Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Strony naukowe i popularnonaukowe
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14420
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-05-23, 04:57   "80 lat temu w ostatni rejs wyruszył ORP "Orzeł" - pisze Michał Szukała:Cytat:
80 lat temu, 23 maja 1940 r., w ostatni rejs wyruszył ORP "Orzeł". Epopeja polskiego okrętu podwodnego jest uznawana za jeden z najważniejszych symboli bohaterstwa polskich marynarzy. U progu II wojny światowej był on również świadectwem ambitnych planów rozwoju polskiego potencjału morskiego.

Cytat:
ORP "Orzeł" był jednym z najnowocześniejszych okrętów podwodnych swego czasu. Na powierzchni wody mógł osiągnąć prędkość 20 węzłów na godzinę, pod wodą - 9 węzłów. Bez uzupełniania zbiorników paliwa był zdolny przepłynąć 7 tys. mil morskich (pod wodą - 100 mil). Maksymalnie mógł zejść na 80 m pod powierzchnię. Został wyposażony w dwanaście wyrzutni torpedowych, jedno podwójne działko przeciwlotnicze oraz podwójny przeciwlotniczy karabin maszynowy.

Cytat:
W ostatni rejs "Orzeł" wyszedł 23 maja 1940 r. ok. godz. 20. Do Rosyth powrócił po kilkudziesięciu minutach, prawdopodobnie z powodu niewielkiej usterki. Ponownie wypłynął kilka minut po 23. Skierował się na wyznaczony mu obszar na zachód od Półwyspu Jutlandzkiego. W pierwszych dniach czerwca brytyjskie dowództwo przekazało okrętowi kilka rozkazów dotyczących zmiany pozycji, a 5 czerwca polecenie zakończenie patrolu i powrót do bazy w Rosyth. ORP "Orzeł" nie potwierdził otrzymania rozkazów. 11 czerwca uznano okręt za utracony. Do dziś niewyjaśnione są okoliczności jego zatonięcia. Podejmowano liczne poszukiwania miejsca, gdzie mógł zaginąć, jak dotąd bezowocne.


...

"80 lat temu w ostatni rejs wyruszył ORP "Orzeł"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14420
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-05-23, 05:51   "Rambo: ikona popkultury" - autorem materiału Michał Rogalski:Cytat:
Niewielu fikcyjnych bohaterów zapisało się w zbiorowej świadomości tak trwale jak John Rambo. Postać, w którą wcielił się Sylvester Stallone, stała się ikoną popkultury, symbolem i punktem odniesienia dla hollywoodzkich filmów akcji, uosobieniem twardziela i komandosa, a także obiektem niezliczonych parodii.

Cytat:
Dziś "Rambo" to słowo pękające od nadmiaru wypełniających je znaczeń. To archetyp brawurowego żołnierza, twardziela o nadludzkich możliwościach, zdolnego w pojedynkę pokonać całą armię. Symbolizuje hollywoodzkie kino akcji, w którym krew i wojna pokazywane są często w sposób kiczowaty, dla czystej, bezrefleksyjnej rozrywki. Dla wielu jest także symbolem imperializmu Ameryki, która próbuje poprawiać świat przy użyciu przemocy. Patrząc na to, kim jest Rambo w dzisiejszych kategoriach, jego początki mogą wydać się zaskakujące.


:!:

"Rambo - ikona popkultury"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14420
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-05-23, 06:10   "Historia zakładów bukmacherskich" - opowiada Ewa Korzecka:Cytat:
Od zarania dziejów ludzie uwielbiali ryzyko i możliwość wygranej. Według historyków już w Paleolicie dochodziło do pierwszych zakładów między społeczeństwem. Zalążki zakładów bukmacherskich w formie, którą znamy do dziś, pojawiły się w Chinach, jeszcze przed naszą erą.


Cytat:
Kolebką zakładów bukmacherskich jest Wielka Brytania, to tutaj klarowały się zakłady wzajemne, które znamy w dzisiejszych czasach. Osobą, która stworzyła fundament pod zakłady bukmacherskie, był Anglik - Harry Ogden. W XVIII wieku (według niektórych źródeł, dokładnie w 1790 roku) jako pierwszy wpadł na pomysł, aby przyjmować zakłady bukmacherskie w trakcie wyścigów konnych, które z biegiem czasu stawały się coraz popularniejsze na Wyspach Brytyjskich.


:mrgreen:

"Historia zakładów bukmacherskich"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14420
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-05-23, 06:28   "Na Malcie odkryto nietknięte grobowce z czasów imperium kartagińskiego/okresu wczesnorzymskiego" - informuje Anna Błońska:Cytat:
W jednym znaleziono szczątki dwóch dorosłych osób, w drugim - urny z prochami. W skład zespołu badającego stanowisko wchodził m.in. osteolog.

Cytat:
W pierwszym zamkniętym grobie znajdowały się szkielety dwóch dorosłych osób, amfora i patera. W drugim - urny z prochami, lampa oliwna, drobne gliniane naczynia (prawdopodobnie na dary grobowe), a także amfora i patera. Ta komora była wykorzystywana, kiedy wyspa była częścią imperium kartagińskiego/w okresie wczesnorzymskim, czyli między ~IV a II w. p.n.e.


:-D

"Na Malcie odkryto nietknięte grobowce z czasów imperium kartagińskiego/okresu wczesnorzymskiego"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14420
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-05-23, 07:14   "Matriarchat służy ewolucji. Biolodzy: matki kształtują płeć, wygląd, a nawet charakter" - pisze Marzenna Nowakowska:

Cytat:
"Przyszłość dziecka jest zawsze dziełem matki" - uważał Napoleon, a współczesna biologia ewolucyjna przyznaje mu rację. Większy wpływ na wygląd, charakter, a nawet płeć dzieci miewa matczyna opieka niż zestaw genów odziedziczony po obojgu rodzicach.
Cytat:
Naukowcy policzyli, że w czasie 39 pojedynków partnerzy z gatunku Pseudoceros bifurcus zranili się 287 razy! Starcie może trwać nawet godzinę. Kończy się w momencie, kiedy jeden z wirków zostaje nafaszerowany plemnikami. Zapłodniony wirek matka musi wygoić rany i znaleźć bezpieczne miejsce do złożenia jaj, z których rozwinie się potomstwo. To proces ryzykowny i kosztowny energetycznie. Tymczasem wirek ojciec, który wygrał pojedynek, od razu może przystąpić do kolejnych zalotów. Zostanie matką dopiero wtedy, gdy przegra.

Cytat:
Być może właśnie po to, żeby uniknąć tak brutalnych rozgrywek, natura zdecydowała się na rozdzielenie płci męskiej i żeńskiej, przez co większość gatunków zwierząt przychodzi na świat ze z góry zdefiniowaną rolą. Samiec jest przyszłym ojcem, samica - przyszłą matką. Proporcje płci w populacji najczęściej wynoszą 1:1. Połowa goryli, chrząszczy, łososi, mew i innych zwierząt bierze więc na siebie trudy wychowania potomstwa. Ich poświęcenie nie jest jednak bezwarunkowe. Przeciwnie - rządzą losem swoich pociech od chwili poczęcia po dorosłość według zasady "płacę, więc wymagam". Matki decydują przecież o genach dzieci, starannie wybierając ich ojca. A potem nie zawsze biernie czekają na efekt, lecz przystępują do drugiej rundy. Bezpośrednio wpływają na płeć potomstwa, jego wygląd, charakter, a nawet pozycję społeczną. Słowem - mamuśki rządzą. Ich celem nie jest opieka sama w sobie, ale konkretny efekt ewolucyjny, jakim jest propagowanie własnych genów.


:brawo:

"Matriarchat służy ewolucji. Biolodzy: matki kształtują płeć, wygląd, a nawet charakter"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14420
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-05-23, 09:05   "Wąwóz Kraków - szlak z dzieckiem do Smoczej Jamy" - oprowadzają Angelika i Mateusz:Cytat:
Wąwóz Kraków położony jest w górnej części Hali Pisanej przed Wyżnią Kościeliską Bramą. Idąc zielonym szlakiem w kierunku Doliny Kościeliskiej, natkniesz się na szlakowskaz, który będzie kierował w stronę wąwozu szlakiem żółtym. Do tej pory nie znaliśmy tego miejsca i przechodziliśmy obok, nie zwracając uwagi.

Cytat:
Już na początku wiemy, że czas przejścia Wąwozu Kraków to 55 minut. U nas może być dłużej, zwłaszcza że idziemy z dzieckiem i będziemy robić dużo zdjęć. Początkowo szlak prowadzi między drzewami i nic nie zapowiada, że to miejsce nas oczaruje. Dopiero po kilku minutach wchodzimy między skały. Wąwóz Kraków zaczyna robić na nas ogromne wrażenie.

Cytat:
Przeszliśmy odcinek turystyczny i naszym oczom ukazała się metalowa drabinka. Tuż pod nią znaleźliśmy informację, że trasa jest jednokierunkowa. Nie wyglądało to strasznie, ponieważ drabinka jest nachylona. Weszliśmy na nią i zmierzaliśmy pod górę. Jej przejście nie powinno sprawić większych kłopotów, chociaż osoby z lękiem wysokości mogą mieć problemy.

Cytat:
Smocza Jama to jaskinia, a właściwie wąski korytarz, przez który prowadzi nas dalszy żółty szlak z pomocą łańcuchów i klamer. Tam koniecznie musisz mieć latarkę, ponieważ jest bardzo ciemno. Odradzam Ci tę z telefonu, ponieważ lepiej mieć dwie ręce wolne. Czołówka będzie najlepsza. Przejście Smoczej Jamy zajmuje 5 minut. Pod koniec musisz uważać, ponieważ zalega błoto, a skały są śliskie.


:-D

"Wąwóz Kraków - szlak z dzieckiem do Smoczej Jamy"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14420
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-05-23, 10:26   "Macías, Mugabe, Mobutu, Kaddafi - afrykańscy dyktatorzy i ich szaleństwa" - przypomina ich Piotr Bejrowski:Cytat:
Macías był człowiekiem nie w pełni władz umysłowych, z czego zresztą sam zdawał sobie sprawę. Jeszcze w latach sześćdziesiątych potajemnie odwiedził psychiatrę w Barcelonie. Był nieprzewidywalny i szalony, uzależniony od marihuany i napoju halucynogennego o nazwie iboga. Po objęciu władzy i nieudanym zamachu stanu popadał w coraz większą paranoję, otoczył się kręgiem najbliższej rodziny i brutalnie wystąpił przeciwko wszystkim - domniemanym i rzeczywistym - przeciwnikom...

Cytat:
Robert Gabriel Mugabe (1924-2019) rządził Zimbabwe (dawniej Rodezja) przez niemal czterdzieści lat. Zanim w 2017 roku - w wieku dziewięćdziesięciu trzech lat - został odsunięty od władzy, doprowadził kraj do gospodarczej katastrofy. Po ulicach byłej brytyjskiej kolonii walały się bezwartościowe banknoty. W 2008 roku inflacja wynosiła rekordowe 8900 000 000 000 000 000 000 000% (słownie w procentach: osiemdziesiąt dziewięć z dwudziestoma trzema zerami). Polityk, który na początku lat osiemdziesiątych doprowadził do zakończenia rządów białej mniejszości, zapowiadał pokój, demokrację i porozumienie z byłymi kolonizatorami, szybko stał się jednym z największych afrykańskich despotów.

Cytat:
Mobutu Sese Seko (1930-1997) był jednym z najbarwniejszych dyktatorów, którzy w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku sięgnęli po władzę w Afryce.

Cytat:
Po władzę sięgnął dzięki poparciu i działaniom amerykańskiego wywiadu wymierzonym przeciwko komunizującemu Lumumbie. Rządy dyktatorskie zaprowadził po drugim zamachu stanu w 1965 roku: ogłosił się wówczas prezydentem, zawiesił konstytucję, rozwiązał parlament i partie polityczne. Wkrótce rozpoczął kampanię mającą na celu stworzenie poczucia jedności narodowej i jednocześnie pozbycia się pozostałości belgijskiego panowania. Był twórcą ideologii mobutyzmu, która głosiła kult rasy i kultury afrykańskiej. Na początku lat siedemdziesiątych, realizując hasło "Zair - nasz kraj, nasza rzeka, nasza waluta", zmieniono nazwę państwa na Zair. Stołeczny Léopoldville został przemianowany na Kinszasę, a mieszkańcy zostali zobowiązani do zmiany imion na afrykańskie.

Cytat:
W 1969 roku kapitan Muammar Kaddafi (1942-2011) przeprowadził bezkrwawy zamach stanu i obalił monarchię w byłej włoskiej kolonii. Następnie sam siebie awansował do rangi pułkownika i przez ponad czterdzieści lat sprawował władzę w Libijskiej Republice Arabskiej. Choć w 1979 roku zrezygnował ze wszystkich funkcji państwowych, faktycznie - jako Przywódca Rewolucji 1 września - niepodzielnie rządził aż do wybuchu Arabskiej Wiosny.

Cytat:
Przeprowadził islamizację państwa. Znacjonalizował przemysł naftowy i zlikwidował zachodnie bazy wojskowe. Czerpał ogromne dochody z eksploatacji miejscowych złóż. Swoją politykę "trzeciej drogi" oparł na tezach przedstawionych w Zielonej książce z 1975 roku. Libijska flaga za czasów Kaddafiego miała jednolity zielony kolor. Odrzucał zarówno kapitalizm, jak i komunizm. Łączył tradycje islamskie z tak zwanym arabskim socjalizmem. Prowadził aktywną politykę międzynarodową. Opowiadał się za zjednoczeniem świata arabskiego i likwidacją państwa Izrael.


...

"Macías, Mugabe, Mobutu, Kaddafi - afrykańscy dyktatorzy i ich szaleństwa"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14420
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-05-23, 13:47   "Wielka miłość czy wielkie kłamstwo? Pierwsze małżeństwo królowej Jadwigi" - pisze Maria Procner:Cytat:
W sierpniu 1385 roku, niedługo przed osiągnięciem przez młodziutką Jadwigę Andegaweńską - już wówczas króla Polski - tzw. "wieku sprawnego" (czyli... 12 lat, kiedy to średniowieczne prawo dopuszczało konsumpcję małżeństwa) do Krakowa niespodziewanie przybył piętnastoletni książę habsburski Wilhelm, wioząc wszystkie swe klejnoty, skarby i rzeczy. Jadwiga z radością wyszła mu naprzeciw. Wszak Habsburg na mocy aktu sponsalia de futuro od 7 lat był jej mężem! Jak zanotował Jan Długosz:

Raz po raz schodziła z zamku w orszaku rycerzy i swoich dziewcząt do klasztoru świętego Franciszka w Krakowie i w refektarzu tegoż klasztoru pocieszała się tańcami ze wspomnianym księciem austriackim, nader jednak skromnie i z największym umiarem.

Cytat:
Po dwóch tygodniach takich spotkań miłość, której zalążek narodził się już wcześniej, rozkwitła z całą mocą. Tym większy zawód spotkał władczynię, gdy - według kronikarza:

staraniem i na rozkaz panów polskich, bardzo niechętnych temu związkowi, usunięto go w haniebny i obraźliwy sposób i wypędzono zarówno z zamku, jak i z sypialni i nie dopuszczono w ogóle do spełnienia małżeństwa ze wspomnianą królową.

Cytat:
O rzeczywistej konsumpcji cielesnej oczywiście nie mogło być mowy: Jadwiga miała cztery latka, jej mąż osiem, ale najprawdopodobniej dzieci spały razem i bawiły się na ucztach weselnych przez dwa tygodnie i to, jak się wydaje, bardzo ich zbliżyło.

Prof. Maria Koczerska komentuje:
Cytat:
Podczas ceremonii ich symbolicznych zaślubin w Hainburgu Jadwiga miała cztery lata, a Wilhelm - osiem. Widzieli się krótko jako małe dzieci. Co ośmiolatek mógł widzieć w czterolatce? Czy czterolatka mogła go w ogóle zapamiętać?

W sierpniu 1385 r. Jadwiga z pewnością niewiele z tej ceremonii pamiętała. Właściwie nie znała Wilhelma, nie sądzę więc, że walczyła o spełnienie dawnej miłości, bo jej po prostu nie było. (...) W literaturze historycznej pojawia się właściwie tylko jedno źródło, które może ukazywać Jadwigę w złym świetle.


...

"Wielka miłość czy wielkie kłamstwo? Pierwsze małżeństwo królowej Jadwigi"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14420
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-05-23, 14:11   "Prof. A. Nowak: wojna z bolszewikami 1920 r. ma swoją podwójną perspektywę":Cytat:
Polska Agencja Prasowa: W tytule swojej nowej książki odwołuje się pan profesor do metafory "imperium zła", której po raz pierwszy użył w 1983 r. prezydent Ronald Reagan na określenie Związku Sowieckiego. Na ile rok 1920 jest kluczowy dla rozwoju "imperium zła" Lenina?

Prof. Andrzej Nowak: To pojęcie pojawiło się w konkretnym momencie historycznym - w czasie wznowienia zimnej wojny - i odwołuje się do połączenia dwóch słów. Pojęcie "imperium" ma swoje wzory w starożytności i oznacza siłę polityczną o wyjątkowej skali i ambicji uniwersalnej. Oznacza także w swoim łacińskim źródle pojęcie rozkazu - imperium to zatem możliwość wydawania rozkazu, dominacji nad innymi.

Cytat:
"Zło" jest z kolei dążeniem do zrealizowania ideologii, która ujawniła się w pełni już w 1917 r., kiedy bolszewicy dokonali przewrotu w Rosji. Ruszyła ona na Europę w roku 1920, chcąc podporządkować i zrealizować zmianę ludzkiej natury, odebrać prawa do wyższych uczuć religijnych, a także kultury tworzonej przez tysiąclecia w tradycji europejskiej, chrześcijańskiej i klasycznej.


:!:

"Prof. A. Nowak: wojna z bolszewikami 1920 r. ma swoją podwójną perspektywę"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14420
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-05-23, 15:25   "Co zobaczyć w Olsztynie. Stare Miasto i jego atrakcje" - oprowadzają Goha i Kamil:Cytat:
Olsztyn jest stolicą Warmii i Mazur i założony został około 1334 roku, kiedy to pruski wójt warmiński założył tu strażnicę. Ta miała chronić Prusów przed najazdem Litwinów. Podobno już wtedy nazywano to miejsce Allenstein, czyli Kamień nad Łyną, a tak naprawdę Kamień nad łanią. A dlaczego? Bo staropruskie słowo Alna, od którego wzięła się nazwa miasta, oznaczało łanię- samicę jelenia. Dzięki bogatym terenom łowieckim, jeziorom, młynom na rzece Łynie i atrakcyjnym szlakom handlowym, Olsztyn szybko się rozwijał.
"Co zobaczyć w Olsztynie. Stare Miasto i jego atrakcje"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14420
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-05-23, 17:01   "Dżinsy po polsku" - opowiada Patryk Zakrzewski:Cytat:
W 1958 roku Barbara Hoff nazwała dżinsy "spodniami epoki". Jednak w PRL dżinsy były czymś znacznie więcej niż elementem ubioru: stały się symbolem wolności, pokoleniowego buntu i aspiracji do świata po drugiej stronie żelaznej kurtyny.

Cytat:
Swoje wrażenia z filmu "Indiański wojownik", z Kirk Douglasem, większość naszej młodzieży streszczała zdaniem: - Bracie, ale miał dżinsy!

Cytat:
Kupowało się je na bazarach, takich jak "ciuchy" na warszawskiej Pradze czy "tandeta" na krakowskim Kazimierzu.

Cytat:
Chłopak, który nigdy nie miał prawdziwych dżinsów, wylądowałby prędzej czy później u psychiatry.

Cytat:
Dżinsy nie były tylko kwestią mody, były sprawą polityczną. Dla pokoleń wychowanych w PRL stanowiły wyraz aspiracji do kultury zachodniej.

Cytat:
W ciemnych dżinsach Cybulski wystąpił w "Popiele i diamencie", ale "chłopcy z AK" wiosną 1945 roku przecież w dżinsach nie chodzili.

Cytat:
Kreacja okazała się strzałem w dziesiątkę, o Cybulskim pisano jako o ikonie stylu.


:brawo:

"Dżinsy po polsku"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14420
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-05-24, 11:04   "Odnalezione po 85 latach nagrania ostatniego wilka workowatego poddane cyfrowej rekonstrukcji":Cytat:
Poddany rekonstrukcji i na nowo opublikowany materiał znaleziono w dawno zapomnianym dzienniku podróżniczym "Tasmania the Wonderland", który prawdopodobnie został sporządzony przez Sidneya Cooka. Nagranie wykonano w zoo Beaumaris około marca 1935 r., rok po dotychczas ostatnim znanym materiale filmowym z udziałem wilka workowatego. Teraz, do wspomnianych wcześniej trzech minut z nagraniami wilka workowatego National Film and Sound Archive of Australia dorzuciło kolejne, jakże cenne, 21 sekund.

Wilk workowaty, znany też jako wilkowór tasmański, był największym drapieżnym torbaczem w czasach współczesnych. Pierwotnie zamieszkiwał tereny Australii kontynentalnej oraz Nowej Gwinei, jednak został z nich wyparty w zamierzchłych czasach i ostatnie znane nam populacje żyły tylko na Tasmanii.


...

"Odnalezione po 85 latach nagrania ostatniego wilka workowatego poddane cyfrowej rekonstrukcji"
A tutaj dawniejsze - czterominutowe.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14420
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-05-24, 13:00   "Apokaliptyczna lista przebojów" - proponuje Rafał Księżyk:Cytat:
Gra mi pod czaszką "muzyka na koniec świata". Przypominają mi się kolejne apokaliptyczne przeboje. Pewnie przytrafia się to obecnie niejednemu pasjonatowi muzyki. To doświadczenie warte polecenia. Jest krzepiące. Uświadamiam sobie, że przeżyłem już kilka końców świata.


:!:

"Apokaliptyczna lista przebojów"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14420
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-05-24, 15:36   "Ołowiane szaleństwo. Czy przez ten pierwiastek upadł Rzym?" - Odpowiedzi na tak postawione pytanie próbuje udzielić Marcin Moneta:Cytat:
Nie mieli pojęcia, że mocno trujący ołów atakuje zarówno organy wewnętrzne, jak i układ nerwowy. Może być przyczyną neurozy i innych zaburzeń psychicznych. Czy to z powodu ołowiu szaleństwo niezwykle często opanowywało umysły rzymskich cesarzy?

Cytat:
Ze starożytnego Rzymu pochodzi prawdopodobnie jeden z najbardziej toksycznych kosmetyków w historii ludzkości. Mowa o bieli ołowianej, czyli cerusycie, rzadkim minerale o potężnej zawartości ołowiu. W tamtych czasach, inaczej niż dziś, w modzie była blada cera. Rzymskie matrony smarowały twarze sproszkowanym cerusytem, by wyglądać pięknie. Jeśli chciały odrobinę różu na bladą cerę, sięgały z kolei po czerwony tlenek ołowiu - tzw. minię ołowiową. Nie miały pojęcia, że robią sobie krzywdę.

Cytat:
Na tym nie koniec. Ołowiu rzymskim organizmom dostarczała też woda z ołowianych naczyń, czy też płynąca ołowianymi rurami...

Cytat:
Co ciekawe - już niektórzy starożytni badacze - podejrzewali ołów o szkodliwy wpływ na organizmy ludzkie. Ich głos jednak ignorowano.
"Ołowiane szaleństwo. Czy przez ten pierwiastek upadł Rzym?"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14420
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-05-24, 16:03   "Medycyna nuklearna - specjalizacja przyszłości":Cytat:
Jak podkreślają eksperci Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej (PTMN), diagnostyka i terapia izotopowa to jedna z najbardziej innowacyjnych dziedzin w medycynie. Rozwijane dziś procedury teranostyczne łączą ze sobą możliwości diagnostyki i terapii z wykorzystaniem tego samego celu. Pozwalają na późniejsze zastosowanie terapii precyzyjnej, nakierowanej dokładnie na daną chorobę. Taka strategia, wymierzona na przykład w ściśle określone receptory komórek nowotworowych, pozwala ograniczyć skutki uboczne leczenia, które występują choćby podczas tradycyjnej chemioterapii, obejmującej komórki w tej samej fazie wzrostu, niestety, niezależnie od tego, czy to komórki zdrowe czy chore.


:idea:

"Medycyna nuklearna - specjalizacja przyszłości"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Oficjalna Polska Strona Tada Williamsa

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 12