Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Karolina Janowska- Opowieści celtyckie
Autor Wiadomość
Tifa Lockhart 

Wysłany: 2020-01-20, 17:39   Karolina Janowska- Opowieści celtyckie

"Opowieści celtyckie" jest to seria czterech książek o trudnym do sprecyzowaniu gatunku. Z tyłu okładki i na portalach internetowych można znaleźć informacje, że jest to fantastyka. Skłaniałabym się raczej do określenia fikcja historyczna z elementami magii.
Pierwszy tom przeczytałam w 2012 roku, jednak naprawdę dobrze go zapamiętałam. A teraz sięgnęłam po pozostałe trzy części. Głównym bohaterem jest Galvan, którego losy poznajemy od momentu dosłownie poczęcia. A nawet wcześniej, bo czego jak czego, ale drobiazgowych opisów Janowska nie szczędzi w żadnym tomie. Niestety, ale w połowie drugiego tomu zrobiło się to już wręcz żenujące, miałam wrażenie, że wypełniała stosunkami fabułę, kiedy nie wiedziała co dalej napisać. Struktura książki wygląda w następujący sposób: rozdział o Galvanie a następnie rozdział poświęcony Juliuszowi Cezarowi. Autorka luźno opiera się na wydarzeniach, które rzeczywiście miały miejsce (np. podbój Galii, bitwy, triumwirat Pompejusza, Krassusa i Cezara), ale wymyśla powiązania między różnymi bohaterami itp. dlatego określenie fikcja historyczna chyba lepiej tu pasuje.
Galvan po wejściu w wiek męski okazuje się, że jest Wercyngetoryksem, czyli tym, który zjednoczy Galię przeciwko Rzymowi. Czy mu się to udało, to łatwo można sprawdzić. ;) Losy bohaterów splatają się właściwie nieustannie, jeszcze nim dojdzie do walk między plemionami a Rzymianami.
Autorka posiada dużą wiedzę o obyczajach, wierzeniach, którą chce przekazać czytelnikowi i stara się zrobić to w sposób przystępny. Zarówno jeśli chodzi o rozdziały poświęcone Celtom jak i Rzymowi. Niestety wady książek przysłaniają tę wiedzę. Karolina Janowska miała naprawdę ciekawy pomysł na książkę, odnoszę jednak wrażenie, że nikt w wydawnictwie nie sprawdzał jej pod kątem błędów stylistycznych ani logicznych. Dokładnie teraz nie przytoczę, ale pełno tutaj dziwnych porównań, używanych niepotrzebnie i jakby "na siłę" wciśniętych do treści. Niesamowita uroda wszystkich pozytywnych bohaterów mnie rozśmieszała tylko. Jak ktoś był prawym, sprawiedliwym człowiekiem to posiadał piękne blond włosy, nienaganną figurę/ muskulaturę, panny mdlały na widok Galvana a uroda jego matki i żon zapierała dech w piersi. A jak ktoś był przedstawiany jako postać ewidentnie negatywna, to był niski, brzydki, z bliznami, dużym nosem itp. Cóż, o ile w przypadku głównych bohaterów mogłabym jeszcze przymknąć na to oczy, to w przypadku wszystkich opisywanych ludzi już nie mogę.
Kolejną kwestią jest brak notatek? Przeczytania własnych dzieł przez autorkę? W drugim tomie Galvanowi i jego żonie Gwynn rodzą się bliźnięta, są podane ich imiona Drust i Morgwynn (nie wiem dlaczego takie szczegóły weszły mi w pamięć),a niedługo kolejny syn. I kiedy przechodzimy do lektury kolejnej części, to nagle ten drugi syn staje się pierworodnym a bliźnięta są od niego młodsze. Myślałam, że to jednorazowa pomyłka, ale autorka dalej w to brnęła pisząc np. "Drust biegał po izbie a bliźnięta raczkowały". Następnie powtarzają się takie sytuacje kilka razy.
Doceniam pomysł autorki, ale mam wrażenie, że im dalej w las, tym bardziej przypominało to niesprawdzone opowiadanie a nie czterotomową powieść. Opis bitew czy też intryg politycznych skrócone do minimum, a następnie bach 4 strony poświęcone rozmyślaniom czy główny bohater kocha swoją pierwszą żonę, czy może jednak drugą, ale jej tego nie powie bo coś tam. Czytało mi się wybitnie szybko, może ze względu na to, że pod koniec zaczęłam już denerwować się tym
Spoiler:
że każdy sypiał z Cezarem, matka Galvna, jego żona i Bóg wie kto jeszcze
i autorka ewidentnie pisała byle co, byleby skończyć. Oceniam 4/10.

Odpowiedz do tematu