Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Avalon Marvel Comics
Autor Wiadomość
jacek 

Wysłany: 2019-11-12, 16:20   

Zatytułowany "Suita Apokaliptyczna" tom pierwszy "Umbrella Academy" analizuje tym razem - tu dotychczas - Wojtek "Rodzyn" Rozmus:

Cytat:
Za scenariusz albumu odpowiada Gerard Way, znany przede wszystkim jako wokalista "My Chemical Romance". Kolejne zeszyty serii pisał w trasie między koncertami, czerpiąc inspirację z wielu miejsc, dostarczając nam pełną szalonej akcji publikację. Komiks nietypowy, dziwny, ale będący świetną lekturą, za co udało mu się zdobyć Eisnera. Zasługa w tym także Gabriela Bá odpowiedzialnego za rysunki, którego możecie znać ze świetnego Daytrippera. Do tego kolory Dave'a Stewarta, jednego z najlepszych w branży.

:!:

"Umbrella Academy" #1: "Suita Apokaliptyczna"

jacek 

Wysłany: 2019-11-15, 06:20   

A dzisiaj Wojtek "Rodzyn" Rozmus pisze o dobrze już znanym "Moim nowojorskim maratonie":

Cytat:
Ta autobiograficzna opowieść jest bardzo osobista. Po części wynika to z faktu, iż większość treningów autor prowadzi sam, również jego maratoński bieg to bardzo osobiste przeżycie - chyba dla każdego z uczestników. Droga, jaką przechodzi jest warta podziwu, głównie dlatego, w jak krótkim czasie udaje mu się poddać swoje ciało może nie morderczemu, ale bardzo wymagającemu treningowi. Samson otwiera się dla czytelnika, nie brak tu specyficznego humoru, w tym pewnej dozy autoironii. Nie pokazuje tu tylko swojego pogodnego oblicza, ale i chwile słabości.

:idea:

"Mój nowojorski maraton"

jacek 

Wysłany: 2019-11-20, 05:40   

Czwarta recenzja albumu "Deadpool" #5: "II wojna domowa":

Cytat:
Jako tie-in do II Wojny Domowej przygody Wade'a wypadają kiepsko, jeśli nie powiedzieć beznadziejnie. W sumie tak jak i tom Spider-Mana poświęcony właśnie temu eventowi. Oba komiksy jako właśnie wątki poboczne głównego wydarzenia są kiepskie i w żaden sposób się nie bronią. Jako osobna historia, Deadpool wypada o wiele lepiej od przygód Pająka. Generalnie można ośmielić się i stwierdzić, że seria Duggana zaliczyła pewien progres.

"Deadpool" #5: "II wojna domowa"

jacek 

Wysłany: 2019-11-26, 09:20   

Wojtek "Rodzyn" Rozmus jak pierwszy zdecydował się przybliżyć "Prawdziwe przyjaciółki" :-D :

Cytat:
Shannon Hale na podstawie własnych wspomnień tworzy historię o tym, jak trudna jest przyjaźń. Jak wiele wymaga jej utrzymanie i budowanie, zwłaszcza w najmłodszym wieku, gdy szuka się osób podobnych do siebie, akceptujących nas, nasze wady i zalety. Autorka nie stara się moralizować, przyznaje, że jej samej emocje nieraz puściły i mogła zachować się nieodpowiednio. Pokazuje, że emocje są naturalne i najważniejszym jest jedynie, żeby zdawać sobie sprawę ze swoich poczynań i wiedzieć, co jest dobre, a co złe.

Cytat:
Scenariusz Hale zilustrowała LeUyen Pham, używając prostej, czytelnej kreski, która dodatkowo nadaje każdej z postaci indywidualny charakter. Komiks na pewno przypadnie do gustu nastolatkom i do nich też przede wszystkim jest kierowany.

"Prawdziwe przyjaciółki"

jacek 

Wysłany: 2019-12-04, 05:05   

"Dengar" tak nam opowiada o albumie "Deadpool" (2019) #1:

Cytat:
Za oprawę wizualną tego zeszytu odpowiada Chris Bachalo, który swego czasu rysował "Uncanny X-Men", "Doctora Strange’a" czy chociażby "Amazing Spider-Mana". Właśnie z tego ostatniego tytułu kojarzyłem jego ilustracje i przyznam się bez bicia, w ogóle nie rozumiem stylu tego rysownika. Nie mówię, że są to paskudne rysunki... są po prostu specyficzne. A mi ta specyfika za bardzo nie odpowiada.

Cytat:
Bądźmy szczerzy, fabularnie ten komiks nie zwala z nóg. Nawet bym powiedział, że jest przeciętny i nudnawy. Nie dzieje się tu nic nadzwyczajnego.

Cytat:
Humoru też nie ma ty niestety zbyt wiele. Cóż, jest to pierwszy zeszyt i patrzę na niego przez pryzmat pierwszych zeszytów, które prawie nigdy nie są super i wow! Musi być słabo, żeby później mogło pierdyknąć. Przynajmniej w to wierzę.

;)

"Deadpool" (2019) #1
Omówienie "WKP"

jacek 

Wysłany: 2020-01-25, 07:47   

Wojtek "Rodzyn" Rozmus z kolejnym artykułem o "Snow Blind":

Cytat:
Scenariusz Mastersa to prosta opowieść, która wydaje się być znajoma, słyszana lub widziana wiele razy. Jednak uzupełniana przez akwarelowe rysunki Jenkinsa, staje się wyjątkowym kryminałem.

Cytat:
Wydaje mi się, że jak już sięgnięcie po ten komiks, to nie oderwiecie się od niego aż nie skończycie. Historia świetnie spisałaby się na małym ekranie w formie miniserii.

Cytat:
Komiks Mastersa i Jenkinsa to wizualna uczta, propozycja idealna dla fanów kryminałów, historii mieszkańców małych miejscowości skrywających swoje tajemnice, a komu spodobało się Grass Kings, temu tej pozycji polecać nie muszę.

:)

"Snow Blind"

jacek 

Wysłany: 2020-02-06, 12:15   

W dniu dzisiejszym Wojtek "Rodzyn" Rozmus recenzuje "Z Syrii do Turcji" czyli pierwszy tom "Odysei Hakima":

Cytat:
Mamy tutaj początek arabskiej wiosny w Syrii i jej wpływ na życie zwykłych obywateli. Widzimy jak konflikt w kraju zmusza szukającego normalności Hakima do uchodźczego życia i szukania bezpieczeństwa i stabilności w innych państwach.

Cytat:
Autor umiejętnie dobiera tematy i wątki z opowieści swego bohatera, potrafi podkreślić dramat jaki spotyka jego rodzinę, ale i nie brak tu żartów czy komicznych sytuacji jakie napotkał nasz bohater. Dzięki prostym rysunkom Toulme staje się na pewno przystępniejsza.

"Odyseja Hakima" #1: "Z Syrii do Turcji"
Z tą opowieścią spotykamy się po raz trzeci.

jacek 

Wysłany: 2020-02-16, 19:41   

1. "Incoming!" #1 - pisze Wojtek "Rodzyn" Rozmus:

Cytat:
Od strony graficznej jest to bardzo zróżnicowany zeszyt i o tyle dobrze, że artyści rysujące poszczególne segmenty rysują także serie z nimi powiązane. To także dobra wskazówka dla czytelników. Nie będę wskazywał tutaj lepszych czy gorszych, bo uważam że zdecydowana większość artystów ze swej roli właściwie się wywiązała.

Cytat:
Zawartość Incoming! zaskoczyła mnie pomysłem na siebie, który w ostatnich latach nie do końca w Marvelu się udawał. Zazwyczaj mieliśmy jedną postać, która opowiadała lub angażowała się w wydarzenia innych bohaterów. Tutaj płynnie przechodzimy od jednych postaci do kolejnych i mamy bardzo ciekawy wgląd do tego, jak obecnie wygląda Uniwersum Marvela i co się w nim dzieje. Przede wszystkim jednak mamy zapowiedź tego, co już wkrótce nas czeka.

"Incoming!" #1
Artykuł "WKP"

2. "God Country" - analizuje Mateusz Cebrat:

Cytat:
Zaskakujące, jak w solidną naparzankę na kosmicznym poziomie, można wpleść przejmującą opowieść zmuszającą do namysłu. Obyczajowe kino akcji, które jawi się wielowymiarowością.

Cytat:
Od strony graficznej komiks wypada genialnie.

Cytat:
Ma on oczywiście swoje wady. Postaci są bardzo schematyczne, miejscami do bólu, zakończenie bardzo łątwo przewidzieć, ale wynagradza nam to sposób opowiedzenia tej historii, jak i jej zaskakujący wymiar.

"God Country"
Archiwalia

jacek 

Wysłany: 2020-02-19, 18:45   

Takie oto trzy nowości z tego serwisu :-D

1. "Eileen Gray. Dom pod słońcem" - pisze Wojtek "Rodzyn" Rozmus:

Cytat:
Gray popadając w konflikt z legendarnym Le Corbusierem (który wbrew jej wskazaniom zamalował ściany budynku swoimi malunkami) i rozstajac się ze swoim dotychczasowym partnerem, została przez nich skazana na zapomnienie, jednak prawdziwa historia jej talentu ostatecznie została odkryta. Komiks opowiada historię tego konfiktu i procesu powstawania budynku, wplata też niektóre fragmenty z życiorysu projektantki, nie tylko jej życie w cieniu mężczyzn, ale też jej romanse z kobietami i odkrywanie paryskiej sceny homoseksualnej.

Cytat:
Siłą publikacji jest nie tylko wyrazista główna bohaterka, ale też odpowiedzialna za stronę wizualną Zosia Dzierżawska. Nieznana mi do tej pory artystka zachwyciła mnie swoim podejściem do tematu i zastosowanymi rozwiązaniami graficznymi.

Cytat:
Zosia Dzierżawska i Charlotte Malterre-Barthes tworzą przemyślane i dla mnie w pewnym sensie kompletne dzieło, mimo iż "Dom pod słońcem nie wyczerpuje tematu".

:-D

"Eileen Gray. Dom pod słońcem"
To co było do tej pory

2. "All-New Wolverine" #3: "Wróg publiczny II" - materiał z bloga "Pochodnia Fandomu":

Cytat:
Taylor wyraźnie skupia się bardziej na związku Laury i Gabby, który rozwija w znakomitym tempie. Ani za szybko, ani za wolno. W tym tomie dostajemy kulminację tej relacji, gdzie widzimy, jak bardzo dziewczyny sobie ufają i troszczą się o siebie. Ich siostrzany związek tylko bardziej się zacieśnia, mimo że wydawać by się mogło, że przeszłość Laury powinna stanąć między nimi.

Rysownicy po raz kolejny się zmieniają. Ciągła zmiana kreski między tomami, a tutaj również między zeszytami, jest zauważalna i o ile mnie nie męczy, to jednak wzbudza zainteresowanie. Scenarzysta cały czas utrzymywał się ten sam, co się jednak działo z rysownikami?

"All-New Wolverine" #3: "Wróg publiczny II"
O tej historii czytamy po raz czwarty.

3. "Kroniki Francine R." - po raz drugi w dniu dzisiejszym Wojtek "Rodzyn" Rozmus - o "Kronikach Francine R.":

Cytat:
Francine jak wielu przed nią mówi przede wszystkim o tym, jak to jest możliwe, że człowiek wobec drugiego człowieka może być aż tak nieludzki. Pokazuje głód, zimno i przemoc jakie dotkneły ją oraz współwięźniów. Mamy tu obrazy upokorzenia, które choć ze względu na lokalizację obozu mogły się różnić skalą, jedno jest pewne: żadne z tych zdarzeń nie powinno spotkać kogokolwiek kiedykolwiek. Choć to oczywiste, przypomnienie chociażby w formie takiego komiksu nikomu nie zaszkodzi.

W swoim komiksie Boris Golzio ograniczył się do szarości, a rysowane przez niego postaci mają uproszczone twarze. Ten nieco kreskówkowy styl nie sprawia jednak, byśmy nie byli w stanie poczuć emocji bohaterów przewijających się na kartach tej historii.

"Kroniki Francine R."
Już kilka razy mogliśmy zapoznać się z tą opowieścią.
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-03-29, 17:04, w całości zmieniany 2 razy  

jacek 

Wysłany: 2020-02-24, 21:59   

W ten późny wieczór następne trzy :) :

1. Recenzja komiksu "Extraordinary X-Men" #3: "Upadek Królestw" - pisze Krzysiek "Sobb" Sobieraj:

Cytat:
Fabuła komiksu kontynuuje wątki poprzednich dwóch - z jednej strony bohaterowie próbują zwalczyć niebezpieczeństwo płynące od Apocalypse'a, z drugiej natomiast chcą odszukać Sapnę. Seria dobitnie pokazuje nam, że nie da sie jej zbytnio czytać na wyrywki, więc jeżeli ktoś chciałby zacząć od tego tomu - odradzam.

Cytat:
Wielka kulminacja jest niesamowicie neutralna. Na pewno na plus wychodzi większa bitwa, bo są fajerwerki i w ogóle walka - wszystko to, co nam się może podobać. Połączenie tych dwóch wątków jest też jakieś nieinwazyjne. Ot, po prostu coś domykającego historię.

;)

"Extraordinary X-Men" #3: "Upadek Królestw"
Pierwsze trzy wypowiedzi

2. Recenzja komiksu "Coda", tom 1 - a teraz Wojtek "Rodzyn" Rozmus:

Cytat:
Jest w tej historii nie tylko sporo humoru, ale i prawdziwych emocji towarzyszących historii związku naszego głównego bohatera, Huma, i jego żony. Spurrier opakował ten wątek w intrygujący świat, który chciałoby się jeszcze szerzej poznać i dowiedzieć o nim jak najwięcej.

Cytat:
Nie jest to w pełni klasyczna opowieść fantasy, ale Spurrier nie sili się przy tym na dekonstruowanie gatunku. Jeżeli więc szukacie ciekawego, nowego świata do odkrycia, jest to idealny tytuł dla Was. Sprawdźcie przykładowe plansze i jeżeli też Was tak oczarują, śmiało sięgnijcie po tę serię.

"Coda", tom 1
Poprzednie artykuły

3. "Tak narodził się pomysł na starego dziada, który walczy z robo-zombie - Wywiad z Pawłem Kicmanem":

Cytat:
AVALON: Zacznijmy od najważniejszego: skąd wziął się pomysł na Eustachego? Skąd czerpałeś pomysły na scenariusze i opowiadania? W zapowiedziach piszesz chociażby o robo-zombie i duszach wrestlerów, więc szykuje się szalona pulpowa przygoda. Ale czy w tym szaleństwie jest jakaś metoda?

Paweł Kicman: Pomysł właściwie pojawił się sam, po prostu postać dopasowała się do samej historii. Pierwszy raz pomyślałem o podobnej pulpowej przygodzie niedługo po tym jak kupiłem grę karcianą Smash Up. Tam łączy się dwie talie (np. roboty, zombie, dinozaury, kosmitów etc.) w jedną. I stąd - niezbyt oryginalnie - przyszedł pomysł na robo-zombie. Czytałem wtedy też sporo rzeczy Łukasza Kowalczuka i stwierdziłem, że fajnie by było napisać coś "szlamowego". Dodałem jedno do drugiego i tak narodził się pomysł na starego dziada, który walczy z robo-zombie. Całość nabrała struktury, ale to było ledwie kilka stron. Zacząłem więc myśleć jak można to dalej pociągnąć. Stwierdziłem, że może na początek antologia shortów no i tak to wyszło. A czy w szaleństwie jest metoda? Ciężko powiedzieć. Mam nadzieję, że tak!

"Tak narodził się pomysł na starego dziada, który walczy z robo-zombie - Wywiad z Pawłem Kicmanem"
Profil Pawła Kicmana na facebooku

jacek 

Wysłany: 2020-03-04, 04:14   

1. "Miasto Wyrzutków #1 "Mężczyzna, który gromadził rupiecie" - pisze Wojtek "Rodzyn" Rozmus:

Cytat:
Miasto Wyrzutków zaprezentowane przez Juliena Lamberta to miejsce pełne tajemnic i niespodzianek. Główny bohater przez swoje zdolności stał się zgorzkniały, więc nie należy do sympatycznych postaci. Mimo to ciekawie śledzi się jego przygody.

Cytat:
Dodatkowo końcówka albumu stawia go w ciekawym położeniu - mam więc nadzieję, że drugi tom przyjdzie mi przeczytać jeszcze na początku drugiej połowy tego roku.

"Miasto Wyrzutków #1 "Mężczyzna, który gromadził rupiecie"
To trzecia wizyta tego albumu.

2. "Bloodborne" #1 "Śmierć Snu" - omawia "Dengar":

Cytat:
Ciężko opowiadać o obu historiach bez zdradzania ich treści, zwłaszcza, że są to historie dość krótkie. Na pewno scenarzysta - Ales Kot - puszcza oko do czytelników, którzy grali w grę. Jednym z największych i najbardziej oczywistych nawiązań jest napis "Nie żyjesz", który jakże często sam widziałem na ekranie podczas gry. Oj, jak mnie to denerwowało.

Cytat:
Piotr Kowalski odpowiedzialny za rysunki i Brad Simpson zajmujący się kolorami odwalili zdecydowanie kawał dobrej roboty. Ładnie narysowane kadry, dobrze wycieniowane i pokolorowane nadają tym historiom klimatu.

"Bloodborne" #1 "Śmierć Snu"
O tej opowieści czytamy po raz czwarty.

jacek 

Wysłany: 2020-03-23, 11:08   

Krzysiek "Sobb" Sobieraj recenzuje zatytułowany "Inhumans kontra X-Men" czwarty tom "Extraordinary X-Men":

Cytat:
Mamy kilka wątków, które mają chwycić nas za serce i pokazać jak fajny i miły jest świat X-Men, jednak Extraordinary X-Men. Inhumans kontra X-Men to przede wszystkim nieuporządkowany tom, który niezbyt dobrze radzi sobie z przyjęciem go chłodnym okiem. Nie jest to jakieś spcecjalne zaskoczenie- w tym okresie tie-iny eventów Marvela były bardzo niskiej jakości. Ten tom moim zdaniem jest jednak doskonałym przykładem na to, jak nie wydawać w wydaniu zbiorczym czegoś, co ma łączyć się z eventem.

:P

"Extraordinary X-Men" #4: "Inhumans kontra X-Men"
Ta opowieść gości pośród nas piąty raz

jacek 

Wysłany: 2020-03-31, 10:04   

"Dengar" tak pisze o tomie piątym "Ultimate Spider-Mana":

Cytat:
Mimo, że można upierać się, że Ultimate Six to nie jest tytuł typowo o Ultimate Spider-Manie (bo coś go tu mało) to jednak bez wątpienia jest to kawał dobrej lektury. Bendis pokazał, że potrafi dobrze kreować ten świat.

Cytat:
Pod względem wizualnym komiks prezentuje się oczywiście ładnie. Bagley jak zawsze nie zawodzi i daje z siebie wszystko co najlepsze. O ilustracjach Hairsine'a pisałem wcześniej, ale powtórzę: jest ciekawie ale to nie mój styl. Obie oprawy graficzne pasują do prezentowanej historii, nadają im odpowiedni klimat. Słowem podsumowania: jest to bardzo udany komiks, dobrze napisany i równie dobrze narysowany.

"Ultimate Spider-Man" #5
Ten album gości pośród nas po raz czwarty

jacek 

Wysłany: 2020-06-02, 08:01   

Wojtek "Rodzyn" Rozmus opowiada o "Złotym Berlinie:

Cytat:
Komiks autorstwa Arne Jyscha to trzymająca w napięciu pełna spisków, korupcji i skandali historia, która ma w sobie wiele ze znanych nam kryminalnych historii, ale to co ją wyróżnia, to właśnie umiejscowienie akcji. Berlin z czasów Republiki Weimarskiej to bardzo ciekawe miejsce. Kryzys, demonstracje, ruchy komunistyczne czy narodowo-socjalistyczne, wszystko to na swój sposób buduje ciekawe tło dla całego śledztwa. W trakcie lektury miałem wiele skojarzeń z osadzoną w tym samym okresie genialną trylogią "Berlin" Jasona Lutesa wydanej w Polsce przez Kulturę Gniewu, którą także bardzo polecam.

Graficznie komiks również dobrze się prezentuje. Jak mówi sam artysta, prześledził wiele archiwalnych materiałów by oddać ducha epoki i to mu się udaje. Ubrania, budynki, pojazdy - to wszystko tworzy obraz Berlina końca lat 20. XX wieku.

:-D

"Złoty Berlin"
Z tą historią spotykamy się szósty raz.

jacek 

Wysłany: 2020-06-18, 16:54   

Takie oto dwie nowości u nich :-D :

1. Krzysiek "Sobb" Sobieraj omawia "Życie X" czyli część pierwszą "Astonishing X-Men":

Cytat:
Moim zdaniem komiks posiada bardzo dobrze rozłożone akcenty. Soule nie przeciąga wątków ani nie wyolbrzymia zagrożenia.

Cytat:
Nie chcąc psuć wam niespodzianki, powiem tylko że w tomie pojawia się pewna dawno nie widziana postać.

Cytat:
Komiks posiada też dobrą, chociaż zróżnicowaną warstwę graficzną - każdy zeszyt został bowiem zilustrowany przez innego artystę. Mimo, że mamy do czynienia z większą liczbą rysowników, grafika jest raczej spójna.

Cytat:
Widać, że Soule rozumie postaci, które pisze, przez co (szczególnie w realiach tego scenariuszu), zostają odpowiednio wykorzystane.

"Astonishing X-Men" #1: "Życie X"
O tej historii czytamy po raz siódmy.

2. Natomiast "Dengar" wziął się za bary z "Judaszem":

Cytat:
Bez wątpienia Jeff Loveness pisząc ten komiks stworzył bohatera wielce tragicznego. Tutaj Judasz nie jest zdrajcą, o nie. Jest w pewien sposób ofiarą, bowiem seria zdarzeń - na które nie ma wpływu - doprowadza do tego, że realizuje plan, który ktoś ułożył wcześniej i wbrew jego woli go w niego wplótł. Jego los został z góry przesądzony. Historia ta nasuwa nam pytanie - może i bluźniercze - bo skoro Jezus wie, że zostanie zdradzony to dlaczego nie powstrzymuje Judasza? Czy to nie część większego planu?

Cytat:
Warto zwrócić uwagę na ten komiks, głównie ze względu na umiejętnie napisany scenariusz. Bowiem "Judasz" to komiks religijny, który porusza niewygodne dla chrześcijan kwestie i pytania, a jednocześnie nie zaprzecza boskości Chrystusa, nie wypacza jego śmierci na krzyżu i poświęcenia.

Cytat:
Z jednej strony, może to i dobrze, że nie widzimy dookoła rzek lawy i tysięcy udręczonych dusz, które poddawane są torturom przez demony. Jest tu jednocześnie zimno i gorąco, wiemy, że coś się tam czai lecz do końca nie wiemy co to takiego.

"Judasz"
Analiz jest coraz więcej

Odpowiedz do tematu