Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Paradoks - komiksy
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 12800
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-05-21, 16:35   

I dziś również dwa artykuły - znakomicie :-D :

1. "Harleen" omawia będąc czwartym Przemysław Mazur:Cytat:
Šejić snuje swoją opowieść niespiesznie, acz konsekwentnie. W gruncie rzeczy łatwego zadania nie miał, bo zakończenie tej historii, nawet czytelnikom pobieżnie tylko zaznajomionym z mitologią Mrocznego Rycerza, jest na ogół dobrze znane. Stopniowo rozwijająca się chora fascynacja została tu ukazana przekonująco, choć w nieco "wygładzający" osobowość tytułowej bohaterki.

Cytat:
Staranna stylistyka chorwackiego artysty (notabene do pewnego stopnia wzbudzająca skojarzenia z niektórymi rozwiązaniami stosowanymi przez znanego u nas m.in. ze "Spider-Mana i Czarnej Kotki" Terry’ego Dodsona) uzupełniona o przygaszoną quasi-pastelową kolorystykę sprawia miłe oku wrażenie.


:-D

"Harleen"

2. "Czy w blasku dnia, czy w cieniu nocy" - "osiemdziesiąt lat oryginalnego Green Lanterna" - bohatera przypomina Przemysław Mazur:Cytat:
Swoją genezę postać ta zawdzięczała Martinowi Nodellowi zainspirowanemu pewnym drobnym wydarzeniem zaobserwowanym przezeń w nowojorskim metrze. Wspomagany przez również skądinąd dobrze znanego Billa Fingera wykonał on pierwszą opowieść z udziałem Alana Scotta zaprezentowaną w publikowanym przez koncern National Comics (współczesne DC Comics) magazynie "All-American Comics". Szesnasty numer tego miesięcznika trafił do dystrybucji we wtorek 21 maja 1940 r. i to właśnie od tego momentu datuje się początek popkulturowej kariery dysponentów potęgi zasilanych zielonymi latarniami pierścieni mocy (nie wnikając w jej proweniencję).

Cytat:
Niewiele brakowało (do tego kilkukrotnie), by owa rzutka i charyzmatyczna postać na dobre przepadła na samym dnie komiksowego Limbo. Tak się sprawy miały na przełomie lat 40. i 50. gdy znużeni perypetiami superbohaterów czytelnicy porzucali zainteresowanie magazynami z ich udziałem.


:-D

"Czy w blasku dnia, czy w cieniu nocy" - "osiemdziesiąt lat oryginalnego Green Lanterna"
_________________
"Kraina komiksu"
  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 12800
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-05-23, 02:57   

Po raz drugi w dniu dzisiejszym Paweł Ciołkiewicz - o zatytułowanym "Koszmary" dziesiątym tomie "Batmana":Cytat:
Historie zebrane w tym tomie pewnie mają jakiś ukryty sens, ale jakoś trudno mi go wyłowić. Wszystko oparte jest na założeniu, że Batman pogrążony jest w jakichś koszmarach, z których za wszelką cenę próbuje się wydostać, ale nie idzie mu to najlepiej. W ten sprytny sposób King wytrąca w pewnym sensie krytykom wszelkie argumenty z ręki. Wiadomo przecież, że trudno oceniać poszczególne opowieści przez pryzmat racjonalnych rozwiązań narracyjnych, bo mamy tu do czynienia z czystym, sennym szaleństwem.

A trzeba przyznać, że siedem zebranych w albumie opowieści oferuje solidną dawkę tego szaleństwa.


:)

"Batman" #10: "Koszmary"
Artykuł od Michała Lipki
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 12800
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-05-25, 20:50   

Kolejne nowości od tego serwisu - dzięki :-D :

1. "Mafalda. Wszystkie komiksy". Tom 1 - opowiada Dawid Śmigielski:Cytat:
Polityka stanowi najważniejszy punkt pasków Quino. Co chwila słyszymy o wojnie w Wietnamie, wyścigu zbrojeń, atomowej zagładzie, paktach, rozejmach, szczytach, śmierci - tematach - które w zderzeniu z dziecięcą wrażliwością, tak doskonale rozumianą i przekazywaną przez autora, wywołują w nas wstyd i zakłopotanie, a jednocześnie bawią do łez.

Kolejną siłą dzieła Quino jest niejednolita forma jego pasków. Czasem składają się tylko z jednego kadru, innym razem z sześciu, choć dominują historyjki z trzema, czterema i pięcioma ramkami. Pozwala to artyście swobodnie operować przestrzenią i dynamiką.


:)

"Mafalda. Wszystkie komiksy". Tom 1
Poprzednie opinie

2. "Papieże w historii" #1: "Jan Paweł II. Nie lękajcie się!" - uwagami dzieli się Marcin Waincetel:Cytat:
Zobaczymy zatem dzieciństwo Karola Wojtyły w Wadowicach, śmierć jego bliskich - matki, ojca oraz brata. Na komiksowych kadrach odtworzono oczywiście formowanie się politycznego porządku po II WŚ, gdy władzę w Polsce przejęli komuniści, a także stopniowe dojrzewanie do decyzji, na której skutek utalentowany aktor, pasjonat filologii polskiego, sportu, szczególnie piłki nożnej, zdecydował się wybrać kapłaństwo. Dobbs zadbał o to, aby przekaz - pomimo eksperymentalnej narracji, to znaczy zaburzonej chronologii - był jasny i zrozumiały.

Historyczna prawda i emocjonalny wydźwięk opowieści to zasługa Fabrizio Fiorentino, który w perfekcyjny sposób urzeczywistnił cywilizacyjne przemiany, jakie zachodziły w czasach pontyfikatu Jana Pawła II. I tak też zobaczymy nie tylko Stolicę Apostolską, ale również przedwojenną, jak i powojenną Polskę.


:brawo:

"Papieże w historii" #1: "Jan Paweł II. Nie lękajcie się!"
Trzy dotychczasowe analizy
_________________
"Kraina komiksu"
  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 12800
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-05-26, 14:41   

A co dzisiaj przed obiadem od Nich? Ano to - podziękowania :-D :

1. "Star Wars Komiks" 2/2020: "Poe Dameron: Iskra i płomień" - uwagami dzieli się "Jedi Nadiru Radena":Cytat:
Pierwsza połówka komiksu to w gruncie rzeczy uzupełnianie dziur w "Przebudzeniu Mocy", jak np. retelling (bo historia ta jest już znana z innych źródeł) tego, co się działo z Dameronem po awaryjnym lądowaniu na Jakku, czy ukazanie szaleńczej misji zwiadowczej w celu zdobycia informacji na temat Bazy Starkiller.

Cytat:
Druga połówka to już coś w stylu reszty serii, też po części opowiedziana przez kogoś dla kogoś, ale w znacznie bardziej satysfakcjonujący dla nas sposób.

Cytat:
Kolejny raz za rysunki zabrał się Angel Unzueta i kolejny raz zrobił to w iście mistrzowski sposób. Nie ma takiej opcji, by obojętnie przejść obok owoców jego pracy, zwłaszcza w sytuacji, gdzie trafiła mu się okazja wykreowania dwóch kompletnie nowych, dość oryginalnych planet.


:)

"Star Wars Komiks" 2/2020: "Poe Dameron: Iskra i płomień"
Recenzja od Michała Lipki

2. "Daredevil (Frank Miller)" #3 - swe przemyślenia przedstawia Przemysław Mazur:Cytat:
Dzieje się tutaj autentycznie sporo i przyznać trzeba, że ów twórca nie zamierzał tracić czasu zarówno swojego, jak i swoich współpracowników (w tym m.in. odpowiadającego za nakładanie tuszu Klausa Jansona), jak również odbiorców pochodnej talentów i pracy tego zespołu. Pogłębieniu ulega emocjonalny aspekt osobowości tytułowego bohatera, osobnika w równym stopniu kochliwego co i porywczego, z bagażem licznych bolesnych doświadczeń i głęboką kulturą wewnętrzną, za której sprawą udaje mu się zachować autodyscyplinę.


:)

"Daredevil (Frank Miller)" #3
Pierwsze trzy artykuły
_________________
"Kraina komiksu"
  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 12800
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-05-28, 17:15   

Deszcz pada a "Paradoks" ciągle nadsyła nam nowe materiały - dziękujemy :-D :

1. "Kryzys bohaterów" - opowiada Przemysław Mazur:Cytat:
Tzw. ładne obrazki są i to w dużej ilości. Hanza plastyków, którym przekazano do zilustrowania scenariusz Kinga, dała bowiem z siebie autentycznie wiele, by uwieść potencjalnego odbiorcę.

Cytat:
Próba rozpoznania dotąd nie w pełni wyakcentowanych niuansów charakterologicznych poszczególnych postaci trąci banałem, a większość uczestników "dramatu" miast rzeczowych dialogów (okazjonalnie monologów) operuje komunałami na poziomie początkujących blogerek.

Cytat:
Być może drobną rekompensatą okaże się dla części potencjalnych odbiorców lubujących się w postaci niejakiej Harleen Quinzel jej "mocny" udział w tej opowieści. Jednak także ona mimo licznych scen, które przyczynić się mogły do nadania jej większej głębi psychologicznej, pełni tu rolę co najwyżej dekoracyjną.


:mrgreen:

"Kryzys bohaterów"
Wypowiedź od Michała

2. "Pingwin i inne opowieści" - omawia jako pierwszy Jarosław Drożdżewski:Cytat:
"Pingwina i inne opowieści" należy poznać w całości, gdyż daje nam kawał naprawdę udanej rozrywki, w której autor rozwinął skrzydła. Czasami się tu wzruszymy, niekiedy będziemy śmiać do rozpuku – emocje macie gwarantowane. Do tego jeszcze graficznie jest to rzecz wyborna, dająca nam pogląd na to, jak dobrym artystą jest Szymon, więc do ręki dostajemy rzecz w swoim gatunku wyjątkową. Owszem, aby w pełni ten zbiór docenić, należy lubić polski komiks niezależny i przede wszystkim krótką formę, ale w zamian publikacja ta odpłaca się nam z nawiązką.


:-D

"Pingwin i inne opowieści"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 12800
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-05-29, 18:07   

Jakub Syty ze swoim artykułem o trzecim tomie cyklu "Oblivion Song. Pieśń Otchłani" - pozdrawiamy Jakuba :-D :Cytat:
Gdzieś tutaj brakuje iskry, a przecież ta seria mogłaby sporo czerpać z doskonale rozpisanych "Żywych trupów".

Cytat:
Bezimienni porywają ludzi i konfrontacja z nimi ma wywoływać otoczkę grozy. Sytuacja jest oczywiście nie do pozazdroszczenia, pojawia się tutaj kilka dynamicznych scen mających podbić tempo, trudno jednak powiedzieć, żeby całość wzbudzała większe emocje.

Cytat:
Wydaje mi się, że Robert Kirkman niewiele ugrał przesuwaniem zegara o trzy lata do przodu, a najsilniejszy atut, którym dysponował, nie zagrał tak dobrze, jak można by się było tego spodziewać.


;)

"Oblivion Song. Pieśń Otchłani" #3
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 12800
Skąd: Puławy
Wysłany: Wczoraj 10:09   

Takie oto cztery nowości w dniu dzisiejszym od Nich - oczywiście dziękujemy :-D :

1. "Dziki Ląd" - recenzuje Jakub Syty:Cytat:
Narracja w komiksie prowadzona jest dwutorowo. Po pierwsze nośnikiem fabuły są listy wymienianie między sobą przez różnych bohaterów komiksu. Na pewno mogą one w nieco bardziej skondensowanej formie popchnąć akcję do przodu, a chyba przede wszystkim są w stanie wyrazić w sposób bardziej bezpośredni uczucia ich autorów. List to przecież dość intymny sposób wyrazu, a stylizacja języka w polskim tłumaczeniu na pewno dodaje im uroku.

Cytat:
Tłem wydarzeń dla losów pierwszoplanowych postaci jest historia i konflikty zbrojne, w jakie Wielka Brytania uwikłana była w Indiach. Rok 1767 to wybuch pierwszej z czterech wojen majsurskich. Jest więc wynikająca z lektury tego komiksu pewna lekcja, tym bardziej wartościowa, że scenarzysta Ram V pochodzi z Mumbaju w Indiach, a obecnie mieszka i tworzy w Londynie. Jemu przedstawiona w "Dzikim lądzie" historia jest szczególnie bliska.

Cytat:
Rysownik tego komiksu również pochodzi z Indii, dokładnie z New Delhi. Można zatem powiedzieć, że dzięki niemu mamy przyjemność obcować ze sztuką z innego kręgu kulturowego niż zazwyczaj, choć oczywiście poddaną wpływowi kultury zachodu. W każdym razie plastyka rysunków Sumita Kumara powinna przypaść do gustu wszystkim, którzy lubią dość realistyczną kreskę z pewnymi miękkimi uproszczeniami.


:-D

"Dziki Ląd"
Pierwszy artykuł

2. "Alix Senator" #3: "Cykl Trucizn” omawia jako pierwszy Przemysław Mazur:Cytat:
Jak przystało na tytułowego bohatera oraz konwencję przyjętą dla klasycznej serii z udziałem jego młodzieńczej wersji, Alix ani myśli zbyt długo usiedzieć w jednym miejscu i tym sposobem śledzący jego perypetie czytelnicy trafiają wraz z nim do kolejnej krainy w strefie oddziaływania Imperium Romanum.

Cytat:
Pierwszy z dwóch zaprezentowanych w niniejszym zbiorze albumów - "Miasto trucizn" – trafnie ujmuje pokomplikowaną materię często sprzecznych wektorów politycznych dążeń.

Cytat:
"Widma Rzymu” to z kolei powrót do Wiecznego Miasta, choć z udziałem wspomnianego chwilę temu nabatejskiego notabla. Nie dość na tym odnajdziemy nawiązania do "Cyklu Kybele", w tym zwłaszcza finalnego albumu tegoż zbioru, tj. "Potęga i wieczność". Można zatem rzec, że pomimo kompletności zawartych tu fabuł jako samodzielnych, opowiedzianych od początku do końca intryg, równocześnie stanowią one integralne dopełnienie obu poprzednich wydań zbiorczych.

Cytat:
Dotyczy to rzecz jasna także jej wizualnej strony, jako że Thierry Dẻmarez zachował wszystkie walory przyjętej przezeń stylistyki przy okazji realizacji poprzednich albumów. Mamy zatem do czynienia z godną uznania za pieczołowitość w oddawaniu realiów epoki z całym bogactwem i wystawnością jej kultury materialnej. Nie inaczej sprawy mają się także w przypadku rozrysowywania plenerów i przestrzeni miejskich, a także mowy ciała i stanów emocjonalnych uczestników obu opowieści.


:brawo:

"Alix Senator" #3: "Cykl Trucizn”

3. "Detektyw Miś Zbyś na tropie" #6: "Wielki bałagan" - opowiada będąc trzecim Dawid Śmigielski:Cytat:
Rysunki Piotra Nowackiego są proste, schludne, czytelne i sympatyczne. Z jego świetnymi pracami idealnie współgrają stonowane kolory Tomasza Kaczkowskiego, który gdy trzeba, potrafi je bardziej ożywić, dzięki czemu akcja od razu nabiera animuszu.

Cytat:
Natomiast sporym problemem komiksu jest scenariusz. Owszem, Maciej Jasiński skonstruował go tak, aby dać pole do popisu rysownikowi, szkoda tylko, iż zapomniał o swojej roli. Na pewno na pochwałę zasługuje sprytna próba zachęcenia dzieciaków przez głównych bohaterów do dbania o czystość.


:-D

"Detektyw Miś Zbyś na tropie" #6: "Wielki bałagan"

4. "Papieże w historii" #2: "Leon Wielki. Pogromca Attyli" po raz drugi wśród nas - dziś dzięki Marcinowi Waincetelowi:Cytat:
France Richemond przedstawił opowieść, w której zawarł elementy politycznej intrygi, obyczajowych szarad na cesarskim dworze, jak również ścieranie się inności – przede wszystkim religijnej, ale też kulturowej. Nie uświadczymy w tym komiksie taniego moralizatorstwa, stawiania się po jednej czy drugiej stronie barykady, a wizerunek Walentyniana III jako władcy nieudolnego jest zasadniczo zgodny z prawdą. Bo to za jego czasów zachodnie państwo rzymskie utraciło znaczną część swoich wpływów. Stefano Carloni wydobył zaś historyczną prawdę w sferze graficznej. W jego pracach czuć autentyzm, odpowiednią dramaturgię, jak i piękno rozumiane przez harmonię. Realistyczne opracowanie scenariusza Richemonda to wielki walor publikacji.


:!:

"Papieże w historii" #2: "Leon Wielki. Pogromca Attyli"
_________________
"Kraina komiksu"
  
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Oficjalna Polska Strona Tada Williamsa

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 12