Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Nerdheim i Geek kocha najmocniej - komiksy
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-11-16, 07:41   "Od zmierzchu do świtu" - Tomasz V. Nguyen Xuan jako drugi recenzuje zatytułowany "Pociąg rozpaczy" drugi tom "Księżycówki":Cytat:
W drugim tomie opowieści o bimbrze i wilkołakach można spodziewać się co najmniej takiej samej dawki adrenaliny jak w pierwszym. Dosyć szybko zostajemy rzuceni w wir akcji, by później pędzić na złamanie karku do końca albumu, nie zatrzymując już ani na chwilę. Azarello z całą pewnością zadbał o to, by czytelnik się nie nudził. I faktycznie, fabuła rzadko kiedy pozwala na choć odrobinę wytchnienia. Jednak zaniepokoił mnie fakt, że podczas lektury żaden z bohaterów nie wzbudził jakoś szczególnie mojego zainteresowania.


"Księżycówka" #2: "Pociąg rozpaczy"
Przypomnijmy sobie tom pierwszy
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-11-21, 09:02   "Błoto, mrok i budząca się ciekawość" - Karolina Sypniewska jako dziewiąta omawia "Angolę" czyli drugi tom "Tylera Crossa":Cytat:
Jest, przede wszystkim, ciekawie i losy postaci faktycznie zainteresowały mnie na tyle mocno, że zamykając komiks poczułam ukłucie tęsknoty. Mam wrażenie, że tym razem wszyscy bohaterowie są pogodzeni z nieuchronną śmiercią i w jakiś sposób mnie to przyciąga. Poza tym, charakterystyki postaci potrafią umknąć typowości gatunku.

Cytat:
Przyznam, że podczas lektury drugiego tomu znacznie większą uwagę, niż w przypadku poprzedniej części, poświęciłam warstwie graficznej. Styl Brüno i kolory Laurence Croix bardziej leży mi, gdy autorzy do czynienia mają z dziczą, błotem, ciemnością, aniżeli z otwartymi stepami i zalanym w słońcu miasteczkiem.


"Tyler Cross" #2 "Angola"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-11-30, 10:19   "Na sucho i bez mydła" - Michał Lipka jest trzecim omawiającym "Osiedle Swoboda - Niedźwiedź":Cytat:
Ta tragikomiczna opowieść, niepozbawiona nawet elementów fantastycznych, to nie tylko kawał świetnej historii, ale przede wszystkim rewelacyjny i bezkonkurencyjny obraz polskiej młodzieży przełomu wieków, który nie ma sobie równych.

Cytat:
Znajdziecie tu portret pokolenia obecnych czterdziestolatków, panoramę blokowiska, komentarz społeczny, porcję życiowych mądrości podszytej filozofią, akcję, rozwijanie mitologii całej opowieści... długo by wymieniać. Całość podana została w sposób dosadny i wulgarny, ale taki już urok Osiedla.

Cytat:
Co trzeba zauważyć, to zasadniczą zmianę w kresce Kurta w nowych epizodach. "Produktowe grafiki" są mocne i pełne czerni. Późniejsze wydają się stanowić pewne rozprężenie stylistyczne. Postacie są smuklejsze, pojawiają się rastry, przybywa detali i trzeba przyznać, że świetnie pasuje to do całości.


:mrgreen:

"Osiedle Swoboda - Niedźwiedź"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-06, 10:14   "Świat zwierząt, świat ludzi". Dziś od Michała o kolejnej ważnej pozycji - a jest nią tytuł "Opowieści z głębi miasta" autorstwa Shauna Thana - dzięki :-D :Cytat:
Z jednej strony mamy tu powrót do pierwotności, wkraczającej do cywilizowanego świata, z drugiej eksperymentalne podejście do kwestii wspólnych relacji. Jedno pozostaje niezmienne - natura wciąż fascynuje, przeraża i skrywa wiele sekretów... Gotowi je odkryć?

Cytat:
Odbija się w tym dziecięce postrzeganie świata: w końcu w oczach najmłodszych magia potrafi kryć się w czymś dla nas, dorosłych, zwyczajnie nudnym.

Cytat:
Ale i tak najważniejsze pozostają grafiki. W większości realistyczne i doskonale wykonane (choć zdarzyło się kilka słabszych prac, a wątek wspólnej historii człowiek - pies jest przeciągnięty), czerpią z różnych malarskich stylów - widać tu zarówno impresjonistyczne, jak i kubistyczne naleciałości.


:-D

"Opowieści z głębi miasta"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-20, 06:11   "Z dużej chmury mały śnieg" - na powitanie dnia dzisiejszego Łukasz "Justin" Łęcki recenzuje "Snow Blind":Cytat:
Powodem, dla którego wiedziałem, że po prostu muszę sięgnąć po "Snow blind", jest kreska Tylera Jenkinsa. Wraz z lekturą "Grass Kings", serii wprowadzającej z impetem nazwisko rysownika na polski rynek, znalazłem się pośród głodomorów łakomym okiem łypiących na byle przystawkę jego autorstwa.

Cytat:
Momentami widać jednak, że mamy do czynienia z materiałem wcześniejszym od wspomnianej serii, a może to też kwestia skompresowania fabuły?

Ta bowiem przelatuje ze zbyt dużą swobodą przez generyczny szkielet kryminalnej opowieści, brakuje jej po prostu tempa odpowiedniego dla rozwinięcia i podtrzymania napięcia.


"Snow Blind"
Czytaj także przedwczoraj oraz oczywiście wcześniej.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-27, 09:29   "Pora ruszyć w dalszą drogę" - Łukasz "Kisiel" Krzeszowiec opowiada o zatytułowanym "Świat nazajutrz" drugim tomie "Reszty Świata":Cytat:
Autor nie szczędzi bohaterów, stawiając przed nimi kolejne wyzwania. Nie bawi się w kompromisy, każąc im szukać nieskażonych przez martwe ciała strumieni czy przywołując bolesne wspomnienia. Momentami serwuje szok, innym razem wzbudza litość. Subtelnie ukazuje zmiany zachodzące w głównych bohaterach, na których widok stert trupów nie robi już wrażenia. Dojrzewając, nie dokonują pochopnych wyborów.

Cytat:
Dzięki planszom słusznych rozmiarów jesteśmy w stanie dostrzec najmniejszy szczegół: od śladów na śniegu po wykręcone bufory w zniszczonym wagonie kolejowym. Rysunki utrzymane w surowej, zimnej kolorystyce mają za zadanie wprowadzić w ponury nastrój.


:)

"Reszta Świata" #2: "Świat nazajutrz"
To czwarta recenzja tej części.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-01-26, 13:26   "Ugory i padlina" - Rafał "yaiez" Piernikowski jest drugim, który wziął się za bary z trzecim tomem cyklu "The Goon: Kolekcja":Cytat:
Trzeci tom teoretycznie nie przygniata już tak mocno dramatycznym defetyzmem wpisanym w los Goona. Pewnie to dlatego, że trochę się już do tego klimatu mogliśmy przyzwyczaić, ale główną przyczyną jest scentralizowanie fabuły.

Cytat:
Jakby w tym całym bagnie emocjonalnym brakowało wam uśmiechu, to jest jeszcze porcja zdecydowanie luźniejszych, gościnnych występów.

Cytat:
Graficzne akrobacje również temu komiksowi nie służą, niezmiennie najlepiej działają ilustracje wykonane przez samego autora.


"The Goon: Kolekcja" #3

Trzy zaległe wypowiedzi:

- Tomasza Miecznikowskiego:

Cytat:
Atmosfera się zagęszcza, co ma odbicie w momentami poszarpanej narracji, wciągającej bohaterów w objęcia nieuniknionego koszmaru. Kolorystyka również coraz mniej kojarzy się z pulpą, chyba że akurat mamy przerywnik w postaci gościnnych występów innych rysowników. Wygląda na to, że Powell wziął się na poważnie za dekonstrukcję obszaru swoich twórczych zainteresowań, w czym przypomina Alana Moore’a ze swoich najlepszych lat.


"The Goon: Kolekcja" #3

- Piotra Pocztarka:

Cytat:
Trzymając w rękach ogromne tomiszcze z napisem The Goon tom 3 zdaję sobie sprawę, jak szczęśliwym czytelnikiem jestem, mogąc przeczytać tę opowieść po polsku.

Cytat:
Zbira nie trzeba nikomu przedstawiać. To postać wpisująca się w popularny trend antybohaterów - brutalnych zabijaków, których niekoniecznie chcielibyśmy spotkać w ciemnej uliczce.

Cytat:
Taka konwencja, ale zapewniam, że pod tą prawie że prostacką warstwą kryje się coś więcej.

Cytat:
Czytelnik może tylko zastanawiać się, jaką piekielną formę przybierze delikwent tym razem i czytając niniejszy album dostanie odpowiedź.


"The Goon: Kolekcja" #3

- Rafała Białka:

Cytat:
Po raz kolejny nie brakuje akcji, dowiadujemy się nieco więcej o bohaterach, a fabuła idzie do przodu. Nie ma odcinania kuponów, nie ma nudy, dostajemy historię, która się nadal rozwija. I czyta się to świetnie!

Cytat:
Kadry są świetne, idealnie pasują do opowiadanej przez Powella historii. Pojawiają się też inni scenarzyści i rysownicy, ale to właśnie Eric wg mnie kreuje Zbira idealnie.


"The Goon: Kolekcja" #3
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-02-11, 15:41   "Życie i cała reszta" - Michał Lipka i debiut na forum albumu "Śmiech i śmierć" - świetnie Michale :-D :Cytat:
Sześć osób. Sześć losów. Sześć opowieści o życiu.

Cytat:
Każda historia to krótka życiowa opowieść, przypowieść wręcz, w której można znaleźć coś z siebie i dla siebie. Nie są one skomplikowane, to proste dzieła o ludziach i ich codzienności. Ale takie przecież jest życie. Niewymyślne, nieprzekombinowane, zwyczajne, pełne spotykanych ludzi i problemów.

Cytat:
Jeśli tylko lubicie dobre, inteligentne, ambitne komiksy, znajdziecie tu coś dla siebie. Świetnie napisane, świetnie narysowane, tak samo wydane... Rzecz do przeczytania i zadumy.


:!:

"Śmiech i śmierć"
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-10-25, 05:29, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-03-16, 16:08   


"Losy zdrajcy". Recenzja komiksu "Judasz". Po raz trzeci w dniu dzisiejszym Michał Lipka :Cytat:
Jeff Loveness, nominowany do Emmy i nagrody Amerykańskiej Gildii Scenarzystów pisarz, serwuje nam tu mieszankę historycznej opowieści religijnej z fantastyką, gdzie nie ma zbyt szybkiego tempa, ale potrafi być widowiskowo. Jednocześnie dostajemy tu udane rozwinięcie losów Judasza i autorskie spojrzenie na sens biblijnych wydarzeń.

Cytat:
Jeśli chodzi o rysunki, kreska Rebelki mniej już przypomina dokonania Mike’a Mignoli, którymi rysownik mocno się wcześniej inspirował. Teraz mają więcej własnego charakteru, ale wypadają nieco słabiej. Są prostsze, czasem niechlujne wręcz, uzupełnione o prosty, lecz ̶a̶l̶e̶ tylko poprawny kolor.


:)

Judasz
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-03-18, 05:46   "Thelma i Louise Pulp Fiction" - Michał Lipka i Jego omówienie "Bękarta" - pozdrawiamy kolegę :-D :Cytat:
Bękart to historia, która stanowi miks motywów i wątków z najróżniejszych dzieł traktujących o ucieczce przestępców. Thelma i Louise, Bonnie i Clyde… Długo można by wymieniać. Opowieść drogi to też w tym wypadku nie tyle nic świeżego, co wręcz stały element konwencji gatunku. Jakby tego było mało, mamy tu coś z filmów Quentina Tarantino, a jeszcze więcej z komiksów/seriali takich, jak Koniec zxxxanego świata. Jeśli znacie te dzieła - a trudno wyobrazić sobie, by ktoś, kto ma dostęp do telewizora, nie znał zdecydowanej większości z nich - powinniście już mieć dość dobre pojęcie o tym, co czeka na Was w tym komiksie.


:)

"Bękart"
Pierwsze dwie wizyty tego albumu
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-03-19, 05:15   "Bajka o końcu świata" - co nowego w czwartek od Michała? Ano tekst o piątym tomie "Bajki na końcu świata". Część ta nosi tytuł "Odległe krainy". Dziękujemy z uśmiechem :-D :Cytat:
Owszem, może to i lekka, a na dodatek, jak wskazuje na to tytuł, bajkowa historia, ale bajki zawsze mają do zaoferowania coś więcej. Przesłanie i morał to elementy najbardziej oczywiste, ale znajdziecie tu też choćby sporo goryczy i smutku. Dostosowanych oczywiście do wieku odbiorców docelowych, ale wyraźnych.

Cytat:
Do tego dochodzi znakomita szata graficzna. Prosta, jak i treść, i jak treść udana. Przede wszystkim jednak budująca znakomity klimat.
"Bajka na końcu świata" #5: Odległe krainy"
Dwa poprzednie omówienia
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-05, 17:59   "Piękno i groza". Agnieszka "Fushikoma" Czoska tak dla nas pisze o "Niezwyciężonym":Cytat:
To nie jest powieść graficzna na raz, będziecie chcieli wpatrywać się w kadry, zapamiętać je, zrobić sobie zdjęcia i ustawić jako tapetę w telefonie. Rysownik uchwycił epickie górskie krajobrazy pustynnej planety, ale też zimną, techniczną potęgę ludzkich statków kosmicznych.

Cytat:
Komiksowa adaptacja Lema jest bardzo wierna - czuć rytm jego języka, fabułę, która rozwija się powoli i stopniowo, jak w dobrym kryminale lub dreszczowcu.

Cytat:
Lemowska fraza rozbrzmiewa w tym komiksie z ogromną mocą. Czasem kadry są dokładną ilustracją opisu pojazdów czy zjawisk pogodowych, Mikołajczyk nie ignoruje prozy, nie zastępuje jej obrazem. Jak to w dobrym komiksie, narracja, dialogi i warstwa wizualna uzupełniają się i wzmacniają.
"Niezwyciężony"
Pierwsze trzy omówienia
A tutaj oprócz informacji i galerii również wypowiedź Tymoteusza Wronki.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-08, 15:33   "Kiedy Drakula była kobietą". W dniu dzisiejszym także Agnieszka "Fushikoma" Czoska - o albumie "Legion - Kroniki":Cytat:
Być może największy nacisk fabularny położony jest na historię Vlada, który stał się piękną Gabriellą, żoną i spadkobierczynią samego Hernana Torresa. Ten wątek najpełniej eksploruje relacje pomiędzy osobowością prawdziwego transylwańskiego księcia i jego gospodarzy, których emocje i pamięć przejmuje wraz z ciałami. Nury wpisuje się w długą tradycję rozważań nad kartezjańskim dualizmem czy grecką ideą kalos kagathos.

Cytat:
Komiks stworzyli aż czterej regularnie współpracujący z Nurym rysownicy. Udało im się utrzymać spójność i ciągłość historii, także pod względem wizualnym. Całość jest mocno malarska, realistyczna i nasycona naturalnymi kolorami.


:-D

"Legion - Kroniki"

Przypomnienie dawniejszych omówień - pisali:
- Jacek Murawski
- Hubert Sosnowski
- Paweł Ciołkiewicz
- Paweł Warowny
- Krzysztof Tymczyński
- Przemysław Pieniążek
- Monika Kilijańska
- Marcin Waincetel
- Marcin Kamiński
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-05-02, 15:06   "Nerwosolek się nie starzeje" - Michał lipka i uwagi po lekturze tytułu "Do bani z takim komiksem!" :-D :Cytat:
Chyba należałoby zacząć od tego, że dużo uśmiechu. Może nie śmiechu do rozpuku, ale na pewno satysfakcjonujący uśmiech. Zresztą Baranowski w swoim humorze zawsze był raczej stonowany, bawiąc się słowami i skojarzeniami w inteligentny sposób i to widać też tutaj. Poza tym znakomita jest akcja. Znów mamy tu zbiór krótkich historyjek, dobrych do czytania niezależnie od siebie, które sprawdzają się jednak równie znakomicie, jako jedna wielka fabuła. I jest też ten niezapomniany klimat, wsparty niezbędną dla familijnych komiksów życiową mądrością. Klimat, w rewelacyjny sposób budujący zarówno treść, jak i niezapomniane, barwne, pełne obłości ilustracje. Baranowski posiłkuje się tu co prawda komputerowo kładzionym kolorem, jednak jest to kolor zrobiony z talentem i szacunkiem.


:-D

"Do bani z takim komiksem!"
Pierwsza recenzja + dodatkowe wiadomości
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-05-26, 09:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15482
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-05-05, 09:07   "Z Brownstone’ami przez sekrety i niezwykłości" - co nowego dzisiaj od Michała Lipki? - ano recenzja książki ilustrowanej "Marcy i zagadka sfinksa" - pozdrawiamy Go serdecznie :-D :Cytat:
A zatem, główną bohaterką opowieści jest Marcy, córka poszukiwacza przygód, Artura. Artur przed laty ocalił miasto przed straszną bestią, potem przemierzał świat i odkrywał starożytne sekrety. Zbierał cudowne artefakty, zmagał się z niezwykłymi i strasznymi stworzeniami, aż w końcu poznał pewną miłośniczkę przygód. Zakochali się w sobie, zamieszkali razem w niewielkim miasteczku, potem urodziła im się córka i...

Cytat:
"Marcy" to po prostu sympatyczna książeczka przygodowa dla dzieci. Lekka, prosta, ale urocza i z przesłaniem. Ma swój klimat, ma swój charakter i przede wszystkim ma mnóstwo ilustracji. Prostych, jak styl, którym posługuje się Joe Todd Stanton, czasem aż nazbyt, jednak miłych dla dziecięcego oka, kolorowych, momentami wręcz atrakcyjnych. Wszystko to wieńczy dobre wydanie i sympatyczne wrażenie, jakie pozostawia po sobie lektura – nie tylko w najmłodszych czytelnikach.


:)

"Marcy i zagadka sfinksa"
Pierwsza analiza
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Oficjalna Polska Strona Tada Williamsa

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 12