Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kolorowe Zeszyty
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-03-29, 13:34   "Komiks na miarę człowieka" - Michał Czajkowski i Jego artykuł o albumie "Eileen Gray. Dom pod słońcem":Cytat:
Autorki wybrały sposób prowadzenia narracji, który zdaje się wynikać z przekonań samej Gray o tym, że człowiek podlega ciągłym zmianom, niekoniecznie przewidywalnym, więc przestrzeń dookoła powinna dostosowywać się do niego, próbować nadążyć za zmieniającymi się potrzebami.

Cytat:
Mamy tu do czynienia nie z liniową opowieścią, która faworyzowałaby jedne wątki kosztem innych, ale czymś na kształt kalejdoskopu, w którym na pełny obraz składają się różne, pozornie niezwiązane ze sobą elementy.

Cytat:
Gdybyśmy mieli do czynienia ze zwykłą biografią, tu zakończyłby się zapewne wysiłek stworzenia opowieści o tym, jak Gray doszła do swojego stylu i jakie okoliczności doprowadziły do tego, że zapisała się w historii architektury. Tymczasem w przypadku Domu pod słońcem to staje się jedynie jednym z elementów składających się na jej życie.
"Komiks na miarę człowieka"
Przybywa nam materiałów związanych z tą historią
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-03-30, 09:57   Adam Grochocki i analiza albumu "Ptaki nocy. Tajemnice i morderstwa":Cytat:
"Ptaki Nocy: Tajemnice i Morderstwa" to zbiorcze wydanie "Birds of Prey" #56-67. Zeszyty te zostały wydane w 1999 roku w albumach "Birds of Prey" vol. 3: "Of Like Minds" oraz "Birds of Prey" vol. 4: "Sensei and Student".

Cytat:
Bardzo skąpe stroje, kabaretki, pojawiające się nieustannie dwuznaczne teksty czy propozycje są tutaj na porządku dziennym.

Cytat:
Pierwsza historia jest naprawdę świetna.

Cytat:
Mamy tutaj gierki psychologiczne, błyskotliwe dialogi i trochę akcji.

Cytat:
Pod drugą historię podciągam dwa wcześniejsze zeszyty zatytułowane "Nęcenie zwierzyny".

Cytat:
Dwa pozornie oddzielne wątki mają ze sobą wiele wspólnego, tym bardziej że oba owiane są mgłą tajemnicy i sięgają głębiej niż można sobie wyobrazić.


:-D

"Ptaki nocy. Tajemnice i morderstwa"
To piąte zrecenzowanie tej opowieści.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-03-31, 01:18   Marta Radecka recenzuje dwudziesty piąty tom "Berserka":Cytat:
Fabuła jest cały czas wartka i logicznie ze sobą powiązana. Klimat średniowiecznej Europy to dobra podwalina do brutalnej, mrocznej fantastyki o demonach niczym z koszmarów i zepsutych ludzkich sercach.

Pozycja jest znana z gęsto ścielącego się trupa i gwałtów. Mnie jednak dużo bardziej wstrząsnęło celne przedstawienie do czego zdolny jest człowiek w dobie zabobonów i hierarchii społecznej.

Cytat:
Wrażenie nadciągających strasznych wydarzeń jest wręcz namacalne. Gdy poprzednio takowe się ukazywały, myślałam, że następne mnie nie zaskoczą, jednak te zawsze uderzają równie mocno.


:!:

"Berserk" #25
Artykuł "Tassadara"
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-06-14, 07:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-03-31, 05:01   "Liga Sprawiedliwości" #3: "Planeta jastrzębi" - recenzuje "reece":Cytat:
Tak jak poprzedni tom był po brzegi wypełniony akcją, tak ten bardziej pełni funkcję informatywną. Oczywiście to nie tak, że większą część komiksu wypełniają okienka dialogowe, jednak bardziej dynamiczne momenty to niewielka część historii, chociaż gdy już się pojawią, to na pełnej mocy.

Cytat:
Przepięknie pokolorowane i szczegółowe ilustracje świetnie oddają klimat powieści, a całość jest tak stonowana, że oko czytelnika nie powinno się zmęczyć po pierwszej stronie.


:)

"Liga Sprawiedliwości" #3: "Planeta jastrzębi"Od razu odrobinę wcześniejszy tekst Michała Żołyńskiego:Cytat:
Za fabułę tak jak i w przypadku poprzednich dwóch tomów serii odpowiada Scott Snyder. Należy on do scenarzystów, którzy mają wizję, często zawiłą, którą prowadzą od początku do końca.

Cytat:
Liga Sprawiedliwości to nie tylko scenariusz Scotta Snydera. W jego nowej kreacji świata pomaga mu James Tynion IV, który zna się na komiksach akcji. Obaj autorzy postanowili nie tylko zmienić uniwersum, ale również niektórych bohaterów.

Cytat:
Jeżeli chodzi o wartwę graficzną to mamy tu ucztę da oka. Wszystko za sprawą dwóch rysowników, są nimi Jim Cheung oraz Stephen Segovia.


:)

"Liga Sprawiedliwości" #3: "Planeta jastrzębi"
Szczegółowe informacje, opis i przykładowe grafiki
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-02, 10:17   Adam Grochocki jako drugi recenzuje "Życie X" czyli pierwszy tom "Astonishing X-Men":Cytat:
Zdecydowana większość wydarzeń rozgrywa się w wymiarze astralnym. Mamy tutaj mnóstwo iluzji, sennych majaków i alternatywnych historii, w których uczestniczą nasi bohaterowie. Są to w większości mocno rozczarowujące i niewiele wnoszące sceny.

Cytat:
Sytuacji nie ratuje naprawdę ani dobrze rokująca grupa z Loganem i Psylock na czele ani swoista obecność Charlesa Xaviera.


:mrgreen:

"Astonishing X-Men" #01: "Życie X"

Od razu trochę wcześniejsze wypowiedzi:

- Tomasza Drozdowskiego:

Cytat:
Odgrzewany kotlet? Raczej odświeżenie formuły pewnej postaci i przemyślane odkręcanie tego, co zostało zepsute. I o ile ze śmiercią Xaviera można było się pogodzić, o tyle cały eksperyment z Red Skullem i trepanacją po czasie wydaje mi się mocno nietrafiony.

Cytat:
W "Astonishing X-Men" tom 1: "Życie X" autorzy przestają eksperymentować z przenosinami w czasie i wymiarze czy inną Ospą M. Chciałbym móc napisać, że przywracają godność X-Menom, ale na to za wcześnie i po pierwszym tomie byłoby to twierdzenie na wyrost. Wszystko jeszcze przed nami, choć już widać tendencję stabilizującą po trzęsieniach ziemi ostatnich lat.


:)

"Astonishing X-Men" #01: "Życie X"

- Michała Żołyńskiego:

Cytat:
Jak to bywa w przypadku komiksów z drużyną X-Men akcji nie brakuje. Walka, wartka akcja, ciekawe moce. Charles Soule nie odcina się od tego co już zostało napisane. Czerpie z dorobku innych artystów, dzięki czemu komiks wpasowuje się idealnie w gusta fanów X-Men. Nie sili się również na humor i gagi. Podobnie jak jego poprzednik obiera one drogę poważnej historii, bez zbędnego patosu, który bardzo często można było znaleźć w komiksach o mutantach.

Cytat:
W przypadku rysunków mamy to niezłe grono artystów. Z jednej strony nie mamy spójnej wizji, z drugiej jednak wchodzimy do Krainy Cieni. Dzięki temu nie jest to aż tak rażące, chociaż niektórzy z rysowników prezentują skrajne style.


:P

"Astonishing X-Men" #01: "Życie X"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-02, 15:34   Jak "Betoniarka" to Janusz Samborski - w dniu dzisiejszym z omówieniem "Rycerza Janka":Cytat:
Postacie przewijające się przez strony albumu są ciekawie przedstawione oraz zabawne.
Również dialogom nie brakuje dowcipu. Wyszła z tego świetna komedia, której efekt potęguje przecudowna szata graficzna.

Cytat:
Zastosowana kreska jest prosta i kreskówkowa. Jednocześnie dostajemy sporą ilość detali upchanych w dynamiczne i czytelne kadry.

Cytat:
Świetne ilustracje dopełniają genialnie dobrane i nałożone kolory. Dzięki nim cała zawartość albumu wygląda niezwykle barwnie i bogato.
"Rycerz Janek"
Poprzednie trzy odwiedziny dzielnego rycerza
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-06-14, 07:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-02, 16:17   Przemek Pawełek recenzuje "Wilka":Cytat:
"Wilk" to komiks wpisujący się w pewną literacką tradycję opowieści o walce Człowieka z siłami Natury. Historia zdaje się czerpać garściami z takich opowieści jak "Stary człowiek i morze", czy z "Moby Dicka". Tu, w graficznej powieści Jean-Marka Rochette'a, obserwujemy walkę pomiędzy podstarzałym pasterzem, a wilkiem.

Komiks ma kilka aktów. Najpierw poznajemy Gasparda, jego stado owiec i ciągnący się w sumie od pokoleń zatarg, jaki ludzie, zwłaszcza pasterze, mają z wilczą rasą. W pewnym momencie dochodzi do dramatycznego dla człowieka wydarzenia, po którym staje się dla niego jasne: 'albo ja, albo on'. Rozpoczyna się polowanie, specyficzne podchody, w których każda ze strony dybie na tą drugą.

Rochette w swoim albumie pokazuje jednostkowy konflikt francuskiego staruszka ze zwierzęciem, wpisując go jednocześnie w szerszą metaforę. To historia o trudnych relacjach Człowieka z Naturą, relacjach, które na Facebooku miały by pewnie status 'to skomplikowane'. Jest to bowiem stan walki, czasem na wyniszczenie, wzajemnego zagrożenia, ale jednocześnie wpisującego się we współistnienie, wzajemną zależność.

Album Rochette'a to także realistyczna kreska, która zdaje się wyrażać miłość do przyrody, a zwłaszcza do gór. Nie wszystko mnie w tym komiksie ujęło, zwłaszcza jego pierwsza połowa, która w zasadzie pełni rolę nieco przeciągniętej ekspozycji, zarysowującej kontekst przygrywki do starcia, którego i tak czytelnik się spodziewa, a które rozegra się na górskich zboczach. Nie zawsze przekonywały mnie w tej części rozwiązania kompozycyjne czy kadrowanie, które jednak mogą mieć dla odbiorcy ten walor, że autor unika graficznego konserwatyzmu czy banału. Zupełnie jednak zapomniałem o zastrzeżeniach w drugiej połowie, gdy atmosfera gęstnieje do poziomu porównywalnego do pojedynków rozgrywanych w finałach westernów.

Czy warto? Warto, bo Rochette posiada więcej niż solidny warsztat, jest to swoją drogą pierwsza polska publikacja autora znanego na rynku frankofońskim od czterech dekad. Komiksem w pierwszej kolejności powinni się zainteresować sympatycy natury, dzikiej przyrody, górskich pejzaży, ale także opowieści o nieuchronnych konfrontacjach dwóch konkretnie zarysowanych antagonistów.

"Wilk" - 112 stron na twardo na fajnie grubym papierze za okładkowe 49,90PLN z Wydawnictwo Marginesy
Dwa pierwsze omówienia

A poniżej uzupełnienie - pisali również:

- Anna Plewa
- Janusz Samborski
- Wojtek "Rodzyn" Rozmus
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-03, 21:23   Marcin Chudoba właśnie podrzucił swoją wypowiedź dotyczącą drugiego domu "Doktora Strange'a" - uśmiechamy się do Marcina :-D :Cytat:
Drugi tom przygód Doktora Stange’a nie wciąga i nie zaskakuje. Brakuje mu rozmachu, którego Aaron dał zasmakować czytelnikom w poprzedniej odsłonie. Pomimo wielu scen akcji i nagłych zwrotów fabularnych lektura omawianego komiksu nadzwyczajnie nuży.

Cytat:
Oprawa graficzna przygotowana przez siedmiu artystów stoi na dobrym poziomie, choć niektóre prace (m. in. Kevina Nowlana) są bardzo proste i nie wybijają się znacząco na tle pozostałych.
"Doktor Strange" #2
Zaległa recenzja autorstwa "Zireael"
Trzy dotychczasowe
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-06, 11:36   Trzy nowości od Michała Żołyńskiego - dziękujemy oczywiście :-D :

1. "Myszart" #1:Cytat:
Komiks to tak naprawdę mysia wersja biografii młodego Wolfganga Amadeusza Mozarta w przepięknej oprawie wizualnej. Została ona tak zaadaptowana, aby młody czytelnik dostał wartości dydaktyczne. Oczywiście nie jest to wada tego komiksu. Wręcz przeciwnie, komiksy dla dzieci powinny nieś dodatkowo jakąś wartość poza rozrywką.

Cytat:
Prace niczym obrazy oczarowują czytelnika. Prezentuje on malarski styl, który przypadnie do gustu zarówno dzieciom jak i starszym czytelnikom. Gradimir Smudja dba o detale a jego antropomorficzni bohaterowie są świetnie przemyślani.


:-D

"Myszart" #1
Pierwsze trzy omówienia

2. "Żyd Fagin":Cytat:
Przedstawiona przez Eisnera historia ukazuje czytelnikowi życie tytułowego Żyda Fagina. Począwszy od wychowania w londyńskich slumsach i pierwsze kroki stawiane w półświatku a skończywszy na oczekiwaniu na wykonanie wyroku.

Cytat:
Eisner przełamuje stereotyp czarnego charakteru przypisany do tej postaci w powieści Dickensa. W przeciwieństwie do swojego pierwowzory Żyd Fagin staje w obronie swoich podopiecznych. Tym czynem pokazuje, że ma sumienie.
"Żyd Fagin"

3. "Green Lantern" #1: "Galaktyczny Stróż Prawa":Cytat:
Co prawda nie jest to już Geoff Johns, ale Grant Morrison, kolejny legendarny scenarzysta w Uniwersum DC Comics. Początkowo obawiałem się tego komiksu, jednak już po pierwszych stronach widać, że Grant Morrison czuje klimat kosmicznej policji.

Cytat:
Grant Morrison tak zbudował swoją opowieść, że jest ona przystępna dla nowego czytelnika. Nie wymaga od niego znajomości innych tytułów. Dlatego jest to dobre miejsce na start i nie trzeba się zastanawiać jak czytać komiksy z Green Lanternami.

Cytat:
Niestety rysunki nie spodobają się wszystkim. Liam Sharp prezentuje amerykański styl z lat 90. Osobiście wychowałem się na komiksach z tamtych lat, dlatego ten styl jest mi bliski. Niektórzy mogą uważać go za archaiczny.


;)

"Green Lantern" #1: "Galaktyczny Stróż Prawa"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-10, 17:29   Od Marcina Chudoby w dniu dzisiejszym artykuł o "Mockingbird" - pozdrawiamy kolegę :-D :Cytat:
Scenariusz, przygotowany przez Chelsea Cain (amerykańską autorkę thrillerów i książek humorystycznych), już od pierwszych stron zaskakuje odbiorcę niezwykle lekkim i kameralnym tonem prezentowanej opowieści oraz bardzo udanymi, niekiedy też mocno abstrakcyjnymi żartami.

Cytat:
Rysunki autorstwa Katarzyny Niemczyk cechują się delikatną, lekką, płynną kreską oraz kreskówkowym charakterem. Idealnie współgrają z "gościnnymi" pracami, stworzonymi przez Ibrahima Moustafę i Joëlle Jones.


:-D

"Mockingbird"
O tej historii czytamy po raz piąty.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-14, 07:37   Adam Grochocki jako drugi omawia album "Kapitan Ameryka. Steve Rogers" #1:Cytat:
W zasadzie trudno przypomnieć sobie jakiś solidny run od złotych czasów Brubakera sprzed prawie dekady. Nick Spencer miał to zmienić, a ja wprost nie mogłem doczekać się, co nas czeka po bardzo rozczarowującym runie Ricka Remendera.

Cytat:
Wiem, brzmi to absurdalnie i kompletnie burzy wyobrażenie o całym uniwersum Marvela. Niemniej zagłębiając się w tę historię odczucia z pierwszego wrażenia szybko ewoluują. Wszystko za sprawą dobrze rozpisanej historii, która nad akcję przekłada politykę i wątki szpiegowskie.

Cytat:
Spencer świetnie rozwija postać Kapitana Ameryki.

Cytat:
Wielu osobom ciężko będzie przełknąć wielką zmianę nieskazitelnego do tej pory charakteru Kapitana. I tym bardziej polecam zapoznać się z recenzowanym komiksem.
"Kapitan Ameryka. Steve Rogers" #1
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-05-31, 12:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-16, 12:22   Od Michała Żołyńskiego w dniu dzisiejszym - dziękujemy bardzo :-D - omówienie zatytułowanej "Yakari i obcy" siódmej części przygód młodego Siuksa:Cytat:
Komiks Yakari po raz kolejny zachwyca. Nie tylko pod względem bardzo mądrych treści, jakie są przekazywane, ale również w przypadku grafiki.

Cytat:
Problem, jaki się tu pojawia to obcy, a dokładniej pelikan z wielkim katarem. Na domiar złego strasznie chrapie. Yakari ma wielkie serce o czym wiemy z poprzednich tomów i stara się pomóc obcemu.

Cytat:
Derib tworzy fascynujący świat barw, który jest po prostu piękny. Cieszy również pojawienie się znanych z poprzednich tomów zwierząt. Wartości edukacyjne w komiksie Yakari i obcy są bardzo duże i niezbyt nachalne.
"Yakari" #7: "Yakari i obcy"
To trzecia wizyta tej pary.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-16, 17:45   Artur Sadziński tak pisze o trzecim tomie "Providence":Cytat:
Powiem tylko, iż Moore doskonale poradził sobie z nowym i świeżym podejściem do obecnych w popkulturze od dobrych stu lat lovecraftowskich motywów, dając oby swoim seriom (Neonomicon"oraz Providence) satysfakcjonujące i godne zakończenie.

Cytat:
Ilustracje Jacena Burowa są szczególnie godna pochwały. Przywiązane do detali jest wprost na mistrzowskim poziomie, od anatomii człowieka, aż po architektoniczne szczegóły budynków z początku XX wieku. Każda strona cieszy czytelnika i zadziwia wzrok.

Cytat:
Każda strona cieszy czytelnika i zadziwia wzrok. Realizm ilustracji może wydawać się, stać w sprzeczności z wyjątkowo oniryczną historią opowiadaną przez Moore’a, jednak jest ona doskonałym odzwierciedleniem drogi Roberta Blacka, czyli głównego bohatera.


:-D

"Providence" #3Od razu także dzisiejszy artykuł Wiktora Fisza:

Cytat:
Trzeci tom Providence domyka całą historię w sposób, który usatysfakcjonuje każdego miłośnika twórczości HPL. Mamy tu do czynienia z hołdem dla autora, jednak pozbawionym chwalebnych peanów i kolorowych laurek. Co więcej, Moore jasno i dobitnie daje nam do zrozumienia, że nie można oddzielić artysty od jego dzieła. Wynikiem tego, Lovecraft wkracza na scenę jako postać dziwaczna, pełna lęków i niepokojących naleciałości. Moore sugeruje, że słynny autor pod płaszczykiem ogłady i wyniosłości skrywał zaburzenia, aberracje i być może nawet perwersje.

Cytat:
Zagrożenie, które staje przed bohaterami dzieł literackich bądź filmowych musi być czymś, wobec czego okażą się oni bezradni. Jednym ratunkiem przed nim może być tylko ucieczka w niepoczytalność. Najbardziej przerażające jest przecież to, czego nie uda się pojąć siłą umysłu.


:!:

"Providence" #3
Dotychczasowe trzy analizy
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-24, 05:15   Wczoraj otrzymany - dziękujemy oczywiście :-D - taki oto tekst o "He Done Her Wrong" - pisze "Kuba C.":Cytat:
Kręgosłup narracyjny powieści graficznej Grossa stanowi stereotypowa do bólu historia miłosna. Oto delikatna piękność, która zarabia na życie śpiewając w zapadłej dziurze, gdzieś na amerykańskich odludziach, zostaje pewnego wieczoru napadnięta przez nachalnego wielbiciela.

Cytat:
Rozpoczyna się w ten sposób szalona fabuła pełna, wyciąganych jak króliki z kapelusza, zwrotów akcji.

Cytat:
Będzie pościg.

Cytat:
Zaskakujące spotkania.

Cytat:
I pewna brzemienna w skutki pomyłka, która doprowadzi do finału w tartaku na odludziach, gdzie wszystko się zaczęło.

Cytat:
Ale Gross to nie tylko szalona akcja i parada gagów, a także dokręcanie śruby konwencji, tak by wywołać śmiech oraz ironicznie ją skomentować. Jest u niego też ostra satyra społeczna.


:-D

"He Done Her Wrong"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-24, 07:35   "Providence - tom trzeci oraz podsumowanie serii":Cytat:
Wraz z trzecim tomem, dobiliśmy w końcu do finału „Providence” Alana Moore’a. Czy zakończenie usatysfakcjonowało Jerry’ego? Dlaczego przywołuje on jednocześnie erudycyjne popisy i pulpę rodem ze „Zgrozy w Innswich” Lee? Czy można ten tytuł z czystym sumieniem polecić i jeżeli tak, to komu? O tym wszystkim i wielu innych kwestiach posłuchacie w dzisiejszym odcinku.


"Providence" #3

Zaległe omówienia:

- Bartłomieja Romanka
- Wiktora Fisza

A tutaj dotychczasowe.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,32 sekundy. Zapytań do SQL: 13