Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Nerdheim i Geek kocha najmocniej - komiksy
Autor Wiadomość
jacek 



Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 12032
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-11-16, 07:41   



"Od zmierzchu do świtu" - Tomasz V. Nguyen Xuan jako drugi recenzuje zatytułowany "Pociąg rozpaczy" drugi tom "Księżycówki":



Cytat:
W drugim tomie opowieści o bimbrze i wilkołakach można spodziewać się co najmniej takiej samej dawki adrenaliny jak w pierwszym. Dosyć szybko zostajemy rzuceni w wir akcji, by później pędzić na złamanie karku do końca albumu, nie zatrzymując już ani na chwilę. Azarello z całą pewnością zadbał o to, by czytelnik się nie nudził. I faktycznie, fabuła rzadko kiedy pozwala na choć odrobinę wytchnienia. Jednak zaniepokoił mnie fakt, że podczas lektury żaden z bohaterów nie wzbudził jakoś szczególnie mojego zainteresowania.


"Księżycówka" #2: "Pociąg rozpaczy"
Przypomnijmy sobie tom pierwszy
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek 



Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 12032
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-11-21, 09:02   



"Błoto, mrok i budząca się ciekawość" - Karolina Sypniewska jako dziewiąta omawia "Angolę" czyli drugi tom "Tylera Crossa":



Cytat:
Jest, przede wszystkim, ciekawie i losy postaci faktycznie zainteresowały mnie na tyle mocno, że zamykając komiks poczułam ukłucie tęsknoty. Mam wrażenie, że tym razem wszyscy bohaterowie są pogodzeni z nieuchronną śmiercią i w jakiś sposób mnie to przyciąga. Poza tym, charakterystyki postaci potrafią umknąć typowości gatunku.

Cytat:
Przyznam, że podczas lektury drugiego tomu znacznie większą uwagę, niż w przypadku poprzedniej części, poświęciłam warstwie graficznej. Styl Brüno i kolory Laurence Croix bardziej leży mi, gdy autorzy do czynienia mają z dziczą, błotem, ciemnością, aniżeli z otwartymi stepami i zalanym w słońcu miasteczkiem.


"Tyler Cross" #2 "Angola"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek 



Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 12032
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-11-30, 10:19   



"Na sucho i bez mydła" - Michał Lipka jest trzecim omawiającym "Osiedle Swoboda - Niedźwiedź":



Cytat:
Ta tragikomiczna opowieść, niepozbawiona nawet elementów fantastycznych, to nie tylko kawał świetnej historii, ale przede wszystkim rewelacyjny i bezkonkurencyjny obraz polskiej młodzieży przełomu wieków, który nie ma sobie równych.

Cytat:
Znajdziecie tu portret pokolenia obecnych czterdziestolatków, panoramę blokowiska, komentarz społeczny, porcję życiowych mądrości podszytej filozofią, akcję, rozwijanie mitologii całej opowieści... długo by wymieniać. Całość podana została w sposób dosadny i wulgarny, ale taki już urok Osiedla.

Cytat:
Co trzeba zauważyć, to zasadniczą zmianę w kresce Kurta w nowych epizodach. "Produktowe grafiki" są mocne i pełne czerni. Późniejsze wydają się stanowić pewne rozprężenie stylistyczne. Postacie są smuklejsze, pojawiają się rastry, przybywa detali i trzeba przyznać, że świetnie pasuje to do całości.


:mrgreen:

"Osiedle Swoboda - Niedźwiedź"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek 



Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 12032
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-06, 10:14   



"Świat zwierząt, świat ludzi". Dziś od Michała o kolejnej ważnej pozycji - a jest nią tytuł "Opowieści z głębi miasta" autorstwa Shauna Thana - dzięki :-D :



Cytat:
Z jednej strony mamy tu powrót do pierwotności, wkraczającej do cywilizowanego świata, z drugiej eksperymentalne podejście do kwestii wspólnych relacji. Jedno pozostaje niezmienne - natura wciąż fascynuje, przeraża i skrywa wiele sekretów... Gotowi je odkryć?

Cytat:
Odbija się w tym dziecięce postrzeganie świata: w końcu w oczach najmłodszych magia potrafi kryć się w czymś dla nas, dorosłych, zwyczajnie nudnym.

Cytat:
Ale i tak najważniejsze pozostają grafiki. W większości realistyczne i doskonale wykonane (choć zdarzyło się kilka słabszych prac, a wątek wspólnej historii człowiek - pies jest przeciągnięty), czerpią z różnych malarskich stylów - widać tu zarówno impresjonistyczne, jak i kubistyczne naleciałości.


:-D

"Opowieści z głębi miasta"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek 



Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 12032
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-20, 06:11   



"Z dużej chmury mały śnieg" - na powitanie dnia dzisiejszego Łukasz "Justin" Łęcki recenzuje "Snow Blind":



Cytat:
Powodem, dla którego wiedziałem, że po prostu muszę sięgnąć po "Snow blind", jest kreska Tylera Jenkinsa. Wraz z lekturą "Grass Kings", serii wprowadzającej z impetem nazwisko rysownika na polski rynek, znalazłem się pośród głodomorów łakomym okiem łypiących na byle przystawkę jego autorstwa.

Cytat:
Momentami widać jednak, że mamy do czynienia z materiałem wcześniejszym od wspomnianej serii, a może to też kwestia skompresowania fabuły?

Ta bowiem przelatuje ze zbyt dużą swobodą przez generyczny szkielet kryminalnej opowieści, brakuje jej po prostu tempa odpowiedniego dla rozwinięcia i podtrzymania napięcia.


"Snow Blind"
Czytaj także przedwczoraj oraz oczywiście wcześniej.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek 



Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 12032
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-27, 09:29   



"Pora ruszyć w dalszą drogę" - Łukasz "Kisiel" Krzeszowiec opowiada o zatytułowanym "Świat nazajutrz" drugim tomie "Reszty Świata":



Cytat:
Autor nie szczędzi bohaterów, stawiając przed nimi kolejne wyzwania. Nie bawi się w kompromisy, każąc im szukać nieskażonych przez martwe ciała strumieni czy przywołując bolesne wspomnienia. Momentami serwuje szok, innym razem wzbudza litość. Subtelnie ukazuje zmiany zachodzące w głównych bohaterach, na których widok stert trupów nie robi już wrażenia. Dojrzewając, nie dokonują pochopnych wyborów.

Cytat:
Dzięki planszom słusznych rozmiarów jesteśmy w stanie dostrzec najmniejszy szczegół: od śladów na śniegu po wykręcone bufory w zniszczonym wagonie kolejowym. Rysunki utrzymane w surowej, zimnej kolorystyce mają za zadanie wprowadzić w ponury nastrój.


:)

"Reszta Świata" #2: "Świat nazajutrz"
To czwarta recenzja tej części.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek 



Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 12032
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-01-26, 13:26   



"Ugory i padlina" - Rafał "yaiez" Piernikowski jest drugim, który wziął się za bary z trzecim tomem cyklu "The Goon: Kolekcja":



Cytat:
Trzeci tom teoretycznie nie przygniata już tak mocno dramatycznym defetyzmem wpisanym w los Goona. Pewnie to dlatego, że trochę się już do tego klimatu mogliśmy przyzwyczaić, ale główną przyczyną jest scentralizowanie fabuły.

Cytat:
Jakby w tym całym bagnie emocjonalnym brakowało wam uśmiechu, to jest jeszcze porcja zdecydowanie luźniejszych, gościnnych występów.

Cytat:
Graficzne akrobacje również temu komiksowi nie służą, niezmiennie najlepiej działają ilustracje wykonane przez samego autora.


"The Goon: Kolekcja" #3

Trzy zaległe wypowiedzi:

- Tomasza Miecznikowskiego:

Cytat:
Atmosfera się zagęszcza, co ma odbicie w momentami poszarpanej narracji, wciągającej bohaterów w objęcia nieuniknionego koszmaru. Kolorystyka również coraz mniej kojarzy się z pulpą, chyba że akurat mamy przerywnik w postaci gościnnych występów innych rysowników. Wygląda na to, że Powell wziął się na poważnie za dekonstrukcję obszaru swoich twórczych zainteresowań, w czym przypomina Alana Moore’a ze swoich najlepszych lat.


"The Goon: Kolekcja" #3

- Piotra Pocztarka:

Cytat:
Trzymając w rękach ogromne tomiszcze z napisem The Goon tom 3 zdaję sobie sprawę, jak szczęśliwym czytelnikiem jestem, mogąc przeczytać tę opowieść po polsku.

Cytat:
Zbira nie trzeba nikomu przedstawiać. To postać wpisująca się w popularny trend antybohaterów - brutalnych zabijaków, których niekoniecznie chcielibyśmy spotkać w ciemnej uliczce.

Cytat:
Taka konwencja, ale zapewniam, że pod tą prawie że prostacką warstwą kryje się coś więcej.

Cytat:
Czytelnik może tylko zastanawiać się, jaką piekielną formę przybierze delikwent tym razem i czytając niniejszy album dostanie odpowiedź.


"The Goon: Kolekcja" #3

- Rafała Białka:

Cytat:
Po raz kolejny nie brakuje akcji, dowiadujemy się nieco więcej o bohaterach, a fabuła idzie do przodu. Nie ma odcinania kuponów, nie ma nudy, dostajemy historię, która się nadal rozwija. I czyta się to świetnie!

Cytat:
Kadry są świetne, idealnie pasują do opowiadanej przez Powella historii. Pojawiają się też inni scenarzyści i rysownicy, ale to właśnie Eric wg mnie kreuje Zbira idealnie.


"The Goon: Kolekcja" #3
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek 



Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 12032
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-02-11, 15:41   



"Życie i cała reszta" - po raz drugi w dniu dzisiejszym o albumie "Śmiech i śmierć" - teraz dzięki Michałowi Lipce - świetnie Michale :-D :



Cytat:
Sześć osób. Sześć losów. Sześć opowieści o życiu.

Cytat:
Każda historia to krótka życiowa opowieść, przypowieść wręcz, w której można znaleźć coś z siebie i dla siebie. Nie są one skomplikowane, to proste dzieła o ludziach i ich codzienności. Ale takie przecież jest życie. Niewymyślne, nieprzekombinowane, zwyczajne, pełne spotykanych ludzi i problemów.

Cytat:
Jeśli tylko lubicie dobre, inteligentne, ambitne komiksy, znajdziecie tu coś dla siebie. Świetnie napisane, świetnie narysowane, tak samo wydane... Rzecz do przeczytania i zadumy.


:!:

"Śmiech i śmierć"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek 



Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 12032
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-03-16, 16:08   


"Losy zdrajcy". Recenzja komiksu "Judasz". Po raz trzeci w dniu dzisiejszym Michał Lipka :



Cytat:
Jeff Loveness, nominowany do Emmy i nagrody Amerykańskiej Gildii Scenarzystów pisarz, serwuje nam tu mieszankę historycznej opowieści religijnej z fantastyką, gdzie nie ma zbyt szybkiego tempa, ale potrafi być widowiskowo. Jednocześnie dostajemy tu udane rozwinięcie losów Judasza i autorskie spojrzenie na sens biblijnych wydarzeń.

Cytat:
Jeśli chodzi o rysunki, kreska Rebelki mniej już przypomina dokonania Mike’a Mignoli, którymi rysownik mocno się wcześniej inspirował. Teraz mają więcej własnego charakteru, ale wypadają nieco słabiej. Są prostsze, czasem niechlujne wręcz, uzupełnione o prosty, lecz ̶a̶l̶e̶ tylko poprawny kolor.


:)

Judasz
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek 



Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 12032
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-03-18, 05:46   



"Thelma i Louise Pulp Fiction" - Michał Lipka i Jego omówienie "Bękarta" - pozdrawiamy kolegę :-D :



Cytat:
Bękart to historia, która stanowi miks motywów i wątków z najróżniejszych dzieł traktujących o ucieczce przestępców. Thelma i Louise, Bonnie i Clyde… Długo można by wymieniać. Opowieść drogi to też w tym wypadku nie tyle nic świeżego, co wręcz stały element konwencji gatunku. Jakby tego było mało, mamy tu coś z filmów Quentina Tarantino, a jeszcze więcej z komiksów/seriali takich, jak Koniec zxxxanego świata. Jeśli znacie te dzieła - a trudno wyobrazić sobie, by ktoś, kto ma dostęp do telewizora, nie znał zdecydowanej większości z nich - powinniście już mieć dość dobre pojęcie o tym, co czeka na Was w tym komiksie.


:)

"Bękart"
Pierwsze dwie wizyty tego albumu
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek 



Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 12032
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-03-19, 05:15   



"Bajka o końcu świata" - co nowego w czwartek od Michała? Ano tekst o piątym tomie "Bajki na końcu świata". Część ta nosi tytuł "Odległe krainy". Dziękujemy z uśmiechem :-D :



Cytat:
Owszem, może to i lekka, a na dodatek, jak wskazuje na to tytuł, bajkowa historia, ale bajki zawsze mają do zaoferowania coś więcej. Przesłanie i morał to elementy najbardziej oczywiste, ale znajdziecie tu też choćby sporo goryczy i smutku. Dostosowanych oczywiście do wieku odbiorców docelowych, ale wyraźnych.

Cytat:
Do tego dochodzi znakomita szata graficzna. Prosta, jak i treść, i jak treść udana. Przede wszystkim jednak budująca znakomity klimat.




"Bajka na końcu świata" #5: Odległe krainy"
Dwa poprzednie omówienia
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Oficjalna Polska Strona Tada Williamsa

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 13