Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
DC Maniak
Autor Wiadomość
jacek 

Wysłany: 2020-08-06, 09:11   

Maciej Matusz i drugi pośród nas artykuł o "Wojnie Flashów":

Cytat:
Historia brzmi zagmatwanie, ale jest dosyć prosta. Każdy się z łatwością w niej połapie, nawet jeśli chodzi o powracającą postać ze świata speedsterów. Niestety muszę zwrócić uwagę na tempo historii, które jest zabójcze. Komiks od pewnego momentu cały czas rzuca nas w nowe, wstrząsające wydarzenia.

Cytat:
Co do samego konfliktu, to dla mnie jest on taki sobie. Szczególnie dialogi i wałkowanie tematu rodziny Wally’ego. Rozumiem, że jest to ważny wątek dla tej postaci, tylko że już widziałem powolną przemianę pre-flashpointowego Westa i tak nagła zmiana wydaje się nie pasować do tej postaci. Dialogi dla mnie też są lekko patetyczne w tym tomie od kiedy Wally i Barry walczą. Tak były dla mnie męczące, że w pewnym momencie miałem lekkie bóle głowy.

Cytat:
Rysunki jak dla mnie są przyzwoite. Jednym z artystów, który zaszczycił nas swoją obecnością w tym albumie jest Scott Kolins. Rysownik znany fanom Flasha ze względu na run Geoffa Johnsa. Przy jego rysunkach poczułem się jak w domu. Nie każdy polubi jego styl, ale ja jestem w innej grupie.

;)

"Flash" #8: "Wojna Flashów"

jacek 

Wysłany: 2020-08-12, 07:50   

W dniu dzisiejszym również Maciej Matusz. Tym razem z artykułem dotyczącym "Rachunku mocy" czyli dziewiątego tomu "Flasha":

Cytat:
Według mnie zamknięcie dużej części wątków spowodowało polepszenie jakości. Fabuła zeszła na razie na dalszy plan, a na tym pierwszym mamy rozwój postaci. Co bardzo dobrze dla mnie wróży. Zawsze w tej serii irytowała mnie zbyt duża wtórność, powtarzalność i mało postaci, które można by polubić.

Cytat:
Możliwe, że to moje nastawienie, ale teraz z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że warto kupić ten tom dla opowiedzianej w nim historii.

Cytat:
Co do rysunków, to mamy tutaj dwóch artystów. Christiana Duce’a, którego prace zajmują połowę tego albumu, a także Scotta Kolinsa. Muszę znów powiedzieć, że bardziej spodobały się kadry wykonane przez Kolinsa. Są może teoretycznie brzydsze, jednak mają w sobie lekkość, która pasuje do ukazania przygód naszego Szkarłatnego Speedstera, przez co tak mocno mi się spodobał. Christian Duce jest dla mnie słabym artystą, jeśli chodzi o rysowanie przygód Bary’ego i jego świata. Jego kreska jest bardziej realistyczna, co nie pasuje do świata przedstawionego.

:)

"Flash" #9: "Rachunek mocy"
Pierwsza analiza

jacek 

Wysłany: 2020-08-16, 11:28   

Tomasz Kabza i przemyślenia na temat noszącego tytuł "Saga Jedności - Ród El" drugiego tomu "Supermana":

Cytat:
Pierwsza część tego tomu, skupiająca się na przeżyciach Superboya w czasie jego nieobecności jest jego najsłabszą częścią i ma bardzo niewielki wpływ na właściwą fabułę tej historii. Bendis jest w niej też straszliwie niekonsekwentny. Choć co chwilę powtarzane są słowa o tym jaki olbrzymi jest wszechświat, to jednak to co pokazane jest w komiksie całkowicie temu przeczy.

Cytat:
Na szczęście druga połowa, gdy Człowiek ze Stali wraz z synem ruszają na poszukiwania Jor-Ela, by wyjaśnić powody jego dziwnego zachowania oraz spowijające go tajemnice, jest już zdecydowanie lepsza.

Cytat:
Za stronę graficzną odpowiada w większości Ivan Reis wspierany przy części z zawartych tu numerów przez Brandona Petersona. Obaj wywiązują się ze swego zadania znakomicie, z delikatnym wskazaniem na Reisa.

"Superman” #2: "Saga jedności: Ród El"
Dotychczasowe wypowiedzi

jacek 

Wysłany: 2020-08-28, 18:01   

Tomasz Kabza recenzuje zatytułowany "Mitologia" tom pierwszy "Batman - Detective Comics":

Cytat:
Nie lubię, gdy przejmujący pieczę nad seria nowy scenarzysta by pokazać jak to jest "hardkorowy" zaczyna od zabicia kogoś z otoczenia głównego bohatera. Uważam to za bardzo tani chwyt, a poza tym w większości przypadków i tak uśmiercona postać wcześniej czy później wraca do życia.

Cytat:
Wprawdzie opowieść jako całość, jak można się domyślać po jej początku, jest raczej poważna i dramatyczna to jednak nie jest pozbawiona humoru. Trudno się na przykład nie uśmiechnąć gdy do pułapki, w której związany Batman uwięziony jest pod woda wraz z wygłodniałymi rekinami dodatkowo zostaje wpuszczona cała chmara piranii. Cała sytuacja zresztą zostaje przez bohatera skwitowana w myślach pytaniem "Gdzie jest Aquaman, kiedy go potrzebuję?".

Cytat:
Rysunkami zajął się tutaj Doug Mahnke i wypadł wyśmienicie. W sumie dziwi mnie bardzo, że tak rzadko dotychczas udzielał się on przy komiksach z Batmanem.

"Batman - Detective Comics" #1: "Mitologia"
Cofamy się raptem do wczoraj.

jacek 

Wysłany: 2020-09-01, 19:57   

Krzysztof Tymczyński z trzecim pośród nas omówieniem "Globalnego pasma":

Cytat:
Ten komiks rozpisany jest w taki sposób, że w zasadzie wcale nie czujemy potrzeby mocniejszego wgryzienia się w przedstawiony świat. Scenarzysta daje nam tylko to, co stanowi podstawę, ale serwuje to tak, że czujemy iż szczegóły mogłyby tylko namieszać.

Cytat:
Co ciekawe, także i przedstawienie sylwetek samych agentów jest tutaj mocno symboliczne, ale jak najbardziej wystarczające.

Cytat:
Nie wspomniałem jeszcze o tym, że każdy z dwunastu zamieszczonych w tomie rozdziałów jest zilustrowany przez innego rysownika. Są tu naprawdę duże nazwiska, jak chociażby Simon Bisley, Steve Dillon czy Glenn Fabry, ale znalazło się też miejsce dla artystów, których znikąd nawet nie kojarzę, jak Garry Leach czy Jon J Muth.

Cytat:
Podobnie jest także z samymi scenariuszami Ellisa, które zdecydowanie doceniam za to, iż nie są pisane na zasadzie kopiuj-wklej-zmień imiona bohaterów, ale jednak nie wszystkie prezentują równy i dobry poziom.

:mrgreen:

"Globalne pasmo"
A tu jeszcze wypowiedź Bartłomieja Romanka.

jacek 

Wysłany: 2020-09-30, 17:24   

Krzysztof Pielaszek recenzuje zatytułowaną "Moje komiksy". Vol. 1: "Od Tajfuna do Supermana" książkę Pawła Ciołkiewicza - dziękujemy za informację o materiale :-D :

Cytat:
Wspomnienia stają się przyczynkiem do opowiedzenia czytelnikowi trochę o sytuacji na rynku wydawniczym za czasów PRL-u, a także o dziedzictwie Tajfuna i kolejnych składanych mu już w czasach nam bliższych hołdach.

Cytat:
Z jednej strony - tematyczny rozstrzał, z drugiej jednak wszystko trzyma się raczej tak zwanego mainstreamu.

Cytat:
Taki dobór tematów i nie aż taka wielka ilość miejsca, jaką można im było poświęcić, sprawia, że jest to raczej pozycja dla osób dopiero chcących dowiedzieć się więcej o komiksie. Trochę wejść głębiej w to medium i na podstawie zawartych w tej pracy tropów i przypisów potem pogłębiać swoją wiedzę. Tę popularnonaukową gawędę czyta się jednak bardzo dobrze.

:-D

"Moje komiksy". Vol. 1: "Od Tajfuna do Supermana"
To siódma recenzja tej książki.

jacek 

Wysłany: 2020-10-08, 11:58   

Krzysztof Tymczyński i przemyślenia po lekturze noszącego tytuł "Wyprawa po moc" dziesiątego tomu "Flasha":

Cytat:
Wyjaśnię tutaj jedną rzecz już na samym początku - nie lubię Flasha. Żadnego z nich. No dobra, może trochę Jay Garrick odbiega od tej reguły, ale każda ma jakiś wyjątek, prawda?

Cytat:
THE FLASH z Odrodzenia to nie jest jakiś straszliwie zły komiks, on jest po prostu skrajnie nijaki i rozwleczony. To, co w WYPRAWIE PO MOC rozciągnięto na sześć zeszytów, tak na dobrą sprawę zmieściłoby się w dwóch, może trzech i wtedy może uniknęlibyśmy patrzenia na starcie Allena z kolejnymi przeciwnikami, o których istnieniu lada chwila prawdopodobnie zapomną nawet w siedzibie DC Comics. Nawet pisząc ten tekst, musiałem zajrzeć do komiksu raz jeszcze, by sprawdzić jak w zasadzie na siebie mówił ten duet, bo tak mocno zapadł mi w pamięci. Ogólnie w WYPRAWIE PO MOC dzieje się dużo, nie mam zamiaru udawać, iż tego nie widzę.

Cytat:
Za rysunki w komiksie odpowiada aż trzech rysowników: Rafa Sandoval, Christian Duce oraz Minkyu Jung i przejścia między nimi są stosunkowo płynne oraz nie rzutują na odbiór całości. Z reguły jednak oznacza to zarazem, że nie mają oni jakiegoś mocno charakterystycznego stylu. Strasznie lubię te komiksy, które już na pierwszy rzut oka krzyczą do mnie, kto go narysował. Ale to może tylko ja mam takie zboczenia.

:mrgreen:

"The Flash" #10: "Wyprawa po moc"
Pierwsza wypowiedź
No to dokładam jeszcze dwie:
- Tomasza Drozdowskiego
- Sebastiana Smyka

jacek 

Wysłany: Dzisiaj 8:10   

"Batman. Opowieść obrazkowa" - tytuł omawia Krzysztof Tymczyński:

Cytat:
BATMAN: OPOWIEŚĆ OBRAZKOWA to taka hybryda książki z komiksem, gdzie narracja prowadzona jest w nietypowy sposób: na każdej stronie znajdziemy zarówno klasyczny tekst jak i jeden bądź więcej obrazków, które jednak tworzą spójną całość.

Cytat:
Od razu uprzedzę komiksowych purystów - tak, strony są celowo "przybrudzone", nie tarzałem pozycji tej w błocie.

Cytat:
BATMAN: OPOWIEŚĆ OBRAZKOWA to nie jest jakaś szczególnie rozbudowana pozycja, ponieważ całość zamyka się raptem w sześćdziesięciu czterech stronach.

Cytat:
Obie opowiastki są bardzo proste i przystępne, a mnie nawet na swój sposób cieszyło to, że czytam sobie wreszcie coś o Batmanie-detektywie w takim wręcz ocierającym się o campowość stylu.

Cytat:
Ogólnie całość jest przyjemna w odbiorze i sądzę, że dzieciakom także się spodoba.

"Batman. Opowieść obrazkowa"

Odpowiedz do tematu