Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wielkie Archiwum Komiksu
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15112
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-06-23, 05:14   

"Lucky Luke na Dzikim Wschodzie" - na ciekawe rozpoczęcie wtorku od autora recenzji czyli Andrzeja "Mamonia" Kłopotowskiego" - podziękowania :-D - uwagi na temat zatytułowanego "W cieniu wież wiertniczych" osiemnastego albumu przygód "Lucky Luke'a":Cytat:
Zawsze pojawią się tacy, którzy spróbują wysiudać z interesu tych, którzy chcą zarabiać uczciwie. Tak też jest w tym przypadku. Ten zły to niejaki Barry Blunt ze swoją bandą. Nie muszę chyba dodawać, że sytuację w miasteczku odkręcić musi Lucky Luke. Odkręcić i znów przywrócić wiarę w uczciwość, a dodatkowo na właściwe "tory" znów ustawić pułkownika Drake’a, od którego całe szaleństwo się zaczęło.

Cytat:
Jak to w tej serii bywa, "W cieniu wież wiertniczych" tradycyjnie bazuje na stereotypach. Goscinny wykorzystuje do budowania scenariusza przełomowe chwile z czasów amerykańskiego osadnictwa (chciałem napisać podboju Dzikiego Zachodu, ale w tym przypadku akcja dzieje się na równie dzikim - jak się okazuje - wschodzie).
"Lucky Luke" #18: "W cieniu wież wiertniczych"
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-10-27, 15:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15112
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-06-23, 16:59   

"Chemia w zinie" - na podwieczorek także coś jest od kolegi Andrzeja - a mianowicie omówienie tytułu "Chemia z Niemiec" - cieszymy się :-D :Cytat:
To niewielki fanzin. Zwie sie "Chemia z Niemiec" i poświęcony jest tematom okołochemiczno-niemieckim właśnie. Wiadomo. Chemia z Niemiec jest lepsza niż sprzedawana nawet pod tą samą marką w Polsce. A jeśli z Niemiec, to nie kupimy jej w sklepach, ale na bazarach. I właśnie bazarom swój zbiorek Gośka Kulik poświęca.

Cytat:
Róże, pomarańcze, fiolety składają się na Polskę przaśno-buraczaną. Polskę, dla której luksusem jest sprzedawana z busa - będąca namiastką prawdziwego luksusu - tytułowa "Chemia z Niemiec". Ale i Polskę, która w takim wydaniu hipnotyzuje i przyciąga.


:mrgreen:

"Chemia z Niemiec"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15112
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-06-25, 00:07   

"Zbrodnia u Moneta". Czwartek rozpoczynamy od nadesłanego przez autora wypowiedzi czyli Andrzeja "Mamonia" Kłopotowskiego artykułu o albumie "Czarne nenufary" - pozdrawiamy kolegę serdecznie :-D :Cytat:
Trzy kobiety. W różnym wieku. W jednym miasteczku. A może to wcale nie trzy kobiety? Może to ta sama kobieta w różnym wieku? Może spotykają się w jednym miejscu i w jednym czasie nie faktycznie, ale sceny budujące historię współczesną przeplatają się ze wspomnieniami i wypadami w przyszłość? Może mamy jedno miejsce i trzy czasy? Przyznaję, początkowo to zaskakuje. Ale finał wynagradza wszelkie niedomówienia i niejasności. Ani mi w głowie, by go zdradzić. Po co mielibyście wtedy czytać kryminał, w którym już wiecie kto zabił?

Cytat:
Więcej ducha Moneta - czy szerzej impresjonistów - wyczuwamy w warstwie graficznej komiksu. Didier Cassegrain umiejętnie wykorzystał światło, cienie, kolory, które w malarstwie impresjonistycznym budowały cały nastrój.


:-D

"Czarne nenufary"

I od razu dwie wcześniejsze wypowiedzi:

- Pawła Deptucha:

Cytat:
Powieść Bussiego, choć była bestsellerem, zbierała jednak kuksańce za nużący początek i zbyt rozbudowane opisy miasteczka. Autorom komiksu tę wadę udało się przekuć w zdumiewającą zaletę, której architektem jest w szczególności Cassegrain. Rysownik z tychże opisów uczynił najmocniejszą stronę albumu, przekształcając je w przepiękne i urzekające ilustracje.

Cytat:
W ślad za kapitalną oprawą graficzną podąża też oczywiście fabuła. Z pozoru morderstwo i wypływające wokół niego kolejne tajemnice zdają się być "zwyczajne" i nie zapowiadają przewrotnego, zaskakującego finału, w którym wszystkie puzzle wskakują na swoje miejsce, ale niekoniecznie tak, jakby można tego oczekiwać.


:-D

"Czarne nenufary"

- Marcina Kamińskiego:

Cytat:
"Czarne nenufary" to wyjątkowe połączenie trzymającego w napięciu kryminału, z pełną namiętności historią miłosną oraz nastrojową opowieścią o francuskiej prowincji. Intryga stworzona przez Bussiego jest pełna niespodzianek i niedopowiedzeń, a przy tym niezwykle precyzyjna i zwieńczona absolutnie zaskakującym finałem. Obok zagadki kryminalnej i mrocznych sekretów z przeszłości, w "Czarnych nenufarach" znalazło się również miejsce na historię sztuki, ciekawostki z życia Moneta oraz erotyczne napięcie. Krótko mówiąc, kupując ten komiks dostajecie 144 strony piorunującej, hipnotycznej wręcz mieszanki, od której trudno się oderwać.

Cytat:
"Czarne nenufary" są w całości narysowane i pokolorowane przez Cassegraina, na którego planszach ołówek i farba łączą się i przenikają nadając kadrom wyjątkową teksturę. Wiele z nich wiernie odzwierciedla prawdziwe Giverny jak również jego najważniejsze miejsce, w tym dom samego Moneta. Kolorystycznie Cassegrain nawiązuje do palety barw, którymi najchętniej posługiwał się Claude Monet.


:-D

"Czarne nenufary"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15112
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-06-30, 03:03   

Wtorek rozpoczynam od otrzymanego wczoraj od autora materiału czyli "Mamonia" artykułu o zatytułowanym "Bękarty rewolweru" siódmym tomie "Szóstego rewolweru" - dziękuję :-D :Cytat:
To raczej wypełniacz. Próba powtórzenia sukcesu, dopełnienia pewnych wątków. Przynajmniej tak na tę chwilę to może odebrać czytelnik. Scenarzysta Cullen Bunn do spółki z trójką grafików - to Brian Hurtt, Brian Churilla i Bill Crabtree - jakby łapali oddech przed kolejnym, pełnym pościgów i fabularnych zakrętów tomem "Szóstego rewolweru" zasadniczego. Chyba, że miniserie - a tych jest jeszcze kilka na horyzoncie - splotą się w coś większego?

Cytat:
W "Bękartach rewolweru" każdemu z zakapiorów/bohaterów Cullen Bunn poświecił jeden rozdział miniserii. W ostatnim na powrót ich drogi schodzą się. Czy "Bękarty rewolweru" dodają coś do serii głównej? I tak, i nie.


;)

"Szósty rewolwer" #7: "Bękarty rewolweru"
Szczegółowe informacje, opis i przykładowe plansze
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15112
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-07-09, 10:12   

"Kajko i Kokosz w Pyrlandii" - dziś od Andrzeja artykuł o zatytułowanym "Kaju i Kokot. Lania lotania" poznańskim odpowiedniku "Kajka i Kokosza. Szkoły latania" - podziękowania :-D :Cytat:
Na mowę poznaniaków komiks przełożył Janusz Kubel. To promotor gwary, który na swym koncie ma m.in. przekład "Kubusia Puchatka" (w wersji poznańskiej został wydany jako "Misiu Szpeniolek") i "Małego Księcia" (czyli "Księcia Szaranka"). O dobór odpowiedniego słownictwa poznaniacy mogą być więc spokojni.

Cytat:
Komiks "Lania lotania" (czyli "Szkoła latania") ma zachęcać do odkrywania gwary, pokazywania odmienności językowej regionu. W szczyceniu się, że w Poznaniu mówi się inaczej.

Cytat:
O samym komiksie pisano już wielokrotnie. Ba, jest nawet lekturą szkolą w podstawówce! Dla Janusza Christy "Szkoła latania" była pierwszą opowieścią z Kajkiem i Kokoszem, która nie powstawała w formie gazetowych pasków, ale w postaci plansz.


:)

"Kaju i Kokot. Lania lotania"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15112
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-07-10, 12:00   

"Yakari rusza do krainy wilków" - Natomiast dziś omówienie zatytułowanego właśnie "W krainie wilków" ósmego tomu przygód "Yakarego" - dziękujemy Andrzeju :-D :Cytat:
Przyczynkiem do odkrycia sekretów wilków jest wydarzenie sprzed kilku lat, w którym brał udział jeden z Indian - Niespokojny Wilk. Od tamtego czasu ma na pieńku z wilkami, a zwłaszcza z Trzyłapem, który szczególnie zalazł mu za skórę. Chce tylko zemsty.

Nie, nie ma w komiksie agresji. Nie ma krwi. Tak nakreślony scenariusz pozwala autorom zrealizować ciepłą historię o wilkach (w fabule np. pojawia się piękna, wilcza legenda o śpiewie, którego słońce nie pokochało, ale za to zauroczył on księżyc). O ich miejscu w ekosystemie, życiu obok ludzi. Pozwala przełamać stereotypowe myślenie o tych czworonogach (wiadomo, "Czerwony kapturek" zrobił swoje...).


:)

"Yakari" #8: "W krainie wilków"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15112
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-07-12, 07:16   

"Daltonowie odzyskują wiarę?" - Andrzej "Mamoń" Kłopotowski nam podrzucił swój najnowszy tekst o zatytułowanym "Prorok" 68 zeszycie przygód "Lucky Luke'a" - jasne, że Mu dziękujemy :-D :Cytat:
Napisany przez Patricka Nordmanna odcinek jest już 68. albumem w kultowej serii o kowboju strzelającym szybciej od własnego cienia. I jest odcinkiem ponadprzeciętnym. Sporo w nim świeżości głównie z racji niewykorzystywanego do tej pory patentu z religią. A przecież religia była obecna na Dzikim Zachodzie, podobnie jak kolej, saloony, Indianie, telegrafy, pierwsze mosty czy zakapiory pokroju Daltonów właśnie. I jest doskonałym punktem wyjścia do napisania zabawnej historii, korzystającej z wszelkich jej jasnych i ciemnych stron.


:)

"Lucky Luke" #68: "Prorok"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15112
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-07-15, 05:53   

"Gdzie jest Sabrina Gallo?" - Środę zaczynamy od nadesłanego przez Andrzeja "Mamonia" Kłopotowskiego tekstu o "Sabrinie" - dziękujemy koledze :-D :Cytat:
W komiksie tym nie ma klasycznej akcji. Nie ma pośpiechu, nie ma gonitwy, nie ma ciągłych poszukiwań. Akcja rozgrywa się głównie w rozmowach. W wymianach zdań, myśli, spostrzeżeń. Płynie wolno. Sączy się głównie z ust bohaterów.

Cytat:
Jednak mimo pozornego braku akcji w tym komiksie dzieje się wiele. Przecież Sabrina Gallo zostaje zamordowana! Fakt ten autor wykorzystuje, by przedstawić emocje jakie targają portretowanymi przez niego postaciami.

Cytat:
Autor doskonale pokazuje też kryzys w jakim są dziś relacje międzyludzkie. W świecie gdzie realność miesza się z wirtualną rzeczywistością, gdzie substytutem relacji są kontakty telefoniczne czy przez skype, a czasami najlepsze związki to te na odległość, rozmowy o niczym są jedynymi, możliwymi do przeprowadzenia z bliskimi bohaterom ludźmi. Pokazane w "Sabrinie" społeczeństwo jest dysfunkcyjne.


:)

"Sabrina"
Pierwsza wypowiedź
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15112
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-07-16, 06:39   

"Familiada" - Andrzej "Mamoń" Kłopotowski wczoraj nadesłał - no to dziękując Mu dzisiaj zamieszczam - przed Wami "Czarny Młot" #4: "Era zagłady" #2 :-D :Cytat:
Tom drugi otwierają dwa rozdziały narysowane przez Richa Tommaso. To rozterki Weirda, który trafia do świata bohaterów porzuconych serii komiksowych. Są one niczym innym aniżeli zabawą z formułą komiksową, gdzie o przyszłości decydują wyniki sprzedaży, a elementem na ich poprawienie może stać się popularne nazwisko.

Cytat:
Więcej dzieje się w pięciu kolejnych rozdziałach, w których piórka do rysowania przejmuje na powrót Dean Ormston, a Lemire próbuje prostować to, co namieszał. Na powrót osadza w rolach poszczególnych bohaterów, którzy - po utracie pamięci - zaczynają żyć na nowo.


:)

"Czarny Młot" #4: "Era zagłady" #2
Szczegółowe informacje, opis i przykładowe plansze
Materiały o części pierwszej
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15112
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-07-18, 09:22   

"Przemiana" - nowy dzień, nowy artykuł od Andrzeja - super :-D . Teraz jest to tekst o albumie "Robert Silverberg. W dół, do Ziemi":Cytat:
Wykreowana przez Silverberga niezależna Belzagor w latach 70. musiała kojarzyć się z kolonializowanymi przez wielkich naszego świata państwami, które dopiero co uzyskały niepodległość. Zresztą i dziś porównanie to jest jak najbardziej na miejscu. Opisane przez Silverberga w powieści, a pokazane w komiksie przez duet Philippe Thirault (scenariusz) i Laura Zuchetti (rysunki) miejsce ma sporo wspólnego ze wspólnotami plemiennymi. Rytuały - niezrozumiałe przez obserwatorów z naszej rzeczywistości - są czymś naturalnym, powtarzanym od pokoleń przez rdzennych mieszkańców.

Cytat:
Jednocześnie to dobra lektura łącząca fabułę science fiction ze zwrotami akcji, zamianą ról (dosłownie) i miłosnymi rozterkami. Podana bez przegięcia w jakąkolwiek ze stron. W wersji rysunkowej to także sprawnie opisana i skumulowana do niewiele ponad stu plansz historia.


:)

"Robert Silverberg. W dół, do Ziemi"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15112
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-07-26, 04:15   

Andrzej "Mamoń" Kłopotowski na dzień dobry nam nadesłał swoją recenzję "Klubu Detektywów" - dziękujemy :-D :Cytat:
Każdy ma swoje sposoby na śledztwo. Nawet jeśli ma to być śledztwo metodą opartą o brak metod. W połączeniu z genialnymi dialogami, uwagami, docinkami i kąśliwymi komentarzami, dostajemy tekstowy i fabularny majstersztyk. W duchu brytyjskiego humoru, którego nie powstydziła by się ekipa spod znaku Monty Pythona. Tu flegma łączy się z inteligentnym żartem. Również żartem bohaterów na swój temat.

Cytat:
Wszystko to rozgrywa się w przepięknie wyrysowanych plenerach. Wielka Brytania – ze swoimi klifami, łąkami i eleganckimi willami to samograj. Wstawieni w taki plener TACY bohaterowie to samograj podwójny.


:-D

"Klub Detektywów
Cztery poprzednie omówienia
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15112
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-08-02, 23:51   

"Promethea. Jedna bohaterka w trzech odsłonach" czyli od Andrzeja "Mamonia" Kłopotowskiego na rozpoczęcie nowego tygodnia recenzja "Promethei" księgi trzeciej - uśmiechamy się do Andrzeja :-D :Cytat:
Oswajanie się z postacią - w haśle tym mieści się zarówno odkrywanie mocy, jak i poznanie wcześniejszych wcieleń Promethei - było tematem tomu pierwszego, wypuszczonego na polski rynek przez Egmont już w 2019 roku. Tom drugi był mocnym pogłębieniem mitologii świata opisywanego przez Alana Moore’a. Wreszcie trójka to walka Sophie z samą sobą. Walka o kontrolę nad własnym ciałem w kontekście końca świata, do którego doprowadzić może Promehtea.

Cytat:
Wędrówka przez światy, odsłanianie kolejnych kart związanych z kabałą, tarotem, biblią, wierzeniami Bliskiego Wschodu ma w sobie wiele wspólnego z wędrówką przez krainę Władcy Snów, w jaką zabierał nas Gaiman.

Cytat:
Z gaimanowskim cyklem kojarzyć mogą się też graficzne kreacje Jamesa H. Williamsa III. Kadry stają się rzeczą umowną.

Cytat:
Sięga po secesję, psychodelę, fotografię, rysunek realistyczny czy – wręcz przeciwnie – zaledwie kolorowe plamy oddające nastrój odwiedzanych przestrzeni. Komiksowe medium pokazuje więc z różnych perspektyw.


:!:

"Promethea" księga trzecia
Dwie pierwsze wizyty albumu
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15112
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-08-12, 05:57   

"Spod znaku płaszcza i szpady" - od Andrzeja "Mamonia" Kłopotowskiego na rozpoczęcie komiksowej środy recenzja pierwszego integrala tytułu "Płaszcz i szpony". Pozdrawiamy kolegę :-D :Cytat:
"Płaszcz i szpony" to doprawdy epicka opowieść. Zakomponowana i rozpisana z rozmachem na komiksowe plansze. Ale o to akurat można było raczej być spokojnym.

Cytat:
Już sam tytuł to parafraza całego gatunku powieści i filmów spod znaku "płaszcza i szpady".
Cytat:
Bohaterowie mają w sobie coś z muszkieterów wymyślonych przez Aleksandra Dumasa. Kiedy trzeba, staną do walki. A gdy na horyzoncie pojawia się piękna dama, skorzy są do tego jeszcze bardziej.

Cytat:
Oczywiście bohaterowie w zwierzęcych kostiumach to kolejne nawiązanie, tym razem do klasycznych bajek La'Fontaine'a.


:-D

"Płaszcz i szpony" integral I
Pierwsza wypowiedź
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15112
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-08-13, 03:14   

Środę zaczęliśmy od artykułu nadesłanego przez Andrzeja i tak samo jest z czwartkiem - dziś jest to recenzja noszącego tytuł "Sieroty z Fortu Messaoud" drugiego albumu "OKP Dolores" - uśmiechamy się w podziękowaniu do recenzenta :-D :Cytat:
Drugi tom serii, która swą nazwę wzięła od latającej fortecy nie przynosi zbyt wielu odpowiedzi.

Cytat:
Ba, do pytań jakie czytelnik zadawał sobie po lekturze pierwszego tomu - była to "Ścieżka Nowych Pionierów" - w trakcie czytania tomu "Sieroty z fortu Messaoud" dochodzą kolejne.

Cytat:
Czyżby więc Didier Tarquin i Lyse Tarquin wodzili czytelnika gdzieś po cudnych manowcach? Nic z tych rzeczy. Tom drugi wciąż dopiero wprowadza czytelnika w kreowany przez nich świat. "OKP Dolores" ciągle się rozkręca. Ciągle wchodzi na nowe tory. Pozostaje mieć nadzieję, że tory te mają sens i ci, którzy znani byli do tej pory z rysunków do komiksów ze świata Troy, będą w stanie je zgrabnie połączyć w spójną, logiczną całość. Bo do rysunków zastrzeżeń mieć nie można.


:)

"OKP Dolores" #2: "Sieroty z Fortu Messaoud"
Pierwszy materiał wczoraj.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15112
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-08-15, 15:19   

Poobiednią działalność rozpoczynamy od niedawno nadesłanej przez autora wypowiedzi czyli Andrzeja "Mamonia" Kłopotowskiego recenzji albumu "Detective Comics" #1000 czyli się cieszymy :-D :Cytat:
Jak na jubileuszową antologię przystało autorzy podeszli do tematu Batmana dość kreatywnie. Trzymają się wykreowanej przez osiem dekad mitologii, wyjmują z niej motywy, przetwarzają i układają w nowe historie.

Cytat:
Są oczywiście też reminiscencje - gdy przeciwnikami są Scarface, Bane, Poison Ivy czy Two Face. No i przede wszystkim jest w zbiorku mrok, padający deszcz, kilka kryminalnych zagadek i wyświetlany na niebie symbol Batmana. Nie zabrakło też pamiątkowej, jubileuszowej fotki z całą Batrodziną! Bez tego jubileusz nie byłby kompletny.

Cytat:
Graficznie wyróżniają się dwie nowelki. Pierwszą z nich jest "Heretyk" narysowany przez Neala Adamsa. Widać w niej "brud", którego nie przyćmiły kolory. Drugą jest "Wiem", do której plansze narysował Alex Maleev. Tu uwagę zwracają "kanciaste", wyrysowane grubą kreską postaci Batmana i Pingwina.


:)

"Detective Comics" #1000
To trzecia analiza tego zbioru.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Forum KGB

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 13