Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Esensja - komiksy
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15057
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-29, 18:07   

"Kronika wypadków ojcowskich" - Konrad Wągrowski o "Vademecum złego ojca" #1:Cytat:
To zbiór krótkich historyjek na temat rodzicielskich wpadek. Wiecie, tych nierzadkich sytuacji, w których ojciec naprawdę chce jak najlepiej, ale wychodzi... różnie.

Cytat:
Delisle dostosowuje kreskę do formy i rysuje to wszystko bardziej nonszalancko niż swe poważne dzieła, bardziej w stylu komiksowych pasków niż dopracowanego albumu.

Cytat:
Całość jest lekka, bardzo zabawna i przede wszystkim naprawdę bardzo życiowa.


:)

"Vademecum złego ojca" #1
Mamy już z czym porównać
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15057
Skąd: Puławy
Wysłany: 2019-12-30, 14:07   

"Powrót do przyszłości" - tak swój artykuł o pierwszym albumie wydania zbiorczego "Odysei Lanfeusta" zatytułował Paweł Ciołkiewicz:Cytat:
Bohater wraz ze swoim towarzyszem znów będzie musiał stawić wielu niebezpieczeństwom. Knowania na najwyższych szczeblach władzy, krwiożercze potwory, okrutna bogini o nieznanym pochodzeniu to tylko kilka problemów, z jakimi będzie musiał się zmierzyć. Lanfeust znajdzie jednak również zaskakujących sprzymierzeńców. Bez wątpienia największe ożywienie do opowieści wniosą jego... cztery żony.


:P

Cytat:
Dynamicznemu i pełnemu zabawnych zwrotów akcji scenariuszowi Christophe’a Arlestona towarzyszą świetne rysunki. Didier Tarquin po raz kolejny wykonał kawał świetnej roboty. Jego pełne rozmachu, a jednocześnie niezwykle szczegółowe rysunki ogląda się z prawdziwą przyjemnością.


:-D

"Odyseja Lanfeusta" #1

Od razu recenzja Mirosława Skrzydło:

Cytat:
Dobrze wypadają dysponujące specyficzną mocą, nowe partnerki Lanfeusta, nikczemne działania Kinolla, kreacja okrutnej Lilit, a także wizyta w widowiskowym mieście Gościniec. Trzeba również dodać, iż Lanfeust staje przed samą mityczną istotą, Magomathem, którego cząstkę magii posiada tytułowy kowal.

Ilustracje Didiera Tarquina ponownie zachwycają. Francuski artysta kapitalnie ukazał barwny świat Troy i jego osobliwych mieszkańców.


:-D

"Odyseja Lanfeusta" #1

Oraz Macieja Skrzypczaka:

Cytat:
Christophe Arleston stworzył świetną historię, która powinna przypaść do gustu każdemu miłośnikowi fantasy. Znajdziemy tu magię, piękny i groźny świat, tajemnicze stworzenia, artefakty, a także bohatera, który musi uratować całą Troy.

Cytat:
Rysunki, za które odpowiada Didier Tarquin, są po prostu piękne. Plansze są duże, pełne szczegółów zarówno na dalszych, jak i bliższych planach. Mimika postaci bardzo dobrze przedstawia ich nastrój, oraz pomaga w pokazaniu relacji pomiędzy nimi.


:-D

"Odyseja Lanfeusta" #1

A pod tym odnośnikiem dotychczasowe
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15057
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-01-02, 15:31   

"Dojrzewanie superbohatera" - Marcin Knyszyński jako czwarty ocenia "Kick-Ass" #3:Cytat:
Mark Millar daje prawdziwy popis znajomości gatunku i z pełną świadomością wykorzystuje wszystkie jego cechy do budowy fabuły, w której nie jest najważniejszy sam przebieg zdarzeń, lecz wszystkie nawiązania, mrugnięcia okiem i żarty z konwencji.

Cytat:
Trzeci tom "Kick-Ass" jest o wiele bardziej stonowany, jeśli chodzi o epatowanie przemocą i wylewanie hektolitrów krwi – mało który komiks może pod tym względem konkurować z tomem drugim. Wygląda na to, że Mark Millar, który zawsze podkreślał, że finał serii miał już dawno zaplanowany, nie tylko kazał w końcówce dojrzewać swoim bohaterom, ale również samemu sobie.


:)

"Kick-Ass" #3

Plus uzupełnienie o wypowiedzi:
- Marcina Zwierzchowkiego
- "Undrecika"
- Radosława Pisuli
- Pawła Warownego
- Pawła Deptucha
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15057
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-01-05, 03:29   

"Bez przemyślenia" - na powitanie niedzieli Piotr 'Pi' Gołębiewski z artykułem o "Ostatnim roninie" czyli czwartym tomie przygód "Staruszka Logana":Cytat:
Otóż wątki z postapokaliptycznej przyszłości wypadają o wiele ciekawiej i są bardziej zajmujące, niż te, których akcja dzieje się obecnie. Gdyby nie one, okazałoby się, że mamy do czynienia jedynie ze spektakularną nawalanką, nieniosącą żadnej treści.

Cytat:
Czytania nie ułatwia rysownik Andrea Sorrentino. Można jego oryginalny styl lubić lub nie, ale nikogo nie pozostawia obojętnym. Ja należę do tej pierwszej grupy, jednak nie znaczy to, że nie mam co do niego zastrzeżeń.


:?:

"Staruszek Logan" #4: "Ostatni ronin"
To czwarty artykuł o tym tomie.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15057
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-01-05, 10:06   

"Karaibscy bogowie" - a teraz Marcin Knyszyński z omówieniem "Mocy podzielonej" czyli pierwszego tomu "Domu szeptów":Cytat:
Autorka od zawsze poruszała w swych opowiadaniach kwestie rasowe, etniczne i kulturowe, ale pisała również o seksualności i feminizmie. "Dom Szeptów. Moc podzielona" jest przede wszystkim smutną historią związku dwóch kobiet, który został wystawiony na ciężką próbę.

Cytat:
Wyszło świetnie - nie mam żadnych zastrzeżeń do graficznej sfery komiksu. A co do scenariusza? Może trochę zbyt dużo chaosu narracyjnego i niejasnych rozwiązań fabularnych. Podsumowując - mamy do czynienia z ciekawym komiksem, napisanym i narysowanym w stylu, który dobrze znamy i wnoszącym jednocześnie do uniwersum Sandmana sporo nowych wartości.


:-D

"Dom szeptów" #1: "Moc podzielona"
A tutaj dotychczasowe analizy.
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2020-01-15, 09:23, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15057
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-01-06, 22:59   

Czas rozpocząć nocne nadawanie :P - "Do zakochania jeden... skok". Na początek Sebastian Chosiński z materiałem o zatytułowanym "Zaręczeni" piątym tomie "Batmana" :) :Cytat:
Skomplikowane? Wcale nie. Za to bardzo zabawne. Na dodatek pozwalające spojrzeć zza kulis na obie postaci. Kiedy się już bowiem obie pary - Bruce i Selina oraz Clark i Lois - przypadkiem spotykają, spędzają ze sobą kolejnych kilka godzin. Znajdują wtedy czas, aby szczerze porozmawiać, przy okazji... zamieniając się kostiumami.

Cytat:
Reszty możecie się domyśleć. Niezwykłe jest natomiast zakończenie - narysowane przez Larka w stylu lat 80. ubiegłego wieku - w którym poznajemy przyszłość pary.


;)

"Batman" #5: "Zaręczeni"
O tej historii ostatnio było w sierpniu.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15057
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-01-10, 05:32   

"Nadzieja umiera ostatnia..." - Tak Paweł Ciołkiewicz opowiada o zatytułowanym "Ziemia śmierci" piątym tomie Centaurusa:Cytat:
W piątym tomie autorzy serwują wreszcie wyjaśnienie wszystkich tych konstruowanych na przestrzeni kolejnych tomów zagadek. Umiejętnie splatają dwa wątki, łącząc ustalenia śledztwa prowadzonego na statku, z odkryciami ekipy przebywającej na planecie.

Cytat:
Rozwiązanie zagadki jest schematyczne, choć czytelnik niemal do końca ma – umiejętnie podsycaną przez autorów - nadzieję, że zdarzy się coś jeszcze.

Cytat:
Ten klimat odpowiednio budują, trochę na zasadzie kontrastu, sterylne i precyzyjne rysunki Zorana Janjetova.


:-D

"Centaurus" #5: "Ziemia śmierci"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15057
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-01-10, 22:40   

"Azaliż jestem stróżem brata mego? No nie bardzo, bo mam dopiero 10 lat...". Dzisiejszej doby jeszcze raz ten serwis :P - Agnieszka 'Achika' Szady jako trzecia omawia album "Głowa do góry, Sunny!":Cytat:
Wakacyjna część przeplatana jest retrospekcjami z miesięcy wiosennych, a żeby ułatwić czytelnikowi orientację, bohaterka ma wtedy dłuższe włosy. Fabuła snuje się łagodnie.

Cytat:
Mimo to całość w dziwny sposób mnie wciągnęła. Pomimo całkowicie innego zaplecza rodzinnego i krajowego z łatwością znalazłam w Sunny elementy dziesięcioletniej siebie.

Cytat:
Trochę trudno powiedzieć, do kogo jest adresowany ten komiks. Rówieśnicy bohaterki prawdopodobnie znudzą się brakiem jakiegokolwiek wątku przygodowego czy sensacyjnego, z kolei dla wielu dorosłych czytanie o perypetiach dziewczynki z podstawówki to dyshonor.


:)

"Głowa do góry, Sunny!"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15057
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-01-11, 18:42   

i

"Zieloną Strzałą w dziesiątkę" - "Green Arrow" w opinii Piotra 'Pi' Gołębiewskiego:Cytat:
Lemire zadbał o to, by pozycja ta była atrakcyjna nie tylko dla starych wyjadaczy, ale także przyciągnęła nowych czytelników. Redefiniuje postać Green Arrowa, czyniąc z niego postać tragiczną. Jednocześnie nie unika akcji i spektakularnych pojedynków, bez których nie może istnieć komiks superbohaterski. Szczęśliwie nie stanowią one treści same dla siebie, a tylko wzbogacają intrygę.

Cytat:
Jednak udział Lemire'a w przedsięwzięciu to tylko połowa sukcesu. Za drugą odpowiada Andrea Sorrentino, który wzbił się na wyżyny swoich umiejętności. Aż trudno uwierzyć, jak bardzo plastyczny jest jego styl rysowania.


:-D

"Green Arrow"

"Wyspa, miasto, strzała" - od razu zaległa wypowiedź Tomasza Miecznikowskiego:

Cytat:
Lemire wziął tę postać z całym dobrodziejstwem inwentarza, ze wszystkimi najważniejszymi elementami - wyspa, miasto, rodzina i najważniejsi przeciwnicy i stworzył z tego mieszankę doskonałą. Na czele z symbolem bohatera, strzałą, której grot widzimy na okładce w jego źrenicy.

Rzecz jasna, scenarzyście nie udałoby się to wszystko, gdyby nie tytaniczna praca drugiego twórcy, czyli Andrea Sorrentino.

Cytat:
Samo wejście w serie o takim graficznym obliczu z dziwnie szczeniackim wyglądem bohatera i chaosem, który ogarnia jego życie nie jest wcale łatwe, bo Sorrentino nie daje naszym oczom wytchnienia, serwując momentami zadziwiające pomysłowością kadry, dzięki którym wnikamy jeszcze głębiej w odczucia bohaterów - nawet bardziej fizyczne niż psychiczne.


:-D

"Green Arrow"
A tutaj dwie dotychczasowe.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15057
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-01-12, 11:31   

"Śpij, przyjacielu" - w dniu dzisiejszym z tej zacnej strony Marcin Osuch i piąty już wśród nas artykuł o albumie "Kserkses: Upadek rodu Dariusza, świt ery Aleksandra" - brzmi ponownie ciekawie :) :Cytat:
Wygląda na to, że Millera bardziej od historii zmagań dwóch nacji interesują ich przywódcy. Być może dlatego dużo czasu poświęca Grekom: Ajschylosowi, Temistoklesowi, Miltiadesowi a przede wszystkim kilka rozdziałów - Kserksesowi. Ale autor nawet nie udaje, że stara się przedstawić historyczną postać. Górę bierze zamiłowanie do superbohaterów i w takim duchu prezentuje perskiego króla-boga.

Cytat:
"Xerxes" to nadal Miller, ale Miller bawiący się formą, miejscami groteskowy.

Cytat:
Dlatego też czytelnik spodziewający się powtórki opowieści o Leonidasie może czuć się zawiedziony.


;)

"Kserkses: Upadek rodu Dariusza, świt ery Aleksandra"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15057
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-01-13, 18:45   

"Jak to dobrze (nie) być Bruce'em Wayne'em" - wieczór rozpoczynam od napisanej przez Sebastiana Chosińskiego recenzji zatytułowanego "Narzeczona czy włamywaczka" szóstego tomu "Batmana" :) :Cytat:
Znalazły się tu dwie krótsze i dwie dłuższe opowieści, w tym zaledwie jedna naprawdę interesująca; do tego dwie znośne i jedna - niestety, padło na najdłuższą - o której najlepiej byłoby jak najszybciej zapomnieć.


:mrgreen:

Cytat:
Graficznie mamy do czynienia z tym, do czego DC zdążyło nas już dawno przyzwyczaić. Słowem: poziom bardzo przyzwoity, w przypadku trzech (z czterech) historii nawet lepszy od fabuły.


:P

"Batman" #6: "Narzeczona czy włamywaczka"
Wcześniej o tej historii czytaliście we wrześniu.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15057
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-01-18, 03:16   

"Z telewizji do komiksu" - tak swoją wypowiedź o albumie "Batman: Szalona miłość i inne opowieści" zatytułował będąc ósmym Marcin Knyszyński :) :Cytat:
Paul Dini wymyślił zupełnie nową historię, osadzoną oczywiście w serialowym uniwersum, ale nie powiązaną z jego wydarzeniami.

Cytat:
Paul Dini napisał zabawną, wesołą, ale i nieco gorzką historię o konsekwencjach darzenia kogoś ślepą miłością i uzależnieniu się od tegoż uczucia.

Cytat:
Sama Harley Quinn, która przyćmiewa tu całą resztę przeciwników Batmana, dosłownie zastanawia się na tym "kiedy to jej życie zamieniło się w durną kreskówkę" (dokładnie "looney tunes" w oryginale).

Cytat:
Rysownik napisał w posłowiu, że skoro debiutuje w komiksie, nie odważy się na żadne fajerwerki – to, że prowadzi obrazkową narrację w ten właśnie sposób, jest w przypadku "Szalonej miłości" zdecydowanym plusem.


:-D

"Batman: Szalona miłość i inne opowieści"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15057
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-01-19, 06:34   

"Żegnaj Gert" - "Konali krótko i płaczliwie" czyli czwarta część "Nienawidzę Baśniowa" po raz piąty pośród nas. Dzisiaj w wypowiedzi Piotra 'Pi' Gołębiewskiego:Cytat:
Przyznam, że po pierwszym zachwycie, mój sentyment do "Nienawidzę Baśniowa" nieco zmalał. Oglądanie coraz bardziej wymyślnych tortur i masakr, którym nie towarzyszyła żadna sensowna fabuła na dłuższą metę okazało się nie być aż tak zabawne.

Cytat:
Mniej więcej to samo czuję, kiedy Tom po raz kolejny obrywa od Jerry′ego. A jednak świadomość, że "Konali krótko i płaczliwie" to już koniec przygód wściekłej bohaterki, sprawiła, że już w trakcie lektury za nią zatęskniłem.

Cytat:
Wciąż mamy do czynienia z erupcją czarnego humoru. Tyle tylko, że tym razem nie ogranicza się on do tego w jaki sposób dekapitowano kolejnego przeciwnika.


:P

"Nienawidzę Baśniowa" #4: "Konali krótko i płaczliwie"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15057
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-01-19, 15:55   

1. "Nie ma dramatu" - "Pustelnika ze Skellingaru", który jest 37 tomem"Thorgala" recenzuje jako trzeci Marcin Osuch:Cytat:
Owszem, historię zawartą w tym albumie Yann wywodzi od wątku Shaigana Bezlitosnego ale nie ma w tym nachalności. Nawet bez tego całość intrygi i tak trzymałaby się kupy.

Cytat:
Intryga jest prowadzona spójnie i logicznie, jest kilka sensownie rozegranych zwodów.

Cytat:
Rysunki Frédérica Vignaux są więcej niż poprawne. Ich ocena w odniesieniu do kreski Rosińskiego zależy jednak w zasadniczej części od osobistego odbioru czytelnika.


:)

"Thorgal" #37: "Pustelnik ze Skellingaru"

2. A o "Przed Incalem" opowiada będąc drugim Marcin Knyszyński:Cytat:
Alejandro Jodorowsky skupia się równej mierze na kreacji fabuły co konstrukcji świata przedstawionego. Wydaje się nawet, że to dokładny opis wewnętrznej struktury Miasta-Szybu, jednej z najbardziej zepsutych i upadłych społeczności, jakie możemy znaleźć w komiksach, jest ważniejszy. A Chilijczyk nie przebiera w środkach – używa tak dosadnych i ekstremalnych środków, że sprawiają one wrażenie przesadzonych. Ale taki właśnie jest urok komiksów Jodorowsky’ego - egzaltacja, patos, nadmiar i swego rodzaju "scenograficzny overkill" idą zawsze ręka w rękę.


:)

"Przed Incalem"

A poniżej jeszcze wypowiedź Jerzego Łanuszewskiego:

Cytat:
Jodorowsky operuje niemalże tymi samymi elementami, co w Incalu. Dekadenccy arystocy, ogłupiali teleuzależnieni, ogłupiające media, mroczni technokapłani, raz po raz klonujący się prezydent – to wszystko już było. Nie można tu jednak mówić o wtórności. To przecież części tej rzeczywistości, bez nich Incal nie byłby Incalem. Ważne jest, że zgrabnie rozbudowuje to uniwersum, a przede wszystkim postać głównego bohatera.

Cytat:
Świat wykreowany przez chilijskiego autora jest groteskowy. Jest też przerysowany. Pełno w nim absurdu, i wyolbrzymień, a czytelnik raz po raz musi zawieszać niewiarę. Mimo to pisarzowi udaje się mówić w ten sposób o rzeczach, według niego, ważnych.


:)

"Przed Incalem"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15057
Skąd: Puławy
Wysłany: 2020-01-20, 15:00   

"Atak na percepcję" - w dniu dzisiejszym od Marcina Knyszyńskiego - brawo :-D - artykuł o pierwszym tomie "30 dni nocy":Cytat:
Lekturę "30 dni nocy" możemy określić jako bardzo, bardzo intensywną. Głównie z powodów estetycznych, gdyż sama opowieść jest najzwyczajniej w świecie banalna. Jest to oczywiście celowe - wszystkie fabularne zagrania (które są dość naiwne), twisty (które tak naprawdę twistami nie są) i narracyjne fajerwerki (które mocno zamokły) nie zaskakują. Bohaterowie komiksu są całkowicie płascy, nie chodzi tu bowiem o ukazanie ich charakterologicznej głębi, ani o porządne uzasadnienie ich motywacji - istnieją po to, aby popychać akcję i makabrę do przodu.


;)

"30 dni nocy" #1

Od razu zaległy artykuł Piotra Pocztarka:

Cytat:
Jest ciekawie na kilku poziomach - po pierwsze mamy do czynienia z vendettą kobiet, które straciły swoich partnerów.

Cytat:
Seria Nilesa i Templesmitha ma swoich przeciwników, ale nie sposób zignorować jej roli we współczesnej popkulturze. Owszem, to wciąż tylko albo aż opowiastka o wampirach, na dodatek na dość małą skalę, a jej największym grzechem jest nieskomplikowany scenariusz i miejscami przeładowanie akcją, ale czyta się to wszystko bardzo dobrze.


:)

"30 dni nocy" #1
A tutaj pierwszy - Piotra Dymmela.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Oficjalna Polska Strona Tada Williamsa

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 12