Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Esensja - komiksy
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15499
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-02-20, 06:19   

Paweł Ciołkiewicz tak pisze o pierwszym tomie wydania zbiorczego tytułu "Donżon":Cytat:
Uproszczone, jednowymiarowe kadry mają w sobie wiele dynamiki i są pełne niekonwencjonalnych rozwiązań kompozycyjnych. Boulet dodaje natomiast kadrom znacznie więcej głębi i szczegółowości. Jego postacie nie są już płaskie, ale wyglądają bardziej realistycznie.

Cytat:
Pierwszy tom tej edycji "Donżon" oferuje solidną porcję rozrywki na najwyższym poziomie. To zabawna i inteligentna opowieść fantasy będąca jednocześnie ironiczno-satyrycznym komentarzem na temat tego gatunku. Autorzy swobodnie poczynają sobie z regułami tej konwencji. Główne motywy, obowiązkowe dla tego typu opowieści, zostały tu wykorzystane w zaskakujący, przewrotny i dający do myślenia sposób.


:)

"Donżon" #1

Od razu artykuł Julity Pasikowskiej-Klicy:

Cytat:
Wiele z historii tego dzieła, które powstawało przez okres około 10 lat, można wyczytać z Prologu na początku książki. Postarano się, żeby odbiorca podszedł do całości z pełną świadomością i dano mu szanse dostrzec niuanse, jednocześnie nie odbierając przyjemności z lektury.

Cytat:
W "Donżonie" jest dużo dobrze wyważonego humoru. Czytelnik może czuć się traktowany poważnie, jednocześnie dobrze się bawiąc i uciekając do świata fantazji.

Nastąpiło tutaj połączenie stereotypowej perspektywy rzuconej na czasy średniowiecza w połączeniu z nowoczesnymi technologiami jak i mechaniką, towarzyszącą nam już od jakiegoś czasu.


:)

"Donżon" #1
A pod tym linkiem dotychczasowe.
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-12-06, 06:36, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15499
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-02-21, 01:02   

"Pomścić córkę!" - Na zacne rozpoczęcie piątku Konrad Wągrowski pisze o drugim tomie "Vademecum złego ojca" :) :Cytat:
Nie zaskakuje fakt, że w drugim tomie otrzymujemy mniej więcej to, co w pierwszym - zbiór krótkich nowelek komiksowych w estetyce pasków prasowych opowiadających o przygodach, a właściwie o wychowawczych wpadkach pewnego zaangażowanego ojca.

Cytat:
Jakie wpadki czekają na bohatera komiksu w drugim tomie? Podobne jak w pierwszym: specyficzne, czarne poczucie humoru, niekoniecznie musi być tym, co rozbawi dzieci.


;)

"Vademecum złego ojca" #2

Wcześniejsza recenzja Michała Lipki:

Cytat:
W krótkich opowiastkach z życia ojca Guy Delisle pokazuje rodzicielską codzienność może i nieco w krzywym zwierciadle, może i z ironią, ale z wielką trafnością.

Cytat:
"Vademecum złego ojca" jest stricte humorystyczne, ale choć wszystkie skecze - bo właśnie z takich krótkich opowiastek składa się całość - dzieją się w dość ograniczonej przestrzeni, to wciąż opowieść o podróży.

Cytat:
"Vademecum złego ojca" to więc nic innego, jak podróż po krainie ojcostwa. U steru Guy Delisle, ojciec na ojca równie się nadający, co nieodpowiedni.

Cytat:
Komiks pozostał bez zmian względem poprzednich dokonań autora: jest prosty, cartoonowy, oszczędny, ale wyrazisty. Oszczędne ilustracje budują tu świetny nastrój, a także doskonale pasują do całości.


:)

"Vademecum złego ojca" #2

Poszukajmy wiadomości o tomie pierwszym - o już :mrgreen: .
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15499
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-02-22, 21:18   

"...i jeszcze widzimy kontury zdarzeń" - Piotr 'Pi' Gołębiewski omawia "Extraordinary X-Men" #4: "Inhumans kontra X-Men":Cytat:
Najmocniejszym punktem programu jest początek komiksu, w którym śledzimy wpływ Terrigenu na mutantów i ich pospieszną ewakuację do bezpiecznej strefy w Limbo.

Cytat:
Następnie otrzymujemy kilka scenek rodzajowych, w tym niewiele wnoszące pojednanie się Staruszka Logana z Forge′em.

Cytat:
I w zasadzie to tyle, bo reszta tomu opowiada już o leczeniu ran i porządkowaniu powojennych spraw.

Cytat:
W sumie więc niniejszą pozycję należy uznać za wypełniacz, który kończy pewien etap w życiu mutantów, by płynnie przejść do następnego. Trudno jest więc go jednoznacznie ocenić. Jako całość, nie trzyma się kupy i sprawia wrażenie doklejonego na siłę.


;)

"Extraordinary X-Men" #4: "Inhumans kontra X-Men"
Trzy wcześniejsze wypowiedzi
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15499
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-02-23, 13:00   

"Więzień istnienia" od Marcina Knyszyńskiego - jakże fajnie kolego :-D - artykuł o "Mister Miracle":Cytat:
Cały komiks to naprzemienne wyprawy bohaterów na wielką, epicką, typowo superbohaterską wojnę w odległych zakątkach kosmosu oraz ich powroty do codziennego życia na Ziemi. Prosta fabuła, prawda?
Otóż nic nie jest tu proste.

Cytat:
Tom King stworzył dzieło, które wymyka się prostej interpretacji – przede wszystkim tej, która przychodzi do głowy wszystkim wyjadaczom popkultury, wychowanym na lynchowskich fugach dysocjacyjnych i snach na jawie.

Cytat:
Każda strona to dziewięć kadrów jednakowej wielkości w układzie trzy na trzy (z kilkoma wyjątkami). Grafik przyznał, że tak rygorystyczna konstrukcja opowieści była zamierzona - czytelnik nie ma zastanawiać się nad formą i znaczeniem układu kadrów, tylko skupić się wyłącznie na opowiadanej historii.


:)

"Mister Miracle"

I od razu wypowiedź "Bizarre Content":

Cytat:
Punktem wyjścia do całej opowieści jest historia stworzona jeszcze przez samego Jacka Kirby’ego.

Cytat:
Istotnie “Mister Miracle” jest opowieścią o konflikcie, ale nie w sensie fizycznego starcia dwóch przeciwstawnych sił.

Cytat:
Nie wszystko w komiksie jest ponure i depresyjne. Mister Miracle ma jedną rzecz, która zawsze stanowiła latarnię w mrokach egzystencjalnego kryzysu. Oczywiście tą rzeczą jest jego związek z miłością życia i małżonką: Big Bardą.

Cytat:
Ich relacja, to jedna z największych zalet historii opowiadanej przez Toma Kinga. Różnice w charakterach oraz pysznie podanej chemii między bohaterami są czystą przyjemnością w odbiorze.


:)

"Mister Miracle"
Przedwczoraj też czytaliśmy o tej opowieści.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15499
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-02-25, 10:44   

"O komiksach z miłością i znawstwem". Marcin Mroziuk dzieli się opinią po przeczytaniu zatytułowanej "Moje komiksy. Vol.1": "Od Tajfuna do Supermana" książki Pawła Ciołkiewicza - pozdrawiamy :-D :Cytat:
Można zaryzykować stwierdzenie, że początkowo autor gra na nucie wspomnieniowo-nostalgicznej - koncentruje bowiem uwagę na tych twórcach, którzy w znacznym stopniu zarazili miłością do komiksów zarówno jego, jak i całe pokolenia fanów dorastających w czasach PRL-u. Trzeba zaś przyznać, że zabieg ten choć prosty, jest zarazem skuteczny, gdyż wiele osób zapewne z większą sympatią podejdzie do rozważań Pawła Ciołkiewicza, wiedząc, że przeżywał on te same co oni emocje, sięgając po kolejny numer "Świata Młodych" czy zdobyty cudem w księgarni album.


:-D

"Moje komiksy. Vol.1": "Od Tajfuna do Supermana"
O tej publikacji czytamy po raz piąty.
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-02-27, 11:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15499
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-02-26, 11:07   

"To nie przyjaźń, to jakaś matnia" - tak o "Prawdziwych przyjaciółkach" pisze Agnieszka 'Achika' Szady :) :Cytat:
Trzeba przyznać, że autorki wykazały się sporym talentem w przedstawianiu przeżyć bohaterki. Jej rozpacz spowodowana odrzuceniem jest niemal namacalna - każdy, kto w szkole choć raz spotkał się ze stanowczym "tu już jest zajęte", na pewno ją zrozumie.

Cytat:
Nieprzyjemności towarzyskie są raczej uniwersalne, natomiast bardzo mocno widać, że opowieść dzieje się w Stanach Zjednoczonych: domki na przedmieściu, osobne stoliki w klasie, wielokolorowość uczniów. W tym kontekście bardzo zgrzyta spolszczenie na siłę wszystkiego:...


:)

"Prawdziwe przyjaciółki"
Pierwsza recenzja
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15499
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-02-28, 09:00   

"Nowi mesjasze" - Aleksander Krukowski recenzuje zatytułowany "Imperius Lex" szósty tom "Supermana":Cytat:
Historia z Apokalips zajmuje większość szóstego tomu. Jest dobrze napisana i wciągająca, choć ma kilka mankamentów.

Cytat:
Mimo to komiks trzyma wysoki poziom i dobrze się go czyta.

Cytat:
Szósty tom Supermana jest całkiem satysfakcjonujący, nie tylko ze względu na domknięcie historii Lexa Luthora oraz Apokalips, ale także przez uzupełniające ją krótkie opowiastki.


:)

"Superman" #6: "Imperius Lex"
Jak ktoś chce porównać musi się cofnąć do ubiegłego roku ;)
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15499
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-03-02, 13:06   

"Narracyjna czkawka". Przed chwilą otrzymany od Marcina Knyszyńskiego - bardzo dziękujemy :-D - artykuł o noszącym tytuł "Dallas" drugim tomie "Umbrella Academy":Cytat:
Osoby, które oglądały pierwszy sezon serialu "Umbrella Academy" i czytały "Suitę apokaliptyczną" musiały być lekko skonsternowane. Twórcy serialu wprowadzili do fabuły więcej niż zawierał pierwszy tom komiksu. To, czego w nim brakowało, znajdziemy właśnie w tomie drugim.

Cytat:
"Umbrella Academy" to prawdziwe szaleństwo, narracyjna czkawka, która odbija się za każdym razem w inny sposób.

Cytat:
Gabriel Bá rysuje tak, jak nas przyzwyczaił. Zero realizmu, totalna umowność i idealne dopasowanie do charakteru historii.


:mrgreen:

"Umbrella Academy" #2: "Dallas"
Pierwsze omówienie
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15499
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-03-05, 06:27   

"Gra pozorów" - Paweł Ciołkiewicz omawia zatytułowany "Jonathan Fly" jedenasty tom "XIII Mystery" :-D :Cytat:
Mały Jason rozpaczliwie próbuje znaleźć uznanie w oczach ojczyma, a gdy okazuje się to niemożliwe, szuka innego autorytetu. Traf chce, że odnajduje go w największym wrogu Jonathana. Interesujące jest obserwowanie tego, jak te relacje się rozwijają i jaką rolę odgrywa w nich gra pozorów.

Cytat:
Mocną stroną komiksu jest warstwa graficzna. Realistyczne i pełne detali rysunki Oliviera Taduca ogląda się z prawdziwą przyjemnością. Artysta w udany łączy precyzję oraz dynamikę, dzięki czemu opowieść zyskuje na atrakcyjności.


:)

"XIII Mystery" #11: "Jonathan Fly"
Tekst Marcina Andrysa
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15499
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-03-08, 08:22   

"Antywestern". Od Marcina Knyszyńskiego w niedzielę - brawo On! :-D - artykuł o kilka dni temu już rekomendowanym albumie "Western":Cytat:
Otóż Van Hamme i Rosiński stworzyli antywestern w pełnym tego słowa znaczeniu. W komiksie nie znajdziemy żadnych uczciwych i kryształowych postaci - tacy nie przeżyliby na Dzikim Zachodzie ani chwili. Tu każdy ma coś za uszami, a szczególnie główny bohater - to cwaniak i szachraj, który stał się tym, kim jest poprzez okoliczności. Musi kombinować i podejmować moralnie naganne decyzje - by przeżyć.

Cytat:
Rysunki autora "Thorgala" to klasa sama w sobie. Malarskie szkice, odważne pociągnięcia węglem, użycie akwareli i farb olejnych - wszystko to zastosowane zostało z wyczuciem i jasno określonym efektem końcowym.


:idea:

"Western"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15499
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-03-10, 15:45   

Dzisiaj będzie trzykrotnie Paweł Ciołkiewicz ale w dwóch różnych tematach - podziękowania dla Niego :-D :

1. "Dranie z Południa" - to o "Zabić drozda":Cytat:
W tej historii wszystko jest przemyślane w najdrobniejszych szczegółach. Nie ma tu przypadkowych i niepotrzebnych scen, pustych słów czy nawet nachalnego moralizowania. Zdarzenia obserwowane i relacjonowane są z punktu widzenia kilkuletniej dziewczynki. Smyk musi poradzić sobie z nowymi, zazwyczaj przykrymi dla niej doświadczeniami. Dziecko nie może zrozumieć, dlaczego jej ojciec jest szkalowany nawet przez tych, których do tej pozy uznawała za jego przyjaciół.

Cytat:
Rysunki Fordhama są eleganckie i delikatne. Kadrowanie jest bardzo zachowawcze i statyczne. Świat przedstawiony został w niemal bajkowej, pastelowej kolorystyce. Wszystko jest bardzo wygładzone.


:idea:

"Zabić drozda"

2. "Druuna" #4: "Zapomniana planeta. Klon":Cytat:
Znów trudno oprzeć się wrażeniu, że warstwa narracyjna, pomimo podjęcie nowego wątku oraz licznych rozterek egzystencjalnych bohaterki, stanowi zaledwie pretekst do graficznych popisów autora. Każdy kto jest w stanie ocenić umiejętności warsztatowe, zapewne zgodzi się, że pod względem graficznym "Druuna" stanowi przejaw prawdziwego mistrzostwa.

Cytat:
Tradycyjnie już album uzupełnia efektowna galeria dodatków. Możemy tu podziwiać szkice i rysunki artysty(oczywiście są to głównie wizerunki głównej bohaterki), czarno-białe wersje plansz oraz alternatywne ujęcie jednej ze scen zamieszczonych w albumie "Klon". No i na koniec zaskoczenie! Otóż w albumie znajdziemy zapowiedź kolejnego tomu.


:-D

"Druuna" #4: "Zapomniana planeta. Klon"
Wcześniejszy tekst Łukasza Kaszkowiaka
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15499
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-03-11, 08:49   

"Supernoir". Marcin Knyszyński właśnie nadesłał swoje omówienie "Śpiocha" - oczywiście Mu dziękujemy :-D :Cytat:
"Śpioch" to czarny kryminał i szpiegowski thriller w jednym. Jest jednak dość specyficzny – dzieje się w świecie przepełnionym superbohaterami (nazywanymi tutaj "postludźmi"), choć istniejącymi przez cały czas gdzieś na marginesie i tylko w epizodach. Pełno jest tu tajnych agentów, z których niemal każdy ma jakąś moc PSI - a to telepatię, telekinezę, prekognicję czy hipnozę.

Cytat:
O superherosach słyszymy cały czas, ale gdzieś tak z boku i mimochodem. Jeden z bohaterów komiksu kwituje ich istnienie krótko – "to życie pustych gestów, zwalczanie skutków a nie przyczyn".


:mrgreen:

"Śpioch"
To trzecia wizyta tego tytułu.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15499
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-03-16, 08:10   

"Czarno to widać" - Piotr 'Pi' Gołębiewski recenzuje tom pierwszy "Czasu nienawiści":Cytat:
Tak po prawdzie, to jak na tak dużo stron, dzieje się tu zaskakująco mało. Scenarzysta Aleš Kot robi za to dużo, by uzmysłowić nam w jak bardzo opresyjnym świecie żyją bohaterowie komiksu. Nikt nie wypowiada się w normalny sposób, a każdy dialog ma wywołać w czytelniku moralny niepokój.

Cytat:
Połączenie ponurej kreski z mozolną fabułą i jasno ukierunkowanym przesłaniem może okazać się dla niektórych nie do przebrnięcia. Przyznam, że tez myślałem, czy aby się nie poddać, ale szczęśliwie pod koniec intryga robi się bardziej interesująca, co pozwala mieć nadzieję, iż drugi tom "Czasu nienawiści" okaże się bardziej wciągający. Na razie jednak nie dowiadujemy się niczego.


:P

"Czas nienawiści" #1
Poprzednie omówienia

A poniżej również wypowiedź Piotra Pocztarka:

Cytat:
"Czas nienawiści" - akt pierwszy pokazuje, jak cienka linia oddziela miłość od tytułowej nienawiści. Nie jest to może zagadnienie specjalnie oryginalne i wiele dzieł wałkowało ten temat na różne sposoby, ale przez dzieło czeskiego scenarzysty Aleša Kota (Bloodborne) i rysownika Danijela Žeželja ("Ludzie północy", "Loveless") przebija autentyczny strach o przyszłość. I to nie odległą, w której nie mogliby się odnaleźć co najwyżej nasi przodkowie, a którą tak często przedstawiają twórcy dzieł o charakterze dystopijnym, ale właśnie tą najbliższą, która w najgorszym wypadku mogłaby czekać tuż za rogiem.

Cytat:
Jest to komiks trudny w odbiorze, nie tylko ze względu na to, że zastosowana kolorystyka nie zawsze pozwala nam się łatwo rozeznać w przebiegu akcji, ale też dlatego że szczególnie w drugiej połowie akcja gna na złamanie karku, a dialogi praktycznie nie występują.


:!:

"Czas nienawiści" #1
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-03-16, 09:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15499
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-03-16, 09:23   

"Ale im pokazaliśmy, nie?" I od razu tekst Piotra o drugim tomie tego cyklu:Cytat:
Kot wali nas dydaktyką pomiędzy oczy, jasno wskazując po czyjej stronie leży jego sympatia.

Cytat:
Wpisuje się to w stereotypy dystopijnych opowieści, w których goście w garniturach nie mogą wieść szczęśliwego życia rodzinnego. A już nie daj Boże, kiedy są białymi zwolennikami rządu. Widzieliśmy to setki razy i pewnie byłoby to do łyknięcia, gdyby nie fakt, iż scenarzysta stoi nad czytelnikiem i potępia go z góry, jeśli tylko przypadkiem nie będzie się zgadzał z jego wizją.

Cytat:
Pod względem estetycznym niewiele się zmieniło. Niespieszna fabuła została zaprezentowana za pomocą topornych rysunków Danijela Žeželja, który ma tu do zaprezentowania więcej, niż w tomie pierwszym.


:mrgreen:

"Czas nienawiści" #2
Poprzednie analizy

A poniżej jeszcze tekst Piotra Pocztarka:

Cytat:
Tematyka swoistej wojny domowej schodzi jednak na drugi plan. W centrum uwagi znajdują się już teraz wyłącznie relacje międzyludzkie. Równie ważny, co główne bohaterki, jest agent Freeman, uosabiający całe zło tego świat. Tutaj już niestety scenarzysta Aleš Kot daje upust swoim osobistym poglądom i o ile pierwszy tom niekoniecznie sprawiedliwie można było uznać za polityczną agitkę, to drugi album niebezpiecznie się o nią ociera.

Cytat:
W tym kontekście Czas nienawiści wypada ostatecznie mało przekonująco, może nawet miejscami zbyt populistycznie.

Cytat:
Autor, mając do dyspozycji całkiem sporą gamę środków wyrazu, wybrał tylko te najprostsze, najbardziej oczywiste, a fabułę wykorzystał do jednorazowego wykrzyczenia nie tyle swoich poglądów, co raczej obaw i lęków. I oczywiście miał do tego prawo, mam nawet nadzieję, że trochę mu ulżyło.


;)

"Czas nienawiści" #2
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15499
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-03-22, 12:39   

"Magia w przewodach" - Od Marcina Knyszyńskiego dzisiaj artykuł o "Roninie" - wyrazy wdzięczności dla kolegi :-D :Cytat:
Zaciera się granica pomiędzy człowiekiem i maszyną - fuzja umysłu i metalu (który tak naprawdę jest tu czymś pośrednim między żywą tkanką a stalowym ciałem), bionika, wszczepy, sztuczna inteligencja i przerażająca technologiczna osobliwość. Dziś nie są to w żadnym wypadku tematy nowe - czterdzieści lat temu jednak tego rodzaju motywy dopiero pojawiały się w masowej popkulturze.

Cytat:
Te wszystkie kropkowania, kreskowania, kompozycje kadrów i "zarządzanie" postaciami są przecież charakterystyczne. Z drugiej strony nieostre kontury, umowność teł, brak dbałości o szczegóły, specyficzne prowadzenie walk i scen dynamicznych to zalążki "typowego Millera", którego tak cenimy.
"Ronin"
Prastara recenzja Huberta Kuberskiego
I równie stara Szymona "Simana" Charko
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,18 sekundy. Zapytań do SQL: 12