Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wielkie Archiwum Komiksu
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-03-13, 14:39   

A w dniu dzisiejszym od tego samego kolegi - super On! - artykuł o zatytułowanej "Odległe krainy" piątej części "Bajki na końcu świata":Cytat:
Wiadomo było, że wykreowane przez Marcina Podolca bohaterki - mimo przeciwności losu - wyjdą z perypetii cało. W przypadku Bajki - samej na krańcu świata – w sumie też to jest pewne, ale zamiana głównych ról sprawia, że przygody mogą stać się bardziej odjechane, bardziej fantastyczne gdy rolę prowadzącej serię przejmuje dzielna psina. Mam też wrażenie, że coraz bardziej surrealistyczne stają się rysunki Marcina Podolca. W świecie Bajki coraz więcej jest elementów z prac Salvadora Dalego i... Tadeusza Baranowskiego.
"Bajka na końcu świata" #5: "Odległe krainy"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-03-15, 01:18   

Dzisiejszej nocy od "Mamonia" artykuł o "Bękarcie" - dziękujemy koledze :-D :Cytat:
Mam wrażenie, że komiks Maxa de Radiguesa gdzieś po drodze się nieco rozpada. Zamiast pójść jeszcze bardziej w absurd - zamiast wykreować kolejne sytuacje jak ta, gdy bohaterowie zakopują łup między trzema drzewami, dokładnie 436 kroków od przydrożnego słupka z numerem 634 - autor zaczyna bawić się w tworzenie portretu psychologicznego bohaterów. Zaczyna prostować życiorys Eugena i May. Przez to fabuła traci impet.
"Bękart"
Niedawna wypowiedź Artura
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-03-16, 17:54   

"Rycerz z zadatkami" - tak swój tekst o "Rycerzu Janku" zatytułował "Mamoń", któremu rzecz jasna dziękujemy :-D :Cytat:
Od 2007 roku bohater kilkakrotnie pojawiał się na łamach m.in. zina "Kolektyw". Ale dopiero teraz - dzięki Kulturze Gniewu - wypływa na szersze wody. I ma szansę, by podbić serca czytelników.

Cytat:
Robert Sienicki (m.in. "Scientia Occulta") i Jan Mazur (m.in. "Koniec świata w Makowicach") napisali pełnometrażową opowieść fantasy. A skoro fantasy, to musi być w niej ten zły i ten dobry.

Cytat:
Sienicki i Mazur stworzyli postmodernistyczną historię, pełną nawiązań i odwołań do klasyki.

Cytat:
Jest też kilka nawiązań do miejsc znanych z naszego świata - jak słynny dom nad wodospadem projektu Franka Lloyda Wrighta czy zawieszony na skale zamek Neuschwanstein budowany przez Ludwika II Bawarskiego.


:brawo:

"Rycerz Janek" #1
O tej historii czytamy po raz trzeci.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-03-21, 07:18   

Także dzisiaj Andrzej "Mamoń" Kłopotowski i do tego dwukrotnie - machamy do niego z uśmiechem :-D :

1. "Venorio! Dodaj mi skrzydeł" - "Head Lopper" #3: "I Rycerze Venorii"Cytat:
Andrew Maclean kontynuuje wędrówkę naszego Dekapitatora. Wielkiego kolesia z długą, siwą brodą wyposażonego w miecz i głowę (!) czarownicy Agaty. Tak, wiem, że brzmi to kuriozalnie, ale kuriozum właśnie nakręca serię.

Cytat:
No bo skoro szykuje się sieczka, czy może zabraknąć w niej Norgala i głowy Agaty?

Cytat:
Świat Norgala (Maclean odpowiada w nim za scenariusz i rysunki; w nakładaniu koloru wspiera go Jordie Bellaire) pełen jest nawiązań do mitologii wikińskich i celtyckich.


:P

"Head Lopper" #3: "I Rycerze Venorii"

2. "Harry. Pilot-Nielot" - "Podniebny Harry" #3: "Chicago":Cytat:
Świetnie obsadzony został w zwierzęcy kostium Al Capone, który objawia się jako… gruba ryba! Dobrze wprowadzony został do serii też Nuraczi, który w dwóch poprzednich abumach pojawiał się na kadrach zamykających albumy. Wciąż dobrze sprawdza się też połączenie dwóch światów. Świecącego blichtrem świata "drapiących" chmury wieżowców oraz dzielnic biedoty i śmierdzących kanałów, gdzie toczy się inne życie.

Cytat:
Jednak jeśli "Chicago" ma być ostatnim tomem serii, to pozostawia on pewien niedosyt. Po pościgach, próbach zabójstwa i zastawianych na bohaterów pułapkach można byłoby oczekiwać mocniejszego zakończenia.


:mrgreen:

"Podniebny Harry" #3: "Chicago"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-03-22, 15:10   

Ho ho ho! Następny prezent - uśmiechamy się do kolegi :-D :

"Trolle wracają" - "Trolle z Troy" #2:Cytat:
Jak pojemna jest wyobraźnia Arlestona, świadczyć może świadczyć różnorodność sytuacji, w jakie wrzuca swych trollich bohaterów: Tetrama, jego małżonkę Picipellę oraz ich dzieciaki Gnompoma, Latrynellę i Lowellasa, a także wychowaną przez nich dziewczynę Wahę. Swą głupotą, siłą i obżarstwem - przy wsparciu Wahy - wykręcą się ze wszystkiego. Nawet kiedy na horyzoncie pojawia się zespół The Trolling Pląs z niesamowitym Dżaberem na wokalu. Byleby tylko w pobliżu nie było wody. Bo wtedy nikt za trolle nie ręczy...
"Trolle z Troy" #2
Czwartkowy artykuł od Michała
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-03-24, 18:45   

"1001 pomysłów, by zostać kalifem w miejsce kalifa" - przed chwileczką otrzymany od autora wypowiedzi - Andrzeja "Mamonia" Kłopotowskiego - tekst o drugim tomie "Przygód wielkiego wezyra Iznoguda" - uśmiechamy się do kolegi :-D :Cytat:
Właściwie wszystkie komiksy z "Iznogudem" to ośmioplanszówki z wyraźnym zawiązaniem akcji, absurdalnym rozwinięciem i puentą, która właściwie doskonale jest znana od początku (wiadomo; kalif i tak dalej będzie kalifem, zaś wezyr znów zarobi za swoje…). Ale ileż w tych krótkich opowieściach humoru i słownego, i sytuacyjnego! I to właśnie jest największą siłą serii. Serii, której kolejne odsłony nie są rozciągane do pełnowymiarowych albumów, ale poszczególne albumy to składaki.

Cytat:
Na uczynienie bohaterem zakapiora mogą pozwolić sobie tylko mistrzowie. Do tego grona z pewnością zalicza się Rene Goscinny. Ale też i Jean Tabary, który wykreował niby strasznego, choć tak naprawdę wywołującego uśmiech na twarzy Iznoguda. Kolesia, z którym "nie jest dobrze". Cokolwiek to oznacza.


:-D

"Przygody wielkiego wezyra Iznoguda" #2
Znajdujący się poniżej wypowiedzi Andrzeja tekst "WKP" zamieściłem wcześniej w tym temacie.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-03-29, 08:29   

Od "Mamonia" w dniu dzisiejszym taka oto przesyłka - dzięki :-D :

"Jim Cutlass" #1:Cytat:
"Jim Cutlass" nie jest komiksem odkrywczym. W porównaniu - bo bez tego porównania nie da się pisać – do serii „Blueberry” jest wręcz wtórny. Fakt, rozwija nieco inne wątki. Nie ma tu Indian, są za to czarnoskórzy i ich prześladowcy. Ale nie ma też dawki humoru. "Jim Cutlass" jest próbą pokazania Ameryki na serio.

Cytat:
Czy warto ten epizod poznać? Fani francuskiego twórcy z pewnością go nie odpuszczą. Ci, którzy nie są wiernymi wyznawcami Moebiusa i nie muszą mieć na swojej półce wszystkiego, do czego przyłożył rękę, mogą sobie ten epizod jego komiksografii odpuścić.Z kolei miłośnicy westernów pewnie i tak spróbują tej strawy.


:)

"Jim Cutlass" #1
A tutaj oprócz informacji również opis i przykładowe plansze.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-03-30, 06:27   

A na rozpoczęcie tygodnia taki prezent - pozdrawiamy kolegę :-D :

"Coda", tom 1:Cytat:
Coda. skoro poleca Śledziu...

Cytat:
"Coda" to czytadło. Simon Spurrier stworzył scenariusz, w którym wykorzystuje ograne schematy znane i w science fiction, i w fantasy. Mamy więc świat po apokalipsie, mamy wędrówkę bohatera poszukującego swej żony. Wędrówkę zaczynającą się gdzieś... wewnątrz resztek smoka.

Cytat:
W cudowny sposób "Codę" zilustrował Matias Bergara. Jego dynamiczne rysunki składają się na pełne soczystej kolorystyki plansze.


:-D

"Coda", tom 1
Pod wypowiedzią "Mamonia" znajduje się wcześniejsza - autorstwa "WKP", którą opublikowałem 4 lutego gdyż "WKP" to Michała Lipka a tutaj wszystkie po kolei.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-03-30, 23:53   

Na ciekawe powitanie wtorku takie dwa artykuły od "Mamonia" - dziękujemy Mu z uśmiechem :-D :

1. "Odyseja Hakima" #1: "Z Syrii do Turcji":Cytat:
Mamy więc obrazki z Syrii, gdzie Hakim prowadził szkółkę z roślinami. Mamy pokazaną codzienność przed oraz w trakcie próby przewrotu. Szykany, aresztowania, przejmowanie terenu. Mamy wreszcie przedstawione próby znalezienia lepszego życia w Libanie, a także w Jordanii. To drugie państwo - gdzie zakłada rodzinę - staje się poniekąd trampoliną na zachód.

Cytat:
Kadry z cartoonowymi postaciami (w klimacie prac Piotra Nowackiego) nie pasowały mi jakoś do poważnej tematyki poruszanej przez autora. Ale z każdą kolejna planszą obawy ustępowały miejsca. Okazało się, że wciągającą historię, oparta na faktach, można zilustrować też w tak luźny sposób.


:)

"Odyseja Hakima" #1: "Z Syrii do Turcji"
Pod wypowiedzią "Mamonia" znajduje się wcześniejsza, którą napisał "WKP". A tutaj po kolei.

2. "Loteria":Cytat:
Opowiadanie Shirley Jackson wydobyło na światło dzienne najgorsze, ludzkie instynkty. Zawiść, nienawiść, ale także głupotę, zakołtunienie i wiarę w zabobony.

Cytat:
A teraz po tekst sięgnął jej wnuk. Niczym w spektaklu przedstawił postaci, pokazał "aktorów" grających główne role w tragedii. Ze szczegółami zbudował dekorację. Oddał ducha amerykańskiej prowincji. Pojazdy, sprzęty rolnicze, domy, sklepiki, ulice. Tak samo dużą wagę przywiązał do postaci. Stroje z epoki, fryzury. To wszystko jest na planszach. Z kolei same plansze - właściwie pozbawione większych partii tekstu - płyną jak film wyświetlany "w starym kinie".


:)

"Loteria"
Pod omówieniem "Mamonia" opublikowane jest poprzednie, napisane przez Dariusza Cybulskiego a tutaj dwa dotychczasowe.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-05, 20:43   

Andrzej "Mamoń" Kłopotowski jako pierwszy recenzuje album "Trawka. Jak zdelegalizowano marihuanę" - oczywiście dziękujemy za nadesłanie materiału :-D :Cytat:
Skąd się bierze strach przed marihuaną? Z niewiedzy i z powtarzanych przez dekady fałszywych powodów, z których trafiła na cenzurowane. Z chęci wykazania się przez kilka osób w Stanach Zjednoczonych. Z przeforsowania do świadomości mas, że wywołuje furie, doprowadza do zabójstw.

Cytat:
Komiks Boxa Browna przedstawia argumenty "za" legalizacją, zestawiając je z brakiem argumentów polityków "za" wprowadzeniem prohibicji.

Cytat:
Prócz samej opowieści o tym "jak zdelegalizowano marihuanę" Brown opowiada o tym skąd w ogóle konopie się wzięły. Przypomina też o ich miejscu w religiach. Zaskakująco mało miejsca poświęca tylko latom kiedy w Stanach Zjednoczonych do głosu doszła społeczność hippisowska. Za to zauważa, że konopie pomagały w uśmierzaniu bólu wielu osobom chorym na AIDS.
"Trawka. Jak zdelegalizowano marihuanę"
Jako drugi uczynił to Dariusz Cybulski - Jego artykuł znajduje się nad artykułem Andrzeja :) .
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-04-25, 05:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-07, 17:17   

"Myszka Mozart". W dniu dzisiejszym od kolegi Andrzeja "Mamonia" Kłopotowskiego recenzja pierwszego tomu "Myszarta" - dziękujemy :-D :Cytat:
Kto ma wątpliwości, że w "Myszarcie" o Mozarta chodzi niech spojrzy na okładkę. Przecież to parafraza najsłynniejszego chyba porteru kompozytora z Salzburga, jaki można znaleźć nawet na słynnych "Mozart Kugeln" - słodkich kulkach sprzedawanych w całej Austrii. W środku nawiązań jest znacznie więcej - poczynając od peruczki, przez stroje po muzykę.

Cytat:
"Wydobyty" z cienia wilka Salieriego Myszart wszedł odważnie w arystokratyczny świat, stając się ulubieńcem możnowładców.. Choć w praktyce trudnili się różnymi rodzajami twórczości na dworze Habsburgów.

Ale nie w tekście jaki napisał Thierry Joor tkwi największa siła tego komiksu. Argumentem przemawiającym za sięgnięciem po album "Myszart" jest oczywiście Smudja. Znów cudownie "wchodzi" w ilustrowany przez siebie świat. Barokową lekcję odrabia bezbłędnie.


:-D

"Myszart" #1
Pod tekstem Andrzeja znajduje się wcześniejszy - Dariusza Cybulskiego - nie opublikowany przeze mnie w stosownej chwili oraz wypowiedź "WKP", którą zamieściłem 21 marca a tutaj po kolei.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-10, 06:28   

"W świecie Lovecrafta". Andrzej "Mamoń" Kłopotowski wczoraj nam podrzucił - podziękowania :-D - swój tekst o "Górach szaleństwa":Cytat:
Komiks bazuje na tekście Howarda Philipsa Lovecrafta "At the Mountains od Madness" wydanym po raz pierwszy w 1936 roku. I jak to u Lovecrafta jest na porządku dziennym, mamy do czynienia z opowieścią grozy.

Cytat:
Fyda poradził sobie ze ściśnięciem fabuły do formy komiksowego albumu, sprawnym poprowadzeniem historii i rozpisaniem jej na kadry i plansze tak, by i zagęścić fabułę - kiedy bohaterowie schodzą pod lód - i złapać oddech - gdy trzeba pokazać antarktyczną przestrzeń.

Cytat:
Komiksowy debiut Adama Fydy nie jest pozbawiony jednak pewnych błędów rysunkowych. A to "poleci" mu perspektywa, a to proporcje ludzkiego ciała. Szczególnie jest to widoczne na większych kadrach. Na nich też nie wypadają najlepiej krajobrazy, które przypominają wycięte z tektury dekoracje.


;)

"W górach szaleństwa"
Szczegółowe informacje, opis i przykładowe grafiki
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-11, 05:20   

"Witajcie na Betelgezie". Od Andrzeja "Mamonia" Kłopotowskiego na ciekawe rozpoczęcie dnia recenzja "Betelgezy" - dziękujemy :-D :Cytat:
Na Aldebaranie już byliśmy. Teraz czas na Betelgezę. W podróż zaprasza brazylijski twórca Leo.

Cytat:
Tak właściwie to nikt nie wie cóż stało się z pierwszą grupą, która miała stworzyć na tej planecie cywilizację.

Cytat:
A tymczasem na Betelgezie tworzą się dwa obozy pierwszych osadników. Ekologicznie nastawionych naukowców i przypominającą wojskową juntę ekipę mundurowych. Więcej. Na pokładzie "Ciołkowskiego" znajduje się dwoje rozbitków, którzy nie mogą się spodziewać znikąd pomocy.

Cytat:
Leo nie omieszkał wpleść do fabuły i ludzkich sytuacji. Ktoś się zakochuje, ktoś inny czuje się zazdrosny. Pełno tu też wahań w sytuacjach kryzysowych. Ale i nawiązań do rzeczywistości - jak wspomniana wojskowa junta. W pustynnej scenerii wygląda wyjątkowo realnie.


:!:

"Betelgeza"
Pierwsze trzy artykuły
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-04-30, 16:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-13, 05:48   

"Wieloskórka braci Grimm" - "Mamoń" jako pierwszy recenzuje "Skórę z tysiąca bestii" - pozdrawiamy kolegę :-D :Cytat:
Bez ugrzecznień, cenzury i udziecinniania. Ma śmieszyć? Śmieszy! Ma straszyć? Straszy! Ma być z morałem? Jest z morałem! To dobra odmiana. I dla młodszego, i dla starszego czytelnika.

Cytat:
Komiks Stephane Ferta zauroczy czytelnika od pierwszego spojrzenia na plansze. Utrzymane w mrocznej kolorystyce malowane kadry tworzą oprawę godną baśni "o silnych kobietach i mężczyznach gnanych żądzami". Fiolety, brązy, błękity, czerwienie, których używa autor wprowadzają tajemniczy nastrój. Do tego dostajemy jeszcze bajkowe postaci. Niby z dziecięcej baśni właśnie.


:-D

"Skóra z tysiąca baśni"
Szczegółowe informacje, opis i galeria
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15500
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-04-13, 23:16   

"Syndrom stresu pourazowego w miejskiej dżungli". W nocy od "Mamonia" kolejna nowość. Tym razem jest to album "PTSD" - dzięki :-D :Cytat:
Niby to komiks fikcyjny. Dzieje się po jakiejś wojnie, w jakimś mieście. Jednak patrząc na kadry widać, jakie wydarzenia mogły być inspiracją do stworzenia albumu. To wojna w Wietnamie i wielkie, azjatycki metropolie, gdzie próbują wracać do życia jej weterani. Wyjęci z dżungli, wrzuceni do innej dżungli. Miejskiej. Pozostawieni sami sobie. Z tytułowym PTSD.

Cytat:
Widzimy więc sceny z miasta, ludzi siedzących w knajpach, które stanowią tło dla rozgrywających się w dole dramatów. W dole, czyli w kanałach, prowizorycznych obozach, na krawężnikach i pod witrynami sklepów. W głowach ludzi odurzonych prochami, bez których sen zamienia się w koszmar.

Cytat:
Zaskakująca jest stylistyka, na jaką zdecydował się Guillaume Singelin. Bo oto mamy do czynienia z mangą. Dokładnie wyrysowaną, z mnóstwem szczegółów na kadrach i charakterystycznymi dla komiksu z Dalekiego Wschodu postaciami.
"PTSD"
Szczegółowe informacje, opis i przykładowe plansze
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 13