Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Esensja - komiksy
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15111
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-03-22, 23:18   

"Nowy, wspaniały świat?" - A od Pawła Ciołkiewicza o "Shangri-La" - jesteśmy ukontentowani :-D :Cytat:
Opowieść Bableta rozwija się powoli. Śledzimy kolejne zdarzenia, przysłuchujemy się rozmowom, ale przede wszystkim chłoniemy obrazy świata. Czy jednak jest to ta mityczna kraina Shangri-La? Czy rację Scott, czy może jednak Virgile?

Cytat:
W przypadku komiksu Balbeta na pewno kluczową rolę odgrywa warstwa narracyjna, ale nie sposób nie wspomnieć o rysunkach. W największym skrócie - są fenomenalne. Precyzja z jaką rysownik przedstawia technologiczne szczegóły świata przyszłości jest godna szacunku.


:idea:

Cytat:
https://esensja.pl/komiks/recenzje/tekst.html?id=29062

To trzecie omówienie tej historii.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15111
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-02, 03:36   

"Zemsta jest słodka" - Paweł Ciołkiewicz omawia zatytułowany "Revenge" trzeci tom "Shi":Cytat:
Zidrou prowadzi opowieść w bardzo zajmujący sposób i nie pozwala czytelnikowi ani na chwilę oderwać się od lektury. Świetną robotę nadal wykonuje również rysownik. José Homs tworzy efektowne plansze, pełne dynamiki oraz szczegółów.

Cytat:
Intrygujący pomysł, świetny scenariusz i doskonałe rysunki to niezmiennie główne filary tej historii. Wielowymiarowa charakterystyka postaci nadaje zaś tej historii dodatkowy walor realizmu.


:)

"Shi" #3: "Revenge"

Od razu artykuł Radosława Frosztęgi:

Cytat:
Spora część albumu poświęcona jest knowaniom politycznym, za którymi coraz wyraźniej stoi królowa. Działania jej ludzi i wsparcie udzielane tajemniczej loży, mają jakiś głębszy sens, który ostatecznie nie został jeszcze pokazany. Twórca nie zapomina również o głównych bohaterkach, które nareszcie mają okazję zrobić, to co planowały od dłuższego czasu. Ich gniew i wielka determinacja na pewno nie pozwolą, aby ktokolwiek stanął im na drodze. Pod tym względem jest mocno, ale zdecydowanie mniej krwawo niż w poprzednich częściach.

Cytat:
Rysunki nadal stoją na bardzo wysokim poziomie i zachwycają swoimi niebywałymi szczegółami i głębią.


:)

"Shi" #3: "Revenge"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15111
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-03, 14:34   

"Monstrum po drugiej stronie czarnej dziury" - "Storm" #8: "Żyjąca planeta. Vandaal Niszczyciel" - pozdrawiamy autora artykułu czyli Pawła Ciołkiewicza :-D :Cytat:
Ósmy tom oferuje dokładnie to, do czego fani serii już się przyzwyczaili: zwariowane przygody, odrobinę drewniane dialogi, mnóstwo opisów tego, co i tak widać na kadrach. Młodym czytelnikom może się to wydać się cokolwiek archaiczne, natomiast miłośnicy klasycznych serii komiksowych będą w siódmym niebie. No i oczywiście gwóźdź programu – rysunki Dona Lawrence’a. Rysownik pozostaje wierny malarskiej stylistyce i tworzy kadry stanowiące ucieleśnienie pulpowej konwencji.


:)

"Storm" #8: "Żyjąca planeta. Vandaal Niszczyciel”

Dwie dawniejsze recenzje:
- Przemysława Mazura
- Balinta 'balinta' Lengyela
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15111
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-06, 10:29   

Przed obiadem jeszcze dwukrotnie Marcin Knyszyński - super - kolego :-D :

1. "Nienazwane" - "Providence" #3:Cytat:
Alan Moore pisze o odmienności i naszej reakcji na nią. Zaznaczaliśmy już wcześniej, że Ameryka drugiej dekady dwudziestego wieku, przedstawiona jest w komiksie jako piękny salon, w którym poupychano pod dywanami masę brudu i śmieci. Ameryka "ukryta", uciekająca przez rasizmem, homofobią, uprzedzeniami i ksenofobią manifestuje się w komiksie w postaci pewnej metafory.


...

"Providence" #3
Poprzednie dwa teksty

2. "Męskie granie" - "Jazz Maynard" #2: "Trylogia islandzka":Cytat:
Osób, które znają tom pierwszy, nie muszę do niczego przekonywać, ani niczego im odradzać. Dostajecie dokładnie to samo - ten sam rodzaj komiksu, z tak samo prowadzoną fabułą, o tej samej jakości scenariusza i rysunku. Koniec, kropka - taka informacja wystarczy, wiecie już dobrze, czy kupić kontynuację. Osoby, które stykają się z tytułem po raz pierwszy, nie muszą koniecznie szukać tomu pierwszego - fabuła jest poprowadzona tak, że nie stwarza żadnych problemów poznawczych.

Cytat:
Rysunki Rogera to manga dla dorosłych. Zaznaczałem to przy okazji recenzji tomu pierwszego i powtórzę również teraz. Sceny akcji, bijatyki, strzelanin - wystarczy raz spojrzeć i nie da się uniknąć skojarzeń.


:-D

"Jazz Maynard" #2: "Trylogia islandzka"
Także o tej historii czytamy trzeci raz.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15111
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-06, 19:35   

A z wieczora po raz trzeci - bardzo się cieszymy :-D :

"Blast It!" - "Jim Cutlass" #1:Cytat:
Dokoła pola bawełny; bagna Luizjany; Nowy Orlean tętniący muzyką, krzykami i odgłosami strzałów; zapach wolności i wielkich zmian (krzywda, krew, niesprawiedliwość i płonące krzyże pachniały w tych czasach tak samo). Idealny przepis na komiks o wybitnie rozrywkowym charakterze - bez morałów, drugich den i wielkich aspiracji.

Cytat:
Rysunki, jak się można domyślić, są absolutnie rewelacyjne. To dokładnie taki "Gir" jakiego znamy z "Blueberry", rysujący świetnie krajobrazy, przyrodę, Nowy Orlean ze wszystkimi jego ciemnymi zaułkami, stroje, dekoracje i sceny akcji - wszystko działa bez zarzutu.


:-D

"Jim Cutlass" #1
Pierwsze dwie wizyty albumu.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15111
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-08, 05:43   

"Po Ennisie" - Andrzej Goryl recenzuje tom szósty "Punishera MAX":Cytat:
Zebrane tu komiksy są nieźle napisane, jednak brakuje im swobody Ennisa w konstruowaniu dialogów oraz umiejętności balansowania między tematami śmiertelnie poważnymi a dziką groteską. No cóż, nie można mieć wszystkiego.

Cytat:
To takie komiksy, do których ciężko się o cokolwiek przyczepić, ale też nie zostają na zbyt długo w pamięci.
Równie poprawne są rysunki.


:mrgreen:

"Punisher MAX" #6

Przypomnienie ubiegłorocznych omówień:

- Marka Adamkiewicza
- Krzysztofa Lewandowskiego
- Wojtka "Rodzyna" Rozmusa
- Michała Lipki

Szczegółowe informacje, opis i przykładowe plansze
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15111
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-08, 14:01   

"Diabłu na pohybel" - a po południu Marcin Knyszyński z analizą trzeciego tomu "Hellblazera" Gartha Ennisa - uśmiechamy się do Marcina :-D :Cytat:
Widać, że Ennis miał pomysł na "Hellblazera". O wiele bardziej niż Delano skupił się na samej postaci głównego bohatera i jego charakterystyce, niż na świecie przedstawionym. John Constantine jest zawsze na pierwszym planie, jego rozterki i wewnętrzne monologi dotyczą przede wszystkim jego osobistej relacji ze światem, a nie samego świata w ogóle. Ennis uczynił Constantine’a zwykłym człowiekiem, którego odróżnia od nas tylko okultystyczna wiedza.

Cytat:
Nie możemy jednak zapominać, że magia i piekielne stwory niezaprzeczalnie istnieją, choć coraz częściej chowają się za ludzkimi postaciami.

Cytat:
Irlandzki scenarzysta tworzył postać bardziej charakterystyczną niż Jamie Delano. Sprzedaż "Hellblazera" wzrosła kilkukrotnie za jego czasów, co jest chyba wystarczającą reklamą.


:)

"Hellblazer" #3
Szczegółowe informacje, opis i przykładowe plansze
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15111
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-13, 06:13   

"W dżungli ludzkich sumień" - Sebastian Chosiński i artykuł o zatytułowanym "Rozproszenie" trzecim tomie "Katangi":Cytat:
Niełatwo jest się w tym wszystkim połapać.

Cytat:
Na tle wielkiej historii, obrazującej tragedię całego narodu, toczy się też mała historia, nie mniej krwawa i dramatyczna, której głównymi bohaterami są Alicia i Charlie - rodowici Afrykanie, brat i siostra, którzy w anormalnej sytuacji starają się wywalczyć dla siebie lepszą przyszłość.

Cytat:
Fabien Nury dba o to, aby wszystkie wątki umiejętnie poprzeplatać, a przy tym pozostać w zgodzie z faktami. Skupia się także - i chwała mu za to - na pogłębieniu portretów psychologicznych najważniejszych postaci dramatu.


:!:

"Katanga" #3: "Rozproszenie"
Poprzednie dwie wizyty albumu
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15111
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-13, 18:28   

A z wieczora trzykrotnie Paweł Ciołkiewicz - dziękujemy koledze :-D :

1 "Kręta ścieżka" - "Szósty rewolwer" #6: "Taniec duchów":Cytat:
Cullen Bunn swoją opowieść prowadzi bardzo umiejętnie, przeplatając zdarzenia rozgrywające się w dwóch światach. W intrygujący sposób ukazuje relacje pomiędzy tymi rzeczywistościami i wskazuje powiązania między nimi.

Cytat:
Nadal jest bardzo dobrze - zarówno pod względem narracyjnym, jak i w warstwie wizualnej. Opowieść rozwija się w coraz bardziej intrygujący sposób i wygląda bardzo atrakcyjnie wizualnie.


:-D

"Szósty rewolwer" #6: "Taniec duchów"
Pierwsza recenzja + dodatkowe wiadomości

2. "Byliśmy żołnierzami" - "Czarny Młot '45":Cytat:
Historia jest bardzo schematyczna, nie ma odpowiedniego rytmu, a jej zakończenie jest nadmiernie patetyczne, rozczarowujące i skrajnie przewidywalne. Scenarzysta próbuje uatrakcyjnić historię przeplatając zdarzenia rozgrywające się w roku 1945 z czasami późniejszymi, ale tu również popada w schematyzm.

Cytat:
Nie jestem zwolennikiem stylistyki, jaką proponuje tu – znany do tej pory raczej jako scenarzysta - Matt Kindt. Jego rysunki są za bardzo szkicowe i niedopracowane. Nadmierne uproszczenia sprawiają, że całość wygląda jakby była tworzona w dużym pośpiechu przez kogoś, kto nie za bardzo potrafi rysować.


:mrgreen:

"Czarny Młot '45"

Od razu dwie wcześniejsze wypowiedzi:

- Tomasza Miecznikowskiego:

Cytat:
Za rysunki odpowiada tu Matt Kindt, które w wielu przypadkach mogą kojarzyć się nam ze wstępnymi szkicami niż z pełnoprawnymi, wychuchanymi planszami. Zapewne niektórym czytelnikom taka forma graficzna nie będzie odpowiadać, jednak nie można odmówić Kindtowi ekspresji i dynamiki, która momentami wydaje się aż wysadzać ramy kadrów, szczególnie w scenach akcji.

Cytat:
Scenariusz napisał Rayem Fawkesem i niestety od razu czuć różnicę, brak tej charakterystycznej dla Lemire’a kompozycyjnej lekkości. Poza tym komiks składa się tylko z czterech zeszytów i ta skrótowość daje się odczuć w fabule, która zanim zdoła nas w pełni zaangażować, po prostu szybko się kończy.


"Czarny Młot '45"

- Tomasza Drozdowskiego:

Cytat:
Zwykle obyczajowa narracja Jeffa Lemire’a jest ogromnym plusem. W zasadzie to zwłaszcza "Czarny Młot" wiele jej zawdzięcza. Omawiany spin-off natomiast to zupełnie inne dzieło i to, co sprawdzało się na ograniczonej przestrzeni farmy, nie gra na polach bitew II Wojny Światowej.

Cytat:
Nie mogę jednak nie oddać cesarzowi, co cesarskie. Pomimo zbędnej obyczajowej otoczki pojawiają się i prawdziwie wojenne ryty. Szwadron Czarnego Młota to bohaterowie z krwi i kości.

Cytat:
Znacie Eda Piskora?

Cytat:
Twórca ten w perfekcyjny sposób tworzy w vintage’owym stylu, stosując przy tym współczesne środki narracji.

Cytat:
Niestety, na stanowisku ilustratora mamy Matta Kindta. Świetnego scenarzystę, który jednak nie powinien brać do ręki ołówka.


"Czarny Młot '45"
Szczegółowe informacje, opis i przykładowe plansze

3. "Kwarantanny ciąg dalszy" - "Odrodzenie" #07: "Naprzód!":Cytat:
Tim Seeley w udany sposób dba o równowagę pomiędzy dynamiczną akcją, a psychologiczną głębią swojej opowieści. Z jednej strony dostajemy zatem kolejne dramatyczne zwroty akcji, a z drugiej śledzimy rozterki moralne poszczególnych postaci.

Cytat:
O rysunkach Mike’a Nortona trudno powiedzieć coś nowego. Nadal są efektowne i dynamiczne. Tym razem mamy również okazję zajrzeć do jego szkicownika - na końcu albumu znalazło się kilka roboczych rysunków artysty.


;)

"Odrodzenie" #07: "Naprzód!"
Artykuł od Michała Lipki
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15111
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-13, 22:35   

Rozpoczynam nocne nadawanie :) :

"Nieoczekiwana zamiana miejsc intymnych" - Aleksander Krukowski recenzuje album "Ciało i dusza":Cytat:
Dużo uwagi artysta poświęca detalom, takim jak ubiór czy makijaż postaci, przez co całość dobrze i realistycznie się prezentuje. Przedstawienie opowieści góruje nad jej treścią.
"Ciało i dusza" to w dużej mierze zmarnowany potencjał, choć mam mocne wrażenie, że taki był zamiar autorów - to znaczy: nie chodziło o stworzenie ambitnego komiksu, zawiłej intrygi i skomplikowanej historii, tylko o trochę kontrowersji, dużo sensacji i nieco seksu tu i tam.


:P

"Ciało i dusza"
Pierwsza recenzja
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15111
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-15, 03:47   

Na powitanie dnia takie oto materiały:

1. "Mam smoka i nie zawaham się go użyć!" - Marcin Osuch recenzuje "Strzeżcie się smoki!":Cytat:
Całość trochę przypomina to wyprawę Shreka i Osła z tą maleńką różnicą, że w jaskini Azry, oprócz smoczycy mieszkają jej młode. Niby śpią, ale ich chrapnięcia kończą się dosyć ogniście. Przejście między nimi, przypominające zręcznościówkę z ośmiobitowców, to jeden z zabawniejszych epizodów albumu, zwłaszcza gdy się wczytamy w sprawę "bycia usmażonym jak naleśnik".

Cytat:
Wszyscy, na czele z Marie i Gastonem, bratem Colette, mają swoje charaktery, strachy, ambicje. I to jest największy plus tego komiksu.


:-D

"Strzeżcie się smoki!"

2. "Z innej Orbity" - Tomasz Nowak omawia tom szósty "Doom Pipe":Cytat:
Pod koniec Kaczkowski też musi wesprzeć się całym passusem tekstu, jakby nie do końca mając pomysł na jego zilustrowanie, a przecież pewne rozwiązania nasuwają się tu same.

Cytat:
Nic to, seria jest z pewnością projektem ciekawym i udanym. Próbę przeskoku na - nomen omen - inną Orbitę można więc potraktować akcydentalnie. Myślę że autorzy wyciągną stosowne wnioski, więc na pewno warto dalej przyglądać się ich dokonaniom. A numer szósty niech pozostanie przestrogą. Próba bezpośredniej adaptacji opowiadań Orbitowskiego na język komiksu okazała się zderzeniem z pociągiem.


:)

"Doom Pipe" #6
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15111
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-15, 15:02   

"Cześć bohaterom" - Paweł Ciołkiewicz przed chwileczką podesłał taki oto artykuł o trzecim tomie "Chłopaków z dwudziestego wieku" - brawo On! :-D :Cytat:
Okazuje się, że Urasawa ma wiele asów w rękawie, a wyraziste i skupiające na sobie całą uwagę postacie potrafi tworzyć na zawołanie. Śledząc poczynania rezolutnej dziewczyny, budujemy sobie obraz zdarzeń od drugiej strony. Obserwujemy mianowicie ich polityczno-społeczne konsekwencje.

Cytat:
Naoki Urasawa w mistrzowski sposób prowadzi narrację, budując obraz zdarzeń z różnych perspektyw. Wielowątkowa opowieść dostarcza zróżnicowanych emocji i daje mnóstwo radości podczas lektury.


:brawo:

"Chłopaki z dwudziestego wieku" #3
Dotychczasowe wypowiedzi
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15111
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-18, 05:19   

"Kwartet egzotyczny". Na dzień dobry od Pawła Ciołkiewicza - dziękujemy :-D - recenzja albumu "Badlands":Cytat:
Trzeba przyznać, że Corbeyran bardzo umiejętnie wykreował napięcie między swoimi bohaterami wrzucając ich w ekstremalne sytuacje.

Cytat:
Bohaterowie i burzliwe relacje między nimi są tak dobrze rozpisane, że sama fabuła schodzi chwilami na drugi plan. Oczywiście jest ona atrakcyjna, wypełniona akcją, tajemnicami i elementami magii, ale prawdziwą przyjemność daje już sama podróż z tą oryginalną czwórką.

Cytat:
Piotr Kowalski udowadnia, że potrafi dostosować stylistykę do każdego gatunku, radząc sobie doskonale zarówno na rynku amerykańskim, jak i frankofońskim. Dziki Zachód w jego interpretacji jest bardzo przestrzenny, a zarazem nastrojowy.


:)

"Badlands"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15111
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-18, 10:31   

"10 komiksowych zaraz, wirusów i pandemii" - autorem zestawienia jest Piotr 'Pi' Gołebiewski:Cytat:
Zarazy w komiksach (przynajmniej tych, które ukazały się w Polsce) nie stanowią dominującego tematu. Nie znaczy to, że takowych nie znajdziemy. Zapraszam na zestawienie dziesięciu historii obrazkowych, w których pojawiają się wirusy, zarazy i pandemie.


:shock:

"10 komiksowych zaraz, wirusów i pandemii"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15111
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-20, 08:14   

"Bohater nie ze spiżu" - Tomasz Nowak opiniuje "Edelmana":Cytat:
Poznajemy jego historyczne, rodzinne i ideologiczne korzenie z czasów II Rzeczpospolitej, działalność podczas II wojny światowej oraz losy powojenne, równie dramatyczne, jak wcześniejsze.

Cytat:
Widać zatem, że wyłaniający się z tej autonarracji portret pozostaje mocno ograniczony i ugładzony. Z jednej strony odrysowuje człowieka głęboko zaangażowanego w walkę o wolność, polskość i żydowską tożsamość. Ukazuje jego nieprzejednaną postawę wobec niemieckiego najeźdźcy i władz komunistycznych. Zupełnie natomiast pomija choćby komentarze dotyczące tożsamości państwa polskiego wyrażane u początków XXI wieku.

Cytat:
Kadry utrzymane w trzech kolorach - czerni, czerwieni, niebieskim - wyłamują się z prostego schematu ramek. Przeciwnie, grafik twórczo bawi się formą konstruując kolejne plansze z zestawionych w różny sposób ilustracji, opartych bezpośrednio na zdjęciach dokumentalnych, czyni ten komiks intrygującym, ciekawym wizualnie. Te bardzo gdzieniegdzie dosłowne obrazy wnoszą do narracji bardzo wiele dobrego.


:idea:

"Edelman"
Pierwszy artykuł
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Oficjalna Polska Strona Tada Williamsa

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,22 sekundy. Zapytań do SQL: 12