Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kolorowe Zeszyty
Autor Wiadomość
jacek 

Wysłany: 2020-03-07, 13:19   

"Ja wlokę cień, cień wlecze mnie" - Józek Śliwiński omawia tom drugi "Czasu nienawiści":

Cytat:
Wybuch nie nastąpił, rogi nie zadęły, a w miejscu domniemanej kulminacji doszło do niezrozumiałego rozmienienia na drobne.

Cytat:
Zamknięcie dramatu zawiodło oczekiwania. Pozostaje w najlepszym wypadku ciekawostką estetyczną. Klimat, budowany obrazem, może dostarczyć przyjemności z lektury.

:mrgreen:

"Czas nienawiści" #2

"Miłość w Czasach Dyktatury" - przypomnienie napisanej także przez Józka recenzji tomu pierwszego:

Cytat:
Choć bohaterów jest więcej, to w dużej mierze teatr dwóch aktorów. Autorzy stawiają na budowanie napięcia. Obława zaciska krąg, bomby wciąż wybuchają, a my zastanawiamy się jaka intryga naprawdę stoi za działaniami obu dziewczyn.

;)

"Czas nienawiści" #1
Dotychczasowe wypowiedzi dotyczące obu tomów

Uzupełniam o brakujęcą recenzję tomu pierwszego przygotowaną przez Krzysztofa Tymczyńskiego:

Cytat:
Po przeczytaniu sześciu różnych komiksów jego autorstwa, które ukazały się w Image przed "Czasem Nienawiści", ten tytuł zaskoczył mnie dokładnie niczym. Po prostu gdybym zrobił listę tego, co mogło się w tym komiksie wydarzyć, to po lekturze odhaczyłbym chyba wszystko już po trzech zeszytach. I dlatego właśnie miałem opory przed pójściem w kupno trejda.

Cytat:
"Czas Nienawiści" nienawiści oferuje zatem swoisty standard w wykonaniu Kota - wyraźny komentarz dotyczący sfer politycznych jak i społecznych, są tu też wyraziste i ciekawe bohaterki, które mają swoje za uszami i jednocześnie których na pewno nie da się jednoznacznie skatalogować, co "geniuszy" z prawej strony pewnie by zdziwiło, gdyby któryś ocenił komiks po, a nie przed przeczytaniem.

:P

"Czas Nienawiści" #1

jacek 

Wysłany: 2020-03-08, 12:06   

Radosław Frosztęga recenzuje zatytułowany "Życie i śmierć Conana" tom pierwszy "Conana Barbarzyńcy":

Cytat:
Pod względem treści komiks prezentuje naprawdę bardzo dobry poziom, stając się jednym z najlepszych albumów ostatnich lat pokazujących erę hyboryjską. Przedstawione w pierwszym albumie zróżnicowane historie dosłownie ociekają krwią i nadmiarem testosteronu, czyli dokładnie tym, co powinno znaleźć się w dobrym komiksie o Conanie.

Cytat:
Albumowi nie można również niczego zarzucić pod względem oprawy artystycznej. Urodzony w Turcji rysownik Mahmud Asrar oraz argentyński artysta Gerardo Zaffino wykonali kawał solidnej pracy.

:-D

"Conan Barbarzyńca" #1: "Życie i śmierć Conana"

jacek 

Wysłany: 2020-03-11, 13:28   

Krzysztof Ryszard Wojciechowski tak pisze o rekomendowanym już na forum "Negalyod":

Cytat:
Autor nie jest wielkim wizjonerem SF, a kimś, kto zapatrzył się w mistrzów tego gatunku. Nie wydaje mi się jednak żeby był to poważny minus, tym bardziej że Perriot rżnie od najlepszych. Trudno wszak w dzisiejszych czasach wyczarować coś unikalnego.

Cytat:
Z warstwą fabularną również nie jest źle, ale komiks pod tym względem już tak nie olśniewa, jak w przypadku grafik. Z początku to quasi-western niedaleki wcale od przebojowego Mandaloriana (kocham ten serial, już o tym pisałem na fanpage'u), który z czasem przeistacza się w dużą, epicką (jak zwykle w grę wchodzi ratowanie świata) opowieść kojarzącą mi się z komiksową twórczością Jodorowskyego, acz to rzecz zdecydowanie mniej nadęta i przystępniejszą niż większość - jednak trudnego w odbiorze - dorobku Chilijczyka.

"Plansze Europy" #57: "Negalyod"

jacek 

Wysłany: 2020-03-12, 01:56   

"Rycerz Janek - Polska Superbaśń" - pisze Józek Śliwiński:

Cytat:
Seria czerpie z najlepszych wzorców gatunku. To trochę "Conan", trochę "Ruchomy zamek Hauru", a trochę "Pora na Przygodę".

Cytat:
Sporo humoru i dystans cechujący najlepsze komedie. Dowcip bywa prosty, a czasem wymaga nieco skupienia.

Cytat:
Mimo wszędobylskiego absurdu i wyśmiewania sztampy twórcy nie marginalizują osi fabularnej. Antagonistę nakręca przekonująca motywacja. Czyni to zeń postać wiarygodną i niejednoznaczną.

"Rycerz Janek" #1
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-03-15, 16:09, w całości zmieniany 1 raz  

jacek 

Wysłany: 2020-03-12, 13:46   

"Kto zasługuje na zwierzęcość?" - Michał Czajkowski recenzuje "Miecz Ardeńczyka":

Cytat:
Samo założenie, na którym opiera się Miecz Ardeńczyka - że to komiks o częściowo antropomorficznych zwierzętach - pozwala spojrzeć na to, w jaki sposób tworzy się hierarchie, wartościuje świat. W komiksie Willema kryterium oceny jest, jak się wydaje, bliskość do wewnętrznej równowagi między cechami zwierzęcymi i ludzkimi.

Cytat:
Tożsamości postaci nie tworzy jednak tylko ich ludzki charakter czy pełnione funkcje (jak rycerz, duchowny czy król), ale też symbolika gatunku, którą przenoszą ze świata autora w ten fikcyjny.

Cytat:
Autor do obsadzenia określonych ról wybrał takie zwierzęta, które czytelnik/czytelniczka mogą skojarzyć ze swoim wyobrażeniami.

:)

"Miecz Ardeńczyka"

Poszukajmy teraz w sieci poprzednich recenzji - analizowali między innymi:

- Paweł Olejniczak
- Camillo
- Gabriela Piasecka
- Damian Maksymowicz
- Paweł Ciołkiewicz
- Piotr Pocztarek
- Krzysztof Leszczewski
- Marcin Mroziuk
- Marcin ‚Lekt’ Wiatark

jacek 

Wysłany: 2020-03-14, 08:02   

Janusz Samborski tak pisze o "Wojnie królów. Preludium":

Cytat:
Mamy do czynienia ze świetną kosmiczną epopeją, gdzie z zapartym tchem obserwujemy zmagania Havoka, Polaris, Rachel, załogi Starjammers, cesarzowej Lilandry oraz jej popleczników w obaleniu władzy Cesarza Wulkana.

Cytat:
Ważnym elementem albumu jest również wątek rodziny królewskiej Inhumans, która wyrusza w gwiazdy aby objąć we władanie Imperium Kree.

Cytat:
Zawartość albumu składa się z wielu mini-serii, w wyniku czego mamy tu do czynienia z pracą sporej ilości scenarzystów i grafików.

Cytat:
Wojna królów. Preludium jest pozycją po którą bez wahania powinni sięgnąć zarówno fani gatunku superhero jak i kosmicznych epopei.

"Wojna królów. Preludium"

jacek 

Wysłany: 2020-03-14, 19:37   

"Drużyna antybohaterów w akcji" - Piotr Markiewicz recenzuje tom pierwszy "Uncanny X-Force":

Cytat:
Akcja goni akcję, a drużyna co chwila wpada na kolejnych, coraz groźniejszych przeciwników.

Cytat:
Krew leje się więc gęsto, ale żeby jednak historia nie opierała się jedynie na walkach, Remender wzbogacił ją o spory między bohaterami i ich relacje.

Cytat:
Trzeba przyznać, że wszystko to sprawia, że czytelnik jest wciągany do świata komiksu i również musi się zastanowić, jaką decyzję by podjął.

Cytat:
Aż czterech artystów pracowało nad pierwszym tomem Uncanny X-Force.

Cytat:
Tak jak scenariusz i rysunki, tak i polskie wydanie ma bardzo dużo plusów, ale znajdzie się też kilka minusów.

Cytat:
Minusem jest tu niestety tłumaczenie. Wydawca postanowił nie dodawać niczego od siebie i dostajemy wersję polską przełożoną niemalże słowo w słowo z języka angielskiego.

;)

"Uncanny X-Force" #1

jacek 

Wysłany: 2020-03-17, 08:45   

Po raz czwarty wśród nas "Kolekcja łajdaka". W dniu dzisiejszym w uwagach Sary Glanc:

Cytat:
Manga ma charakter epizodyczny. W poszczególnych rozdziałach będziemy towarzyszyć naszemu ekscentrycznemu pisarzowi oraz Kodmie Akisato, która nie porzuca swoich marzeń o nakłonieniu go do napisania nowej książki. Razem z tą dwójką będziemy spotykali różne osoby, borykające się z zżerającymi je od środka problemami i emocjami, nieuchronnie zmierzające ku samozagładzie, która tak fascynuje Shinriego.

Poza zbiorem ciekawych postaci pobocznych, których historie będziemy poznawać w poszczególnych rozdziałach, uwagę czytelnika w szczególności pochłonie dwójka głównych bohaterów.

Cytat:
Dawno nie widziałam tak dobrze oddanego szaleństwa w oczach postaci. Jedyne do czego mogę się przyczepić to dość specyficzny styl pisania, do którego musiałam się przyzwyczaić.

:mrgreen:

"Kolekcja łajdaka"

jacek 

Wysłany: 2020-03-19, 06:16   

Przemek Pawełek recenzuje "Dawne strachy" czyli piąty tom "Staruszka Logana":

Cytat:
Piąty tom Staruszka Logana przyniósł mi pewne pozytywne zaskoczenie.

Jego pierwsze zeszyty wyrywają Wolverine'a z klasycznego cierpiętnictwa Broni X, by razem z oddziałem SHIELD do zadań paranormalnych mógł się on rzucić w wir walk ze stworzeniami nocy. I jest fajnie, wartko, pulpowo, z humorkiem. Na luzie, z autodystansem, i z super rysunkami Filipe Andrade.

Po czym zaczyna się drugi zawarty w tomie epizod, gdy Logan trafia do bazy orbitalnej. Fajny klimat rodem z Obcego przeplata się jednak z jakimiś postapokaliptycznymi fleszbekami z Ziem Jałowych, mieszają się tu linie czasu, świadomość Logana okrywa całun mgły, no i znowu jest oczywiście ta jego nieszczęsna martyrologia. Niby są tu fajne epizody, historia lawiruje pomiędzy westernem a kosmicznym survival horrorem, ale sposób konstrukcji całości szybko sugeruje, co tu się może dziać (bo to jednak Marvel, to wręcz klasyczny choć nie za częsty chwyt), nie wiadomo tylko kto za tym stoi.

A więc dwa zeszyty fajne, reszta mnie zawodzi (zwłaszcza, że dalej nie przekonałem się do sterylnych odrysunków Sorrentino). Nie tylko Logan swoją wędrówką jest zmęczony. Lemire też wydaje się czuć lepiej, gdy może choć na chwilę uciec od bagażu wspomnień Wolverine'a. W efekcie zmęczyłem się i ja.

Nie wiem tylko, dlaczego potrzebowałem na dojście do tego wniosków aż pięciu tomów. Znaczy jest pewna poszlaka, ale mam o sobie zbyt dobre mniemanie by uznać ją za wniosek.

108 stron za okładkowe 39,99PLN z Egmontu, na miętko.

Ten album gości u nas po raz czwarty.

jacek 

Wysłany: 2020-03-19, 14:05   

"Mad Max zaczął się w Makowicach". Kamil Giedrys krótko ale ważnie o albumie "Koniec świata w Makowicach":

Cytat:
Jan Mazur w doskonałym Końcu Świata w Makowicach rysuje wizję prowincjonalnej Polski borykającej się z całkiem przyziemnym końcem świata, jaki znamy.

Cytat:
Zwyczajni bohaterowie, tak podobni do osób nam znanych na co dzień mierzą się z czymś zupełnie nieprzewidywalnym i wychodzą z tej potyczki z tarczą. Nawet III Wojna Światowa musi się liczyć z rytmem życia polskiej prowincji.

Cytat:
Mazur balansując na granicy humoru i prozy życia, opisuje świat codziennych wyborów w niecodziennym czasie.

Cytat:
Autor postawił na minimalizm, konstruując kadry za pomocą prostej, archaicznej kreski. Ten zabieg rozbudza wyobraźnie czytelników, pozwalając na miejscu patyczkowych ludzików i czarno-białego krajobrazu umieszczać bliskie nam postacie i sytuacje.

"Koniec świata w Makowicach"
Wcześniejsze przemyślenia

jacek 

Wysłany: 2020-03-21, 19:25   

Takie oto trzy nowości od Michała Żołyńskiego - czyli bardzo Mu dziękujemy :-D :

1. "Yakari" #6: "Tajemnica Małego Pioruna":

Cytat:
Dziki Zachód kojarzy się przede wszystkim z przygodami samotnego kowboja Lucky Lukea. Jednak jest jeszcze jeden bohater, który skierowany jest do młodszego czytelnika. Yakari to zdecydowanie komiks dla dzieci, który przekazuje bardzo mądre i uniwersalne treści.

Cytat:
Yakari jest odsunięty troszeczkę na dalszy plan. Jednak nie odpuszcza i szuka swojego przyjaciela. Komiks pokazuje na każdym kroku jak silna jest przyjaźń i więź pomiędzy bohaterami.

Cytat:
Komiks Yakari Tajemnica Małego Pioruna jest narysowany przepiękną kreską. Ma on swój niepowtarzalny bardzo sympatyczny klimat, który jest unikatowy dla przygód Yakariego.

"Yakari" #6: "Tajemnica Małego Pioruna"
Pierwsza recenzja

2. "Czwórka z Baker Street" #2: "Sprawa Rabukina":

Cytat:
Kiedy pierwszy raz sięgnąłem po komiks Czwórka z Baker Street byłem bardzo podekscytowany. Zwłaszcza że jestem fanem przygód Sherlocka Holmesa, a komiksy z jego przygodami czytam jak tylko się pojawiają.

Cytat:
W drugim tomie Jean-Blaise Djian i Olivier Legrand nakreślają trochę bardziej relacje pomiędzy chłopcami.

Cytat:
Mamy tu klimat przygód Sherlocka Holmesa w młodszym wydaniu. Dlatego jest to największy plus całego komiksu. Jeżeli chodzi o rysunki to są one naprawdę na wysokim poziomie.

"Czwórka z Baker Street" #2: "Sprawa Rabukina"
Pierwsze trzy wypowiedzi

3. "Yakari" #4: "Yakari i Nanabozo":

Cytat:
W przypadku czwartego już albumu o przygodach małego Indianina historia robi się troszeczkę mistyczna.

Cytat:
Trzeba również pamiętać, że komiks Yakari i Nanabozo to nie jest jakąś nowością. Autorzy Derib i Job stworzyli go w roku 1978 i jak się okazuje historia jest zdecydowanie ponadczasowa.

Cytat:
Jeżeli chodzi o rysunki to nadal jest bardzo kolorowo.

Cytat:
Każdy album to zamknięta opowieść, dzięki czemu można do niej wracać lub sięgać nie znając poprzednich albumów.

"Yakari" #4: "Yakari i Nanabozo"
Wcześniejsze omówienia
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-04-12, 12:58, w całości zmieniany 2 razy  

jacek 

Wysłany: 2020-03-24, 12:58   

Radosław Frosztęga tak oto pisze o zatytułowanym "Na początku był gniew" pierwszym tomie "Shi":

Cytat:
Jak najlepiej przyciągnąć uwagę miłośnika komiksów? Zaoferować mu już na sam początek wartką akcję, która następie ustąpi miejsca stopniowemu budowaniu suspensu.

Cytat:
Sam początek albumu może sprawiać wrażenie mocno chaotycznego, w którym fabuła jest kompletnie nieskoordynowana i składająca się ze zlepków różnych treści. Najpierw czasy teraźniejsze, a później nagły przeskok do XIX Anglii. Wszystko to sprawia, że odbiorca czuje się początkowo dość mocno zagubiony, ale też zaintrygowany pomysłem i pragnący dowiedzieć się co będzie działo się dalej.

Cytat:
Scenariusz pierwszego albumu serii, stworzony przez Zidrou opiera się w głównie mierze na dziesiątkach pytań, które będą pojawiały się w głowie czytelnika.

Cytat:
Na temat warstwy graficznej nie można napisać nic innego jak to, że jest ona genialna pod każdym względem. Praca, jaką wykonał Jose Homs w tym aspekcie, zasługuje na największe słowa uznania.

"Shi" #1: "Na początku był gniew"
Raczej pradawne wcześniejsze omówienia.

jacek 

Wysłany: 2020-03-27, 04:09   

"I wtedy Judasz rzekł... - recenzja komiksu "Judasz" - pisze Patryk Głażewski:

Cytat:
Jeff Loveness opiera swą interpretację na wydarzeniach z Nowego Testamentu, tworząc wizję wędrówki Judasza po miejscu opuszczonym przez Boga, w którym znajdują się wszyscy jemu podobni potępieńcy.

Cytat:
Choć z pozoru historia może sprawiać wrażenie obrazoburczej, jest mocno oparta na fundamentach chrześcijańskiej wiary polegającej na sile przebaczenia. Bazując na wiarygodnej interpretacji, autor przedstawia Judasza jako człowieka, który poszukuje sensu w swoich czynach.

Cytat:
Połowa zasługi przypada znakomitym rysunkom Jakuba Rebelki. Same projekty postaci potrafią przekazać ich charakter, a ich nieprzesadzona mimika ukazuje całą gamę skomplikowanych uczuć, które nimi targają.

:!:

"Judasz"
Dotychczasowe trzy analizy
Przypomnijmy sobie bohatera tej historii

jacek 

Wysłany: 2020-03-27, 07:28   

Janusz Samborski recenzuje "Staroświeckiego" czyli trzeci tom cyklu "Bloodshot: Odrodzenie":

Cytat:
Pustkowie, dramat, występ innego super herosa, motyw podróży.
Do tego dopchnięto gang rodem z filmów serii Mad Max.
Zagłębiając się w fabułę, czułem się jakby mi Jeff Lemire zaserwował odgrzany kotlet.

Cytat:
W tomie 3 natomiast na pewno nie zawodzi warstwa graficzna. Cudowne ilustracje Lewisa Larosa naprawdę cieszą oko.

;)

"Bloodshot: Odrodzenie" #3: "Staroświecki"
Szczegółowe informacje, opis i galeria

jacek 

Wysłany: 2020-03-28, 14:20   

Radosław Frosztęga recenzuje zatytułowany "Król Demon" tom drugi cyklu "Shi":

Cytat:
Scenarzysta nadal stawia na wyrazistą przemoc i ukazanie kompletnej degeneracji wykreowanego świata. Kobiety od samego początku ukazane są tutaj jako ofiary, które zmuszane są do pełnego podporządkowania mężczyzną. Nikogo nie powinien dziwić więc fakt, że takie traktowanie zaczyna coraz powodować chęć dokonania krwawego rewanżu.

Cytat:
Oprawa wizualna jest mocno konsekwentna w swoich założeniach i nadal otrzymujemy przepięknie narysowane dzieło. Bogactwo szczegółów to zdecydowanie znak rozpoznawczy prac José Homsa, od których naprawdę bardzo trudno oderwać wzrok.

"Shi" #2: "Król Demon"
Analizy tomu pierwszego

Odpowiedz do tematu