Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wielkie Archiwum Komiksu
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-05-23, 01:03   

Na powitanie dnia premierowa recenzja "Sezonu polowań" od Andrzeja "Mamonia" Kłopotowskiego - dziękujemy :-D :Cytat:
Emiliano Pagani zbudował historię, którą można odczytywać na kilku płaszczyznach. Próbuje zrozumieć niewielką, zamkniętą społeczność nieprzygotowaną na zmiany. Pokazuje myśliwych żyjących od pokoleń według jednego, wbitego w głowę wzorca. Prezentuje kobiety bojące się zagrożenia, jakim są imigranci. Wreszcie zahacza o samych imigrantów, którzy – pamiętając koszmar jaki zostawili za sobą - próbują zacząć wszystko od nowa. Porównuje ich - ustami swoich bohaterów - do dzików, których też przybywa w okolicy...

Cytat:
Ale komiks nie miałby takiej siły oddziaływania bez rysunków Bruno Cannucciariego. To dokładne, ołówkowe szkice, których szarość podbija tylko klimat miejsca.


:idea:

"Sezon polowań"
Szczegółowe informacje, obszerny opis i przykładowe grafiki
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-05-24, 18:07   

"Sprawiedliwa wśród narodów świata". Mamy omówienie kolejnego ważnego tytułu od Andrzeja "Mamonia" Kłopotowskiego a mianowicie zatytułowanego "Życie po" piątego tomu "Ireny" - jesteśmy oczywiście zobowiązani :) :Cytat:
"Życie po" zaczyna się w roku 1983, kiedy Irena Sendlerowa przyjeżdża do Jerozolimy, do Jad Waszem, by - w osiemnaście lat po otrzymaniu tytułu Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata - wreszcie zasadzić tu swoje drzewko oliwne.

Cytat:
Zaraz jednak fabuła wraca do czasów wojny, gdy Irena wspomina szpitale polowe, nazistowskich prześladowców, transporty z więźniami do Treblinki - jak ten, którym odjeżdża Janusz Korczak ze swoimi wychowankami.

Cytat:
Rysujący serię David Evrard (i wspierający go kolorysta Walter) zaskoczyli mnie tym razem kilkoma symbolicznymi scenami.

Cytat:
To np. wychodzące spod ziemi, z zakopanych ze słoików dzieciaki, które rozpoczynają nowe życie.

Cytat:
Seria "Irena" jest biografią niebanalną. Opowieść o takiej osobie jak Irena Sendlerowa można było bowiem sprowadzić do pełnej patosu, prostej opowieści rysunkowej, zilustrowanej pseudorealistyczną kreską. Tymczasem zespołowi autorskiemu udało się stworzyć taką trochę narysowaną baśń. Historię, w którą nie do końca chce się wierzyć. Trudno bowiem uwierzyć w to, co Irena Sendlerowa ze swoimi przyjaciółmi zrobiła.


...

"Irena" #5: "Życie po"
Szczegółowe informacje, opis i przykładowe plansze
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-05-26, 16:33   

"Binio Bill. Piąty strzał" - "Binio Bill... i Szalony Heronimo" w dniu dzisiejszym też od Andrzeja - ale się cieszymy :-D :Cytat:
Kolorystykę zgodą z duchem prac Jerzego Wróblewskiego stworzył Tomasz Kaczkowski. Dał się poznać jako rysownik serii "Niezła draka, Drapak" oraz kolorów do cyklu "Miś Zbyś na tropie". Trudno też mówić, że nie miał na czym się wzorować. Poprzednie albumy wydane przez Kulturę Gniewu były solidną podstawą, by kolor zbudować od podstaw.

Cytat:
A scenariusz? Cóż. "Binio Bill i Szalony Heronimo" nie ma już energii, jaką kipiały opowieści "100 karabinów", "Trojaczki Benneta" czy "Śladami Kida Walkera". W historiach albumowych Wróblewski nie "upychał" kadrów na planszach, a fabułę potrafił rozwlekać. W tym albumie mamy chyba najlepszy dowód - kilka plansz w deszczu i wietrze, gdzie rolę gra np. kapelusz. Niby zabawnych, ale będących jednak wypełniaczem. Można też zastanawiać się po co w fabułę wpleciona jest historia Katherine Górski? Może Wróblewski miał jakieś kolejne plany związane z Binio Billem?


:P

"Binio Bill... i Szalony Heronimo"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-05-28, 06:53   

"Krótki komiks o dojrzewaniu" - "Słuchajcie dziewczyny!" w dniu dzisiejszym od Andrzeja - jasne, że się cieszymy :-D :Cytat:
O otwartości autorki na normalność świadczy już okładka książki. To właśnie Katja ze swoimi przyjaciółkami w trakcie jednej z podróży przez siebie. Podróży przez krainę gdzie można rozmawiać o ciąży, zależności finansowej od rodziny, zardzewiałych żyletkach (ich duch prześladuje autorkę-bohaterkę w jednej z opowieści) i randce w ciemno z życiowymi palantami. Można też przełamywać mury (symbolem jest Mur Berliński) myślenia o strefach dla dziewczynek i strefach dla chłopców. Przecież pośrodku, między nimi, też jest życie!

Cytat:
Specyficzny jest układ opowieści. Nie mamy bowiem do czynienia z klasycznym komiksem, ale ułożonym w narracyjny cykl zestawem całostronicowych ilustracji.


:-D

"Słuchajcie dziewczyny!"
Artykuł od Michała
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-05-28, 13:25   

Po raz drugi dzisiaj Andrzej - dziękujemy :-D :

"Miś Zbyś i brudna kampania wyborcza" - "Detektyw Miś Zbyś na tropie" #6: "Wielki bałagan":Cytat:
Komiks Macieja Jasińskiego (scenariusz), Piotra Nowackiego (rysunki) oraz Tomasza Kaczkowksiego (kolor) od początku serwuje dzieciakom pełne zwrotów akcji przygody będące inteligentną rozrywka, w duchu mistrzów polskiego komiksu dziecięcego.

Cytat:
Zbyś, miś Zbyś oraz Mruk, borsuk Mruk. I pomagają w sobie tylko znany sposób. Trochę idąc tropem podsuwanych przez dedukcję pomysłów, trochę idąc na żywioł. Dzięki temu Maciej Jasiński kolejny raz mógł napisać wciągającą małego czytelnika fabułę.

Cytat:
A Piotr Nowacki mógł ją w sobie charakterystyczny sposób zilustrować. Dla mnie to właśnie Butenko XXI wieku. W planszach "Misia Zbysia" jest ten sam graficzny luz co w "Guciu i Cezarze" oraz ta sama prosta (nie mylić z prostacka) elegancja.


:)

"Detektyw Miś Zbyś na tropie" #6: "Wielki bałagan"
Poranny tekst od Artura
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-06-01, 08:32   

"Wszyscy jesteśmy Oskarami" - "Oskar Ed: Mój największy sen" od autora wypowiedzi czyli Andrzeja "Mamonia" Kłopotowskiego - dziękujemy koledze z uśmiechem :-D :Cytat:
Podtytuł tego komiksu brzmi "Mój największy sen". I cały komiks jest jak sen. Realistyczny, a jednocześnie surrealistyczny. Zbudowany na zasadzie zestawienia tego, co znajduje się tuż obok nas z tym co skrywamy w lękach, pragnieniach, marzeniach. To komiks drogi. Z tym, że droga również ma kilka znaczeń. Ta fizyczna dzieje się w starym samochodzie, z pękniętą szybą i wielką dziurą w dachu.

Cytat:
Z kolejnymi planszami realny świat schodzi na bok. Coraz więcej jest absurdu. Łącznie z zamianą ról. Nie Oskar jest dziwakiem, ale coraz bardziej nieracjonalne stają się zachowania jego rodziców.


:!:

"Oskar Ed: Mój największy sen"
Szczegółowe informacje, opis i przykładowe plansze
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-06-03, 05:41   

"Jazz Maynard" #2 "Trylogia islandzka" - dziękujemy Andrzeju :-D :Cytat:
Do fabuły nie można mieć większych zastrzeżeń. Tak samo do rysunków (ha, autorzy zdradzają, że przy kreowaniu głównego bohatera inspirowali się "Pianistą" Romana Polańskiego!). Ale czegoś mi w komiksie brakuje. Brakuje mi klimatu. Barcelona to miasto, które jest wręcz wymarzonym, by stała się scenerią dla komiksu sensacyjnego. Tymczasem jest potraktowana po macoszemu. Kilka scen z lokalnych knajpek to za mało, by "osadzić" fabułę w mieście. Podobnie jest w przypadku drugiej z trylogii. Islandia w niej właściwie nie istnieje. Dlaczego?

Cytat:
Chciałoby się, aby muzyka zagrała ważniejszą rolę w komiksie. Bo tak równie dobrze "Trylogia barcelońska" mogłaby rozgrywać się w Berlinie, a "Trylogia islandzka" w Luksemburgu. Wszędzie bowiem nie brakuje złodziejaszków, narodowców i mafiosów.


;)

"Jazz Maynard" #2 "Trylogia islandzka"
Poprzednie omówienia "Trylogii islandzkiej"
Poprzednie analizy "Trylogii barcelońskiej"
A tutaj zaległe - Marcina Knyszyńskiego.
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-09-01, 10:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-06-07, 05:56   

Co tam nowego Andrzej do nas nadesłał? Ciekawi? Bo ja bardzo :-D :

"Świnie przy korycie" - "Folwark zwierzęcy":Cytat:
"Folwark zwierzęcy" wziął na tapetę brazylijski artysta Odyr. Stworzył coś między bogato ilustrowanym "pikczerbukiem", a komiksem. Tekst Orwella dopełnił nastrojowymi akwarelkami, bez podziału na kadry, bez tradycyjnego układu plansz. Ale jednocześnie z obrazów stworzył komiksową narrację.

Cytat:
Tworzenie podziałów społecznych, segregacja na tych lepszych i tych gorszych, budowanie własnej polityki historycznej, stosowanie aparatu represji... Czy to czegoś nie przypomina? Choć mamy rok 2020 schemat działania populistów wciąż się nie zmienił.


:!:

"Folwark zwierzęcy"
Nad artykułem "Mamonia" znajduje się późniejszy - autorstwa "WKP".
A tutaj omówienie przygotowane przez drugiego Andrzeja.
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-06-17, 18:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-06-07, 17:15   

Po raz drugi w dniu dzisiejszym Andrzej - pozdrawiamy Go zatem z uśmiechem :-D :

"Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o superbohaterze..." czyli artykuł albumie "Moon Knight":Cytat:
Postać znaną w świecie trykotów jako Moon Knight na czynniki pierwsze rozkłada Jeff Lemire.

Cytat:
Superheros, pensjonariusz szpitala psychiatrycznego, gwiazda filmowa, amant wyborowy.

Cytat:
Lemire zadrwił sobie więc z superbohatera pokazując go jako osobę chorą psychicznie. Jako gościa z jaźnią podzieloną na cztery byty. I przez te cztery byty przeprowadza nas - czytelników - próbując poskładać postać na powrót w jedno.

Cytat:
W pewnym momencie wątki splecione w jeden mają dać odpowiedź kim tak naprawdę jest bohater. Czy to Moon Knight? Czy Mark Spencer? Jake Lockley? Czy może Steven Grant? A może są ze sobą na tyle powiązani, że jedna odpowiedź nie istnieje?

Cytat:
Nie powiem, Lemire sprawdził się w roli psychologa, który rozłożył Spencera na czynniki pierwsze, z każdej części wyjął to, co najważniejsze (bohaterstwo, wygląd, przeszłość) i ulepił na powrót.


;)

"Moon Knight"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-06-08, 18:51   

"Powstanie według Gonzalesa" - dzisiejszego wieczoru od Andrzeja "Mamonia" Kłopotowskiego artykuł o antologii "Nim wstanie dzień" - jesteśmy bardzo zadowoleni :-D :Cytat:
Na pierwszy rzut oka narysowana lekką, cartoonową kreską. Ale poruszone w niej treści banalnymi już nie są.

Cytat:
Scenarzyści pokazali powstanie przez pryzmat warszawskich legend o Złotej Kaczce, Bazyliszku i Syrenie (w “Legendy” ze scenariuszem Tomasza Pastuszki), a także Warsie i Sawie (dla odmiany “Legenda”; scen. Grzegorz Janusz), nawiedzonych przez duchy domów (w “Wyjściu”; scen. Janusz) czy też powszechnych zabobonów o czarnym kocie przynoszącym pecha (w “Chodzące nieszczęście”; scen. Janusz). Zahaczają o kwestię wiary (w komiksie "Traf"; scen. Janusz) i dziecięce zabawy (w nowelce "Śnieg"; scen Rafał Skarżycki). Wreszcie punktem wyjścia do wykreowania opowieści o walczącej stolicy staje się wyjście na wieczorny melanż (komiks "Idziemy w noc" będący ilustracją do piosenki Mariki).

Cytat:
Jest więc "Nim wstanie dzień" dobrym przeglądem możliwości, jakie daje temat Powstania Warszawskiego. I niezłym przykładem na co stać Ernesto Gonzalesa.


:brawo:

"Nim wstanie dzień"
Szczegółowe informacje, opis i przykładowe plansze
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-06-09, 17:03   

"Silver Surfer. Mistrzowie i reszta" - zaś w dniu dzisiejszym artykuł na temat albumu "Silver Surfer. Przypowieści" - uśmiechamy się do kolegi :-D :Cytat:
To traktat filozoficzny i religijny. Historia o fałszywych prorokach, fanatykach religijnych i zagubionych w walce o władzę - pod przykrywką religii - zwykłych ludziach. Walce w świetle telewizyjnych kamer pokazujących brytalność kosmicznego boga - Galactusa, który zstępuje na Ziemię. Ziemię, gdzie wśród bezdomnych pomieszkuje Silver Surfer. Nie powiem, Stan Lee wspiął się na wyżyny komiksowego kunsztu i dorównał - pod względem scenariusza, ocierającego się o anarchię - graficznemu kunsztowi Jeana Girauda, czyli Moebiusa. A Francuz narysował Silver Surfera w swoim tradycyjnym stylu. Jednak w planszach więcej jest ekspresji. W posłowiu Moebius przyznaje, że w pracy dał się ponieść rysunkowej spontaniczności.

Cytat:
Najciekawiej prezentuje się malowane "Requiem" (scenariusz J.Michael Straczyński, rysunki Esad Ribić; album parę lat temu zaprezentowało już wydawnictwo Mucha Comics). A fabularnie? Nie moja bajka. Kosmiczne przygody są niezłą sieczką. Wydmuszkami dla młodszego czytelnika. Nawet wtedy, gdy Starczyński próbuje opowiedzieć ostatnie chwile Surfera. Więcej tam komedii, niż dramatu umierającego bohatera. Co najwyżej można w tym przypadku zawiesić oko na grafikach Ribićia. W dwóch pozostałych przypadkach nawet rysunki nie rekompensują miałkości scenariusza, który nie wychodzi ponad superbohaterski poziom...

Cytat:
Słowem - album, który mało kogo zadowoli. W całości.


:mrgreen:

"Silver Surfer. Przypowieści"
Szczegółowe informacje, opis i przykładowe plansze
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-06-14, 15:12   

W niedzielę od Andrzeja artykuł o "Zemście hrabiego Skarbka" - ale super :-D :Cytat:
Yves Sente utrzymał tajemnice intrygi właściwie do końca. Można odnieść nawet wrażenie, że wręcz przekombinował, wprowadzając kolejne postaci w drugiej części. Ale na końcu wszystko ma sens. Zastanawiać się można tylko po co w tym wszystkim Chopin? Chyba tylko po to, by uzmysłowić falę XIX-wiecznej polskiej emigracji...

Cytat:
A Rosiński stworzył petardę. Był akurat na graficznym zakręcie, gdy eksperymentował z kreską i kolorem.

Cytat:
W "Zemście..." poszedł na żywioł i szkic wypełniał od razu kolorem. Dzięki temu uzyskał efekt jaki porównać można właśnie do malarstwa o jakim komiks traktuje. W efekcie - obok czarno-białego "Szninkla" - powstał najbardziej zaskakujący graficznie komiks w karierze rysownika.


:brawo:

"Zemsta hrabiego Skarbka"
Pod artykułem Andrzeja znajduje się wcześniejszy - Dariusza Cybulskiego, którego nie zamieściłem w odpowiedniej chwili.
A tutaj oprócz informacji również opis i przykładowe plansze.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-06-20, 12:03   

Andrzej "Mamoń" Kłopotowski właśnie podrzucił - jasne, że się cieszymy :-D - swój artykuł o albumie "Z Turcji do Grecji" czyli drugim tomie "Odysei Hakima":Cytat:
Ukazany w drugim tomie "Odysei..." etap podróży pod względem kilometrażu nie należy do zbyt długich, To raptem przeprawa z Turcji do Grecji. Ale jakże poruszający to etap, pełen jednocześnie porażających chwil. Jak ta, kiedy uchodźcy w łodzi z zepsutym silnikiem dryfują po morzu między tymi dwoma państwami. W radiach, telewizjach, internetach zazwyczaj przeprawę znamy z relacji prezentowanych z perspektywy państw, które nie chcą przyjąć uchodźców. Jako tych, którzy stanowią zagrożenie, chcących narzucać chrześcijańskiej Europie obcą kulturę (w takim właśnie przekazie lubuje się i nasza „patriotyczna” część sceny politycznej). W komiksie Fabiena Toulme z kolei mamy relację z pierwszej ręki. Relację osoby, która przeszła wodną drogę. Wstrząsające! Całość - na razie - kończy się happy endem.


:)

"Odyseja Hakima" #2: "Z Turcji do Grecji"
Informacje, opis i przykładowe plansze
Teksty o tomie pierwszym
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-06-20, 14:33   

A po obiedzie następny materiał od kolegi Andrzeja - o "Kapitanie Bzyku" - bardzo super :-D :Cytat:
"Kapitan Bzyk" to "tribiut". "Tribiut" specyficzny, ale spójny i dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. Gonzales nie poszedł w naśladowanie Bogusława Polcha, Grzegorza Rosińskiego, Jerzego Wróblewskiego czy Zbigniewa Sobali – rysowników oryginalnego Żbika. Wziął wprawdzie ich bohatera, wziął realia, w jakich był przedstawiany. Lecz pokazał inne (prawdziwe?) "ja" Żbika. Wesołego Bzyka, dla którego "nic co ludzkie nie jest obce". Geja - czy może biseksualistę - który pod milicyjnym mundurem skrywa czułe serce. Gonzales swoimi ilustracjami nawiązuje do twórczości Touko Valio Laaksonena, czyli Toma of Finland (1920-1991). Jest więc to też "tribiut" złożony temu czołowemu artyście środowisk gejowskich.


:mrgreen:

"Kapitan Bzyk"
Szczegółowe informacje, opis i przykładowe plansze
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-06-21, 18:24   

W niedzielę wieczorową porą Andrzej podesłał kolejny materiał - dziękujemy koledze :-D :

"Szczurwysyny":Cytat:
Luis Zhang (scenariusz) i Fabio Veras (rysunki) "Szczurwysynami" próbują dokonać rozrachunku z trudnym okresem w historii swego kraju. Z dramatami dotyczącymi i walki, i czasów które wydawać się powinny już spokojnymi. Pokazują, że koszmarem jest nie tylko walka z wrogiem, ale często koszmar zaczyna się dopiero już "po", kiedy zaczynają się czystki.

Cytat:
Z dobrym scenariuszem Luisa Zhanga korespondują rysunki Fabio Verasa. Na jego planszach dużo jest ekspresji. Sceny walki mają coś z mangiowej stylistyki. Zmontowana całość z kolei sprawia wrażenie szkiców pociągniętych czarnym tuszem z nałożonymi na nie szarymi plamami. Nie jest to typowy realizm, ale absurd bratobójczych walk, przerażenie z nim związane, zostało w pełni oddane.


...

"Szczurwysyny"
Szczegółowe informacje, opis i przykładowe plansze
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 12