metal i papier. Dziś ze swojej bazy w Dordrechcie Boer kieruje pięcioma zakładami w Holandii, Belgii, Francji i Niemczech. W sumie każdego dnia zbierają i sortują - a także sprzedają do powtórnego użycia lub recyklingu - do 460 ton wyrzuconej wcześniej odzieży.

Cytat:
- Musisz mieć mnóstwo doświadczenia, żeby wiedzieć, gdzie możesz sprzedać do powtórnego użytku jakąś rzecz - powiedział Boer. Przez okno za jego plecami widziałem szybkie, ale wprawne ruchy kobiet zdejmujących ciuchy z przenośników, oglądających je pobieżnie, a potem obracających się i wrzucających daną rzecz do jednego z grubsza 60 worków. Każda z kobiet sortuje ok. trzech ton dziennie, wyjaśnił Boer. Sortowaczki muszą mieć wyczucie mody - zwłaszcza w przypadku najlepszej odzieży, stanowiącej zaledwie 5-10 proc. całości, ale zapewniającej większość zysków firmy. W Rosji i wschodniej Europie cenione rzeczy, takie jak kobieca bielizna, mogą przynieść do pięciu euro za kilogram. Większość towaru niskiej jakości jest wysyłana w 55-kilogramowych balach do Afryki, gdzie sprzedaje się go po zaledwie 50 centów za kilo.

Cytat:
Największym zmartwieniem Boerów jest to, jak odzież się zmienia. W tej chwili firma potrafi odsprzedać 60 proc. tego, co przyjmuje. Ubrania używane są nadal lepsze dla planety (nie trzeba zastępować materiału i energii użytej do ich produkcji), a także dla Boera.

Cytat:
Niektóre zostają spalone. Część poddana recyklingowi w coraz większym stopniu obejmuje tanie, zużyte rzeczy. Boer traci na tym pieniądze. Jak twierdzi, szybka moda może wysadzić go z siodła.

Cytat:
U Ellen MacArthur usłyszałem entuzjazm dla innego modelu biznesowego sprzyjającego obiegowi zamkniętemu w wielu sektorach - opartego na wynajmowaniu zamiast posiadania. Rent the Runway i inne firmy internetowe wypożyczające odzież stanowią niespełna jedną dziesiątą światowego rynku mody, ale szybko rosną.

Teoretycznie wypożyczanie jest bardziej zrównoważone. Jeśli wiele osób korzysta z tej samej rzeczy, to ogólnie ilość potrzebnej odzieży może być mniejsza. W praktyce nie jest to takie pewne. Klienci mogą po prostu uzupełniać luksusowymi elementami odzież, którą już posiadają. A wypożyczanie zwiększa popyt na opakowania, przewozy i czyszczenie chemiczne. Dziennikarka Elizabeth Cline, pisząca ostatnio dla Elle, autorka dwóch książek na temat szybkiej mody, próbowała podsumować za i przeciw. "Noszenie tego, co już masz w szafie, jest najbardziej zrównoważonym sposobem ubierania się" - stwierdziła.


...

"Eksplozja tzw. szybkiej mody zaśmieca naszą planetę. W tym roku świat wyrzucił odzież wartą ponad 450 mld dolarów"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15117
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-09-17, 16:09   "Dolina Baryczy - 10 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić w Dolinie Baryczy. Przewodnik" - rekomenduje Grzegorz Rybka:Cytat:
Dolina Baryczy może być spełnieniem marzeń na spędzenie weekendu lub urlopu w miejscu jak z bajki. Znajdziesz tu największy park krajobrazy w Polsce, będący równocześnie rajem dla olbrzymiej ilości gatunków ptaków, ale także mogących je obserwować ludzi. Możesz udać się na spacer, wyruszyć na spływ kajakowy, lub wsiąść na rower, aby podziwiać unikalny krajobraz oraz ciekawe zabytki. W końcu Dolina Baryczy nazywana bywa Krainą Możliwości. Pomimo że położona jest tylko godzinę drogi z Wrocławia, w dalszym ciągu jest mało znanym miejscem czekającym na odkrycie. Zastanawiasz się, dlaczego warto tu przyjechać, gdzie dokładnie jechać i co zobaczyć? Poznaj 10 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić w Dolinie Baryczy.
"Dolina Baryczy - 10 atrakcji, które warto zobaczyć i zwiedzić w Dolinie Baryczy. Przewodnik"
Pierwszy materiał
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15117
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-09-17, 20:59   "Podwodne centrum danych mniej awaryjne? Microsoft ujawnia wyniki eksperymentu" - zawiadamia Katarzyna Grzelak:

Cytat:
Dwa lata temu Microsoft postanowił zatopić swoje centrum danych. W szczelnie zamkniętej kapsule umieszczono serwery, a następnie całość wrzucono do wody u wybrzeży Orkadów. W tym tygodniu je wyłowiono, aby sprawdzić, jak eksperymentalne warunki wpłynęła na funkcjonowanie sprzętu.
Cytat:
Pierwszy wniosek ekspertów jest taki, że centrum danych w postaci podwodnego cylindra wypełnionego serwerami wykazało mniejszą awaryjność niż w przypadku konwencjonalnych centrów. Tylko osiem z 855 serwerów uległo awarii.

- Nasz wskaźnik awaryjności w wodzie stanowi jedną ósmą tego, co odnotowujemy na lądzie – mówi Ben Cutler, który prowadził Project Natick.

Zespół spekuluje, że większa niezawodność może być związana z faktem, że na pokładzie nie było ludzi, a do kapsuły wpompowywano raczej azot niż tlen.


:idea:

"Podwodne centrum danych mniej awaryjne? Microsoft ujawnia wyniki eksperymentu"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15117
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-09-18, 07:37   "Pustynia Kozłowska - niesamowita pustynia w środku lasu na Dolnym Śląsku" - na wycieczkę zapraszają Agnieszka, Krystian i Leoś:

Cytat:
Pustynia Kozłowska to atrakcja, o której słyszeliśmy już dawno temu. Zawsze jednak nie było nam po drodze do Borów Dolnośląskich, ponieważ ciągnęło nas w góry. Tym razem chcieliśmy wybrać prostą trasę po płaskiej drodze, na końcu której będzie wielka piaskownica w sam raz dla naszego Leona. Warto wybrać się tam jak najszybciej, ponieważ las nieustannie walczy o swoje i Pustynia Kozłowska systematycznie zarasta zmniejszając swój areał.
Cytat:
Aktualnie jest to teren nie większy niż 10 hektarów, ponieważ obszar systematycznie zarasta przez las oraz rozległe wrzosowiska. Pustynia Kozłowska jest też coraz chętniej odwiedzana przez rodziny z dziećmi, ponieważ ścieżka prowadząca na teren pustyni jest łagodna przez co można dojechać tam wózkiem lub na rowerze. Należy jednak pamiętać, że samo wejście na piaski będzie bardzo problematyczne, dlatego warto zostawić swój sprzęt przy drodze i przypiąć go do drzewa.


:!:

"Pustynia Kozłowska - niesamowita pustynia w środku lasu na Dolnym Śląsku"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Oficjalna Polska Strona Tada Williamsa

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 14