Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czas na komiks
Autor Wiadomość
jacek 

Wysłany: 2020-02-05, 10:18   

Po raz drugi na forum "Mówili na niego Karol" - dziś pisze o nim Sylwester Wilk:

Cytat:
Mówili na niego Karol to komiks niemalże niemy. Nie znajdziecie w nim innego słowa, poza frazą tytułową. Rysunki uzupełniają w nielicznych miejscach onomatopeje i to tyle.

Cytat:
Mówili na niego Karol można przeczytać w jakieś 28 sekund, warto jednak nad każdą stroną się zatrzymać przez chwilę, bo jest na co popatrzeć. Każda napakowana humorem oraz dynamiką. Reszta należy do Ciebie, czytelniku, całość historii tego, kim był Karol, trzeba sobie dopowiedzieć. Jest to zabawa aż na 20 razy, później jest już tylko reklama, szkice i biografia autorów, z której najbardziej ujmuje mnie znak zodiaku Jerzego - czołg.

Cytat:
Technika ma skuteczność spadającego ostrza gilotyny. Tematyka? Przenajróżniejsza! Od koncertu metalowego zespołu po najazd obcych w postapokaliptycznych klimatach.

:mrgreen:

"Mówili na niego Karol"

jacek 

Wysłany: 2020-02-09, 15:41   

Po raz pierwszy pośród nas "Divinity". Opowiada Sylwester Wilk w artykule zatytułowanym "Boska recenzja" :mrgreen: :

Cytat:
Scenarzysta wrzucił wszystkie wątki opowieści, pociął na drobne karteczki i wrzucił do puszki. Zaczęło się losowanie i kolejne wyjawianie rozrzuconych kawałków. Po dokładnej analizie okazuje się, że w lekko chaotycznej narracji nie ma ani grama przypadku. Matt ujawnia dokładnie tyle, ile w danym momencie czytelnik wiedzieć powinien, ani grama więcej, ani grama mniej. Efekt? Lektura upływa w pełnym napięcia wyczekiwaniu na ostateczne poznanie i zrozumienie komiksu.

Cytat:
Szybko zorientować się można, że Matt Kindt stworzył komiksową wersję filmu, który w 1968 wyreżyserował Stanley Kubrick.

Cytat:
Matt Kindt nie chciał stworzyć twardej lektury (a trochę szkoda), równie dużo (jak nie więcej) jest w komiksie akcyjniaka. Elementy, które są istotne dla fabuły, mogłyby zostać w moim odczuciu amputowane.

:)

"Divinity"

A tutaj oprócz informacji, opisu i przykładowych plansz również artykuł "PopKulturowego Kociołka":
"Divinity"

jacek 

Wysłany: 2020-02-13, 19:41   

Raz:

"Prison Pit" #2. Recenzuje Sylwester Wilk:

Cytat:
Prison Pit 2 to jazda bez trzymanki, świat stworzony przez Johnnego Ryana wykonany jest z materiału, który przyjmuje wszystkie, nawet najbardziej szalone pomysły. Jako slogan reklamowy tego komiksu doskonale pasowałby wpis z mediów społecznościowych pewnej pizzerii z województwa podkarpackiego.

Cytat:
Prison Pit 2 jest komiksem czarno-białym, kolorystyka symbolizuje sposób, w jaki odbiera się historie stworzone przez Johnnego. Albo kochasz, albo nienawidzisz. Drudzy tych pierwszych nigdy nie zrozumieją. Co w tym jest śmiesznego? Czy do zrozumienia tych żartów trzeba wybitnej inteligencji, czy raczej tępego umysłu? Heh, trudno powiedzieć.

:mrgreen:

"Prison Pit" #2
A tutaj o tomie pierwszym.

Dwa:

"Moebius #1: "Ślepa cytadela. Przystanek na Faragonescji. The Long Tomorrow". Opowiada Konrad Pepłowski:

Cytat:
Są potwory, są kosmici, są strzelaniny, są rycerze, są miecze, są pojazdy, jest architektura, ale przede wszystkim dominuje oniria. Sporo artystycznych wybryków zarówno po stronie minimalizmu, jak i graficznego przepychu. Zgadza się, niezły kocioł.

Cytat:
Zaskakujące, nieoczywiste zakończenia, często dość ciężkie, brutalne lub smutne, na to możesz tutaj liczyć. Spora fiksacja na sposobie przedstawiania obcych kultur, to zdaje się znak rozpoznawczy Moebiusa.

"Moebius #1: "Ślepa cytadela. Przystanek na Faragonescji. The Long Tomorrow"
Pierwsza wypowiedź

jacek 

Wysłany: 2020-02-25, 11:49   

"Rotmistrz Polonia" w analizie Sylwestra Wilka:

Cytat:
Autorzy wsiadają w wehikuł czasu, cofają się do początków i opisują kuluary tworzenia bohatera, obrazując to tu, to tam fotografią, czy rysunkiem wyciętym z kroniki. Zdążyłem zakodować, że Łukasz Kowalczuk dopisywał takie śmieszne stwierdzenia typu "Mogę całymi dniami czytać Trylogię, Słowackiego i Rotmistrza Polonię", co rzekomo miał powiedzieć sam Józef Piłsudski, ale muszę wam się przyznać, że się nabrałem. No, chociaż na chwilę.

Cytat:
Rotmistrz Polonia, ze względu na mnogość użytych form, jest najdziwniejszym komiksem (jeżeli nadal można go tak nazwać), jaki przeczytałem w ostatnim czasie, jeśli nawet nie w dłuższym okresie, albo i nawet w całym moim życiu. Nie można mu odmówić swojego uroku, wpisującego się w misję Wydawnictwa 23: wydawania komiksów z dziwnej Polski.

"Rotmistrz Polonia"

jacek 

Wysłany: 2020-03-09, 08:19   

Sylwester Wilk tak oto rzecze o zatytułowanym "Wilczyca" szesnastym albumie cyklu "Thorgal":

Cytat:
Na pewno jest to jedna z moich ulubionych części. Do dzisiaj kojarzy mi się z zimą, choć, o dziwo, w środku śniegu jest niewiele. Cóż, jak dobrze pomyśleć, to większość Świąt Bożego Narodzenia, które przeżyłem, wyglądały tak jak w omawianym komiksie. Mroczna, ciężka atmosfera podsycana ulewami, mgłą i upiornie wyglądającymi bezlistnymi drzewami. W taką pogodę nikt nie chciałby przebywać na zewnątrz, w takie dni nikt nie chciałby znaleźć się w lesie sam.

Cytat:
Album nie dość, że jest zilustrowany w doskonały sposób, to jeszcze jest genialnie napisany. Do tego komiksu powróciłem, niby wracający do domu Aegerson i muszę przyznać, że miałem wielką frajdę, czytając go ponownie.

:brawo:

"Thorgal" #16: "Wilczyca"
Szczegółowe informacje, opis, przykładowe plansze i recenzja Szymona Łuszczaka

jacek 

Wysłany: 2020-03-15, 04:56   

"Śledztwa Enoli Holmes" #1: "Sprawa dwóch zaginięć" - recenzuje Sylwester Wilk:

Cytat:
Nie czytałem książek Nancy Springer, gdybym czytał, po komiks raczej bym nie sięgnął. Bałbym się dziur powstałych przy procesie adaptacyjnym. Czasem braki wybijają nawet gdy się nie zna oryginału. W tym przypadku po lekturze zeszytu Śledztwa Enoli Holmes 1. Sprawa dwóch zaginięć nie odnoszę takiego wrażenia. Historia młodej dziewczyny, pozostawionej pewnego poranka przez matkę i uciekającej przed ukutym przez jej braci planem przyszłej edukacji, przedstawiona jest w wyraźny i zabawny sposób. Nie ma żadnych niedopowiedzeń, ale czy zostało powiedziane tyle co w książce? Nie wiem.

"Śledztwa Enoli Holmes" #1: "Sprawa dwóch zaginięć"
Pierwszy artykuł

Odpowiedz do tematu