Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Strony naukowe i popularnonaukowe
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 13846
Skąd: Puławy

Wysłany: 2020-07-07, 08:55   "”Pacynki” i boty kreują nasz odbiór mediów społecznościowych" - konkluduje Jan Sochaczewski:Cytat:
Fałszywe konta na Twitterze, Instagramie czy Facebooku manipulują naszym postrzeganiem rzeczywistości. Stoją za nimi zorganizowane grupy opłacane przez rządy i organizacje polityczne. Ich celem jest utrzymywanie ludzi w nieprzerwanym stanie braku zaufania dla własnych przywódców i osiąganie wymiernych celów, których nie da się uzyskać legalnymi narzędziami polityki krajowej czy międzynarodowej.

Cytat:
Platformy społecznościowe nie pokazują wszystkiego wszystkim. Za to, jak wyglądają nasze informacyjne korytka (zupełnie adekwatne określenie, którego analogię do podajnika paszy gubi się, naszym zdaniem, używając angielskiego ”feed” - red.) odpowiadają algorytmy.

Pomijając, że większość z nas nie czerpie przyjemności z obcowania z chaosem informacyjnym, właściciele korporacji za cel obrali kształtowanie naszych gustów. Cóż po tym, że dzięki ”lajkom” czy innym reakcjom pozostawianym w serwisie zarządzający Facebookiem poznają nasze upodobania, jeżeli nie będą one dopasowane do bieżącej oferty reklamodawców.


:mrgreen:

"”Pacynki” i boty kreują nasz odbiór mediów społecznościowych"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 13846
Skąd: Puławy

Wysłany: 2020-07-07, 11:00   "Lot nad kraterem Korolowa na Marsie":Cytat:
Krater Korolowa powstał w wyniku potężnej kolizji w odległej przeszłości Marsa. Ma 82 kilometry średnicy. Znajduje się na północnych nizinach Czerwonej Planety, na południe od dużej powierzchni wypełnionej wydmami, która otacza część północnej czapy polarnej planety znanej jako Olympia Undae. Nosi imię radzieckiego inżyniera rakietowego Siergieja Korolowa (1907-1966) - ojca sowieckiej technologii kosmicznej.

Jest to szczególnie dobrze zachowany przykład marsjańskiego krateru. Wypełniony jest nie śniegiem, ale lodem, którego ilość oszacowano na 2200 kilometrów sześciennych. Podobnie jak Ziemia, Mars ma pory roku i podobnie jak na naszej planecie, cieplejsze pory roku powodują cofanie się lodu. Ale nie w kraterze Korolowa. W centrum krateru przez cały rok utrzymuje się gruba na 1,8 kilometra warstwa lodu wodnego.
"Lot nad kraterem Korolowa na Marsie"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 13846
Skąd: Puławy

Wysłany: 2020-07-07, 11:23   "Płonie syberyjska tundra. Naukowcy alarmują, że Arktyka stanie się jeszcze cieplejsza" - ostrzega Katarzyna Grzelak:

Cytat:
Fala upałów spowodowana zmianami klimatycznymi sprawiła, że na terenach zwykle zbyt zimnych, by doszło tam do zaprószenia ognia, zaczynają wybuchać pożary. Naukowcy obawiają się, że pożary w rejonie syberyjskiej tundry mogą stać się regularnym zjawiskiem.
Cytat:
Jeśli pożary staną się regularnym zjawiskiem w tundrze topniejącej Syberii, może to radykalnie przekształcić całe ekosystemy, powodując przejęcie nowych gatunków i - być może - przygotowując ziemię pod kolejne pożary. Sam ogień może również pogorszyć globalne ocieplenie, spalając się głęboko w glebie i uwalniając węgiel, który gromadził się w niej jako zamrożona materia organiczna przez setki lat.


:-(

"Płonie syberyjska tundra. Naukowcy alarmują, że Arktyka stanie się jeszcze cieplejsza"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 13846
Skąd: Puławy

Wysłany: 2020-07-07, 11:54   Adrian Kuźniar: "Bakcyl filozofii" #2 - "Dlaczego istnieje raczej coś niż nic?":Cytat:
Pytanie o to, dlaczego istnieje raczej coś niż nic, należy do typowych pytań metafizyki - jest pytaniem interesującym, sprawia wrażenie zagadnienia głębokiego i tajemniczego.

Cytat:
Z problemem tym mierzyło się wielu wybitnych filozofów, w tym zwolennik twierdzenia o istnieniu innych niż nasz światów możliwych, czyli David Lewis. Materiał poświęcony jest prezentacji błyskotliwego rozwiązania Lewisa - rozwiązania, które możemy zachować nawet wówczas, gdy odrzucimy bronione przez jego autora stanowisko realizmu modalnego.


:brawo:

Adrian Kuźniar: "Bakcyl filozofii" #2 - "Dlaczego istnieje raczej coś niż nic?"
A tutaj zatytułowany "Czy możliwa jest prawdziwa przyjaźń?" pierwszy odcinek "Bakcylu".
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 13846
Skąd: Puławy

Wysłany: 2020-07-07, 14:21   "Coca-Cola, Starbucks, Adidas i inni wielcy bojkotują Facebooka za przyzwolenie na hejt" - podaje Krystyna Spark:Cytat:
W czerwcu sześć amerykańskich organizacji broniących prawa człowieka, z Ligą przeciw Zniesławieniom (Anti-Defamation League) na czele, zainicjowały akcję #StopHateforProfit. Celem ich działań jest nakłonienie reklamodawców, aby zaprzestali wszelkiej promocji na Facebooku i Instagramie. Akcja ma nadzieję, że wywrze w ten sposób presję na serwisach społecznościowych, aby w bardziej restrykcyjny sposób regulowały i kontrolowały pojawiające się na nich wpisy i komentarze, które wykorzystują mowę nienawiści.

Ruch zapoczątkował wpis prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, który w czasie protestów w odpowiedzi na śmierć George’a Floyda, napisał na Twitterze: "kiedy zaczyna się grabież, zaczyna się strzelanie." Twitter, oznaczył wpis prezydenta etykietką ostrzegawczą, na której napisano "glorifying violence" (po polsku, gloryfikacja przemocy). Facebook natomiast pozostawił wpis bez reakcji. Szef platformy, Mark Zuckerberg, zapytany o wyjaśniający komentarz, powiedział, że wpisy Trumpa powinny być "oceniane publicznie".


:?:

"Coca-Cola, Starbucks, Adidas i inni wielcy bojkotują Facebooka za przyzwolenie na hejt"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 13846
Skąd: Puławy

Wysłany: 2020-07-07, 15:05   "Indyjska misja Kiry Banasińskiej" - pisze Janusz Wróbel:Cytat:
To głównie kobiety budowały zręby szkolnictwa w osiedlach uchodźczych, prowadziły placówki opiekuńcze, pracowały w osiedlowej administracji. Wszystko to jednak były funkcje stosunkowo niskiego szczebla, tylko kilka kobiet odegrało poważniejszą rolę, zdecydowanie wyrastając ponad męskie otoczenie. Na upamiętnienie szczególnie zasługuje Kira Banasińska, delegatka Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej w Indiach i Polskiego Czerwonego Krzyża, żona konsula polskiego w Bombaju.

Cytat:
We wrześniu 1941 r. Kira Banasińska została mianowana Delegatem PCK w Indiach i z całą właściwą jej energią i poświęceniem rzuciła się wir pracy. Najpierw udało się Banasińskiej uzyskać prawo przewozu pociągami pasażerskimi ładunków przeznaczonych dla Delegatury PCK co znakomicie ułatwiło pracę. Pierwszym wielkim przedsięwzięciem Delegatury była wysyłka transportu z pomocą materialną dla ludności polskiej w Związku Sowieckim żyjącej w tragicznych warunkach.

Cytat:
Do Indii dochodziły informacje o wielkiej fali polskich uchodźców, którzy znaleźli się bez środków do życia na Węgrzech i w Rumunii. W Bombaju powstał z inicjatywy Banasińskich Polski Komitet Pomocy Ofiarom Wojny (Polish Relief Committee - PRC).

Cytat:
Uzyskano zgodę władz indyjskich na przywiezienie 500 dzieci. W połowie marca 1942 r. pierwsza grupa polskich dzieci, głównie sierot dotarła do Meszhedu, a po dłuższej kwarantannie wyruszyła w dalszą drogę do Indii.

Cytat:
Zorganizowana grupa pań-wolontariuszek pracowała przy zbieraniu, sortowaniu i reparacji odzieży, szyciu bielizny, sporządzaniu paczek. Delegatura PCK współpracowała z nadal istniejącym Komitetem Pań, któremu pozostawiono zbiórkę funduszy pieniężnych i pomocy materiałowej.


:brawo:

"Indyjska misja Kiry Banasińskiej"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 13846
Skąd: Puławy

Wysłany: 2020-07-07, 16:03   Po raz drugi na forum o Kazimierzu Odnowicielu - dzisiaj w zatytułowanym "Uczony władca" artykule Mariusza Sampa:Cytat:
Kazimierz Odnowiciel urodził się 25 lipca 1016 roku jako syn Mieszka II Lamberta i Rychezy, córki palatyna reńskiego Erenfrieda Ezzona i Matyldy, córki Ottona II i siostry Ottona III. Przydomek "Odnowiciel" nadał Kazimierzowi nieco później pierwszy polski kronikarz, Anonim zwany Gallem, ze względu na jego dokonania.

Cytat:
Według zasługującej na wiarę relacji najstarszego kronikarza polskiego, Galla Anonima, Kazimierz "w pacholęcym wieku oddany został przez rodziców do klasztoru, gdzie otrzymał gruntowne wykształcenie religijne".

Cytat:
Trudno na podstawie dzisiejszego stanu wiedzy ustalić miejsce, w którym Piastowic pobierał naukę. Dawniej przypuszczano, iż był to jeden z klasztorów zachodnioeuropejskich, obecnie najczęściej spekuluje się natomiast o rodzimym klasztorze benedyktyńskim.

Cytat:
W początkowej fazie swojej edukacji Kazimierz Odnowiciel kształcił się pod okiem prywatnego nauczyciela na dworze swego ojca. Dopiero później, w wieku 10 lat, znalazł się w klasztorze.

Cytat:
W wyniku żmudnego procesu pamięciowego przyswajania podawanych treści książę opanował trudną w tych czasach sztukę czytania i pisania.

Cytat:
Istnieje możliwość, iż książę w dalszej fazie swej edukacji ćwiczył się w studiach nad sztukami wyzwolonymi, tzw. "artes liberales", obejmujące "trivium" i "quadrivium". W skład "trivium" wchodziła gramatyka, dialektyka i retoryka.

Cytat:
W ostatecznym rozrachunku syn Mieszka II nauczył się języka łacińskiego oraz języka swej matki - niemieckiego. Wszystko zdaje się wskazywać, iż Kazimierz wprawił się również w ćwiczeniach fizycznych, skoro podczas swego późniejszego pobytu na dworze niemieckim - jak poinformował Anonim zwany Gallem - "pozyskał tam uznanie w czynach rycerskich jako nieulękły rycerz".


:!:

"Kazimierz Odnowiciel - uczony władca"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 13846
Skąd: Puławy

Wysłany: 2020-07-07, 17:15   "Bitwa, która dała Polsce niepodległość" - przypomina Dawid Siuta:Cytat:
Zaledwie kilkadziesiąt godzin temu minęła 104 rocznica jednej z najbardziej niedocenianych bitew polskiego oręża. Pomiędzy 4 a 6 lipca 1916 roku pod Kostiuchnówką na Wołyniu Legiony Polskie skutecznie broniły linii frontu przed nacierającymi przeważającymi siłami rosyjskimi. W rzeczywistości frontu wschodniego I wojny światowej nic szczególnego. Ale dla rodzących się polskich wojsk rzecz niezwykła. Niezwykle krwawa bitwa, która przyczyniła się do... odrodzenia państwa polskiego.

Cytat:
Czym więc była tak naprawdę bitwa pod Kostiuchnówką? Największą ale i najkrwawszą bitwą Legionów Polskich na wschodnim froncie I wojny światowej. Bitwą, której znaczenie militarne - choć niepomiernie wysokie - zostało przysłonięte przez znaczenie polityczne.

Cytat:
Wydarzenia z trzech dni lipcowych 1916 roku wprawiły w ruch wielką machinę polityczną, która w pierwszym etapie przyczyniła się do wydania wspomnianego już "Aktu 5 listopada" a w szerszej perspektywie do umiędzynarodowienia sprawy polskiej, o której zaczęto mówić nie tylko w Berlinie i Wiedniu ale też w Londynie, Paryżu, Moskwie a nawet w Waszyngtonie.


:idea:

"Bitwa, która dała Polsce niepodległość"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 13846
Skąd: Puławy

Wysłany: 2020-07-07, 17:39   "Odkrycie wysokoenergetycznego promieniowania gamma z dżetu w aktywnej galaktyce Centaurus A":Cytat:
W czasopiśmie "Nature" ukazała się praca badaczy z międzynarodowego obserwatorium H.E.S.S. (w tym zespołu z Obserwatorium Astronomicznego UJ), prezentująca odkrycie wysokoenergetycznej emisji gamma z relatywistycznej strugi, "dżetu", bliskiej aktywnej galaktyki Centaurus A ("Cen A").

Cytat:
Otóż, w dżecie "Cen A", daleko od centrum produkującej go galaktyki macierzystej, muszą działać potężne procesy przyśpieszania cząstek - o energii większej niż ta, jaką mają protony przyśpieszane przez fizyków w najpotężniejszych ziemskich akceleratorach. Natura tych procesów nie jest w pełni wyjaśniona - naukowcy podejrzewają, że mogą być one związane z przyśpieszaniem cząstek w falach uderzeniowych lub w procesach tzw. rekoneksji pola magnetycznego.


:!:

"Odkrycie wysokoenergetycznego promieniowania gamma z dżetu w aktywnej galaktyce Centaurus A"
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-07-08, 07:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 13846
Skąd: Puławy

Wysłany: 2020-07-07, 18:06   "Próchnica dokuczała naszym przodkom już 9 tys. lat temu" - wyniki odkryć przedstawia Szymon Zdziebłowski:Cytat:
Badacze odległej przeszłości człowieka zakładali, że próchnica stała się powszechna dopiero w czasach, kiedy człowiek zaczął prowadzić osiadły tryb życia i korzystać z bardziej przetworzonych produktów zbożowych. Na terenie Polski pierwsi rolnicy pojawili się około 7 tys. lat temu. Dlatego najnowsze wyniki badań zębów ludzi, którzy żyli w obecnej północno-wschodniej Polsce jeszcze tysiące lat wcześniej, czyli niemal 9 tys. lat temu - są dla naukowców pewnym zaskoczeniem.

Cytat:
Dlaczego próchnica pojawiła się w zębach osób, które prowadziły zbieracko-łowiecki tryb życia? Naukowcy wskazują, że ludzie ci żywili się tym, co znaleźli. Bywały to jagody i inne owoce runa leśnego, a może i miód. To oznaczać może całkiem sporo węglowodanów, które sprzyjają próchnicy.


:mrgreen:

"Próchnica dokuczała naszym przodkom już 9 tys. lat temu"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 13846
Skąd: Puławy

Wysłany: 2020-07-08, 06:28   "56 sekund, które wywróciły domy i życie Nepalczyków do góry nogami. Reportaż z Nepalu dotkniętego trzęsieniem" - tragiczne wydarzenie przypomina Julia Lachowicz:Cytat:
Trzęsienie ziemi w Nepalu 25 kwietnia 2015 roku trwało niecałą minutę. Niedługo, ale w głowach Nepalczyków - wieczność. Julia Lachowicz - dziennikarka polskiej edycji National Geographic i Iwona El Tanbouli-Jabłońska, dyrektor artystyczna magazynu, rok po zdarzeniu dotarły na miejsce katastrofy. Przypomnijmy tekst i zdjęcia bohaterki cyklu Fotograf Miesiąca Storytellers.


...

"56 sekund, które wywróciły domy i życie Nepalczyków do góry nogami. Reportaż z Nepalu dotkniętego trzęsieniem"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 13846
Skąd: Puławy

Wysłany: 2020-07-08, 06:51   "Pszczoły zabójcy. Za ich agresję odpowiada wybuchowa mieszanka genetyczna" - wypowiada się Katarzyna Grzelak:Cytat:
Wiadomo, że pszczoły zabójcy, gdy są pobudzone, potrafią przypuścić na napastnika - także na człowieka - zmasowany atak. Osoba, która zostanie wielokrotnie użądlona, może nie przeżyć spotkania z afrykańskimi pszczołami.

Cytat:
Afrykańska pszczoła miodna jest hybrydą zachodnioeuropejskiej pszczoły stworzoną pierwotnie przez skrzyżowanie nizinnej pszczoły miodnej z Afryki Wschodniej z różnymi podgatunkami pszczół europejskich - włoską i iberyjską.

Cytat:
Zespół badawczy, chcąc odkryć źródło agresji tego konkretnego gatunku, posłużył się prostym eksperymentem, aby zmierzyć odpowiedź obronną 116 pszczelich kolonii, a później zbadać genom osobników je zamieszkujących.

Cytat:
Naukowcy stwierdzili, że owady o najsilniejszej reakcji obronnej - czyli najbardziej agresywne - są bliżej spokrewnione z pszczołami miodnymi z Afryki Południowej. Jednak po zsekwencjonowaniu genomów okazało się, że genomy wpływające na agresję są powiązane z pszczołami miodnymi z Europy Zachodniej.
"Pszczoły zabójcy. Za ich agresję odpowiada wybuchowa mieszanka genetyczna"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 13846
Skąd: Puławy

Wysłany: 2020-07-08, 07:42   "Państwa oazowe na Jedwabnym Szlaku- stan badań" - opowiada Daniel Morek:Cytat:
Wysoki rozwój gospodarczy współczesnych Chin oraz poszukiwanie nowych rynków zbytu, doprowadziło w ostatnich latach, do powstania Nowego Szlaku Jedwabnego. Mimo, iż ten nowy szlak handlowy będzie prowadzony głównie transportem kolejowym oraz przebiegać będzie w innym kierunku, widoczne jest, jak sama nazwa wskazuje, nawiązanie do historycznego Szlaku Jedwabnego. Ten szlak był najstarszą drogą łączności pomiędzy Chinami a resztą świata. Jednakże przez dłuższy czas, badania nad szlakiem, jego wpływem (czy też brakiem takowego) na handel i łączność z cesarskimi Chinami, były zaniedbywane.


:idea:

"Państwa oazowe na Jedwabnym Szlaku- stan badań"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 13846
Skąd: Puławy

Wysłany: 2020-07-08, 08:05   "Naukowiec: Papirusy były używane w Egipcie jeszcze w czasach arabskich" - informuje Szymon Zdziebłowski:Cytat:
Aż do IX w., czyli 200 lat po objęciu rządów przez Arabów na terenie Egiptu, do codziennych zapisków i w administracji stosowano zwoje papirusowe, znane od początku istnienia państwa faraonów. O początkach arabskiej dominacji w Egipcie opowiada papirolog z UW.

Cytat:
Papirus to materiał piśmienniczy, który wytwarzano z pociętych łodyg cibory papirusowej rosnącej nad Nilem w starożytności, a także w średniowieczu. Dziś nie zobaczymy już jednak tej rośliny naturalnie rosnącej w Egipcie. Na papirusach zapisywano zlecenia pobrania podatków, ich pokwitowania, akty zawarcia małżeństwa, umowy dotyczące sprzedaży, ale też listy oficjalne i prywatne. Pojedyncze karty odcinano z długich papirusowych zwojów. Papirusy zostały wyparte dopiero po ok. 200 latach od inwazji arabskiej na Egipt, czyli na przełomie VIII i IX w. Wówczas popularność szybko zaczął zyskiwać papier - wyjaśnia naukowiec.

"Naukowiec: Papirusy były używane w Egipcie jeszcze w czasach arabskich"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 13846
Skąd: Puławy

Wysłany: 2020-07-08, 08:27   "Dolina Mnikowska i Wąwóz Półrzeczki - dla nas najpiękniejsze" - zachwalają Angelika, Maja i Mateusz Grzegorzek:Cytat:
Dolinka Mnikowska to jedna z Dolinek Krakowskich, którą odwiedziliśmy jako pierwszą. Zachwyciła nas najbardziej ze wszystkich. To wąwóz mierzący zaledwie 2 kilometry, znajdujący się w Dolinie Sanki. Aby ją przejść potrzeba około 25 minut. Głównym celem jest polanka i skała z Matką Boską Skalską, przy której można usiąść i zachwycać się pięknem dolinki. Można tam wyruszyć pieszo, rowerem, a nawet zabrać dziecko do wózka. Mieszkańcy Krakowa w okresie letnim bardzo chętnie przybywają tutaj na plenerowe Msze Święte, które są na miejscu odprawiane.


:-D

"Dolina Mnikowska i Wąwóz Półrzeczki - dla nas najpiękniejsze"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Forum KGB

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,31 sekundy. Zapytań do SQL: 12