Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Strony naukowe i popularnonaukowe
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14710
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-07, 12:34   "Archeolodzy odkryli nieznane grodziska w Wielkopolsce" - zawiadamia Szymon Zdziebłowski:Cytat:
"W regionie mamy ponad sto grodzisk o różnej formie z różnych okresów. Odkrycie dziesięciu kolejnych jest dla nas zaskoczeniem, bo obszar ten uważany był za dość dobrze rozpoznany pod względem archeologicznym. Wynika to z dostępności coraz to nowych metod jakimi się posługujemy” - mówi PAP kierownik projektu, archeolog Maksym Mackiewicz z Fundacji Archeolodzy.org.

Cytat:
"Nasi starsi koledzy pamiętają, że na wały wielu grodzisk trzeba się było wspinać, natomiast obecnie skrajne różnice wysokości pomiędzy dnem fosy a szczytem umocnień często nie przekraczają metra. Nie chcę dramatyzować, że to ostatni moment na ich badania, ale z pewnością czas im nie służy. To realne wyzwanie aktualnego systemu ochrony zabytków" - wskazuje Mackiewicz.
"Archeolodzy odkryli nieznane grodziska w Wielkopolsce"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14710
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-07, 13:06   "Pociągiem z Teheranu do Shiraz przez irańską pustynię" - na podróż zaprasza Bartek Dziwak:Cytat:
Podróż nie byłaby tym samym bez widoku z okna i poczucia wsiąkania w mikroklimat wnętrza powolnego pociągu. Na 15 godzin zamykamy się dobrowolnie w stalowej puszcze i ufamy, że znajdziemy nić porozumienia ze współpasażerami, którzy niezależnie od sytuacji są nam w tej podróży przeznaczeni.

Te warunki pobudzają ludzi do otwierania się na innych i większej tolerancji na odmienność. Podróże koleją wiele mnie nauczyły. Kolejną lekcję odebrałem w przecinającym kraj z północy na południe pociągu Kolei Irańskich z Teheranu do Shiraz.
"Pociągiem z Teheranu do Shiraz przez irańską pustynię"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14710
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-07, 14:26   "Villena - na szlaku hiszpańskich zamków" - przed Wami Marta Muszyńska:Cytat:
Villena była ostatnim miejscem, które odwiedziłam w czasie grudniowego pobytu w Hiszpanii. Przyjechałam do niej 6 grudnia. U nas tego dnia obchodzone są Mikołajki, a w Hiszpanii - Dzień Konstytucji (Dia de la Constitución). Jest to święto narodowe - dzień wolny od pracy, większość sklepów i punktów usługowych jest zamknięta. Działają kawiarnie, restauracje oraz miejsca turystyczne. O święcie dowiedziałam się dopiero, gdy dojechałam do Villeny i zaskoczyły mnie pustki na ulicach.

Cytat:
Villena jest małą miejscowością, dlatego na zwiedzanie miasta wystarczy jeden dzień. Przy Plaza de Santiago znalazłam punkt informacji turystycznej (drugi jest obok zamku). Mój przewodnik książkowy nie zawierał zbyt wielu informacji o mieście. Wiedziałam o zamku i na tym moja wiedza się kończyła. A mając do dyspozycji cały dzień, chciałam zobaczyć tyle, ile było to możliwe, pamiętając o trwającym tego dnia święcie.

Cytat:
Zamek pochodzi z XII wieku, jednak dokładna data jego budowy nie jest znana, ale pewne jest, że istniał już w 1172 roku. W XV wieku uległ odnowieniu i rozbudowie. Jest zaliczany do architektury militarnej o znaczeniu obronnym, chociaż nie posiada fosy. Zamek był strategicznym punktem w czasie trwających walk o sukcesję hiszpańską oraz w trakcie wojny o niepodległość Hiszpanii w czasach napoleońskich. W 1958 roku rozpoczęto w nim prace konserwatorskie, z inicjatywy archeologa Jose Maria Soler Garcia. Lata prac, mających na celu odrestaurowanie budowli sprawiło, że obecnie jest w bardzo dobrym stanie i można go zwiedzać.
"Villena - na szlaku hiszpańskich zamków"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14710
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-07, 14:54   "Niepołomice na każdą porę roku. Kiedy w puszczy królowały żubry?" - na wycieczkę zapraszają Kasia i Tomek:Cytat:
Dawno, dawno temu, w czasach kiedy w Krakowie jeszcze wyraźnie pamiętano okrutnego smoka, na wschód od miasta rosła potężna puszcza, a w niej schronienie znajdywały przeróżne zwierzęta- od niewinnych jelonków, po potężne i budzące grozę niedźwiedzie, tury oraz żubry. To tu polowali najznamienitsi łowcy, a odkąd Kraków stał się stolicą Polski, w niepołomickich lasach bywały same królewskie VIPy. Nie do końca wiadomo, skąd wzięła się nazwa puszczy- według jednej z teorii wywodzi się ona od słowa "niepołomny", czyli ciężki do pokonania, nieprzebyty, niezwyciężony. Można więc sobie jedynie wyobrażać, jakim szacunkiem darzono ten teren.
"Niepołomice na każdą porę roku. Kiedy w puszczy królowały żubry?"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14710
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-07, 15:37   ""To, co karmi naszą duszę". Poznaj instrukcję obsługi życia z pasją" - pisze Małgorzata Smoczyńska:Cytat:
Czym dokładnie jest ta pasja, o której tyle zewsząd słyszymy? Jak powstaje oraz jak z niej właściwie korzystać?

Cytat:
Mówiąc o pasji, myślimy najczęściej o aktywnościach wykonywanych często i z dużą regularnością. Istotny wydaje nam się też fakt poświęcania danej aktywności bardzo dużej ilości czasu. Za ludzi z pasją uznajemy głównie artystów, twórców, podróżników. Powszechny pogląd mówi, że pozostali, zwykli ludzie mają co najwyżej hobby...

Cytat:
W swojej istocie pasja to przede wszystkim energia i radość odczuwane wtedy, gdy robimy coś, co karmi naszą duszę, ciało, umysł i/lub emocje. To zaangażowanie i motywacja, wyzwolone faktem, ze robimy coś, co jest dla nas przyjemne i co chcemy dla tej właśnie przyjemności robić - bez żadnego przymusu z zewnątrz, bez presji zarabiania czy osiągania.
""To, co karmi naszą duszę". Poznaj instrukcję obsługi życia z pasją"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14710
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-07, 16:37   "Pierwszy kraj w całości uznany jako międzynarodowy obszar ciemnego nieba" - informuje Grzegorz Iwanicki:Cytat:
To nie pierwszy przypadek w historii kiedy Niue jest w czymś pionierem. W 2003 r. wyspa została pierwszym krajem na świecie oferującym wszystkim swoim mieszkańcom bezpłatny internet w technologii Wi-Fi. Po kilkunastu latach od tamtego wydarzenia mieszkańcy mają znowu powód do dumy - zostali pierwszym narodem, którego kraj w całości objęty został statusem międzynarodowego obszaru ciemnego nieba.

Pod względem logistycznym nie było to tak wielkim wyzwaniem jakby mogło się wydawać, ponieważ wyspę o powierzchni zaledwie 260 km kwadratowych zamieszkuje obecnie niecałe 2 tysiące osób. Dodatkowe ponad 20 tysięcy rdzennych mieszkańców Niue zamieszkuje Nową Zelandię, z którą wyspa jest dobrowolnie stowarzyszona. Większy sąsiad odpowiada za politykę zagraniczną i obronność niewielkiego kraju, a o reszcie spraw decyduje lokalna społeczność i jej rząd, które udzieliły znacznego wsparcia w realizowaniu idei ochrony ciemnego nieba.


:brawo:

"Pierwszy kraj w całości uznany jako międzynarodowy obszar ciemnego nieba"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14710
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-07, 16:52   "Nowe badanie: homo sapiens i neandertalczyków łączył międzygatunkowy seks" - zawiadamia Katarzyna Mazur:Cytat:
Najświeższe odkrycia archeologiczne i współczesne badania genomowe dowiodły, że zamiast po prostu zastępować konkurencyjne gatunki, takie jak neandertalczycy i denisowianie, Homo sapiens rzeczywiście się z nimi krzyżowały. I niekoniecznie jest to też coś złego - istnieją dowody sugerujące, że nasze neandertalskie DNA pomaga uchronić nas przed wirusowymi epidemiami, co, biorąc pod uwagę obecne czasy, wydaje się dziwnie pocieszające.


:mrgreen:

"Nowe badanie: homo sapiens i neandertalczyków łączył międzygatunkowy seks"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14710
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-07, 17:28   "Podróże we wspomnieniach - Szwajcaria" - do zwiedzenia tego kraju zaprasza Mariola Jędruch:Cytat:
Rzeka Aare w swoim wcześniejszym biegu tworzy malowniczy wąwóz Aare. Wysiadamy na przystanku blisko miejscowości Meiringen, przechodzimy wąwóz i po wyjściu z niego szukamy drzwi w skalnej ścianie prowadzące na przystanek kolejowy znajdujący się w tunelu. Ciekawe rozwiązanie.

Cytat:
Wybraliśmy się też na przełęcz Jungfraujoch.

Cytat:
Wycieczkę rozpoczęliśmy w Interlaken z poziomu 570 m n.p.m. przesiadając się w Grindelwald i w Kleine Scheidegg. Po drodze podziwialiśmy wspaniałe widoki.

Cytat:
Zrobiliśmy też bardzo fajną pętlę w dolinie Lauterbrunnen, choć w tym dniu pogoda nie rozpieszczała a przelotny deszcz i mgły ograniczały widoczność. Pociągiem i kolejkami zębatymi dojechaliśmy do Murren, gdzie w ciepełku i z widokiem na zamglone góry zajadaliśmy się serowym fondue.
"Podróże we wspomnieniach - Szwajcaria"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14710
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-08, 07:43   "Skarb średzki - jak doszło do jednego z najcenniejszych odkryć XX wieku?":Cytat:
Jest mniej więcej połowa XIV wieku. Karol Luksemburski usilnie stara się o koronę cesarską. Potrzebuje pieniędzy. Trzeba opłacić to i owo, a także tego i owego. Biedny nie jest, ale cel wymaga znacznych poświęceń. Dogaduje więc interes z zamożnymi Żydami średzkimi. Otrzymuje potrzebne fundusze w zamian zastawiając skarb klejnotów.

Cytat:
8 czerwca 1985 roku podczas prac budowlanych wykopano gliniane naczynie, a w nim srebrne monety w liczbie 3771 sztuk. Zostały co prawda rozkradzione, ale szybko je odzyskano.

Cytat:
24 maja 1988 roku, ponownie natrafiono na złoto i znów zlecieli się fani szybkiego zarobku. Nikt nie wpadł jednak na to, aby oprócz wykopu, przetrzepać hałdy gruzu wywiezione i składowane na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Po mieście zaczęły krążyć plotki, a 30 maja bawiące się na hałdach dzieciaki wykopały złotą zausznicę. Musiały być w niezłym szoku bo zamiast zdobyć dzięki niej dożywotni zapas cukierków, odniosły ją do lokalnego muzeum.
"Skarb średzki - jak doszło do jednego z najcenniejszych odkryć XX wieku?"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14710
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-08, 08:39   "Sedona. Katedra bez ścian > USA" - odwiedziny proponuje "Lidia R.":Cytat:
Słynie z czerwonych skał, które otacza prawie 2 mln akrów wiecznie zielonego lasu, z niezliczonej liczby galerii, międzynarodowego festiwalu filmowego, oryginalnej lokalnej społeczności oraz kilku tzw. vortexów, czyli miejsc, w których skoncentrowana energia z wnętrza Ziemi ma uzdrawiać, energetyzować i dostarczać wglądów.

Cytat:
Niektóre przewodniki zalecają wizytę w Sedonie obok trekkingu w Tybecie i studiowania jogi w Indiach czy medytacji z mnichami w Bhutanie, jeśli poszukujemy oświecenia. Sedona ma też mieć wspomnianych już vortexów więcej niż Piramida w Gizie, Machu Pichu w Peru czy Stonehenge razem wzięte.

Cytat:
- Mogłabym latać - przekrzykuję suchy wiatr, gdy po godzinie wspinania się w dokuczliwym upale zatrzymujemy się, by spojrzeć na i za siebie i mój mąż, o dziwo, wygląda na przekonanego. Stoimy na jednym z kilku tarasów Bell Rock w Red Rocks State Park. Słońce powoli przesuwa się w dół po skałach, na intensywnie niebieskim niebie unoszą się gęste białe obłoki. Ziemia pod nami jest koloru cegły, trawy i kaktusy wypłowiałe od słońca. W dole i wokoło, w pomarańczowym złocie, zieleniach i błękitach rozciąga się nierealnie piękna panorama; krajobraz, od którego nie sposób oderwać oczu.


:-D

"Sedona. Katedra bez ścian > USA"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14710
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-08, 10:02   "Sny o potędze. Dlaczego warszawskie metro ma tylko 2 linie?" - na pytanie próbuje odpowiedzieć Jakub Jastrzębski:Cytat:
W 1926 roku w Biurze Regulacji sporządzono nowy Plan Regulacyjny. Opracowano w nim system transportu miejskiego z metrem, które określano w nim jako tramwaje na własnych torach bądź szybkobieżne. Plan został przyjęty przez władze miejskie, ale z powodu zmiany przepisów nie zatwierdziło go jednak Ministerstwo Robót Publicznych, kwestię metra przejęła zaś Dyrekcja Tramwajów Miejskich.

Cytat:
W połowie lat 20. XX wieku zaczęto sobie zdawać sprawę, że komunikacja miejska w Śródmieściu sięgnęła niemal kresu swych możliwości. Liczba mieszkańców Warszawy przekroczyła w 1925 roku 1 milion, stale rosła również liczba przejazdów tramwajowych na głowę jednego warszawiaka.

Cytat:
Planowano, że linie obsługiwać będą czterowagonowe pociągi, kursujące w trzyminutowych odstępach. Ich prędkość handlowa miałaby wynosić 24 km/h - dla porównania na obecnie istniejącym odcinku metra prędkość ta wynosi 36 km/h - co oznaczałoby, że pokonanie całej 6-kilometrowej trasy wraz z zatrzymywaniem na stacjach trwałoby 15 minut.

Cytat:
W latach 1928–29 wykonano 99 próbnych wierceń wzdłuż planowanego przebiegu linii A i B, każde o głębokości około 25–30 merów. Przeprowadziła je firma Inżynierowie Rychłowski, Wehr i S-ka. Na podstawie rezultatów badań gruntu uznano, że warunki geologiczne umożliwiają budowę metra.
"Sny o potędze. Dlaczego warszawskie metro ma tylko 2 linie?"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14710
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-08, 10:44   "Epidemia zabiła 200 tys. Polaków. Dlaczego kina, teatry i szkoły działały w najlepsze?" - O hiszpance z 1918 roku pisze Tomasz Stańczyk:Cytat:
Epidemia grypy hiszpanki, która objęła całą Europę, rozpoczęła się na ziemiach polskich jeszcze przed listopadem 1918 roku, pierwszym miesiącem niepodległości. We wrześniu 1918 roku pierwsze zgony odnotowano we Lwowie. W październiku sytuacja była już poważna.

Cytat:
Szkoły zamykano dopiero wtedy, gdy w klasach, z powodu gryp, brakowało więcej, niż połowy uczniów lub brakowało nauczycieli. Ostatecznie wszystkie szkoły zamknięto, ale tylko na tydzień i uczniowie wrócili po siedmiu dniach do nauki. Ale epidemia rozwijała się w najlepsze. Znów więc szkoły zamknięto na tydzień. Teatry i kina funkcjonowały jednak normalnie, prasa była pełna reklam spektakli.

Cytat:
Tymczasem w Warszawie rosła liczba zachorowań i zgonów z powodu grypy hiszpanki. Kulminacja nastąpiła w drugim tygodniu grudnia 1918 roku. Zmarły wówczas w stolicy 92 osoby.

Cytat:
Czy epidemia hiszpanki okupowała pierwsze strony gazet? Bynajmniej! Były to pierwsze tygodnie niepodległości i prasa pisała głównie o polityce, sprawach krajowych i zagranicznych.


...

"Epidemia zabiła 200 tys. Polaków. Dlaczego kina, teatry i szkoły działały w najlepsze?"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14710
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-08, 11:08   "Między działaniem bez dowodów a paraliżem przez analizę. O relacji między nauką a polityką publiczną - nie tylko w dobie koronawirusa" - wypowiada się Michał Zabdyr-Jamróz:Cytat:
Uniwersalne zapobieganie zakażeniom COVID-19 - czyli supresja (dopasowana do lokalnych uwarunkowań), a nie dążenie do odporności stadnej - jest strategią rekomendowaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Zalecenie to opiera się na stale aktualizowanych danych dotyczących m.in. mechanizmów przenoszenia choroby. Niektóre kraje przygotowują własne rekomendacje, jak raport zespołu Imperial College (IC) z 16 marca, który skłonił władze brytyjskie do porzucenia strategii łagodzenia i zastąpienia jej supresją. Aktualnie, pomimo pewnego zróżnicowania między krajami, a nawet deklaratywnych odstępstw, wyraźnie dostrzegalny jest konsens w zakresie reagowania na COVID-19.

Cytat:
Problem ten starał się wyjaśniać Daniel Sarewitz, który badał debaty publiczne o zmianach klimatycznych i o ochronie środowiska. Zauważył on, że postulat, by nauka rozstrzygała toczące się spory polityczne, rozbija się o szereg barier na styku polityki i nauki.

Sarewitz zauważa, że natura/rzeczywistość jest na tyle złożona, że w wielu przypadkach i w krótkiej perspektywie czasowej nauka nie jest w stanie zaoferować tego, czego polityka najbardziej potrzebuje: przewidywalnej pewności i konkretnych rozwiązań. To uniemożliwia tworzenie uniwersalnych i niezawodnych modeli predykcyjnych – zarówno krótko- jak i długoterminowych. Modele te: "[…] są niezmiennie obarczone założeniami, uproszczeniami i rozstrzygnięciami wprowadzonymi przez samych badaczy, którzy muszą dokonać kompromisu między złożonością świata rzeczywistego a naukową precyzją. Z perspektywy nauki takie kompromisy są zarówno konieczne, jak i uzasadnione, ale sprawiają, że modele są podatne na dyskusję i krytykę ze strony ekspertów oraz sceptycyzm ze strony laików" (Sarewitz 2000, s. 86).


:!:

"Między działaniem bez dowodów a paraliżem przez analizę. O relacji między nauką a polityką publiczną - nie tylko w dobie koronawirusa"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14710
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-08, 11:26   Jakub Schuwald: "Rola mitu w polityce":Cytat:
Skojarzenia wzbudzane przez ten termin rozciągają się od greckich opowieści o herosach po synonim fałszu. W zasadzie niemożliwe jest utworzenie bezkontekstowej definicji mitu, jest on w końcu rozważany przez wiele dziedzin (kulturoznawstwo, literatura, itp.).

Cytat:
Mit jest przede wszystkim sposobem komunikacji, ponieważ jest przekazywany pod postacią jakiegoś znaku. Ma więc charakter społeczny, jest współtworzony przez społeczeństwo dzięki ciągłemu przekazowi informacji.

Cytat:
Istotną kwestią jest określenie podstawowej relacji pomiędzy polityką a mitem. Czy trzeba traktować je już od początku jako nierozłączną całość, czy lepiej omawiać je osobno? W pierwszym przypadku mówilibyśmy raczej o "micie politycznym", w drugim o "micie w polityce".

Cytat:
Wnioskiem nie jest spostrzeżenie, że rola mitu w polityce jest z natury zła. Ustaliliśmy przecież, że jest to jedynie forma, jakiś sposób przekazu. Jednak forma ta może nas bardzo łatwo uśpić, zwłaszcza gdy jest manipulowana i modyfikowana przez jednostki kontrolujące do pewnego stopnia rzeczywistość. Wtedy właśnie mit powinien zwrócić naszą uwagę, powinniśmy być w pełni świadomi jego istnienia.


:idea:

"Rola mitu w polityce"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 14710
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-08, 12:38   "Labuan Badjo i Park Narodowy Komodo" - oprowadza Magdalena Krychowska:Cytat:
Dziś zabieram Cię do miejsca magicznego. Miejsca, gdzie historia zatrzymała się i zachowała do naszych czasów prawdziwego smoka. Smoka z Komodo. Oczywiście mowa o Parku Narodowym na wyspach Komodo tuż koło indonezyjskiej wyspy Flores.

Cytat:
Gdy tak siedziałam przy długim stole zaczepił mnie Balijczyk siedzący koło mnie. Jest przewodnikiem wycieczek. Opowiadał jak zmieniała się Indonezja przez lata, jak teraz coraz więcej ludzi przyjeżdża na Flores. Opowiadał jak Dawid Attenborough w 56 roku przyjechał tu nagrać film o waranach z komodo. Jak płynął tam na małej łódce.

Cytat:
Wycieczki na wyspy Komodo w żadnym razie nie musisz rezerwować wcześniej przez internet. Wędrując po mieście będziesz miał multum opcji na zwiedzenie tego miejsca. Jedno co Ci absolutnie doradzam to wybór wycieczki dwudniowej.

Cytat:
Wyspa Komodo, podobnie jak Rinca jest zamieszkała. Zajmuje blisko 400 km kwadratowych. Warany można spotkać tu wszędzie - pierwszy przywitał nas już przy zejściu z pomostu. Obfotografowaliśmy go z każdej strony, podczas gdy nasz przewodnik szukał dla nas przewodnika po wyspie Komodo. Nie chcesz widzieć jego miny, jak zobaczył naszą wesołą gromadkę o metr od warana. Przybiegł do nas z prędkością światła, bo fakt nie błysnęliśmy za bardzo. Niby trzymaliśmy odległość, nie schodziliśmy na plażę, aby nie zakłócać snu warana, ale cóż to za problem dla warana skoczyć na pomost? Żaden.
"Labuan Badjo i Park Narodowy Komodo"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Oficjalna Polska Strona Tada Williamsa

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 12